Άρης - ΑΕΚ 77-76

Ο Άρης γύρισε από το -10 του 30' και νίκησε 77-76 την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, αποκτώντας (με το 2/2 στα μεταξύ τους ματς) αβαντάζ για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο. Αποβλήθηκε στο 11' ο Μαυροκεφαλίδης. Παράπονα από την Ένωση για την τελευταία φάση.

Έτσι κρίθηκε

Επρόκειτο για ματς που έκρινε πολλά και οι παίκτες των δυο ομάδων ήταν με το μαχαίρι στα δόντια. Οι τρεις διαιτητές, με εκτός λογικής αποφάσεις, έχασαν μοιραία τον έλεγχο και μετά την έναρξη του δεύτερης περιόδου ο εκνευρισμός "πλημμύρισε" το παρκέ. Ο Μαυροκεφαλίδης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο 11', ο Γουάιτ φορτώθηκε με τρία φάουλ, το ίδιο ο Γουότερς με τον ΜακΝιλ.

Η ΑΕΚ που είχε κλείσει την πρώτη περίοδο στο +2 (18-16) είχε περισσότερες λύσεις από τον Άρη ν' ανταπεξέλθει στα δεδομένα που προέκυψαν. Ο Κάρτερ έκανε κλεψίματα, ο Γκριν έβαλε τα σουτ και ο Μιλόσεβιτς "χτυπούσε" στα μις ματς. Η Ένωση πήγε στο 30-21 και στο 38-27, καταφέρνοντας με 7 κλεψίματα, 4/8 τρίποντα και 19/23 βολές να είναι στο +10 (47-37) μετά από 20 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο να ξαναμπούν στο ματς, αλλά βιάζονταν να τα καταφέρουν, ιδίως δε ο ΜακΝιλ που δεν είχε τις πιο ορθές επιλογές. Γι' αυτό και παρά το -6 (47-41) η ΑΕΚ πέτυχε να κρατηθεί μπροστά. Ο Μαυροκεφαλίδης έλειπε και τα τρίποντα δεν έμπαιναν, ο Σαρικόπουλος και ο Μιλόσεβιτς πάντως με δεύτερες ή τρίτες επιθέσεις προστάτευαν το +10 (60-50, 30').

Ο Άρης έχασε τον Γουάιτ με δύο φάουλ σε λιγότερο από μισό λεπτό, στην εξέλιξη της τέταρτης περιόδου και τον Σίμτσακ. Κατόρθωσε παρόλα αυτά με τα μακρινά σουτ που έδωσε η άμυνα της ΑΕΚ σε Κοέν και Πελεκάνο να επιστρέψει. Το 14-4 σε τρία λεπτά έφερε το 64-64 και το ματς ισορρόπησε στο τελευταίο 5λεπτο σε τεντωμένο σχοινί.

Ο Άρης είχε το μομέντουμ, έβγαλε άμυνες, ανέβασε το τέμπο, πήγε σε παιχνίδι ένας μ' έναν και μαζί στο +5 (72-67). Οι φιλοξενούμενοι ξόδευαν επιθέσεις χωρίς να... επιτίθενται και το 75-70 δημιούργησε συνθήκες νίκης. Στα 53'' πάντως η Ένωση έφτασε στο -1 και το 76-74 (1/2 βολές ο Χάγκινς) της χάρισε ευκαιρία ανατροπής. Την άρπαξε ο Μπράουν και ισοφάρισε στα 18'' (76-76). Ο Ζντοβτς επέλεξε φάουλ, ο Χάγκινς είχε ξανά 1/2 βολές (3/6 στις τελευταίες στιγμές), ο Γκριν πήγε μόνος στην επίθεση, έκανε ερ μπολ και ο Καλαμπόκης που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν πρόλαβε να εκτελέσει ζητώντας φάουλ σε μια φάση που οι διαιτητές δεν σφύριξαν τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76

Άρης: Πελεκάνος 15(3/5τρ), Γουάιτ 7(2τρ, 4ρ), Γουότερς 11(3ασ), Χάγκινς 12(4ρ), ΜακΝιλ 6(5ασ), Ξανθόπουλος 5(1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12(3/4τρ, 7ρ), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2

ΑΕΚ: Σάκοτα 9(1), Χέρστον, 5(6ρ) Μπράουν 14(0/6τρ, 5ρ), Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4(8ρ), Παπαντωνίου 1, Μιλόσεβιτς 13(1τρ, 6ρ), Γκριν 12(2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7(1), Σαρικόπουλος 5(5ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τζέικ Κοέν, στην καλύτερη εμφάνισή του, γύρισε το ματς με τα τρίποντα και ένα απίθανο λέι απ, αφήνοντας το σημάδι του στη νίκη του Άρη. Είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, εμποδίζοντας δε τον Γκριν να σκοράρει στην τελευταία φάση, αποτρέποντας το διάδρομο προς το καλάθι και οδηγώντας τον σε "σκοτωμένο" σουτ από μακριά.

Το φύλλο αγώνα

Ο Άρης διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην ΑΕΚ και έχοντας ευκολότερο πρόγραμμα έως το τέλος της κανονικής περιόδου λογίζεται πλέον ως το φαβορί για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη σεζόν. Το ότι επέστρεψε σ' ένα ματς που δεν έκανε τίποτα σωστά για 30 λεπτά είναι εξόχως σημαντικό, αφού έδειξε ικανός να επιβιώσει σε απαιτητικές καταστάσεις.

Η Ένωση ξόδεψε την ευκαιρία της στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου όταν... δεν έπαιξε μπάσκετ, προτιμώντας να τρώει το χρόνο, σουτάροντας τρίποντα. Η αποβολή του Μαυροκεφαλίδη τη συσπείρωσε, αφού ο Ζντοβτς την έχει δουλέψει χωρίς αυτόν, στο φινάλε πάντως έλειπε ο παίκτης που θα επωμιστεί την ευθύνη. Η μπάλα δεν πέρασε ποτέ μέσα, όπως συνέβαινε κατά κόρον στο πρώτο μισό και επήλθε εγκλωβισμός.

Μια κουβέντα και για τους διαιτητές, ιδίως τους δύο έμπειρους της τριάδας Κορομηλά και Καρακατσούνη, οι οποίοι ήταν τουλάχιστον ντεφορμέ. Περισσότερο επίδειξη δύναμης έκαναν παρά θέλησαν να βοηθήσουν την εξέλιξη ενός μεγάλου αγώνα. Για να κρατήσουν το ματς μοίραζαν τεχνικές ποινές για... αστείο, έχασαν πολλές εύκολες φάσεις από το ξεκίνημα, απέβαλαν χωρίς λόγο τον Γουάιτ με δύο φάουλ σε μισό λεπτό, ενώ είναι βέβαιο πως στην ΑΕΚ θα έχουν παράπονο για την τελευταία φάση, την οποία και άφησαν να εξελιχθεί.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

Το LIVE του αγώνα

16:44
Καλησπέρα σας.
16:44
Ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ στο "Nick Galis Hall" για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
16:46
H "Ένωση" φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-4 ενώ ο Άρης ακολουθεί σε απόσταση... αναπνοής. Για την ακρίβεια μιας νίκης (15-5), έχοντας επικρατήσει στο ματς του ΟΑΚΑ με το υπέρ του 74-83.
16:46
Σε περίπτωση νίκης επί του Άρη στο Παλέ, η ΑΕΚ ξεφεύγει δυο νίκες από τους "κίτρινους" ενώ αποκτά σαφέστατο προβάδισμα αν καλύψει και τη διαφορά της ήττας (-9) στον α' γύρο.
16:46
Σε αντίθετη περίπτωση, οι Θεσσαλονικείς ισοβαθμούν με την "Ένωση" στην τρίτη θέση ωστόσο έχουν το πλεονέκτημα αφού θα μετρούν δυο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.
16:47
Η ΑΕΚ θα παραταχθεί στο "Nick Galis Hall" μετρώντας έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Αυτές κόντρα στο Λαύριο (εντός), τα Τρίκαλα (εκτός), τον Κόροιβο (εντός), την Καβάλα (εκτός), τον Απόλλωνα Πάτρας (εκτός) και την Κηφισιά (εντός).
16:57
Tο Παλέ είναι κατάμεστο αφού η ΚΑΕ Άρης ανακοίνωσε sold out!
16:58
Πελεκάνος, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ οι βασικοί του Άρη.
16:59
Σακότα, Χέρστον, Μπράουν, Καλαμπόκης και Μαυροειδής οι βασικοί της ΑΕΚ.
17:02
Πρώτη επίθεση για τον Άρη
17:03
Ο Χάγκινς σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα, έπειτα από την ασίστ του Ουότερς (2-0).
17:03
Ο Σάκοτα σκοράρει με λέι απ, για το 2-2 (50")
17:04
Ο Καλαμπόκης αστοχεί όμως ο Μαυροειδής μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ κι εν συνεχεία χρεώνεται με βήματα.
17:05
Ο Χέρστον σταματάει τον αιφνιδιασμό του Άρη με φάουλ στον Πελεκάνο.
17:05
Ο Ουότερς δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (4-2, 2'12").
17:07
Ο ΜακΝιλ αστοχεί για τρεις, στο ριμπάουντ ο Μαυροειδής.
17:08
Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν κερδίζει φάουλ από τον ΜακΝιλ και ισοφαρίζει σε 4-4 με 2/2 βολές (3'25").
17:09
Ο Μαυροειδής τελειώνει τη φάση για την ΑΕΚ, 4-6 (4'05").
17:09
Ο Σάκοτα διαβάζει σωστά τη φάση και αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Άρη (4-8, 4'45").
17:10
Στο παρκέ ο Μαυροκεφαλίδης, αντί του Μαυροειδή.
17:11
Ο Χέρστον καρφώνει και στέλνει τη διαφορά στο +6 (4-10, 4'59"). Ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ.
17:13
Ο Σάκοτα αστοχεί για τρεις, μαζεύει ο Ουότερς.
17:14
O Oκάρο Ουάιτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 7-10, στα 3'45" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
17:15
Ο Γιούρι Ζντοβτς ζητάει με έντονο ύφος φάουλ στο μαρκάρισμα του Χάγκινς στον Μπράουν και χρεώνεται με τεχνική ποινή!
17:15
Ο Ουότερς μειώνει σε 8-10 από τη γραμμή.
17:16
Ο Ουότερς ισοφαρίζει σε 10-10 και φτάνει τους 5 πόντους.
17:16
Ο Κάρτερ αστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια.
17:18
Ο Οκάρο Ουάιτ δίνει το προβάδισμα στον Άρη με 1/2 βολές (11-10, 7'27").
17:19
O Kάρτερ κερδίζει φάουλ από τον ΜακΝιλ και διαμορφώνει το 11-12 (7'44").
17:20
1/2 βολές από τον Κοέν (12-12, 8'03")
17:21
Ο Καλαμπόκης χρεώνεται με φάουλ στον Μούρτο ενώ του δίνεται και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.
17:22
Ο αρχηγός του Άρη κάνει το 14-12 με 2/3 βολές. Ακόμα 1'30" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
17:22
Ο Ζάρας τελειώνει τη φάση για τον Άρη (16-12, 9')
17:24
Ο Μαυροκεφαλίδης κάνει το 16-14 με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Σίμτσακ. Η ΑΕΚ έχει 6/6 βολές.
17:24
Ο Κάρτερ καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 16-16!
17:26
2/2 βολές από τον Μαυροκεφαλίδη και τέλος πρώτης περιόδου, 16-18.
17:29

17:29
Ο Γκριν κάνει το 16-21 με τρίποντο.
17:30
Ένταση ανάμεσα σε Ουάιτ και Παπαντωνίου! Προσωρινή διακοπή στο ματς.
17:30
Νωρίτερα ο Μαυροκεφαλίδης χρεώθηκε με φλόπινγκ.
17:31
Τελικά ο Καρακατσούνης χρεώνει με αντιαθλητικό τον Ουάιτ, ο οποίος απώθησε τον Παπαντωνίου.
17:32
Ο Μαυροκεφαλίδης χρεώνεται με 2η τεχνική ποινή και αποβλήθηκε!!!
17:32
Η ΑΕΚ χάνει τον καλύτερό της παίκτη από το 10'39"!
17:33
Ουότερς και Παπαντωνίου κάνουν το 17-22 με τις βολές από τις τεχνικές ποινές που δόθηκαν νωρίτερα.
17:34
O Xάγκινς καρφώνει για το 19-22 και ο Ζντοβς καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
17:35
Οι παίκτες των δυο ομάδων επιστρέφουν στο παρκέ. Θυμίζουμε πως ο Μαυροκεφαλίδης αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές.
17:36
Ο Μπράουν κάνει το 19-24 (11'50"). Άμεση απάντηση από τον Ουότερς, 21-24.
17:37
Νέα τεχνική ποινή, αυτή τη φορά στον Ουότερς για διαμαρτυρία!
17:38
Ο γκαρντ του Άρη χρεώθηκε με φάουλ στον Γκριν ωστόσο δεν ήταν σύμφωνος με την απόφαση των διαιτητών που του έδειξαν "Τ".
17:38
Στη συνέχεια ο Γκριν με 2/2 βολές και ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έκαναν το 21-30 (12"21").
17:39
Ο Ουάιτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 24-30.
17:40
Ο Μιλόσεβιτς κάνει το 24-31 με 1/2 βολές.
17:41
O Χάγκινς κερδίζει φάουλ από τον Σαρικόπουλο και μειώνει σε 25-31 με 1/2 βολές.
17:43
Ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές και ο Κάρτερ (3π.) εκτοξεύουν τη διαφορά στο +10 (25-35, 14'19").
17:45
Βολές
Άρης: 7/11 (63%)
ΑΕΚ: 14/17 (82%)
17:46
Ο ΜακΝιλ μειώνει σε 27-35 όμως ο Γκριν σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (27-38, 15'13").
17:51
O Tσούπκοβιτς κερδίζει φάουλ από τον Σάκοτα και μειώνει σε 29-38.
17:52
Φάουλ του ΜακΝιλ στον Σαρικόπουλο, ο οποίος στέλνει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-40, 16'16").
17:53
Ο Πελεκάνος μειώνει σε 31-40 στα 2'41" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο "Nick Galis Hall".
17:55
Στο +11 η ΑΕΚ με 2/2 βολές του Μαυροειδή, 32-43.
17:56
Ο Πελεκάνος ρίχνει τη διαφορά στους 9, 34-43. Ακόμα 1'10" για το ημίχρονο.
17:57
Ο Ξανθόπουλος σκοράρει για τρεις και μειώνει σε 37-43.
17:58
Ο Μιλόσεβιτς δίνει λύσεις στην επίθεση της "Ένωσης" (37-45, 19'23").
17:59
Ο Γκριν διαμορφώνει το 37-47 με 2/2 βολές. Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο "Nick Galis Hall".
18:02
Άρης - ΑΕΚ 37-47 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47.
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 4, Ουάιτ 7 (2), Ουότερς 8, Χάγκινς 5, ΜακΝιλ 2, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 1, Μούρτος 2, Σίμτσακ.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Χέρστον 2, Μπράουν 6, Καλαμπόκης, Μαυροειδής 3, Παπαντωνίου 1, Μιλόσεβιτς 7 (1), Γκριν 11 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 2.
18:08
Στατιστική ημιχρόνου
Άρης: 37 πόντοι, 10/15 βολές (66%), 9/16 δίποντα (56%), 3/10 τρίποντα (30%), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
ΑΕΚ: 19/23 βολές (82%), 8/19 βολές (42%), 4/8 τρίποντα (50%), 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 7 κλεψίματα.
18:14
O Mαυροειδής αστοχεί από κοντά.
18:16
Ο Ξανθόπουλος σκοράρει από μακριά και μειώνει σε 39-47.
18:17
Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Γκριν, στη συνέχεια ο Σίμτσακ σκοράρει από κοντά για το 41-47. Ο Ζντοβτς καλεί τάιμ άουτ.
18:19
Ο ΜακΝιλ χρεώνεται με 4ο φάουλ.
18:20
Ο Μιλόσεβιτς θα πάει στο ένας εναντίον ενός και θα κερδίσει φάουλ από τον Κοέν, κάνοντας το 41-49 με 2/2 βολές (23'48").
18:21
Ο Χέρστον μαζεύει το ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Ουότερς.
18:21
Στο +10 η ΑΕΚ με τον Καλαμπόκη (41-51).
18:22
Ο Κοέν σκοράρει ελεύθερος για τρεις (44-51, 25')!
18:22
Ο Χέρστον απαντάει με τον ίδιο τρόπο για την ΑΕΚ (44-54, 25'17")
18:22
Τρίτο σερί τρίποντο στο ματς από τον Πελεκάνο, 47-54 (15'38")!
18:23
Τάιμ άουτ.
18:26
Η ΑΕΚ δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση.
18:26
Ακόμα 3'35" για το τέλος.
18:27
Ο Σαρικόπουλος σκοράρει από τη γωνία για το 47-56.
18:28
Ο Μπράουν στέλνει ξανά τη διαφορά στο +11, 47-58.
18:28
Ο Πελεκάνος μειώνει σε 50-58 (28'16").
18:31
O Γκριν κάνει το 50-59 με 1/2 βολές.
18:32
Ακόμα 46.6" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
18:33
Ο Ουάιτ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, ο Σαρικόπουλος στις βολές.
18:34
1/2 βολές από τον Σαρικόπουλο, 50-60.
18:34
Ακόμα 11.3" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
18:36
Τέλος τρίτης περιόδου στη "Nick Galis Hall", 50-60.
18:39
Ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο για τον Άρη από τον Κοέν που θα μειώσει σε 53-6 στο 30:17.
18:39
Λάθος από τον Σρικόπουλο στην επίθεση της ΑΕΚ.
18:39
Νέο τρίποντο από τον Κοέν για το 56-60 στο 30:56.
18:41
Άστοχο τρίποντο από τον Χέρστον με τον Σαρικόπουλο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και τον Σίμτσακ να κάνει φάουλ στον Μιλόσεβιτς στη νέα επίθεση της ΑΕΚ.
18:42
Φάουλ του Σίμτσακ στον Σαρικόπολο που με 2/2 βολές του θα κάνει το 56-62 στο 31:46.
18:42
Τρίποντο από τον Πελεκάνο για το 59-62 στο 32΄.
18:43
Ο Μπράουν θα κάνει το 59-64 στο 32:16.
18:44
Καλάθι από τον Ουότερς που με τη συμπληρωματική του βολή από το φάουλ του Μπράουν θα μειώσει σε 62-64 στο 32:28.
18:45
Άστοχο δίποντο από τον Καλαμπόκη με τον Κάρτερ στην επίθεση του Άρη να κάνει φάουλ στον ΜακΝίλ που με 2/2 βολές του θα κάνει το 64-64 στο 32:58.
18:46
Άστοχο τρίποντο από τον Κάρτερ και δίποντο από τον Μαυροειδή μετά το επιθετικό του ριμπάουντ.
18:46
Αμυντικό ριμπάουντ από τον Σίμτσακ και άστοχο δίποντο από τον ΜακΝίλ.
18:46

Αμυντικό ριμπάουντ από τον Κάρτερ και άστοχο τρίποντο από τον Σάκοτα.

18:47

Αμυντικό ριμπάουντ από τον Κοέν και άστοχο τρίποντο από τον ΜακΝίλ.

18:47

Αμυντικό ριμπάουντ από τον Καλαμπόκη και άστοχο δίποντο από τον Μπράουν.

18:48
Φάουλ του Σίμτσακ στον Μαυροειδή που είναι το 5ο του και στη θέση του περνάει ο Χάγκινς.
18:49

Άστοχο δίποντο από τον Μπράουν με τον Πελεκάνο να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ.

18:50

Άστοχο δίποντο από τον Πελεκάνο με τον Χάγκινς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ο Άρης περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά τα πρώτα λεπτά με 66-64 στο 34:44.

18:50
Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς για την ΑΕΚ.
18:51

Άστοχο δίποντο από τον Σάκοτα που μετά το επιθετικό του ριμπάουντ θα ισοφαρίσει σε 66-66 στο 35:06.

18:51
Ο Πελεκάνος με το δίποντό του θα κάνει το 68-66 στο 35:55.
18:52
Φάουλ του Κοέν στον Μαυροειδή που με 1/2 βολές του θα μειώσει σε 68-67 35:56.
18:53
Ο ΜακΝίλ θα κάνει το 70-67 στο 36:09.
18:53
Από ένα φάουλ σε Ουότερς και Μπράουν.
18:54
Άστοχο τρίποντο από τον Μπράουν και άστοχο δίποντο από τον Ουότερς μετά το μπλοκ του Καλαμπόκη.
18:55
Άστοχο τρίποντο από τον Μπράουν και ο Κοέν θα κάνει το 72-67 στο 37:04.
18:55
Τρίποντο από τον Σάκοτα για το 72-70 στο 37:27.
18:56
Ο Χάγκινς θα κάνει το 74-70 στο 37:44.
18:57
Άστοχο τρίποντο από τον Μπράουν και αμυντικό ριμπάουντ από τον Ξανθόπουλο.
18:57
Φάουλ του Καλαμπόκη στον Χάγκινς που με 1/2 βολές του θα κάνει το 75-70 στο 38:26.
18:58
Ο Μιλόσεβιτς θα μειώσει σε 75-72 στο 38:39.
18:58
Άστοχο δίποντο από τον ΜακΝίλ με τον Μιλόσεβιτς να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ για την ΑΕΚ.
18:59
Φάουλ του Κοέν στον Μπράουν που με 2/2 βολές του θα μειώσει στον πόντο σε 75-74 στα 55" για το 40΄.
19:00
Άστοχο τρίποντο από τον ΜακΝίλ με τον Χάγκινς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ από τον Μιλόσεβιτς.
19:01
1/2 βολές από τον Χάγκινς και ο Άρης μπροστά με 76-74 στα 34".
19:01
Ο Μπράουν με λέι απ θα ισοφαρίσει σε 76-76 στα 18".6.
19:01
Τάιμ άουτ για τον Άρη.
19:01
Φάουλ του Μιλόσεβιτς στον Χάγκινς στα 14".1.
19:02
1/2 βολές από τον Χάγκινς που κάνει το 77-76.
19:03
Άστοχο τρίποντο από τον Γκριν πάνω σε άμυνα του Κοέν.
19:04
Ο Άρης παίρνει τη νίκη με 77-76 επί της ΑΕΚ στην κατάμεστη Nick Galis Hall και βρίσκεται στην 3η θέση με την "Ένωση" έχοντας το πλεονέκτημα ότι έχει δύο νίκες αφού είχε κερδίσει και στο ΟΑΚΑ με 74-83.
19:06
Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Πελεκάνος με 15 πόντους με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να είχε άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τους Κοέν και Χάγκινς από 12 και Ουότερς με 11.
19:07
Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μπράουν με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μιλόσεβιτς με 13 και Γκριν με 12.
19:08
Ο Άρης είχε 16/24 βολές, 17/32 δίποντα και 9/21 τρίποντα ενώ η ΑΕΚ 28/35 βολές, 15/37 δίποντα και 6/24 τρίποντα.
19:09
Η ΑΕΚ υπερείχε στα ριμπάουντ με 41 έναντι 31 των παικτών του Άρη οι παίκτες του οποίου όμως έδωσαν 16 ασίστ έναντι 6 αυτών της "Ένωσης".
19:10
Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν λιγότερα λάθη με 9 έναντι 12 αυτών του Άρη ενώ είχανε και περισσότερα κλεψίματα με 9 έναντι 4.
19:11
Ο Άρης με τη νίκη του αυτή έφθασε τις 18 συνεχόμενες στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και Eurocup μετά την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 70-76 από τον Παναθηναϊκό στις 11 Οκτωβρίου.