ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 92-57

Σε μία από τις πιο πειστικές εφετινές της εμφανίσεις η ΑΕΚ συνέτριψε με 92-57 τον Κολοσσό στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Νίκη μετά από τρεις σερί ήττες για την Ενωση.

Ετσι κρίθηκε:

Λίγα είναι τα παιχνίδια της ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της σεζόν στα οποία η Ενωση ήταν κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πήρε εύκολα τη μάχη των ριμπάουντ και ξεχύθηκε στο ανοιχτό γήπεδο δημιουργώντας διαφορά 14 πόντων (28-14 με 10 πόντους του Μιλόσεβιτς).

Στη συνέχεια στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Καλαμπόκης με την ΑΕΚ να φτάνει ακόμα και στο +19 (42-23) και να κλείνει το ημίχρονο με 14 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ενωση δεν άφησε το πόδι από το γκάζι αφού έτσι και αλλιώς δεν βρήκε αντίσταση. Το τελικό +35 τα λέει έτσι και αλλιώς όλα.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Μπράουν 7 (1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3 (1), Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (2), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Καλαμπόκης 17 (3), Μαυροειδής 8.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Μανωλόπουλος 6 (1), Ντέιβις 14, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Γεωργαλλής 1, Λίντεν 3 (1), Αγγελάκος 2, Αχόνεν 3 (1), Λιούις 6 (2).

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Αρχισε εκρηκτικά το ματς ο Μιλόσεβιτς και με τους 10 πόντους που πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε γερά θεμέλια για την άνετη νίκη της ΑΕΚ. Συνολικά ο παίκτης της Ενωσης είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα:

Η ΑΕΚ χρειαζόταν τη νίκη μετά από τρεις κακές ήττες και την βρήκε εύκολα γεγονός που θα έχει και ευεργετικές συνέπειες στην ψυχολογίας. Ουσιαστικά ο Ζντοβτς προετοιμάζει την ομάδα για τα πλέι οφ, εκεί όπου η Ενωση θα ψάξει την υπέρβαση, όχι κάτω από τις καλύτερες προϋποθέσεις.