Με ηγέτη τον Λουκά: AEK - ΠΑΟΚ 65-53

Στην αερομαχία των "Δικεφάλων" η ΑΕΚ πέταξε ψηλότερα! Επικράτησε 65-53 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και άφησε πίσω τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Κορυφαίος του ματς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, πολύ μόνος ο Βασιλειάδης.

Έτσι κρίθηκε

Ήταν εμφανές από νωρίς πως την ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ δεν χώριζαν πολλά. Παρά το 11-5 των "κιτρινόμαυρων" η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέστρεψε γρήγορα, προηγήθηκε 17-15 και έφτασε στο 28-24 παίζοντας σταθερά με χαμηλά σχήματα, έχοντας χάσει με διάστρεμμα τον Τσόχλα.

Boxscore

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53

ΑΕΚ: Χέρστον, Μιλόσεβιτς 16(2/3τρ, 11ρ), Μαυροκεφαλίδης 18(2/3τρ, 12ρ), Καλαμπόκης 5(1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίλε 3, Παπαντωνίου 7(4ρ, 5ασ), Σκραμπ 10(2τρ, 4ρ)

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 4(2/11σ), Βασιλειάδης 22(6/10τρ, 6ρ), Ντούβνιακ 3(1), Μάρκοβιτς 2(1/6δ), Μπάλαμπαν 4, Λιάπης, Κακαρούσης 8(6ρ), Τσόχλας, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 7(1), Κώττας

Την Ένωση βοήθησε πολύ ο Παπαντωνίου, που εκτός από ενέργεια έδωσε και σκορ. Αυτός την οδήγησε μέχρι το 36-28. Ο Βασιλειάδης, ηγετικός όπως πάντα, κρατούσε όσο μπορούσε τους Θεσσαλονικείς σε ανταγωνιστικό επίπεδο και μέσα στο ματς (43-43), απέναντι όμως στους ψηλούς της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ δεν είχε αντίδοτο.

Ιδίως ο Μαυροκεφαλίδης ήταν το απόλυτο σημείο αναφοράς για την απόδοση της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας δύο μεγάλα σουτ (57-53). Προτού την οδηγήσει στο 63-53 και ρίξει, οριστικά πια, στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (10 πόντοι σε 4 λεπτά). Δύο μεγάλα σουτ κι ένα απίθανο φόλοου τον κατέταξαν ως τον κορυφαίο της Ένωσης, αφού τελείωσε το ματς με νταμπλ - νταμπλ (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Το φύλλο αγώνα

Η ΑΕΚ, παρά τις ελλείψεις της, ήταν πιο... πλήρης από τον ΠΑΟΚ που στερείται λύσεων στο "3" και στο "5". Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκαναν πάρτι με... καλεσμένους τους ημίψηλους της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου και ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν απελπιστικά μόνος για να διακόψει το γλέντι που έστησαν στις δύο ρακέτες.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

17:48
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ για την πρεμιέρα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
17:50
Οι δύο ομάδες αναμετρώνται στην πρεμιέρα, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι
17:50
Η ΑΕΚ προέρχεται από την ήττα - αποκλεισμό από τον Άρη για το Κύπελλο Ελλάδος, την ώρα που ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη - πρόκριση επί του Ρεθύμνου για τα ημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης
17:58
Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν την προθέρμανσή τους
17:58
Απόντες για την ΑΕΚ, οι Μαρκ Αντόνιο Κάρτερ και Δημήτρης Κατσίβελης
17:59
Από τον ΠΑΟΚ, απουσιάζει ο Ουίλιαμ Χάτσερ, που αποκτήθηκε μόλις προχθές (8/10) από τον "δικέφαλο" στη θέση του Χρήστου Σαλούστρου
17:59
Η ΑΕΚ ξεκινά τον αγώνα με τους Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Καλαμπόκη, Μαυροκεφαλίδη και Ουόρεν
18:00
Ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Τέπιτς, Βασιλειάδη, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς και Μπάλαμπαν
18:00
Η ΑΕΚ έχει την πρώτη επίθεση του ντέρμπι
18:01
Ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί για τρεις από την κορυφή
18:01
Ο Μπάλαμπαν είναι μόνος του με το καλάθι, αλλά η μπάλα θα γλιστρήσει από τα χέρια του και θα περάσει εκτός παρκέ
18:02
Τρίποντο από τον Καλαμπόκη, που ανοίγει λογαριασμό με την κιτρινόμαυρη φανέλα (3-0)
18:03
Ασίστ από τον 37χρονο γκαρντ που δίνει τη δυνατότητα στον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει με χουκ (5-0 στο 1'47'')
18:04
Ο Βασιλειάδης σκοράρει για τρεις από τη γωνία (5-3 στο 2'35'')
18:04
Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδης αστοχούν από το "βαμμένο"
18:05
Όχι όμως κι ο Ουόρεν, που θα σκοράρει (με τη βοήθεια του ταμπλό) από τα τέσσερα μέτρα (7-3 στο 3'40'')
18:05
Φάουλ του Χέρστον στον Τέπιτς
18:06
Ο Μάρκοβιτς θα σκοράρει για δύο (7-5 στο 4'10'')
18:06
Ο Τέπιτς αστοχεί σε μακρινό λέι απ, με τον Ουόρεν να μαζεύει το ριμπάουντ
18:06
Επιθετικό φάουλ του Μαυροκεφαλίδη στον Μάρκοβιτς
18:07
Κλέψιμο του Μιλόσεβιτς, που θα καρφώσει την μπάλα στον αιφνιδιασμό (9-5 στο 5'20'')
18:09
Ωραίο καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, που σκόραρε μπροστά στον Μάρκοβιτς (11-5 στο 6'49'')
18:10
Απαντάει άμεσα ο Τέπιτς με σουτ από τα πέντε μέτρα (11-7)
18:11
Ο Μιλόσεβιτς που "τρυπώνει" στο καλάθι του ΠΑΟΚ και σκοράρει μπροστά σε δύο παίκτες του ΠΑΟΚ (13-7 στο 7'40'')
18:11
Προσπαθεί να μειώσει ο Μαργαρίτης, αλλά το σουτ του θα βρει το σίδερο
18:12
Τρίποντο του Βασιλειάδη στον αιφνιδιασμό (13-10 στο 8'21'')
18:12
Ουόρεν και Τέπιτς θα αστοχήσουν από την περιφέρεια (8'50'')
18:13
Στο παρκέ για πρώτη φορά απόψε ο Ανοσίκε, που ήρθε στη χώρα μας πριν από πέντε ημέρες
18:13
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου
18:13
Νέο καλάθι δύο πόντων από τον Ουόρεν (15-10)
18:14
Μειώνει ο Μαργαρίτης, μετά την ασίστ του Τσόχλα (15-12)
18:14
Τάιμ άουτ καλεί ο Ντράγκαν Σάκοτα με 2.6'' να μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο
18:16
Λάθος πάσα από τον Ουόρεν, με τον Λιάπη να πετάει την μπάλα από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη. Δεν αλλάζει κάτι στο σκορ.
18:16
Τέλος πρώτης περιόδου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 15-12
18:17
Τα ομαδικά στατιστικά του πρώτου δεκαλέπτου
18:18
Η ΑΕΚ έχει 5 πόντους από λάθη αντιπάλου και 8 πόντους από το "βαμμένο". Ο ΠΑΟΚ έχει 3 πόντους από λάθη αντιπάλου και 4 πόντους από το "βαμμένο".
18:19
Ο Κακαρούδης "σπάει το ρόδι" απόψε (15-14), την ώρα που ο Ανοσίκε χρεώνεται με βήματα στην άλλη πλευρά του παρκέ
18:19
Τρίποντο στο τρίποντο από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ σταθερά μπροστά σκορ (18-17)
18:19
Νέο καλάθι του Κακαρούδη μετά την ασίστ του Τσόχλα (18-19 στο 11'24'')
18:20
Βολές για τον Μιλόσεβιτς μετά το φάουλ που πήρε από τον Μαργαρίτη
18:21
Παπαντωνίου και Κάρτερ (!) στο παρκέ για την ΑΕΚ. Παρά την αρχική ενημέρωση πως ο δεύτερος θα προφυλαχθεί εν όψει Eurocup, ο Ντράγκαν Σάκοτα τον ρίχνει στη μάχη
18:21
Ο Βασιλειάδης σκοράρει για τρεις (19-22 στο 11'52'')
18:22
Ακόμη μία επιστροφή για την ΑΕΚ, με τον Σάκοτα να παίρνει τη θέση του Μιλόσεβιτς
18:22
Απαντάει με σουτ τριών πόντων ο Σκραμπ από τη γωνία (22-22 στο 12'41'')
18:23
Ο Βασιλειάδης συνεχίζει το... βιολί του, σκοράροντας αυτή τη φορά με fade away από το λόου ποστ (22-24)
18:23
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έχει 11 πόντους με 1/1 δίποντα και 3/5 τρίποντα σε 13'30''
18:23
Ο Κακαρούδης μεγαλώνει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με καλάθι από τη ρακέτα (22-26)
18:24
Μειώνει ο Σκραμπ, με τον  Τσόχλα να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο (24-26)
18:24
Ο πλεϊμέικερ του ΠΑΟΚ αποχωρεί υποβασταζόμενος, λογικά δεν θα συνεχίσει
18:25
Ο Κακαρούδης συνεχίζει να δίνει λύσεις στην ομάδα του, με το τέταρτο προσωπικό του καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-28 στο 14'40'')
18:25
Μαζεμένες αλλαγές από τους δύο προπονητές
18:26
Με δύσκολη ενέργεια του Σάκοτα, η ΑΕΚ μειώνει στο σουτ (26-28)
18:26
Ο Μάρκοβιτς αστοχεί από τη γωνία
18:27
Νέο τρίποντο από τον Σκραμπ, που βάζει μπροστά στο σκορ την "Ένωση" (29-28), η οποία "τρέχει" σερί 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα
18:27
Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο
18:30
Για την ΑΕΚ, η Μιλόσεβιτς και ο Σκραμπ έχουν από 8 πόντους μέχρι στιγμής. Ο πρώτος μάλιστα έχει και 7 ριμπάουντ.
18:32
Η ΑΕΚ μεγαλώνει το προβάδισμά της (31-28 στο 16'30'')
18:32
Άλλαξε άρδην ο ρυθμός του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο. Σημαντική η προσφορά του Σκραμπ, ο οποίος έδωσε σκορ από την περιφέρεια
18:33
Δύο σερί airball από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, με το σκορ να μην αλλάζει
18:34
Ο Παπαντωνίου ποστάρει τον Λιάπη και σκοράρει για το +5 (33-28) με 2'41'' να μένουν στο πρώτο ημίχρονο
18:35
Εκτός ρυθμούς ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, που βρέθηκε από το +4 στο -5 μέσα σε τρία λεπτά
18:35
Βολές για τον Παπαντωνίου, που πήρε -έξυπνα- το φάουλ από τον Μάρκοβιτς
18:36
Θα βάλει και τις δύο βολές (35-28 στο 18'10'')
18:39
Λάθος από τους γηπεδούχους, με τον Σάκοτα να μην μπορεί να πιάσει την πάσα του Μαυροκεφαλίδη
18:40
Άστοχο τρίποντο από τον Μαργαρίτη, την ώρα που ο Δέδας κάνει το φάουλ στον Παπαντωνίου, που θα ξαναπάει στη γραμμή των βολών
18:41
Θα βάλει μόνο τη μία βολή ο 25χρονος γκαρντ (36-28)
18:41
Φάουλ (τέταρτο ομαδικό) του Μαυροκεφαλίδη στον Ντούβνιακ
18:41
Ο ΠΑΟΚ έχει 3.4'' ακόμη για να εκδηλώσει επίθεση. Τόσα μένουν στο πρώτο μέρος.
18:42
18:44
Ο Κακαρούδης σκοράρει στο φινάλε του ημιχρόνου, μετά το λάθος του Μιλόσεβιτς, ο οποίος προσπάθησε να βγάλει την μπάλα από το καλάθι, πριν αυτή χτυπήσει πρώτα στο στεφάνι
18:44
Τέλος δεύτερου δεκαλέπτου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 36-30
18:45
Τα ομαδικά στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου
18:48
ΑΕΚ: Χέρστον, Μιλόσεβιτς 8 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 6, Καλαμπόκης 3 (1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίκε, Παπαντωνίου 5 (1), Σκραμπ 8 (2).
ΠΑΟΚ: Τέπιτς 2, Βασιλειάδης 11 (3), Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Μπάλαμπαν, Λιάπης, Κακαρούδης 8, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Κώττας.
18:50
Οι καλύτεροι των ομάδων ανά στατιστική κατηγορία
18:51
Όπως καταλαβαίνετε, ο τραυματισμός του Απόλλωνα Τσόχλα είναι μείζον πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, που χάνει τον καλύτερο δημιουργό του
19:02
Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει για δύο (38-30), αλλά ο Βασιλειάδης απαντάει άμεσα με το τέταρτο αποψινό του τρίποντο (38-33 στο 21'34'')
19:03
Ο Μαργαρίτης θα χάσει δύο ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάζει
19:05
19:05
Ο Ντούβνιακ σκοράρει για τρεις από τη γωνία, ρίχνοντας τη διαφορά στο σουτ (38-36 στο 23'07'')
19:07
Ο Μιλόσεβιτς δίνει πάλι τη λύση, για το +5 (41-36) των γηπεδούχων με 6'33'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:07
Ο Βασιλειάδης αστοχεί από τα πέντε μέτρα, με τον Ανοσίκε να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
19:08
Μειώνει το σκορ ο Τέπιτς, που πετυχαίνει μόλις το δεύτερο καλάθι του απόψε (έχει 2/7 σουτ). Στο +3 (41-38) ξανά η ΑΕΚ
19:09
Με το πέμπτο τρίποντο του Βασιλειάδη, ο ΠΑΟκ ισοφαρίζει το σκορ (41-41) με 5'09'' να μένουν στο δεκάλεπτο
19:09
Ο Βασιλειάδης έχει 17 πόντους με 5/7 τρίποντα!
19:12
Φάουλ του Παπαντωνίου στον Κακαρούδη, είναι το τέταρτο ομαδικό για την "Ένωση"
19:13
Ο Μαργαρίτης αστοχεί από το λόου ποστ
19:13
Άστοχος για τρεις ο Τέπιτς, δεν αλλάζει το "Χ" στο ΟΑΚΑ (26'40'')
19:14
Μετά από ώρα, ο Σκραμπ δίνει τη λύση στην ΑΕΚ που επιστρέφει σε ρόλο πρωταγωνιστή (43-41)
19:15
Με 2/2 βολές του Βασιλειάδη το παιχνίδι σε νέα ισοπαλία (43-43)
19:17
Μεταξύ άλλων, στο ΟΑΚΑ βρίσκεται απόψε ο STAN. Ο γνωστός -για τα "κιτρινόμαυρα" αισθήματά του- καλλιτέχνης παρακολουθεί από τις πολυθρόνες του γηπέδου το ντέρμπι των "δικεφάλων"
19:18
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει για δύο (45-43)
19:19
Ο Κακαρούδης αστοχεί για τρεις, ενώ ο Μάρκοβιτς κάνει φάουλ στον Ανοσίκε. Βολές για τον σέντερ της "Ένωσης" με 1'41'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:19
Εν τω μεταξύ, ο Μιλόσεβιτς είναι ένα ριμπάουντ μακριά από το νταμπλ νταμπλ, αυτή τη στιγμή έχει 13 πόντους και 9 ριμπάουντ
19:20
Ο Ανοσίκε έχει 1/3 βολές για το 46-43
19:20
Ο Μπάλαμπαν αστοχεί στο αριστερό χουκ
19:21
Ο Ανοσίκε σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς, διαμορφώνοντας το +5 (48-43) για την ΑΕΚ (29'31'')
19:26
Ωραίο καλάθι από τον Μπάλαμπαν, που παίρνει το αίμα του πίσω (48-47 στο 31'05'')
19:27
Στα επίσημα του ΟΑΚΑ, ο Θωμάς Μαύρος και ο Ραφίκ Τζιμπούρ
19:27
Ο Καλαμπίκης σκοράρει μετά από πολλή ώρα (50-47)
19:29
Μαυροκεφαλίδης και Τέπιτς θα βρουν σίδερο (32'33'')
19:29
Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη, για το +6 (53-47) της ΑΕΚ με 7'11'' να μένουν στο ντέρμπι των "δικεφάλων"
19:30
Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους (53-50)
19:31
Ο Βασιλειάδης θα ξαναπάρει το όπλο του, φτάνοντας τα 6/9 τρίποντα απόψε (53-53)
19:32
Ο Μιλόσεβιτς θα βάλει 1/2 βολές, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης είναι εκεί για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί το φάουλ από τον Βασιλειάδη
19:33
Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη για το +4 (57-53) της "Ένωσης" στο 34'39''
19:33
Καλή άμυνα από τους γηπεδούχους, που υποχρεώνουν σε λάθος τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου
19:34
Ο Σάκοτα σουτάρει από τα εννιά μέτρα, αλλά δίχως αποτέλεσμα
19:34
Άστοχος κι ο Βασιλειάδης, που βγήκε από τα σκριν για να εκτελέσει
19:34
19:35
Με 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς, η διαφορά μεγαλώνει ακόμη περισσότερο (59-53)
19:36
Ο Κακαρούδης θα βρει σίδερο από τα 6μ75 (35'55'')
19:36
Ο Μαυροκεφαλίδης συνεχίζει να κάνει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά θα σκοράρει για δύο (61-53) με 3'54'' να μένουν στο παιχνίδι
19:38
Καλή άμυνα του Παπαντωνίου, που βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ
19:38
Ο ΠΑΟΚ έχει ακόμη 8'' για να επιτεθεί
19:39
Ο Τέπιτς θα σουτάρει για τρεις, αλλά το τρίποντο που επιχειρεί θα βρει το σίδερο
19:39
Στο +10 (63-53) η ΑΕΚ με ένα ακόμη καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, που φτάνει τους 18 πόντους (έχει ακόμη 11 ριμπάουντ)
19:40
Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο, που θέλει να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης στα τελευταία 3'10'' του αγώνα