Κόροιβος - Κολοσσός 68-71

Ένας απίθανος Τρέβορ Ρέλεφορντ πέτυχε 35 πόντους και οδήγησε τον Κολοσσό στο 71-68 επί του Κόροιβου στην Αμαλιάδα. Έμπλεξε σοβαρά η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου.

Κόροιβος Κολοσσός Ρέλεφορντ

Έτσι κρίθηκε

Σ' ένα ματς με δύο διαφορετικά ημίχρονα επικράτησε εκείνη η ομάδα που είχε έναν παίκτη που θα βάζει σταθερά την μπάλα στα καλάθι.

Ο Κόροιβος πήρε πολλά πράγματα από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και άλλα τόσα από τον Τσάπιν με αποτέλεσμα να "τρέξει" 11-0 σε 2,5 λεπτά ξέφυγε σταδιακά 21-10, 30-18 και 40-25 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά οι "θαλασσί" αντέδρασαν. Ο Ρέλεφορντ κρατούσε όσο μπορούσε την ομάδα του μέσα στο ματς, αλλά για να έρθει η ανατροπή χρειάστηκε η άμυνα. Η άμυνα που κράτησε τον Κόροιβο στους πέντε πόντους για 7 λεπτά και αποτέλεσε τη βάση για το μελλοντικό -4 (51-47, 31'30'').

Ο Ρέλεφορντ συνέχισε το βιολί του, αλλά το τρίποντο του Λιούις στο 35'13'' ήταν το σουτ που ολοκλήρωσε την ηρωική προσπάθεια των Ρόδιοων για το 57-55. Οι γηπεδούχοι σάστισαν, αλλά από το -7 πλησίασαν -1 (65-64). Στη διαδικασία των βολών πάντως ο Ρέλεφορντ δεν έχασε καμία (8 πόντοι στο τελευταίο λεπτό) και ο Κολοσσός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71

Κόροιβος: Πουλιανίτης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18(1τρ, 8ρ, 6λ), Τσάπιν 17(1/8τρ), Χάρις 4, Κόβατς, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12(2), Τρότερ 13(2/7τρ), Γεωργάκης

Κολοσσός: Λίντεν, Ρέλεφορντ 35(2), Άχονεν, Σαλούστρος 10(8ρ), ΜακΓκι 8, Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλής 3(1), Λιούις 8(1)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αρκούν οι αριθμοί για να πουν την αλήθεια για τον Τρέβορ Ρέλεφορντ. Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε 35 πόντους με 8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 13/14 βολές (οι 6/6 στο φινάλε), καθώς 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Ποιος αλήθεια νοιάζεται για τα 3 λάθη;

Το φύλλο αγώνα

Ο Κολοσσός πάσχιζε πολύ το τελευταίο τρίμηνο για ένα τέτοιο διπλό και το βρήκε στην Αμαλιάδα, αφού έμεινε πίσω με 15 πόντους. Ο Λυκογιάννης μίλησε (όπως ο ίδιος είπε) με σκληρά λόγια στους παίκτες του και αυτοί, με πληγωμένο εγωισμό, ανταποκρίθηκαν γυρνώντας το ματς. Ο Κόροιβος, χωρίς τη σταθερά του Ντέιβις, είναι μια ομάδα που παλεύει για την παραμονή και μέχρι τέλους δεν θα ησυχάσει, αφού παίζει με Αρκαδικό και Λαύριο.