Ρέθυμνο - Λαύριο 87-85

Σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το Ρέθυμνο, με... φόρα από το διπλό στην Πυλαία, επικράτησε με 87-85 του μαχητικού Λαυρίου χάρη σε καλάθι και φάουλ του Ράσαντ Μάντεν στα 2 δευτερόλεπτα!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, το Λαύριο με... πρωτεργάτες τους Κέσελ και Μπολντς, ξέφυγε με 29-23, ενώ ένα τρίποντο του δεύτερου "εκτόξευσε" τη διαφορά στο +9 (30-39) στο 9'. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μαζέψει το σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-40.

Οι Κρητικοί στηρίχτηκαν στην εξαιρετική άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Λαυρίου και έκαναν την ανατροπή στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (48-45), με τον Μάντεν να στέλνει τη διαφορά στο +6, 29" πριν τη λήξη. Στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο προσπάθησε να πάρει τη νίκη και προηγήθηκε με 79-78 στα 52".

Οι γηπεδούχοι "απάντησαν" μ' ένα επιμέρους 6-1 (84-80), όμως το Λαύριο πέτυχε τρίποντο με τον εξωπραγματικό Κέσελ και προηγήθηκε εκ νέου με καλάθι του Μπάρλου, ύστερα από κλέψιμο του Γιανγκ στα 8". Τελικά, στην τελευταία φάση, ο Μάντεν πέτυχε καλάθι και φάουλ(!) και χάρισε τη νίκη με 87-85 στο Ρέθυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-40, 60-57, 87-85.

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις 7 (4 ασ), Σχίζας 11 (4/4 2π), Μάντεν 14, Σάφτενααρ 5 (5 ασ), Γιαννόπουλος 9 (6 ρ), Χάροου 17 (4 ρ), Στόουν 7, Κάρτερ 15, Τσακαλέρης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Λαύριο: Γιανγκ 5, Κρουμπάλι 10 (4 ρ), Τσίρος, Κέσελ 25 (5/7 3π, 9 ρ), Σακελλαρίου 6, Νίξον 13, Περράκης 5, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 4, Μπέμπης, Μπολντς 17 (4 ρ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ράσαντ Μάντεν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού το έμμεσο τρίποντό του στα 2", έδωσε τη νίκη στο Ρέθυμνο. Ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 2 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Το Ρέθυμνο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι αυτό μετουσιώνεται σε νίκες. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ταλαιπωρήθηκε αρκετά με αλλαγές παικτών καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, όμως το τελευταίο διάστημα έχει κατασταλάξει και προσφέρει όμορφο θέαμα. Απέναντι στο σκληροτράχηλο Λαύριο τα "βρήκε" σκούρα, αλλά εκμεταλλεύτηκε το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασε σ' ακόμη μία νίκη που στέλνει τους Κρητικούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Το στατιστικό του αγώνα

Το live της αναμέτρησης

15:47
Σε περίπου 15 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας που ανοίγει την αυλαία στην 2η ημέρα της 19ης αγωνιστικής
15:47
Το Ρέθυμνο φιλοξενεί το "νεοφώτιστο" Λαύριο με στόχο τη νίκη που θα το φέρει ακόμα πιο κοντά στην πρώτα οκτάδα
15:52
Διαιτητές της αναμέτρησεις είναι οι Καρακατσούνης, Παναγιώτου και Παφίλης
15:54
Οι Κρητικοί προέρχονται από μία σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, η οποία ήταν και η πρώτη τους εκτός έδρας για το φετινό πρωτάθλημα
15:55
Το Ρέθυμνο μέχρι τώρα έχει 7 νίκες σε 18 αγώνες, ενώ το Λαύριο στην παρθενική του σεζόν στην Α1 μετράει 5 ροζ φύλλα αγώνα σε 18 απόπειρες
15:58
Τη Δευτέρα το Λαύριο στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα
16:01
Το "Μελίνα Μερκούρη" είναι ένα από τα δυνατά όπλα του Ρεθύμνου, καθώς από τις 7 νίκες που έχει πανηγυρίσει μέχρι τώρα οι 6 είναι εντός έδρας

16:03
Όλα έτοιμα για το πρώτο τζάμπολ του αγώνα
16:05
Το παιχνίδι έχει ξεκινήσει με το Ρέθυμνο να μπαίνει δυναμικά και να προηγείται με 5-3 στο 2'
16:07
Με δύο τρίποντα από τον Βαγγέλη Σακελλαρίου το Λαύριο προηγείται με 5-6, όμως ο Μάντεν ξαναβάζει μπροστά τους Κρητικούς με 7-6
16:09
Ο Κέσελ από τη γραμμή των βολών κάνει το 7-8, όμως ο Κάρτερ απαντάει άμεσα για τον ΑΓΟΡ (9-8)
16:12
Με δύο βολές του Γιαννόπουλου και ένα τρίποντο από τον Μάντεν το Ρέθυμνο ξεφεύγει με 14-10
16:13
Με τον Μάρκο Κέσελ σε ρόλο εκτελεστή το Λαύριο αντιδράει και μειώνει εκ νέου σε 16-15
16:15
Το Λαύριο τρέχει ένα επιμέρους 10-2 κι από το -4 (14-10) βρίσκεται στο +4 (16-20 στο7')
16:16
Ο Στόουν μειώνει για τον ΑΓΟΡ σε 18-20
16:17
Λάθος από τον Νίξον και το Ρέθυμνο έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει
16:19
Δύο βολές από τον Γιαννόπουλο και το παιχνίδι έρχεται πάλι στα ίσια 20-20 (στο 8')
16:29
Νέο καλάθι από τον Γιανγκ και το Λαύριο ξεφεύγει για πρώτη φορά με +6 (21-27)
16:30
Άστοχο τρίποντο από τον Σάφτενααρ και το Λαύριο έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά
16:32
Ο Χάροου σκοράρει κι έτσι το Ρέθυμνο μειώνει σε 23-27, όμως ο Κέσελ απαντάει με τρίποντο κάνοντας το 23-29
16:34
Τρίποντο από τον Χάροου που μειώνει σε 26-30 για τους γηπεδούχους
16:37
Ο Μάρκο Κέσελ έχει συνδεθεί για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι και παρά τις φιλότιμες προσπάθεις του Χάροου το Λαύριο είναι μπροστά με 30-33
16:41
Οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ρεθύμνου φέρνουν μία τεχνική ποινή κι έτσι το Λαύριο με τον Κέσελ κάνει το 30-36
16:42
Τρίποντο από τον Μπολντς και οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά είναι στο +9 (30-39)
16:49
Ο Τσακαλέρης ευστοχεί σε κάλαθι για 2 πόντους και με το Ρέθυμνο να τρέχει ένα επιμέρους 6-1 το πρώτο ημίχρονο κλείνει στο 36-40
16:53
Ρέθυμνο: Ντελινικάιτιτς, Σχίζας 5, Μάντεν 5, Στόουν 4, Κάρτερ 6, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 10.
Λαύριο: Κέσελ 17, Σακελλαρίου 6, Νίξον 2, Περράκης 3, Κακλαμανάκης, Γιανγκ 2, Κρουμπαλί 4, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος, Μπόλντς 6.
17:07
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με τον Σχίζα να καρφώνει μειώνοντας σε 38-40

17:07
Με τρίποντο του Νίξον απαντάει το Λαύριο (38-43)
17:07
Το πρώτο καλάθι του Ντελινικάιτις είναι τρίποντο και το Ρέθυμνο μειώνει σε 41-43
17:09
Τρίποντο από τον Στόουν και το Ρέθυμνο κάνει το δυναμικό come back (44-43)
17:11
Άστοχο τρίποντο από τον Μπολντς, όμως ο Κάρτερ θα κάνει λάθος κι η κατοχή περνάει και πάλι στους φιλοξενούμενους
17:12
Άστοχο τρίποντο από τον Μπάρλο
17:13
Ο Νίξον θα μειώσει σε 46-45, όμως ο Κάρτερ απαντάει γρήγορα για το 48-45
17:16
Με 1/2 βολές ο Κάρτερ κάνει το 49-45, όμως με τρίποντο του Μπολντς το Λαύριο μειώνει και πάλι στον πόντο (49-48)
17:16
Τρίποντο κι από τον Ντελινικάιτις που βάζει και πάλι τον ΑΓΟΡ στο +4 (52-48)
17:17
Ο Νίξον αστοχεί σε προσπάθεια για δίποντο και ο Σχίζας κάνει το 54-48 για το Ρέθυμνο
17:17
Αυτή τη φορά ο Νίξον είναι εύστοχος και μειώνει σε 54-50
17:18
Ο Ντελινικάιτις από την γραμμή των βολών κάνει το 55-50
17:19
Ο Κρουμπαλί ευστοχεί σε προσπάθεια για δίποντο, όμως άμεση η απάντηση από τον Σχίζα για το 57-52
17:27
Μετά το φάουλ του Σάφτενααρ ο Κρουμπαλί με 2/2 βολές μειώνει στον πόντο (60-59)
17:28
Άστοχο δίποντο από τον Σάφτενααρ, όμως ο Γιανγκ θα αστοχήσει σε τρίποντο που θα φέρει την προσπέραση

17:35
Το ντέρμπι συνεχίζεται στην Κρήτη και με σκόρερ τον Χάροου το Ρέθυμνο ξεφεύγει με 68-64
17:37
Με έμμεσο τρίποντο ο Χάροου κάνει το 69-64 πριν με τρίποντο ο Γιαννόπουλος βάλει για τα καλά το Ρέθυμνο μπροστά με 72-64
17:39
Με δύο βολές ο Περράκης μειώνει σε 72-66 στο 35'
17:39
Τρίποντο από τον Μπολντς που μειώνει σε 72-69 και βάζει "φωτιά" στο ματς και πάλι
17:43
Ο Κάρτερ σκοράρει κάνοντας το 74-69
17:44
Ο Γιανγκ από τη γραμμή των βολών είναι άστοχος, όμως ο Κέσελ παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για να μειώσει σε 74-71
17:44
17:47
Ο Μπολντς σκοράρει μειώνοντας σε 74-73, όμως ο Κάρτερ είναι και πάλι εκεί για να κάνει το 76-73
17:48
Στις βολές ο Νίκος Μπάρλος είναι ψύχραιμος και με 2/2 μειώνει σε 76-75
17:50
Ο Νίξον από τη γραμμή των βολών ισοφαρίζει σε 78-78 κι ενώ απομένουν 52 δευτερόλεπτα για το φινάλε
17:55
Σειρά του Μάντεν να πάει στις βολές και με 2/2 το Ρέθυμνο είναι μπροστά με 82-79
18:02
Στα 2 δευτερόλεπτα ο Μάντεν σκοράρει για το 86-85, ενώ θα πάει στη βολή για συμπληρωματική βολή έπειτα από φάουλ του Κέσελ
18:03
Ο Μάντεν είναι εύστοχος και το παιχνίδι τελειώνει με το σκορ στο 87-85
18:05
16 πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά όταν και κρινόταν ποιος θα είναι ο τελικός νικητής
18:09
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 7 (2), Σχίζαν 11 (1), Μάντεν 14 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 15, Σάφτενααρ 5, Γιαννόπουλος 9 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 17.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 25 (5), Σακελλαρίου 6 (2), Νίξον 13 (1), Περράκης 5, Κακλαμανάκης, Γιανγκ 5 (1), Κρουμπαλί 10, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος 4, Μπολντς 17 (4).