Παναθηναϊκός - Λαύριο 94-56

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στο Λαύριο, το οποίο συνέτριψε με 94-56 για την 21η αγωνιστική της Basket League. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Έλιοτ Γουίλιαμς (17 π) και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς (10 π, 6 ρ, 7 ασ).

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έδειξε εξ αρχής τις... άγριες διαθέσεις του, τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 9-0. Οι "πράσινοι" χτύπησαν μέσα από τη ρακέτα με τους Παπαγιάννη -αρχικά- και Ραντούλιτσα -στη συνέχεια- και προηγήθηκαν με 20-9 στο 6'. Το Λαύριο, παρά το "μουδιασμένο" ξεκίνημα, βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (22-19), αλλά το "τριφύλλι" απάντησε και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 31-21. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, με "όπλο" την άμυνα και τις εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση, ξέφυγε κι άλλο στο σκορ (49-23) χάρη σ' ένα εντυπωσιακό σερί 18-0.

Το μέλλον της αναμέτρησης ήταν... προδιαγεγραμμένο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά "εκτινάχθηκε" στους 31 πόντους (62-31), με τους Καλάθη, Φελντέιν και Γκιστ να χτυπούν στο transition. Το Λαύριο ήταν ανήμπορο να αντιδράσει, με συνέπεια το σκορ να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα (77-43). Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε μία... τυπική διαδικασία, με τον Τζόρτζεβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Λευτέρη Μποχωρίδη και Γιώργο Παπαγιάννη, αλλά και στο "θεατή" στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, Δημήτρη Διαμαντίδη.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 56-31, 77-43, 94-56.

Παναθηναϊκός: Χέινς 2, Μποχωρίδης 6, Γιάνκοβιτς 10 (6 ρ, 7 ασ), Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 9 (5 ρ), Φελντέιν 12 (5 ασ), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8 (5 ρ), Καλάθης 2, Παπαγιάννης 16 (6 ρ), Κούζμιτς, Γουίλιαμς 17.

Λαύριο: Μπιρούτα 2, Γιανγκ 16 (5/5 2π), Κρουμπάλι 8 (9 ρ), Τσίρος, Κέσελ 3, Σακελλαρίου 3, Νίξον 3, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπολντς 19 (5 ρ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Έλιοτ Γουίλιαμς συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, αλλά ο τίτλος του MVP ανήκει δικαιωματικά στον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ουσιαστικός και καταλυτικός σε άμυνα κι επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Για τον Παναθηναϊκό, ο αγώνας με το Λαύριο, ήταν "μία ακόμα ημέρα στη δουλειά". Το "τριφύλλι" δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ενώ το ευρύ σκορ έδωσε τη δυνατότητα στον Σάσα Τζόρτζεβιτς να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα και να ξεκουράσει βασικούς παίκτες. 'Άξιο σχολιασμού το 67% στα σουτ εντός πεδιάς (23/34) για τους "πράσινους" στο πρώτο μέρος, αλλά και οι 29 ασίστ έναντι μόλις 9 του Λαυρίου. Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο παιχνίδι της Ευρωλίγκας με την Ουνικάχα Μάλαγα (03/03, 21:45).

Το στατιστικό του αγώνα

To live της αναμέτρησης

17:31
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ, εδώ όπου σε μισή ώρα θα ξεκινήσει η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με το Λαύριο για την 21η αγωνιστική του Basket League ΣΚΡΑΤΣ
17:31
Οι "πράσινοι" υποδέχονται τους νεοφώτιστους, που στο παιχνίδι του α' γύρου τους είχαν βάλει... δύσκολα. Στο φινάλε όμως, πήραν τη νίκη και συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα
17:32
Ελάχιστος είναι ο κόσμος που βρίσκεται στο ΟΑΚΑ αυτή την ώρα, λογικό αν κρίνουμε τη χαμηλή εμπορικότητα του ονόματος του Λαυρίου, ως αντιπάλου, και το γεγονός ότι το παιχνίδι διεξάγεται καθημερινή
17:33
Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στοχεύει στη δέκατη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις
17:36
Οι "πράσινοι" θα παραταχθούν δίχως τον Βινς Χάντερ, ο οποίος δεν δηλώθηκε στο ρόστερ για το ελληνικό πρωτάθλημα. Ο 22χρονος φόργουορντ/σέντερ αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του την Πέμπτη (3/3, 21:45) κόντρα στη Μάλαγα
17:38
Από την άλλη, ο Γκιβίλντας Μπιρούτα θα κάνει την παρθενική του εμφάνιση με τα χρώματα του Λαυρίου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ
17:38
Πέραν του αγώνα στο ΟΑΚΑ, λίγο αργότερα (στις 18:30) ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Καβάλα, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 21ης αγωνιστικής
17:44
Το "τριφύλλι" προέρχεται από την πολύ μεγάλη (σε αξία και ουσία) νίκη επί της Φενέρμπαχτσε, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Top 16
17:45
Η δωδεκάδα του Παναθηναϊκού αποτελείται από τους: Χέινς, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα, Φελντέιν, Διαμαντίδης, Γκιστ, Καλάθης, Παπαγιάννης, Κούζμιτς και Ουίλιαμς.
17:45
Η δωδεκάδα του Λαυρίου αποτελείται από τους: Γιανγκ, Κρουμπαλί, Τσίρος, Κέσελ, Σακελλαρίου, Νίξον, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος, Μπιρούτα, Μπολντς.
17:49
Σε περίπου δέκα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, στο οποίο βρίσκονται περίπου πεντακόσιοι φίλοι του "τριφυλλιού" αυτή τη στιγμή
17:55
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων, με τους φίλους των "πρασίνων" να αποδοκιμάζουν τον Μάρκο Κέσελ. Μην ξεχνάμε πως ο Σέρβος φόργουορντ είχε "ερυθρόλευκο" παρελθόν
17:57
Ολοκληρώθηκε κι αυτή του Παναθηναϊκού, με τις δύο ομάδες να έχουν 2'30'' πλέον για να ολοκληρώσουν την προθέρμανσή τους
18:00
Το Λαύριο ξεκινά με τους Γιανγκ, Μπολντς, Ντίξον, Κέσελ και Περράκη
18:00
Η πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελείται από τους Καλάθη, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Παπαγιάννη
18:01
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στο ΟΑΚΑ
18:01
Η πρώτη επίθεση ανήκει στο Λαύριο, με τον Κέσελ να αστοχεί σε μακρινό δίποντο
18:02
Ο Γκιστ σκοράρει με πλάτη στο καλάθι, αφού εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά όγκου από τον Κέσελ (2-0)
18:02
Νέο χαμένη προσπάθεια από τον Κέσελ, με τον Φελντέιν να σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό (5-0 στο 1'10'')
18:03
Τρίτη σερί καλή άμυνα από το "τριφύλλι", με την κατοχή να περνά πάλι σε "πράσινα" χέρια
18:03
Εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη μετά την ασίστ του Φελντέιν (7-0)
18:04
Δεύτερο σερί κάρφωμα του 18χρονου σέντερ του Παναθηναϊκού με τη διαφορά να πηγαίνει στο +9 (9-0)
18:04
Μειώνει με δεξί λέι απ ο Μπολντς (9-2 στο 2'32'')
18:04
Με τον ίδιο τρόπο ο Φελντέιν θα σκοράρει δύο ακόμη πόντους (11-2)
18:06
Γκολ φάουλ από τον Γιάνκοβιτς κι η διαφορά φτάνει στο +12 (14-2 στο 3'12'')
18:07
Λάθος του Καλάθη, με τον Γιανγκ να σκοράρει δύο εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (14-4 στο 4'05'')
18:08
Νέος αιφνιδιασμός για το Λαύριο, με τον Γιανγκ να σκοράρει για τρεις από τη γωνία (14-7)
18:08
Γρήγορος ρυθμός στο τελευταίο λεπτό με τις δύο ομάδες να εκδηλώνουν ανεπιτυχώς αιφνιδιασμούς
18:09
Καλάθι και φάουλ από τον Ραντούλιτσα, που κερδίζει το φάουλ από τον Κέσελ
18:09
Ο Ουίλιαμς παίρνει τη θέση του Φελντέιν στο παρκέ (5'02'')
18:09
Μέσα κι η συμπληρωματική βολή από τον Σέρβο σέντερ (17-7)
18:10
Ο Ραντούλιτσα κάνει το λάθος, αλλά θα κόψει τον Γιανγκ στον αιφνιδιασμό. Ο Μπολντς ακολουθεί όμως τη φάση και εν τέλει σκοράρει με λέι απ (17-9 στο 5'32'')
18:10
Τεχνική ποινή στον Γιανγκ για διαμαρτυρία
18:11
Ο Ουίλιαμς θα βάλει τη βολή της τεχνικής ποινής και θα διαμορφώσει το "πράσινο" νταμπλ σκορ (18-9)
18:11
Νέο καλάθι απο τον Ραντούλιτσα (20-9), με τον Μπολντς όμως να μειώνει αμέσως μετά με τζαμπ σουτ (2011 στο 6'15'')
18:12
Τρίποντο του Μπολντς, που ξεκινά "ζεστός", από τα εννιά μέτρα κι η διαφορά πέφτει κι άλλο (20-14 στο 7'04'')
18:13
Χέινς, Διαμαντίδης και Φώτσης στο παρκέ αντί των Καλάθη, Γιάνκοβιτς και Γκιστ
18:13
Ο Ουίλιαμς σκοράρει δύο ελεύθερες βολές και διαμορφώνει το +8 (22-14) για τον Παναθηναϊκό
18:14
Σειρά του Κέσελ να σκοράρει έμμεσο τρίποντο, μετά το φάουλ του Χέινς (22-17 στο 7'31'')
18:15
Παγίδα από το Λαύριο στον Ραντούλιτσα στο λόου ποστ, με τον 28χρονο σέντερ να χρεώνεται με βήματα
18:15
Ο Κρουμπαλί θα μειώσει ακόμη περισσότερο, στους τρεις η διαφορά πλέον (22-19)
18:16
Στην άλλη πλευρά του παρκέ όμως, ο Φώτσης είναι ξεχασμένος στο "βαμμένο" και θα πετύχει δύο εύκολους πόντους (24-19 στο 8'29'')
18:16
Τάιμ άουτ από τον Χρήστο Σερέλη
18:18
Ο Φώτσης σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά για τρεις κι η διαφορά παίρνει ξανά την ανιούσα (27-19 στο 8'52'')
18:19
Στο +10 (29-19) ο Παναθηναϊκός μετά το κάρφωμα του Ουίλιαμς
18:22
Ο Μπολντς μειώνει με 2/2 βολές, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με δίποντο του Φώτση από τη γωνία στην εκπνοή (31-21)
18:23
Η δεύτερη περίοδος ξεκινά με τον Κρουμπαλί να σκοράρει για δύο (31-23)
18:24
Εντυπωσιακό ανάποδο λέι απ από τον Ουίλιαμς, που παίρνει και το φάουλ. Ο Αμερικανός έχει δικαίωμα για μία βολή, την οποία θα βάλει για το +11 (34-23 στο 10'27'')
18:24
Λάθος από τον Γιαννακόπουλο, ο οποίος δεν θα δώσει καλή πάσα στον Κρουμπαλί
18:26
Μαζεμένα λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων, με τον Νίξον να κάνει το τελευταίο -χρονικά (11'47'')
18:27
Φελντέιν και Καλάθης αντί των Διαμαντίδη και Χέινς
18:27
Ωραίο καλάθι με δεξί χουκ από τον Παπαγιάννη (36-23 στο 12'26'')
18:28
Ο Μπιρούτα περνά στο παρκέ και καταγράφει την πρώτη του συμμετοχή με τα χρώματα του Λαυρίου
18:28
Τάιμ άουτ από τον Σάσα Τζόρτεβιτς
18:31
Νέα καλή άμυνα από τους "πράσινους", στην άλλη πλευρά του παρκέ θα προσφέρουν θέαμα με τον Γκιστ να καρφώνει με δύναμη την μπάλα μετά την άλεϊ ουπ πάσα του Καλάθη (38-23 στο 13'45'')
18:32
Το +15 είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχει καταγράψει μέχρι στιγμής το "τριφύλλι" στο παιχνίδι
18:33
Σειρά του Χρήστου Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ αφού η ομάδα του έχει πετύχει όλους κι όλους δύο πόντους σε 4'16'' στο δεύτερο δεκάλεπτο
18:35
Καλάθι με σουτ από μέση απόσταση από τον Φελντέιν κι η διαφορά φτάνει στο +17 (40-23) για τον Παναθηναϊκό
18:35
Εντυπωσιακό μπλοκ του Παπαγιάννη στον Νίξον, το Λαύριο έχει πλέον 4'' για να εκδηλώσει επίθεση
18:36
Νέος αιφνιδιασμός για το "τριφύλλι", με τον Καλάθη να τον ολοκληρώνει με επιτυχία (42-23 στο 15'21'')
18:37
Άστοχος για τρεις ο Γιανγκ, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το coast to coast για το +21 (44-23)
18:38
Νταμπλ σκορ για τον Παναθηναϊκό χάρη το καλάθι του Γκιστ (46-23 στο 16'34'')
18:39
Κι άλλο λάθος από τους φιλοξενούμενους, που πάνε από το κακό στο χειρότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Φελντέιν θα σκοράρει έμμεσο τρίποντο και θα διαμορφώσει το +26 (49-23 στο 16'48'')
18:39
Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχει μόλις 9/29 εντός παιδιάς, μαζί με 7 λάθη
18:40
Ο Νίξον θα σκοράρει μετά από περίπου έξι λεπτά ανομβρίας για το Λαύριο, το οποίο όμως δεν επιστρέφει γρήγορα στην άμυνα. Αποτέλεσμα; Δύο εύκολοι πόντοι για το "τριφύλλι" δια χειρός Ουίλιαμς (51-25 στο 17'27'')
18:40
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Νίξον, ξανά για δύο (51-27)
18:41
Εντυπωσιακή ασίστ του Χέινς στον Ραντούλιτσα, που θα καρφώσει την μπάλα (53-27 στο 18'27'')
18:43
Έμμεσο τρίποντο από τον Μπολντς (53-31 στο 19'05'')
18:44
Απίθανο κάρφωμα του Ουίλιαμς που... βάζει στο πόστερ τον Κέσελ!!! Θα κερδίσει και το φάουλ ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού, θα βάλει τη συμπληρωματική βολή και θα διαμορφώσει το +25 (56-31)
18:44
Άστοχος για τρεις ο Μπολντς, η μπάλα στον Παναθηναϊκό για τα 23.7'' που μένουν στο πρώτο ημίχρονο
18:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναθηναϊκός - Λαύριο 56-31
18:48
Οι "πράσινοι" κυριάρχησαν στο β' δεκάλεπτο στο παρκέ, έχουν φτάσει στο 77% (22/27) στα δίποντα και με 34 πόντους από το "βαμμένο", δεν έχουν δυσκολευτεί να "χτίσουν" το +25 του ημιχρόνου
18:51
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χέινς, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 5, Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 7, Φελντέιν 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 6, Ουίλιαμς 13.
ΛΑΥΡΙΟ: Γιανγκ 10, Κρουμπαλί 4, Κέσελ 3, Σακελλαρίου, Νίξον, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος, Μπιρούτα, Μπολντς 14.
18:55
Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στο παρκέ για να κάνουν σουτάκια, με πέντε λεπτά να μένουν για την έναρξη του β' μέρους του αγώνα
18:55
Όπως όλα δείχνουν, το "τριφύλλι" θα φτάσει με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, σημειώνοντας την 20η νίκη του σε 21 αγώνες. Μοναδική ήττα αυτή στο ΣΕΦ (80-66) από τον Ολυμπιακό
19:01
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, με τον Περράκη να αστοχεί για τρεις
19:02
Καλάθης, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Παπαγιάννης στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό, με τον τελευταίο να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου (58-31 στο 21'04'')
19:03
Η διαφορά συνεχίζει να μεγαλώνει, με τον Γιάνκοβιτς να προσθέτει δύο ακόμη πόντους (60-31)
19:03
Ξανά σε νταμπλ σκορ ο Παναθηναϊκός, με τον Φελντέιν να πετυχαίνει το λέι απ στον αιφνιδιασμό (62-31 στο 21'47'')
19:05
Μειώνει με μία βολή ο Μπολντς (62-32 στο 22'39'')
19:06
Δύσκολο καλάθι δύο πόντων του Μπολντς μπροστά σε Παπαγιάννη και Γκιστ (62-34)
19:07
Θα απαντήσει ο Παπαγιάννης με κάρφωμα (64-34 στο 23'46'')
19:07
Εύστοχος για τρεις από τη γωνία ο Γιάνκοβιτς (67-34 στο 24'12'')
19:08
Το Λαύριο δεν μπορεί να ακολουθήσει στον ρυθμό του Παναθηναϊκού με τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς να βγάζουν πολλή ενέργεια μετά το πρώτο δεκάλεπτο
19:08
Ξανά για τρεις ο Μπολντς, εύστοχος αυτή τη φορά (67-37 στο 24'29'')
19:09
Συνεχίζει θεαματικά ο Παναθηναϊκός, με τον Φελντέιν να κλέβει την μπάλα και να δίνει άλεϊ ουπ πάσα στον Γκιστ για το κάρφωμα (69-37 στο 25'24'')
19:12
Άλλοι δύο πόντοι από τον Παπαγιάννη, αυτή τη φορά η ασίστ είναι από τον Ουίλιαμς (71-37 στο 26'20'')
19:14
Έμμεσο τρίποντο από τον Ουίλιαμς για το νέο νταμπλ σκορ, με +37 αυτή τη φορά (74-37 στο 26'41'')
19:15
Μειώνει με 2/2 βολές ο Νίξον (74-39)
19:17
Ο Ουίλιαμς κερδίζει ένα ακόμη φάουλ, έχει 1/2 βολές (75-39)
19:17
19:17
Ωραίο καλάθι από τον Γιανγκ (75-41 στο 28'10'')
19:19
Στο +34 (77-43) ο Παναθηναϊκός με 1'05'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:21
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Παναθηναϊκός - Λαύριο 77-43
19:24
Ο Φώτσης αστοχεί για τρεις, στο ριμπάουντ ο Κρουμπαλι που κερδίζει φάουλ από τον Ραντούλιτσα.
19:24
Ο Σακελλαρίου μειώνει σε 77-46 με έμμεσο τρίποντο έπειτα από το φάουλ του Μποχωρίδη, στα 9'26" για το τέλος.
19:27
Ο Νίξον ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 30 (77-48).
19:28
Τα τρίποντα των Διαμαντίδη, Μποχωρίδη στέλνουν τη διαφορά στο +35 (83-48) κι ενώ απομένουν 7'13" για το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
19:32
Ο Κρουμπάλι καρφώνει για το 83-50.
19:32
Στη συνέχεια ο Μποχωρίδης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 86-50!
19:32
Ο Διαμαντίδης (5π.) στέλνει τη διαφορά στο +38 (88-50, 35'47").
19:34
Ο Μπιρουτα μειώνει σε 88-52. Ακόμα 3'05" για το τέλος.
19:35
Κρουμπαλι και Παπαγιάννης διαμορφώνουν το 90-54 (37'43")
19:36
Ο Παπαγιάννης στέλνει τη διαφορά στο +36 (92-56, 38'17").
19:37
Στο 94-56 οι "πράσινοι" με τον Χέινς (94-56, 38'35").
19:38

19:39
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου με σκορ 94-56 και πλέον στρέφεται στην αναμέτρηση της Πέμπτης με τη Μάλαγα, για το Top-16.