Κόροιβος - Ολυμπιακός 65-84

Με ξεσπάσματα στην απόδοσή του, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 84-65 του Κοροίβου στην Αμαλιάδα και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Όντομ και Σπανούλης έκαναν τη διαφορά στην πρόβα τζενεράλε για το ματς με την Μπαρτσελόνα.

Κόροιβος Ολυμπιακός μπάσκετ Σπανούλης

Έτσι κρίθηκε

Όπως σε καθένα από τα τελευταία εκτός έδρας ματς ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το... χρόνο του. Ο Κόροιβος, από τη μία με την άμυνα ζώνης του από την άλλη με 8/10 δίποντα, έβαλε τους "ερυθρόλευκους" να σκεφτούν τρόπους απεγκλωβισμού.

Μετά το 16-8 και το 20-14, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνήλθε. Πρώτα η άμυνα σταμάτησε τη δημιουργία του Τρότερ και κατόπιν ο Όντομ έβαλε τα σουτ. Ο Αμερικανός είχε 4/5 τρίποντα και στο 15' ο Ολυμπιακός ήταν ήδη στο +8 (30-22) με επιμέρους 16-2. Με όπλο δε τις δεύτερες επιθέσεις έκλεισε το πρώτο μισό στο 46-31 και ξέφυγε 53-35 δια χειρός Σπανούλη.

Οι γηπεδούχοι, παρά την απουσία του Ντέιβις, έβγαζαν συνεργασίες και προσπαθούσαν να μην ανοίξει άλλο η διαφορά. Έφτασαν μάλιστα έως το -8 (66-58, 30'), σ' ένα διάστημα που οι "ερυθρόλευκοι" αργούσαν επιδεικτικά στις αμυντικές αλλαγές. Πάντως ακόμη ένα μεγάλο σερί του Ολυμπιακού (10-0) τέλειωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 31-46, 58-66, 65-84

Κόροιβος: Τρότερ 10(2τρ, 5ασ), Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 12(3/5τρ, 7ρ), Τσάπιν 17(3/9τρ), Χάρις 17, Σινετός, Πουλιανίτης 3, Χάρντινγκ, Βαρδακαστάνης, Μπατής

Ολυμπιακός: Σπανούλης 16(3/6τρ), Στρόμπερι 7(1/5τρ), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3(1), Μάντζαρης, Όντομ 17(5/8τρ), Χάντερ 12(7ρ), Παπαπέτρου 5, Αγραβάνης 3(7ρ), Χάκετ 3, Παπανικολάου 11(1τρ, 5ρ), Αθηναίου 3(1)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Βασίλης Σπανούλης όχι τόσο για το σκορ που έδωσε όσο για την προσπάθειά του στην άμυνα. Σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις βούτηξε για μια χαμένη μπάλα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός αφήνει περιθώρια στους αντιπάλους του και αυτό δεν είναι καλός οιωνός για τα ματς που ακολουθούν. Διότι απέναντι στον Κόροιβο, θα βρει ένα σερί που θα του εξασφαλίσει τη νίκη. Αν τούτο συμβεί σε ματς με αντιπάλους ανώτερου επιπέδου, θα είναι ασυγχώρητο. Η ομάδα του Μαρκόπουλου πάλεψε στο μέτρο του δυνατού, έβγαλε ωραίες φάσεις, το χάρηκε ο κόσμος. Πολύ πιο σημαντικά τα ματς που ακολουθούν με Ρέθυμνο και Κολοσσό.

To live του αγώνα

16:57
Kαλησπέρα σας. Σε λίγα λεπτά θα έχουμε έναρξη στην αναμέτρηση Κόροιβος - Ολυμπιακός.
16:58
Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στην αναμέτρηση δίχως τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έχει παραμείνει στην Αθήνα καθώς αναρρώνει από την ιογενή λοίμωξη που τον ταλαιπώρησε.
17:00
Ο Ανδρέας Χριστοδούλου δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην αναμέτρηση, καθώς αγωνίζεται στον Κόροιβο ως δανεικός από τον Ολυμπιακό.
17:03
Έχουμε τζάμπολ στην αναμέτρηση.
17:04
1' (2-0) Ο Κόροιβος άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.
17:05
1' (2-2) Έφερε το σκορ στα ίσα ο Σπανούλης.
17:05
Ο Ολυμπιακός είναι στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.
17:06
2' (4-2) Εύστοχος ο Τσάπιν.
17:07
3' (6-2) Εύστοχος ο Χάρις από μέση απόσταση.
17:08
4΄(6-4) Καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Στρόμπερι.
17:09
5' (8-4) Στο +4 ο Κόροιβος.
17:15
7' (14-7) Καλάθι και φάουλ από τον Πουλιανίτη, ο οποίος και το αξιοποίησε.
17:16
Στο παρκέ για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου και Χάντερ. Ο Κόροιβος παίζει άμυνα ζώνης.
17:16
8' (14-8) Βολή από τον Σπανούλη.
17:17
Ο Χάκετ στο παρκέ, όπως και ο Τζόνσον-Όντομ.
17:18
9' (16-8) Καλάθι από τον Βασιλόπουλο.
17:18
9' (16-11) Τρίποντο από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:20
10' (18-11) Σκορ από τον Χάρις ο Κόροιβος.
17:20
10' (18-14) Δεύτερο σερί τρίποντο από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:21
10' Τέλος πρώτης περιόδου, Κόροιβος - Ολυμπιακός 20-14.
17:23
11' (20-16) Mείωσε ο Ολυμπιακός
17:26
12' (20-18) Μείωσε ο Χάντερ.
17:27
13΄ (22-18) Εύστοχος ο Τρότερ.
17:28
13' (22-22) Ο Παπανικολάου με 4 σερί πόντους έφερε το ματς στα ίσα.
17:30
14' (22-25) Το προβάδισμα ο Ολυμπιακός ύστερα από το νέο τρίποντο από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:31
14' (22-27) Εξαιρετικό ντράιβ από τον Τζόνσον-Όντομ.
17:34
15' (22-30) Σε τρομερή κατάσταση ο Τζόνσον-Όντομ. Έχει 4/5 τρίποντα στο ματς. Είναι στους 14 πόντους.
17:35
16' (22-32) Στο +10 ο Ολυμπιακός με βολές του Παπανικολάου.
17:36
16' (22-35) Τρίποντο από τον Αγραβάνη.
17:36
17' (25-35) Μείωσε με τρίποντο ο Βασιλόπουλος.
17:37
17' (25-37) Εύστοχος ο Χάντερ.
17:37
17' (28-37) Νέο τρίποντο από τον Βασιλόπουλο.
17:40
Ο Ολυμπιακός παίρνει συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ.
17:41
18' (28-37) Κάρφωμα από τον Οθέλο Χάντερ.
17:42
19' (28-41) Ο Ολυμπιακός και πάλι στο +13.
17:43
19' (30-41) Σκόρερ και πάλι ο Χάρις.
17:44
20' (30-44) Στο +14 ο Ολυμπιακός με το έμμεσο τρίποντο από τον Χάκετ.
17:45
20' (31-44) Βολή από τον Βασιλόπουλο.
17:45
20' (31-46) Αριστερό ντράιβ από τον Σπανούλη.
17:46
Τέλος πρώτου μέρους, Κόροιβος - Ολυμπιακός 31-46.
18:03
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.
18:04
Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.
18:06
22' (31-48) Βολές από τον Μιλουτίνοβ.
18:08
22' (33-48) Χάρις.
18:10
24' (35-48) Σκόρερ και πάλι ο Χάρις για τον Κόροιβο.
18:10
24' (35-50) Ωραία κίνηση και καλάθι από τον Μιλουτίνοβ.
18:11
24' (35-53) Τρίποντο από τον Σπανούλη, τάιμ-άουτ στο ματς.
18:13
25' (40-53) Μακρινό τρίποντο από τον Τσάπιν.
18:14
26' (40-56) Απάντησε με τρίποντο ο Παπανικολάου.
18:14
26' (43-56) Νέο τρίποντο από τον Τσάπιν.
18:17
27' (43-59) Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παπαπέτρου. Πήρε και το φάουλ, έβαλε και την βολή.
18:17
27' (45-59) Μείωσε ο Κόροιβος.
18:21
29' (50-64) Βολές από τον Στρόμπερι.
18:24
20' (52-66) Βολές από τον Στρόμπερι.
18:24
30' (55-66) Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο.
18:28
30' (58-66) Buzzer-beater τρίποντο από τον Τρόντερ.
18:29
Τέλος τρίτης περιόδου, Κόροιβος - Ολυμπιακός 58-66
18:30
Ξεκίνησε η 4η περίοδος.
18:31
31' (58-69) Τρίποντο από τον Σπανούλη.
18:37
33' (58-72) Τρίποντο από τον Σπανούλη (3/6τρ).
18:37
34' (58-74) Στον αιφνιδιασμό κάρφωσε ο Παπαπέτρου.
18:38
34' (58-76) Εύστοχος ο Χάντερ.
18:41
36' (58-79) Ο Τζόνσον-Όντομ έφερε την διαφορά στο +21. Έχει φτάσει στα 5/7 τρίποντα στο ματς. Έχει σημειώσει 17 πόντους στο ματς.
18:47
38' (64-84) Τρίποντο από τον Αθηναίου.