Αρκαδικός - ΠΑΟΚ 66-68

Σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις στην Τρίπολη, ο ΠΑΟΚ τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον μαχητικό Αρκαδικό με 68-66 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μιλένκο Τέπιτς ανήμερα της ημέρας των γενεθλίων του.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση ο Αρκαδικός που μάχεται για την παραμονή, όμως είδε τον ΠΑΟΚ να μαζεύει γρήγορα τη διαφορά και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-18. Ο δικέφαλος έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τέπιτς, συνέχισε να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +7 (28-35), αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω. Με ένα σερί 6-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, μείωσαν τη διαφορά στους 2 και πήγαν στα αποδυτήρια με το 33-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βγήκε με το μαχαίρι στα δόντια και δεν άφησε περιθώρια για αμφισβήτηση. Έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +9 (38-44), ωστόσο και πάλι ο Αρκαδικός με όπλο του την σφιχτή άμυνα και το πάθος των παικτών του, πλησίασε και πάλι στον πόντο (47-48). Ο Τσόχλας όμως στην εκπνοή του δεκαλέπτου ευστόχησε σε τρίποντο. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως η ευστοχία των παικτών του Μαρκόπουλου χάρισε τελικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 47-51, 66-68

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Μιλένκο Τέπιτς ανήμερα της ημέρας των γενεθλίων του έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ.

Το φύλλο του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έδειξε στην Τρίπολη πως υπάρχει ζωή και χωρίς τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη. Πολύ πάθος από τους παίκτες του Μαρκόπουλου, οι οποίοι μετά από πέντε σερί ήττες, επέστρεψαν και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών.

16:23
"Πληγωμένος" θα αντιμετωπίσει τον Αρκαδικό ο ΠΑΟΚ...
16:23
Αυτό γιατί για ένα ακόμη ματς δεν θα έχει στην διάθεσή του τους Βασιλειάδη (ενοχλήσεις στο πέλμα) και Σχορτσανίτη (διάστρεμμα στην δεξιά ποδοκνημική)
16:27
Ο Αρκαδικός προέρχεται από εντυπωσιακή εμφάνιση (82-59) απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών
16:30
Ο ΠΑΟΚ από την άλλη μετρά έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα
16:33
Σε κάκιστη φόρμα ο "Δικέφαλος" που θέλει πάση θυσία το "διπλό" σήμερα..
16:33
Στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Αρκαδικό με 74-54
16:36
Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ σε εκείνο το ματς ήταν οι Μάρκοβιτς και Τέπιτς (είχαν από 12 πόντους)
16:37
Από τον Αρκαδικό ξεχωρίζει φέτος ο Βασίλης Καββαδάς και στον ΠΑΟΚ θέλουν να τον περιορίσουν...
16:38
Ο Ελληνας σέντερ είναι ο πολυτιμότερος παίκτης του Αρκαδικού και έχει 15,6 πόντους μέσο όρο
16:41
Ο Αρκαδικός σε 10 ματς στο γήπεδό του, έχει τέσσερις νίκες και έξι ήττες
16:41
Στόχος φυσικά είναι η παραμονή στην κατηγορία
16:45
Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν έχει ελπίδες για την είσοδο στη τετράδα που ήταν ο βασικός στόχος του μετά το κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα (τέσσερις ήττες στα πρώτα τέσσερα ματς την τρέχουσα σεζόν)
16:46
Μετά την ήττα στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αρη, η τετράδα έκανε... φτερά για τον ΠΑΟΚ και πλέον στον "Δικέφαλο" "κοιτούν την πέμπτη θέση
16:47
Ο ΠΑΟΚ, βέβαια, είναι αρκετά πίσω στη βαθμολογία αλλά έχει σχετικά εύκολο πρόγραμμα στο εξής. Οπότε είναι εφικτό να πάρει την πέμπτη θέση δεδομένου πως η Κηφισιά έχει αρκετά δύσκολο πρόγραμμα
16:49
Αυτό πιθανόν να είναι το τελευταίο ματς που ο ΠΑΟΚ θα παίξει δίχως τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη
16:50
Λογικά οι δύο παίκτες θα επιστρέψουν στο εντός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Πατρών
16:51
Σουτ κάνουν αυτή την στιγμή οι δύο ομάδες
16:52
Το γήπεδο δεν είναι γεμάτο στην παρούσα φάση. Ολοένα και αυξάνονται πάντως οι φίλοι του Αρκαδικού
16:54
"Οφείλουμε να μην σκεφτόμαστε τις απουσίες. Είμαστε ο ΠΑΟΚ και πρέπει να βάλουμε τους κανόνες στο παιχνίδι", λέει στην Nova ο βοηθός του Σούλη Μαρκόπουλου, Παντελής Μπούτσκος
16:58
Νουουτίνεν, Βαν Όστρουμ, Λι, Λίτζιον και ο Καββαδάς η πεντάδα για τον Αρκαδικό.
16:59
Τέπιτς, Ντούβνιακ, Χάτσερ, Μαργαρίτης και Μάρκοβιτς η πεντάδα για τον ΠΑΟΚ
17:01
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
17:02
Δύο γρήγορα φάουλ από τον ΠΑΟΚ πάνω στους παίκτες του Αρκαδικού.
17:05
Δίποντο από τον Καββαδά και απάντηση του ΠΑΟΚ με τον Κόττα. (2-2)
17:07
Δύο γρήγορα καλάθια από τους Λίτζιον και Νούτινεν κάνουν το 6-2 για τον Αρκαδικό.
17:10
Μειώνει στο δίποντο ο ΠΑΟΚ (9-7) με καλάθια των Χάτσερ και Τέπιτς.
17:11
Ο Μαργαρίτης τώρα φέρνει το ματς στα ίσα (9-9)
17:12
Με δύο εύστοχες βολές του Τέπιτς, ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά (9-11).
17:14
Μαργαρίτης για δύο και 9-13 ο ΠΑΟΚ!
17:16
Είναι καλύτερος αυτή τη στιγμή ο ΠΑΟΚ που προσπαθεί να αυξήσει τη διαφορά του.
17:23
Δίνει σκορ στον Αρκαδικό τώρα ο Στεφανίδης. Μειώνουν σε 15-18 οι γηπεδούχοι. Αυτό είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.
17:32
Έχει ξεκινήσει καλύτερα ο Αρκαδικός στο δεύτερο δεκάλεπτο! Έχουν μειώσει στον πόντο οι γηπεδούχοι.
17:34
Περνάει μπροστά ο Αρκαδικός (22-21).
17:34
Πολύ καλή άμυνα από τους γηπεδούχους.
17:40
Τρέχει ένα σερί τώρα ο ΠΑΟΚ που περνάει μπροστά και ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (26-31).
17:45
Καλός ο ρυθμός στην αναμέτρηση της Τρίπολης. Ο ΠΑΟΚ είναι μεν λίγο καλύτερος, όμως ο Αρκαδικός δεν το βάζει κάτω.
17:47
Τρομερή η εμφάνιση του Τέπιτς σήμερα με 14 πόντους μέχρι στιγμής.
17:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! 33-35 μπροστά ο ΠΑΟΚ!
18:04
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος!
18:04
Με δίποντο από τον Χάτσερ για τον ΠΑΟΚ (33-37).
18:06
Άλλοι τέσσερις γρήγοροι πόντοι για τους φιλοξενούμενους που κάνουν το 33-39.
18:11
Δύο εύστοχες βολές του Μάρκοβιτς και ένα τρίποντο του Μαργαρίτη βάζουν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 9! (35-44).
18:15
Επιστρέφει με ένα σερί 5-0 ο Αρκαδικός.
18:21
Ο Αρκαδικός με όπλα του την πολύ καλή άμυνα και το πάθος των παικτών του καταφέρνει να μειώσει και πάλι στους 2 (45-47).
18:22
Στον πόντο τώρα η διαφορά με 1/2 βολές του Καββαδά.
18:24
1/2 βολές από τον Μάρκοβιτς.
18:26
Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει με τρίποντο του Τσόχλα που κάνει το 47-51!
18:28
Ο Καββαδάς κάνει το 49-51.
18:34
Με εύστοχο σουτ δύο πόντων του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξεφεύγει με 4.
18:34
Απαντά ο Βαν Όοστρουμ για τον Αρκαδικό! (54-55) Τρομερό παιχνίδι στην Τρίπολη.
18:36
Και μπροστά τώρα οι γηπεδούχοι με καλάθι του Καββαδά! 56-55.
18:36
05:48 για το φινάλε.
18:38
Νέο δίποντο για τον Αρκαδικό από τον Τζόουνς! 58-55.
18:40
Τρίποντο του Μαργαρίτη που φέρνει το ματς στα ίσα για τον ΠΑΟΚ!
18:40
Άστοχο σουτ τριών πόντων του Λίτζιον για τον Αρκαδικό.
18:41
60-58 οι γηπεδούχοι με τον Καββαδά!
18:43
Ο Μάρκοβιτς ισοφαρίζει ξανά για τον ΠΑΟΚ! 62-62. Πραγματικό ντέρμπι.
18:44
1/2 βολές από τον Μάρκοβιτς! 62-63.
18:44
0/2 βολές από τον Τζόουνς και επίθεση για τον ΠΑΟΚ!
18:45
Τρίποντο του Χάτσερ! 62-66 ο ΠΑΟΚ! Μεγάλο σουτ από τον άσο του Δικεφάλου και αμέσως τάιμ άουτ από τους γηπεδούχους.