Κολοσσός - ΠΑΟΚ 74-56

Με χαρακτηριστική άνεση ο Κολοσσός διέσυρε τον ελλιπή ΠΑΟΚ νικώντας τον με το ευρύ 74-56 στο Βενετόκλειο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Οσο και αν ακούγεται απίστευτο, ο αγώνας δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Οι πολύ σημαντικές απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη έκαναν τον ΠΑΟΚ τρομερά ευάλωτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε άριστα ο ορμητικός Κολοσσός για να χτίσει από νωρίς μεγάλες διαφορές (16-6, 24-11).

Βλέποντας τον αντίπαλό τους να είναι τρομερά άστοχος και ουσιαστικά να μην έχει σφυγμό, οι Ρόδιοι πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι για να εκτοξεύσουν το χάντικαπ αρχικά στους 17 (40-23) και στη συνέχεια ακόμα και στους 23 πόντους (56-33). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και ο Κολοσσός τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό έναντι μόνο 10 του ΠΑΟΚ ο οποίος σούταρε με το τραγικό 30%!

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56

Κολοσσός: Λίντεν 9, Ρέλεφορντ 16, Σαλούστρος 2, ΜακΓκί 8, Λιούις 8, Λαρεντζάκης 13, Μπίλις, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10, Ντέιβις 5, Γεωργαλής, Αγγελάκος.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10π, Λιάπης 4, Μαργαρίτης 5, Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 9, Κακαρούδης 3, Τσόχλας 11, Δέδας 6, Κόττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 2.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έχει όλα τα φόντα για να κάνει μία σημαντική καριέρα. Κόντρα στον ΠΑΟΚ αγωνίστηκε 17 λεπτά αλλά πρόλαβε να πετύχει 17 πόντους που διάνθισε με 4 ριμπάουντ,3 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Κολοσσός στην έδρα του δεν λογιαριάζει ονόματα. Δυσκόλεψε τους "αιώνιους", λαχτάρισε την ΑΕΚ, νίκησε τον Αρη και να τώρα που συνέτριψε και τον ΠΑΟΚ. Σε πολύ κακό αγωνιστικό φεγγάρι ο Δικέφαλος ο οποίος δεν μπορεί να βρει λύσεις για τις απουσίες του.

Το στατιστικό του αγώνα

Tο live της αναμέτρησης

16:50
Καλησπέρα σε όλους, σε περίπου δέκα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της Κηφισιάς με την Καβάλα για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:50
Οι δύο ομάδες έχουν εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία μέχρι στιγμής στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού οι γηπεδούχοι παλεύουν για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης, την ώρα που οι νεοφώτιστοι να αποφύγουν τον υποβιβασμό
16:53
Η Καβάλα κατέβηκε στο Ζηρίνειο για την αναμέτρηση με την Κηφισιά χωρίς τον Χρήστο Ταπούτο, ο οποίος δεν έχει αφήσει οριστικά πίσω τον τραυματισμό στο χέρι
16:54
Θυμίζουμε πως ο "καπιτάνο" των φιλοξενούμενων υπέστη κάταγμα πριν ένα μήνα και βρίσκεται στο στάδιο της ανάρρωσης
16:54
Δεν αργεί πάντως η στιγμή που θα αγωνιστεί εκ νέου με τα χρώματα των "μπλε" αφού μέσα στην επόμενη εβδομάδα αναμένεται να είναι απόλυτα έτοιμος και υγιής
16:56
Σε περίπου πέντε λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ στο Ζηρίνειο
16:59
Η Κηφισιά θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Στίγκερς, Κασελάκη, Χογκ, Ελ Αμίν και Γλυνιαδάκη
17:00
Η πεντάδα της Καβάλας αποτελείται από τους Λέιζερ, Ουίλιαμς, ΜακΓκι, Γκέλιο και Κρομά
17:01
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στο Ζηρίνειο, με την Κηφισιά να ψάχνει τον "άσο" που θα την εδραιώσει στην πέμπτη θέση και την Καβάλα να κυνηγά το "διπλό" που θα τις δώσει περισσότερες ελπίδες για παραμονή
17:03
Ξεκίνησε το παιχνίδι στα Βόρεια Προάστια, με τον Στίγκερς να αστοχεί (για τρεις) στην πρώτη επίθεση του αγώνα
17:04
Ανοίγει το σκορ ο Ουίλιαμς με καλάθι δύο πόντων, ο Γκέλιος την ασίστ (0-2)
17:07
Στο +4 (2-6) οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Κρομά. Ξεκινά πολύ καλά το παιχνίδι η Καβάλα (3'02'')
17:10
Συνεχόμενοι πόντοι από τους Χογκ και Κασελάκη, φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια (8-8 στο 5'19'')
17:10
Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν έχουν βρει ακόμη τον στόχο από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα)
17:13
Η Καβάλα παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Γκέλιου και δίποντο του Κοστόφ (12-15 στο 7'54'')
17:14
Ο φόργουορντ της Καβάλας γίνεται ο πρώτος παίκτης του αγώνα που σκοράρει πίσω από τη γραμμή των 6μ75
17:15
Χωρίς αλλαγή στην πεντάδα της η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε αυτά τα οκτώ πρώτα λεπτά, ήδη τρεις έχει κάνει ο Στιβ Γιατζόγλου
17:15
Μειώνουν στον πόντο οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Ελ Αμίν (14-15 στο 8'11'')
17:19
Ο Κοστόφ θα σκοράρει ξανά για το +3 (14-17) της Καβάλας με 52'' να μένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου
17:21
Ξανά ο Κοστόφ, με 3/4 βολές για το +6 (14-20) στα 39''
17:22
Οι φιλοξενούμενοι έχουν 7/12 δίποντα στο παιχνίδι, για να κάνουν τη διαφορά μέχρι στιγμής. Πρώτος σκόρερ ο Κοστόφ που, ερχόμενος από τον πάγκο, έχει ήδη 9π. με 3/4 δίποντα και 3/4 βολές
17:22
Τέλος πρώτης περιόδου: Κηφισιά - Καβάλα 16-22
17:23
ΚΗΦΙΣΙΑ: 7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα.
ΚΑΒΑΛΑ: 8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.
17:27
Συνεχίζει απτόητη η Καβάλα, που φτάνει πολύ γρήγορα στο +10 (16-26 στο 10'58'') με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σταμπουλή
17:27
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας πως οι παίκτες του συνεχίζουν να είναι κακοί στο παρκέ
17:30
Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν από τους πάγκους και η Κηφισιά αντιδρά. Δύο γρήγορα καλάθια από τους Κασελάκη και Σμιθ επαναφέρουν τους γηπεδούχους στο -6 (20-26 στο 12'15'')
17:31
Πολύ γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, με την Καβάλα να απαντά στην... απάντηση της Κηφισιάς. Λέιζερ και Ουίλιαμς οδηγούν τη διαφορά εκ νέου στο +10 (20-30 στο 13'10''), με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να κάνει διαρκώς αλλαγές -σε πρόσωπα και σχήματα
17:32
Εκπληκτικά τα ποσοστά των "Αργοναυτών" στα σουτ δύο πόντων (12/17)
17:34
Αγνώριστη η άμυνα της Κηφισιάς, που αδυνατεί να βρει τρόπο να σταματήσει τους Λέιζερ και Ουίλιαμς (24-32)
17:35
Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες της Κηφισιάς βγάζουν εκνευρισμό στην τελική προσπάθεια, ελέω και της καλής πιεστικής άμυνας των φιλοξενούμενων. Στο 50% (11/22) τα ποσοστά στα δίποντα, ακόμα να βρουν τον στόχο από το τρίποντο (0/4)
17:35
Με 11/26 εντός παιδιάς λοιπόν, είναι φυσιολογικό να βρίσκονται πίσω στο σκορ με -8 (24-32 στο 14'31'')
17:40
Ο Γλυνιαδάκης περνά στο παρκέ αντί του Σμιθ και βοηθάει την Κηφισιά να μαζέψει -προς στιγμήν- τη διαφορά, πριν έρθει ο Κρομά και με 1/2 βολές δημιουργήσει το +8 (27-35) για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου (16'07'')
17:42
Τρίποντο από τον Γκίκα, το πρώτο της Κηφισιάς απόψε, κι η διαφορά πέφτει στους πέντε (30-35) με 3'13'' να μένουν στο πρώτο ημίχρονο
17:43
Δίποντο ο Χογκ; Τρίποντο ο Κρομά! Στο +6 (32-38) οι "Αργοναύτες" που διατηρούν πολύ ηψηλά ποσοστά στα δίποντα (13/19)
17:46
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου
17:46
Η Καβάλα παραμένει μπροστά στο σκορ με διαφορά ασφαλείας (35-42) στα 40''
17:47
Γρήγορο καλάθι από τον Στίγκερς, που μειώνει στους πέντε (37-42)
17:48
Μειώνουν κι άλλο οι "κόκκινοι" (38-42)
17:48
Δύο σερί τρίποντα από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία 30'' του ημιχρόνου και το +4 γίνεται +10 με συνοπτικές διαδικασίες!
17:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Κηφισιά - Καβάλα 38-48
17:50
Ιδανικό φινάλε για τους "Αργοναύτες" σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, που δεν άφησαν τους γηπεδούχους... να πάρουν ανάσα. Απολύτως δίκαια βρίσικονται μπροστά στο σκορ, με το διψήφιο προβάδισμα να επισφραγίζει την πολύ καλή εικόνα της ομάδας του Στιβ Γιατζόγλου στο α' μισό του αγώνα
17:52
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 7, Κασελάκης, Χογκ 8 (7 ριμπ.), Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4, Μάρσαλ, Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς, Σμιθ 4.
ΚΑΒΑΛΑ: Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 6, ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος 5 (1), Κρομά 10 (1), Σταμπουλής 6, Κοστόφ 9, Γιαννακίδης, Δεμερτζής.
17:53
18:00
ΚΗΦΙΣΙΑ: 4 πόντοι από λάθη αντιπάλου, 2 πόντοι από επιθετικά ριμπάουντ, 26 πόντοι στο "βαμμένο", 9 πόντοι στον αιφνιδιασμό.
ΚΑΒΑΛΑ: 8 πόντοι από λάθη αντιπάλου, 2 πόντοι από επιθετικά ριμπάουντ, 22 πόντοι στο "βαμμένο", 12 πόντοι στον αιφνιδιασμό.
18:01
Καθολική η υπεροχή των φιλοξενούμενων στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες
18:06
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σταμάτη να σκοράρει για δύο και τον Γλυνιαδάκη να έχει, λίγο αργότερα, 2/2 βολές (42-48 στο 21'04'')
18:08
Σταθερά μπροστά στο σκορ η Καβάλα (45-50 στο 23'49'')
18:10
Στον πόντο το παιχνίδι, με την Κηφισιά να "τρέχει" επιμέρους σκορ 11-2 (49-50 στο 23'20'')
18:11
Τρίποντο από τον Σταμάτη που δίνει το προβάδισμα στην Κηφισιά (52-50 στο 23'56'')
18:12
Απαντάει αμέσως μετά ο ΜακΚι (52-53), δεν παραδίνεται η Καβάλα παρά την αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων (24'41'')