Καβάλα - Ρέθυμνο 103-102 παρ.

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε η Καβάλα, η οποία επικράτησε στην παράταση του Ρεθύμνου με 103-102!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Τόσο η Καβάλα, όσο και το Ρέθυμνο μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και έδωσαν από νωρίς ρυθμό στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι όντας ιδιαίτερα εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο απέκτησαν προβάδισμα με 25-22. Ωστόσο η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου αντεπιτέθηκε και κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμη και με +5 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (32-27). Κράτησαν μάλιστα το υπέρ τους σκορ μέχρι και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί 7-0 και έφερε το ματς στα ίσα (57-57), κάνοντας το ματς ντέρμπι! Από το σημείο αυτό και μετά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο 62-62, ενώ ακριβώς το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Οι δύο βολές του Ταπούτου στα 7" πριν τη λήξη έκαναν το 92-89 για την Καβάλα που έδειχνε μια "ανάσα" από τη νίκη. Ωστόσο το buzzer beater τρίποντο του Μέιντεν, έστειλε το ματς στην παράταση (92-92).

Και εκεί όμως οι ανατροπές δεν έλειψαν. Στα 2" πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου ο Χάρου έκανε το 102-101 για τους Κρητικούς. Ωστόσο η παθιασμένη Καβάλα βρήκε το δίποντο με τον Κοστόφ στην εκπνοή και πήρε μια σπουδαία νίκη με 103-102.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.δ.), 103-102 (παρ.)

Καβάλα: Λέιζερ 16 (4/5), Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόβ 20 (2), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Κρομά 25 (3).

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12, Κάρτερ 12, Μέιντεν 11 (2), Σάφτεναρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Κοστόφ πέτυχε συνολικά 20 πόντους, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ πέτυχε και το καθοριστικό καλάθι στη λήξη της παράτασης που έδωσε τη νίκη στην Καβάλα.

Το φύλλο του αγώνα

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε με τη νίκη της κόντρα στο Ρέθυμνο η Καβάλα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι μπορεί να στάθηκαν άτυχοι στην κανονική διάρκεια, όταν δέχθηκαν το τρίποντο από το Ρέθυμνο, όμως στην παράταση η μοίρα τους... δικαίωσε.