ΠΑΟΚ - Λαύριο 69-75

Το Λαύριο πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας του, επικρατώντας με 75-69 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, χάρη σ' ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Αγνώριστος ο "Δικέφαλος" στο δεύτερο μέρος.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ευστοχία πίσω από τα 6.75μ (5/6 3π), ανέλαβε τα ηνία και ξέφυγε στο σκορ με 22-15, με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον "Δικέφαλο", ο Ούρος Ντούβνιακ που ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα. Παρόλα αυτά, το Λαύριο βρήκε λύσεις από τους Ντεμάριους Μπολντς και Γιανγκ και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη των γηπεδούχων, έτρεψε ένα σερί 8-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου (22-23). Η επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη στο παρκέ λειτούργησε ευεργετικά για τους Θεσσαλονικείς που προηγήθηκαν με 31-23 (σερί 9-0), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-31 χάρη στο τρίποντο του Γουίλιαμ Χάτσερ.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση, μειώνοντας αρκετές φορές στο καλάθι (36-34, 46-44, 53-51). Ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να προηγηθεί με 57-62 στο 34'. Οι κάκιστες επιλογές του "Δικεφάλου" είχαν ως αποτέλεσμα το Λαύριο να διατηρήσει την ισχνή διαφορά ως το τέλος, η οποία όμως ήταν αρκετή για να φέρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75

ΠΑΟΚ: Κλάντον, Τέπιτς 6 (6 ρ), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (6 ρ), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 4, Μαργαρίτης 8 (3/3 2π, 11 ρ), Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 11 (3/3 3π), Μάρκοβιτς 10 (10 ρ), Χάτσερ 14 (4 ασ).

Λαύριο: Γιανγκ 8 (4 ρ), Κρουμπάλι, Μπάκας, Τσίρος, Κέσελ 13 (5 ρ), Σακελλαρίου 8, Νίξον 6, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 5 (6 ρ), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 9, Μπολντς 20 (3 ρ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ντεμάριους Μπολντς με 20 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ βοήθησε τα μέγιστα ώστε το Λαύριο να φύγει με τη νίκη από τη Πυλαία.

Το φύλλο αγώνα

Η μεγάλη ευστοχία του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, πίσω από τα 6.75μ βοήθησε ώστε ο "Δικέφαλος" να πάει στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 36-31. Όμως, η αντιστρόφως ανάλογη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος έφερε την ήττα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν κακές επιλογές στην επίθεση (24 λάθη), καταφέρνοντας γι' ακόμη μία φορά την εφετινή σεζόν να χάσουν την υπέρ τους διαφορά. Από την άλλη πλευρά, Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων (30 πόντους από λάθη του "Δικεφάλου), ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Ντεμάριους Μπολντς και με οδηγό την τρομερή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο έφθασε στη νίκη, η οποία είναι κι η σπουδαιότερη στην ιστορία του.

16:24
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, αυτές απέναντι σε Αρκαδικό και Απόλλωνα Πατρών

16:50
Λίγος ο κόσμος στο γήπεδο. Λογικό όμως γιατί φέτος ο ΠΑΟΚ δεν κάνει καλή πορεία στο πρωτάθλημα
16:59
Ο ΠΑΟΚ θυμίζουμε πως πλέον στοχεύει στην κατάκτηση της πέμπτης θέσης (για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος) ενώ το Λαύριο έχει στόχο την παραμονή στην κατηγορία
17:02
Η αναμέτρηση αρχίζει με τρίποντο του Ντούβνιακ (3-0).
17:02
"Απαντάει" ο Περράκης που ισοφαρίζει σε 3-3 (1'29").
17:03
Σουτ δύο πόντων από τον Μπάρλο, που δίνει το προβάδισμα στο Λαύριο (3-5).
17:04
Ο Σχορτσανίτης ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές (5-5).
17:06
Καλάθι από τον Μπολντς (5-7), 06:55 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
17:06
Τρίποντο από τον Τέπιτς που βάζει σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ!
17:07
2/3 τρίποντα από τους παίκτες του "Δικεφάλου" μέχρι στιγμής.
17:08
2/2 βολές από τον Νίξον που διαμορφώνει το 8-9 (4'11").
17:09
Νέο τρίποντο από τον Ντούβνιακ και 12-9 μπροστά ο ΠΑΟΚ!
17:09
Σερί 6-0 από τον "Δικέφαλο" που προηγείται με 14-9.
17:10
Ο Μπάρλος διακόπτει το σερί των γηπεδούχων, με δίποντο (6'04").
17:12
"Βομβαρδισμός" πίσω από τα 6.75μ, με τον Βασιλειάδη να κάνει το 17-13 για τον ΠΑΟΚ!
17:13
Ο Μάρκοβιτς δίνει "αέρα" έξι πόντων (19-13) στους γηπεδούχους, με 01:58 να απομένει.
17:13
Σε εξαιρετική κατάσταση ο Ντούβνιακ που, με νέο τρίποντο, στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 (22-13)!
17:14
3/3 τρίποντα από τον γκαρντ του "Δικεφάλου".
17:16
Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα.
17:16
Εξαιρετικά ποσοστά (83%) πίσω από τα 6.75μ για τους Θεσσαλονικείς.
17:18
2/2 βολές από τον Νίξον (22-15).
17:19
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 22-15.
17:21
Άρχισε η δεύτερη περίοδος.
17:23
Τρίποντο από τον Σακελλαρίου που μειώνει σε 22-18 (11'25").
17:25
Καλάθι και φάουλ από τον Γιανγκ που μειώνει στους 2 (22-20) και έχει μία συμπληρωματική βολή.
17:25
Κακό ξεκίνημα για τον "Δικέφαλο" στο δεύτερο δεκάλεπτο.
17:26
Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο.
17:26
Ο Σχορτσανίτης επανέρχεται στο παρκέ αντί του Κλάντον.
17:27
Εύστοχος ο Γιανγκ και 22-21 το Λαύριο.
17:28
Σερί 8-0 από το Λαύριο που προηγείται πλέον με 23-22 (13'37").
17:28
Καλάθι από τον Βασιλειάδη που διακόπτει το σερί των φιλοξενούμενων (24-23).
17:30
Ο Βασιλειάδης, με νέο τρίποντο, δίνει προβάδισμα 4 πόντων στον "Δικέφαλο" (27-23), με 05:10 να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
17:30
Καλάθι από τον Σχορτσανίτη που αυξάνει τη διαφορά στους 6 (29-23).
17:31
6/8 τρίποντα ο ΠΑΟΚ, 2/8 τρίποντα το Λαύριο.
17:34
Νέο καλάθι από τον Σχορτσανίτη που δίνει προβάδισμα 8 πόντων (31-23) στον ΠΑΟΚ. Η επιστροφή του στο παρκέ άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων.
17:37
Δίποντο από τον Μπολντς που μειώνει σε 31-25 (17'35").
17:37
Σουτ τριών πόντων από τον Γιαννακόπουλο που μειώνει στους τρεις (31-28).
17:39
Ο Ντούβνιακ δίνει τη λύση και στέλνει τη διαφορά στους 5 (33-28).
17:40
Τρίποντο από τον Μπολντς που μειώνει στο καλάθι (33-31).
17:40
"Απαντάει" ο Χάτσερ! 36-31 για τον "Δικέφαλο".
17:41
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-31.
17:42
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:
17:56
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
17:58
Το δεύτερο μέρος αρχίζει με τρίποντο του Περράκη (36-34).
17:59
Καλάθι από τον Μαργαρίτη που στέλνει τη διαφορά στους 4 (38-34).
17:59
Ο Σχορτσανίτης έφθασε τα τρία φάουλ. "Πονοκέφαλος" για τον Σούλη Μαρκόπουλο.
18:00
2/2 βολές από τον Σχορτσανίτη (40-34).
18:01
Καλάθι και φάουλ από τον Σακελλαρίου (40-36).
18:01
Άστοχος στη βολή ο Έλληνας άσος.
18:03
2/2 βολές από τον Χάτσερ (42-36).
18:04
Καλάθι από τον Σακελλαρίου που έχει μπει "ζεστός" στο τρίτο δεκάλεπτο (42-38).
18:06
1/2 βολές από τον Σακελλαρίου (44-39).
18:07
Διαρκώς στη γραμμή των βολών οι παίκτες των δύο ομάδων. 2/2 βολές από τον Μαργαρίτη (46-39).
18:08
Δίποντο από τον Κέσελ (46-41), 05:25 πριν το τέλος της 3ης περιόδου.
18:09
Τρίποντο από τον Μπολντς που μειώνει στο καλάθι (46-44)!
18:09
18:11
Τρίποντο "ανάσα" του Βασιλειάδη που δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (49-44).
18:13
Σθεναρή αντίσταση από το Λαύριο που δεν αφήνει τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ.
18:13
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Μαργαρίτη (53-48).
18:14
Ο Κέσελ το έχει πάρει πάνω του στα τελευταία λεπτά (53-50).
18:15
1/2 βολές από τον Μπολντς (53-51).
18:15
Απομένει ένα λεπτό για το τέλος της τρίτης περιόδου.
18:17
Σουτ δύο πόντων από τον Χάτσερ (55-51), με 0:38 να απομένουν.
18:18
2/2 βολές από τον Χάτσερ (57-51).
18:19
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 57-51 του Λαυρίου, το οποίο του έχει βάλει... δύσκολα!
18:21
Η τελευταία περίοδος αρχίζει με καλάθι και φάουλ του Γιανγκ (57-54).
18:22
Τρίποντο από τον Μπολντς που ισοφαρίζει σε 57-57 (31'45")!
18:23
Σερί 8-0 από το Λαύριο που παίρνει το προβάδισμα (57-59) με καλάθι του Γιαννακόπουλου!
18:24
18:27
Τρίποντο από τον Κέσελ και 57-62 το Λαύριο!
18:28
Καλάθι από τον Χάτσερ (59-62).
18:29
2/3 βολές από τον Μπολντς. 59-64 το Λαύριο, με 06:35 να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.
18:32
1/1 βολή για το Χάτσερ, μετά απο τεχνική ποινή στον Μπολντς.
18:33
Δίποντο από τον Δέδα που μειώνει σε 64-62 για τον ΠΑΟΚ (34'21")!
18:35
Ο Σχορτσανίτης ισοφαρίζει σε 64-64!
18:35
"Απαντάει" ο Μπάρλος με σουτ τριών πόντων (64-67)!
18:36
Νέο καλάθι από τον Σχορτσανίτη (66-67).
18:37
Μπροστά ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Δέδα (68-67).
18:38
Δύο σερί δίποντα από τους Μπάρλο και Γιανγκ δίνουν προβάδισμα τριών πόντων στο Λαύριο (68-71. Απομένουν 2 λεπτά για το τέλος.