Καβάλα - Άρης 71-77

Ο Άρης σπατάλησε διαφορά 17 πόντων και κινδύνευσε με κάζο στην Καβάλα. Άντεξε πάντως και νίκησε 77-71 παραμένοντας στο κυνήγι της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο. Έκτη σερί επιτυχία για τους "κίτρινους" πριν από το μεγάλο ματς με την ΑΕΚ.

Καβάλα Άρης Γουάιτ

Έτσι κρίθηκε

Το καλό πρώτο ημίχρονο δεν έφτανε στον Άρη για να μην μπλέξει σε σενάρια... ήττα στην Καβάλα. Οι "κίτρινοι", με σωστές επιλογές στην επίθεση και διάβασμα της αντίπαλης άμυνας, είχαν πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθούν από νωρίς με διψήφιες διαφορές (16-4, 24-10). Στη διάρκεια μάλιστα της δεύτερης περιόδου, συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο έφτασαν στο 39-24 και στο 46-29.

Μόνο που έμειναν εκεί και έδωσαν στην Ένωση το δικαίωμα να πιστέψει στην ανατροπή. Ο Γουίλιαμς βρήκε συμπαραστάτες (Λέιζερμ Κρόμα) και η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου ροκάνισε την εις βάρος διαφορά (50-44), προτού φτάσει σε απόσταση καλάθιού (55-53). Ήταν το διάστημα που όφειλε να πείσει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον Άρη. Αντίθετα τρόμαξε και με κακές επιλογές επέτρεψε στους κίτρινους να ξεφύγουν ξανά (64-57, 69-61) και να ελέγξουν μέχρι τέλους την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57, 71-77

Καβάλα: Λέιζερ 11(1τρ, 5ασ, 5λ), Γουίλιαμς 18(16ρ), ΜακΚι 10(1/7τρ), Γκέλιος, Κρόμα 19(1), Σταμπουλής, Κοστόφ 10(2), Γιαννακίδης 3(1), Δεμερτζής

Άρης: Γουάιτ 17(3/5τρ, 7ρ, 4ασ), Γουότερς 7(1τρ, 6ασ), Χάγκινς 9(5ασ), Μούρτος 14(2τρ, 5ρ), ΜακΝιλ 15(2), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς 2, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Σπύρος Μούρτος είναι ένας παίκτης για ειδικές αποστολές. Όταν πάντως τού δίνεται η ευκαιρία... τιμωρεί. Η άμυνα της Καβάλας είχε επικεντρωθεί σε άλλους και ο αρχηγός του Άρη έκανε τη διαφορά με 14 πόντους (6/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Θα ήταν κάζο για τον Άρη αν έχανε στην Καβάλα. Ιδίως με τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς στο πρώτο μισό. Νίκησε πάντως και αυτό μετράει στο φινάλε, δεδομένου ότι ακολουθεί ο "τελικός" της τρίτης θέσης με την ΑΕΚ. Η Καβάλα, αν κατάφερνε την έκπληξη, θα έμπαινε γερά στη μάχη της παραμονής. Τώρα, δεδομένου του προγράμματος, οι πιθανότητες είναι λιγοστές.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

16:44
Καλησπέρα σας.
16:49
Ο Άρης δοκιμάζεται στο κλειστό της Καλαμίτσας απέναντι στην Καβάλα, για την 20ή αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
16:53
Ο Άρης φιγουράρει στην 4η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 14-5 και διεκδικεί την έκτη σερί νίκη του στην κανονική περίοδο.
16:53
Από την άλλη πλευρά, η Καβάλα έχει ρεκόρ 4-15 και βρίσκεται στην 13η θέση.
16:59
Λέιζερ, Ουίλιαμς, ΜακΚι, Γκέλιος, Κρομά οι βασικοί της Καβάλας.
16:59
Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτος και ΜακΝιλ οι βασικοί του Άρη.
17:01
Όλα έτοιμα στο κλειστό της Καλαμίτσας για το τζάμπολ.
17:03
Ο Μούρτος σκοράρει από την κορυφή, 0-2.
17:05
Σερί 6-0 για τον Άρη με τον Ουάιτ. Οι "κίτρινοι" έχουν 3/3 σουτ εντός παιδιάς.
17:05
Ο Ουίλιαμς σκοράρει τους πρώτους πόντους της Καβάλας, 2-6 (2'15")
17:07
Ο ΜακΚι αστοχεί πίσω από τα 6μ.75.
17:10
Ο Οκάρο Ουάιτ διαμορφώνει το 2-9 με έμμεσο τρίποντο, έπειτα από το φάουλ του Λέιζερ.
17:11
Ο Ουίλιαμς μειώνει σε 4-9 ωστόσο ο ΜακΝιλ στέλνει τη διαφορά στο +8 (4-12), με τρίποντο. Ακόμα 4'23" για το τέλος της πρώτης περιόδου στο κλειστό της Καλαμίτσας.
17:14
Ο Χάγκινς κερδίζει φάουλ από τον ΜακΚι και στέλνει τη διαφορά στο +10 (4-14) με 2/2 βολές.
17:16
Στο 4-16 ο Άρης (σ.σ. 6/10 σουτ εντός παιδιάς, 60%) με το καλάθι του Ουότερς.
17:19
Ο Κοστόφ μειώνει σε 6-16.
17:20
Τρίποντο από τον Άρη με τον Ουότερς, στο 6-19 οι φιλοξενούμενοι που έχουν 2/4 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (50%).
17:20
Ο Κοστόφ μειώνει σε 8-19 με 2/2 βολές.
17:21
Ο Πελεκάνος σκοράρει για τρεις (8-22, 8'40").
17:22
Ο Ουίλιαμς μειώνει σε 10-22 με 2/2 βολές. Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου στην Καβάλα.
17:23
Tέλος πρώτης περιόδου, 10-24
17:25
Η στατιστική της πρώτης περιόδου
17:27
Ο Κοέν διαμορφώνει το 10-25 με 1/2 βολές έπειτα από το φάουλ του ΜακΚι.
17:28
Ο Ουίλιαμς (8π.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Καβάλας, εμιώνοντας σε 12-25.
17:29
Ο Κοέν κερδίζει φάουλ από τον Ουίλιαμς και διαμορφώνει το 12-26 με 1/2 βολές. Οι "κίτρινοι" έχουν 5/7 βολές στο ματς.
17:29
Ο Κρομά μειώνει σε 15-26 με έμμεσο τρίποντο.
17:31
Ο Κρομά ρίχνει τη διαφορά στους 9 (17-26, 12'06")
17:31
Ριμπάουντ
Καβάλα: 7 αμ. - 4 επιθ.
Άρης: 6 αμ. -4 επιθ.
17:32
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Κοέν (4π.) για το 17-28.
17:32
Ο Άρης βγάζει αιφνιδιασμό με τον Ζάρα, για το 17-30. Ο Ξανθόπουλος έβγαλε την ασίστ.
17:35
O Ουάιτ (8π.) σκοράρει για τρεις και ο Άρης προηγείται με το υπέρ του 17-33, στα 5'34" για το ημίχρονο.
17:35
Τρίποντα
Καβάλα: 0/4
Άρης: 4/7
17:38
Ουίλιαμς και Γιαννακίδης (3π.) μειώνουν σε 22-33. Ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ, στα 4'07" για το ημίχρονο.
17:39

17:39
Ο Ουίλιαμς μειώνει σε 24-33 με 2/2 βολές.
17:40
Τρίποντο ο Μούρτος και 24-36 ο Άρης.
17:40
Νέο τρίποντο από τον αρχηγό του Άρη, στο 24-39 οι "κίτρινοι".
17:42
Ο ΜακΚι σκοράρει για τρεις (27-39).
17:43
Ο Μούρτος σκοράρει ξανά για το 27-41! Ο αρχηγός του Άρη έχει ήδη 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 12'14" συμμετοχής.
17:46
O Kοστόφ δίνει λύσεις στην επίθεση της Καβάλας (29-41) όμως στη συνέχεια στέλνει τον Χάγκινς στις βολές. Ο Αμερικανός του Άρη διαμορφώνει το 29-42 με 1/2 βολές.
17:47
Ο Χάγκινς σκοράρει με δύσκολη προσπάθεια, για το 29-44 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό της Καλαμίτσας.
17:50
Καβάλα - Άρης 29-44 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44.
Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ, Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 2, Γκέλιος, Κρομά 5, Σταμπούλης, Κοστόφ 7 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 5 (1), Χάγκινς 7, Μούρτος 10 (2), ΜακΝιλ 3, Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 2, Κοέν 4.

17:51
Η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου
18:02
Σε λίγα λεπτά ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό της Καλαμίτσας.
18:05
Ο Μούρτος στέλνει τη διαφορά στο +17 (29-46, 20'29").
18:05
Η Καβάλα μειώνει σε 35-48 (20'31") με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Κρομά, Λέιζερ.
18:06
Ο Λέιζερ μειώνει σε 37-48.
18:07
Ο Χάγκινς κάνει το 37-50 με κάρφωμα.
18:08
Ο Ουίλιαμς κερδίζει φάουλ από τον Ουάιτ και μειώνει σε 39-50 με 2/2 βολές.
18:10
Ο Κοστόφ σκοράρει για τρεις και ρίχνει τη διαφορά στους 8 (42-50, 23'51")!
18:13
Η Καβάλα έχει βρει ρυθμό στην επίθεση. Ο Λέιζερ μειώνει σε 44-50, στα 4'09" για το τέλος της τρίτης περιόδου!
18:15
Ο Ουάιτ κάνει το 44-53 με τρίποντο.
18:15
Ο Κρομά σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 46-53 (27'15")!
18:16
Ο Κρομά μειώνει σε 48-53.
18:17
Η Καβάλα έχει 9/9 βολές (100%), 12/23 δίποντα (52%) και 5/15 τρίποντα (33%).
18:19
O Κρομά μειώνει σε 50-53! Ακόμα 1'58" για το τέλος της τρίτης περιόδου στην Καλαμίτσα.
18:20
Ο ΜακΝιλ κάνει το 50-55 όμως το τρίποντο του ΜακΚι βάζει... φωτιά στο παιχνίδι (53-55)!
18:22
Tέλος τρίτης περιόδου, 53-57.
18:24

Καβάλα - Άρης 53-57 (30')
Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57.
Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 14, ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος, Κρομά 14 (1), Σταμπούλης, Κοστόφ 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 11 (2), Ουότερς 7 (1), Χάγκινς 9, Μούρτος 12 (2), ΜακΝιλ 7 (1), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ.

18:26
O Moύρτος στέλνει τη διαφορά στο +6 (53-59) όμως ο Λέιζερ σκοράρει για το 55-59 (32').
18:26
Ο ΜακΝιλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, στο 55-62 οι "κίτρινοι". Ακόμα 7'30" για το τέλος.
18:28
Ο Ουίλιαμς μειώνει σε 57-62 από τη γραμμή των βολών.
Καβάλα: 13/13 βολές
Άρης: 8/11 βολές
18:28
Ο Σίμτσακ σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα, για το 57-64.
18:31
Ο ΜακΚι μειώνει σε 59-64.
18:32
Ο Οκάρο Ουάιτ (14π. με 1/1 βολ., 2/4 δίπ., 3/5 τρίπ.) σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +8 (59-67). Ακόμα 5'46" για το τέλος.
18:34
Λέιζερ και Τσούπκοβιτς κάνουν το 61-69. Ακόμα 4'25" για το τέλος.
18:36
Ο Κοστόφ αστοχεί από τη γωνία. Παραμένει το 61-69 στα 3'02".
18:36
Ο Μούρτος αστοχεί στα 2" για το τέλος της επίθεσης του Άρη.
18:37
Ακόμα 2'30", ο Ουίλιαμς (18π.) αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Άρη (63-69).
18:37
Ο Ξανθόπουλος κερδίζει το 4ο φάουλ του Λέιζερ και ο Στιβ Γιατζόγλου καλεί τάιμ άουτ.
18:39
0/2 βολές από τον Ξανθόπουλο.
18:40
Λάθος του Λέιζερ, ο οποίος χάνει την μπάλα και κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Ουάιτ.
18:40
Ο Ουάιτ κάνει το 63-70 από τη γραμμή. Κατοχή για τους "κίτρινους".
18:41
"Μεγάλο" καλάθι από τον ΜακΝιλ, για το 63-72.
18:41
Ο ΜακΚι σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Ουάιτ και έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
18:41
Ο ΜακΚι μειώνει σε 66-72 με έμμεσο τρίποντο.
18:42
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ουάιτ, για το 66-74 υπέρ του Άρη!
18:45
Ο Ουότερς χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στον Κοστόφ! Παραμένει το 68-74 στα 54.2".
18:45
Ο Κρομά αστοχεί μπροστά στον Μούρτο, ο Χάγκινς στο ριμπάουντ.
18:46
Ο ΜακΝιλ κάνει το 68-75 από τη γραμμή.
18:47
21.4" για το τέλος, ο Κρομά διαμορφώνει το 71-75 με έμμεσο τρίποντο!
18:49
Ο Άρης επικράτησε με σκορ 71-77 και έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες στην κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.