Νικηφόρα πρεμιέρα: Ζει και πεθαίνει με Ντίξον η ΑΕΚ

Με τον Μάικλ Ντίξον πρώτο σκόρερ της η ΑΕΚ επικράτησε με 77-59 στην Πάτρα του Απόλλωνα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Stoiximan.gr Basket League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Φουριόζα από το παιχνίδι κόντρα στον Κόροιβο (για το Κύπελλο) ξεκίνησε η ΑΕΚ στην Stoiximan.gr Basket League επικρατώντας με 77-69 του Απόλλωνα Πατρών. Οι "κιτρινόμαυροι" για ακόμη ένα ματς είχαν για πρώτο σκόρερ τους τον Μάικλ Ντίξον με 19 πόντους, ο οποίος φαίνεται πως φέτος θα αποτελέσει... βαρόμετρο.

Η ομάδα του Ζντοβτς πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 6-0 στην έδρα του Απόλλωνα Πατρών από τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι σιγά σιγά μάζεψαν τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 11-11 και έβαλαν δύσκολα στην Ένωση. Οι πολύ καλές άμυνες, αλλά και η αστοχία των δύο ομάδων ξεχώρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνολικά μόλις 26 πόντους να σημειώνονται και το ημίχρονο α λήγει ισόπαλο με 35-35.

Οι άμυνες συνέχισαν να παίζουν καθοριστικό ρόλο και στο δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα. Οι Μαυροειδής και Ντίξον όμως έδιναν λύσεις κάθε φορά που το είχε ανάγκη η ΑΕΚ κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά την Ένωση με 57-51.

Στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει υπέρ των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 77-59. Πολύ καλή στην άμυνα η ομάδα του Ζντοβτς αλλά έδειξε να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το σκοράρισμα του Ντίξον.

Τα δεκάλεπτα:20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Απόλλων Π.:Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (4 ριμπ.), Διαμαντάκος 1, Σλαφτσάκης 1, Ράσελ 9, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 5 (5 ριμπ.), Μπαζίνας, Τσιάρας 13, Καλινόσκι 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ:Ούκιτς 8 (3 ασίστ), Σάκοτα 4, Βασιλειάδης 6 (4 ριμπ. 1/9 τριπ.), Μιλόσεβιτς 8 (9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 19, Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (3 ασίστ), Μαυροειδής 12 (4 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπ.).