ΠΑΟΚ - Απόλλων 68-46

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με τον Απόλλωνα Πατρών και κέρδισε με σκορ 68-46 έχοντας πάρει αέρα 18 πόντων (38-20) από το ημίχρονο. Ο "Δικέφαλος" πραγματοποίησε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Εάν ο Αρης την Κυριακή ηττηθεί εκτός έδρας από την ΑΕΚ, τότε ο ΠΑΟΚ θα είναι μόνος τρίτος στη βαθμολογία.

Η εξέλιξη

Οι γηπεδούχοι στο 3' ήταν μπροστά με 8-4. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο και φάουλ "έγραψε" το 12-4 ενώ στο 5' το σκορ ήταν 16-6. Ο "Δικέφαλος" ξέφυγε κι άλλο καθώς ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και με τους Μαργαρίτη (10 πόντους) και Κάρτερ (9 πόντους) να είναι πολύ καλοί, οι ασπρόμαυροι" πήραν διαφορά 15 πόντων (23-8). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-13.

Ο Τσόχλας στο 22' διαμόρφωσε το 31-15 και ο Λάνγκφορντ το 33-17. Ο ΠΑΟΚ έπαιρνε πολλές βοήθειες από τα τρίποντα (6/8 εύστοχα) με αποτέλεσμα να γίνει το 36-17 και ο Σιναντίμοβιτς "έγραψε" το 38-17. Ο "Δικέφαλος" μετέπειτα αντιμετώπισε ένα μικρό πρόβλημα στο σκοράρισμα αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία ούτως ώστε να μειώσουν. Ετσι ο ΠΑΟΚ στο 20' ήταν στο +18 (38-20).

Μετά από αρκετή ώρα ο "Δικέφαλος" σκόραρε (40-22 στο 23') με καλάθι του Οντουμ και ο Απόλλωνας μείωσε σε 40-25 στο 25'. Η διαφορά συνέχισε να είναι στους 15 πόντους (44-29 στο 26') ενώ ο Λάνγκφορντ "έγραψε" το 46-29. Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο -13 (46-33) στο 28', ο Σκορδίλης έκανε το 46-34 και ο Τσόχλας με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου "έγραψε" το 49-34.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Δέδας έκανε το 53-34 και ο Χαριτόπουλος στο 33' διαμόρφωσε το 55-35. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει μεγάλη... απόσταση από τον Απόλλωνα, ο οποίος δεν μπορούσε να "ψαλιδίσει" την διαφορά και ο "Δικέφαλος" στο 35' ήταν στο +25 (62-37) γράφοντας τον επίλογο του αγώνα.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο MVP της συνάντησης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

2. Σημαντική η συνεισφορά του Απόλλωνα Τσόχλα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

3. Ο Νίκος Αργυρόπουλος με 14 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

4. Ο Τι Τζέι Κάρτερ με 3/4 τρίποντα (11 πόντοι) "εκτελούσε" από μακρινή απόσταση.

5. 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή για τον Βαγγέλη Μαρκαρίτη που πρόσθεσε 10 πόντους.

Φύλλο αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έκανε το χρέος του απέναντι στον Απόλλωνα, σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγαλύτερο ώφελος σε σχέση με τους δύο πόντους της νίκης. Ο άμεσος ανταγωνιστής της 3ης θέσης, Άρης, έχει μπροστά του πρόγραμμα με ΑΕΚ (εκτός), Παναθηναϊκό (εντός), Τρίκαλα (εκτός) και Άρη (εντός) και δεν αποκλείεται να ολοκληρώσει την κανονική σεζόν με μόλις μία νίκη ακόμα. Ο "δικέφαλος", αντιθέτως, έχει τη Νέα Κηφισιά εκτός, τον Κολοσσό εντός και την ΑΕΚ εκτός και με δύο νίκες μπορεί να πάρει την 3η θέση.