Ηλυσιακός-Πανιώνιος 73-87

Μετά από τρεις σερί ήττες ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον ουραγό Ηλυσιακό στα Ιλίσια με 87-73 και να επιστρέψει στις επιτυχίες. Μακόλουμ και Μίλμπουρν το δίδυμο των αστέρων για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Η εξέλιξη

Ο Πανιώνιος άρχισε δυνατά το ματς με κύριο στόχο να αφήσει οριστικά πίσω του το αρνητικό σερί και προηγήθηκε με 21-11 αλλά ο Ηλυσιακός απάντησε με τρόπο αναπάντεχο. Πετυχαίνοντας 33 πόντους στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά πέρασαν και μπροστά με 44-38. Οι φιλοξενούμενοι συνειδητοποίησαν ότι πρέπει να παίξουν άμυνα για να πάρουν το ροζ φύλλο κάτι που έκαναν στη συνέχεια. Η νίκη εξασφαλίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν το 59-59 έγινε 62-70 και 65-77.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο συνήθης ύποπτος Μακόλουμ είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

2. Ο Μίλμπουρν αποδείχθηκε άξιος συμπαραστάτης του σταρ του Πανιωνίου με 22 πόντους.

3. Μεγάλο παιχνίδι για τον Ηλυσιακό από τον Πίγκραμ με 28 πόντους και 9/14 σουτ.

4. Πολυδιάστατη η προσφορά του Σαλούστρου στον Πανιώνιο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

5. Ο Καυκής έκανε ότι μπορούσε για τον Ηλυσιακό με 15 πόντους.

Το φύλλο αγώνα

Ο Πανιώνιος επικράτησε λόγω ποιότητας και ποσότητας λύσεων. Δεν προβληματίστηκε από το γεγονός ότι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ αφού ήταν πιο δημιουργικός και προσεκτικός στο παιχνίδι του, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηλυσιακός, στο ντεμπούτο του Τζίμη Κουστένη στον πάγκο, είχε ενθουσιασμό αλλά τα 24 λάθη ήταν καταδικαστικά.