Άρης - Ολυμπιακός 70-74

Απόδραση του Ολυμπιακού από τη Θεσσαλονίκη και πρωτιά στην κανονική περίοδο. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν 74-70 τον τρίτο Άρη και θα είναι η ομάδα με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Σπανούλης Ολυμπιακός

Έτσι κρίθηκε

Στη μάχη των δύο κορυφαίων αμυντικών επιδόσεων του πρωταθλήματος, το ζητούμενο ήταν η... επιβίωση. Το κοντό σχήμα του Πρίφτη επέτρεψε στον Ολυμπιακό να έχει το αβαντάζ του επιθετικού ριμπάουντ, αλλά τα πολλά χαμένα σουτ τον εμπόδισαν να επιβληθεί στο παρκέ. Ο Γουόρικ, που μπήκε νωρίς αντί του τραυματία Χάντερ, είχε συμβολή στο "ερυθρόλευκο" 12-7(9'52''), τα σερί τρίποντα του Ζάρα πάντως κράτησαν τον Άρη.

Το πρόβλημα των "κίτρινων" ήταν η αδυναμία να βρουν σκορ από μέση απόσταση. Ο Γουάιτ ήταν καλά κλεισμένος και "άσφαιρος", ενώ ο ΜακΝιλ επωμίστηκε πολλές επιθέσεις, ξοδεύοντας τις περισσότερες. Ο Σπανούλης άδραξε την ευκαιρία του 'ένας μ' έναν' που του έδινε η άμυνα του Άρη, έγινε πολύ γρήγορα διψήφιος και οδήγησε ως το 24-19 του Ολυμπιακού, το οποίο ο ίδιος μετέτρεψε σε 34-28 του 20' κερδίζοντας φάουλ για βολές.

Οι πρωταθλητές κράτησαν τα ηνία ως το 40-33 του 23'. Ο μεταμορφωμένος Γουάιτ, που πήρε αυτοπεποίθηση από το πρώτο εύστοχο σουτ, πέτυχε όλους τους πόντους του Άρη μέχρι το -1 (39-40), προτού το απίθανο (για τα δεδομένα του ματς) σερί των γηπεδούχων ολοκληρωθεί με το φόλοου-κάρφωμα του ΜακΝιλ (44-40, 25'40''). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με δικό το 8-0 σε δύο λεπτά και κατάφερε να κλείσει μπροστά την τρίτη περίοδο (53-52), ποντάροντας στο διευρυμένο ροτέισον και τη δυνατότητα για αλλαγές προκειμένου να έχει τον πρώτο λόγο.

Η κατάσταση πάντως ήταν ρευστή, αφού ο Άρης των 12/25 από το τρίποντο είχε και τον ενθουσιασμό της κερκίδας και το 61-56 (32'35''), με τον Γουάιτ να έχει 5/6 από τα 6μ75 στο δεύτερο μισό και να... μαυρίζει την ορατότητα των "ερυθρόλευκων" στο δρόμο για την απόδραση από το Παλέ. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε μόνο τρίποντα στο ρεπερτόριό της και έφτασε να σουτάρει με 5/24, χωρίς να βρίσκει διέξοδο.

Όταν η μπάλα πέρασε μέσα, από το ορθό διάβασμα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 64-62 (37'33'') αναγκάζοντας τον Άρη να ψάχνει για αντίδραση. Έκανε ένα μίνι 4-1 με Χάγκινς-ΜακΝιλ, αλλά το τρίποντο του Παπανικολάου για το 68-66 και η άμυνα του Μιλουτίνοφ στον Γουάιτ έδωσαν στο πρωταθλητή τη δυνατότητα να πανηγυρίσει το τεράστιο διπλό. Στα 33'' ο Χάκετ είχε 1/2 βολές και ο Άρης μια τελευταία ευκαιρία. Ο Σφαιρόπουλος ζήτησε φάουλ, ο ΜακΝιλ έβαλε μία στα 23'' και στα 19.5'' ο Πρίντεζης χάρισε αβαντάζ τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (71-67). Το οποίο αποδείχθηκε αρκετό, ακόμη κι αν στα 5'' έχασε μία και ο ΜακΝιλ μπόρεσε να χάσει μία για να διεκδικηθεί το επιθετικό.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74

Άρης: Γουάιτ 17(5/8τρ, 6ρ), Γουότερς 9(2τρ, 4ασ), Χάγκινς 11(7ρ), Μούρτος 6(1), ΜακΝιλ 16(4/9δ, 1/7τρ, 5ρ), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 8(2), Κοέν, Σίμτσακ

Ολυμπιακός: Χάντερ, Σπανούλης 17(1/4δ, 2/6τρ, 11ασ), Πρίντεζης 13(9ρ), Μάντζαρης 3(1), Παπανικολάου 12(1/5τρ, 8ρ), Όντομ, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Γουόρικ 10(8ρ), Χάκετ 9(1)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Φαινομενικά ήταν ο Βασίλης Σπανούλης των 17 πόντων και των 11 ασίστ. Παρόλα αυτά ο Κώστας Παπανικολάου, στην επιστροφή του στο Παλέ, υπήρξε καθοριστικός και στα δύο κομμάτια του παιχνιδιού. Είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και κυρίως ένα καθοριστικό τρίποντο, αυτό που έγειρε την πλάστιγγα στο μέρος του Ολυμπιακού.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός δεν είχε το ρυθμό του και τον επιθετικό οίστρο του αγώνα με τη Ρεάλ, αφού και κουρασμένος ήταν και ο Άρης δούλεψε τρομερά αμυντικά. Κατάφερε ωστόσο να πάρει τον πρώτο "τελικό" της εβδομάδας, να κλειδώσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και να πηγαίνει με άλλον αέρα στη Μόσχα για την επόμενη πρόκληση απέναντι στη Χίμκι. Όλα αυτά μάλιστα χωρίς τον Χάντερ που τραυματίστηκε στο 2,5 και αποφασίστηκε να μην παίξει έκτοτε. Ο Άρης έχασε, αλλά κέρδισε την πιστοποποίηση ότι στην έδρα του μπορεί να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα. Αρκεί ο ΜακΝιλ να βάλει ένα-δυο σουτ παραπάνω και ο πάγκος να δώσει περισσότερες λύσεις. Αν πέσει, θα πέσει μαχόμενος στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Από την εξέλιξη του παιχνιδιού προκύπτει σίγουρα ότι οι δυο ομάδες μπορούν να παίξουν καλύτερο μπάσκετ από την κακή εικόνα του πρώτου μισού.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

To live του αγώνα

18:36
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 30 λεπτά θα έχουμε έναρξη στην αναμέτρηση Άρης - Ολυμπιακός, η οποία θα διεξαχθεί στο Nick Galis Hall. Είναι το μεγάλο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής.
18:38
Ο Ολυμπιακός θέλει την νίκη ώστε να παραμείνει πρώτος στην βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος. Στόχος να τερματίσει στην κορυφή στην κανονική διάρκεια για να έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας έως και τους τελικούς των playoffs.
18:39
Ο Ολυμπιακός θα έχει στην διάθεση του τόσο τον Ντάνιελ Χάκετ (θα αγωνιστεί με νάρθηκα), όσο και τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Αμφότεροι έχουν ξεπεράσει τους τραυματισμούς τους.
18:40
Στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με σκορ 76-64. Οι "κιτρινόμαυροι" σε εκείνη την αναμέτρηση κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες.
18:43
Ο Ολυμπιακός έχει 22 νίκες και μόλις 1 ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Άρης μετρά 18 νίκες και 5 ήττες.
18:44
Το Nick Galis Hall θα είναι κατάμεστο, καθώς έχουν εξαντληθεί τα εισιτήρια από τους φιλάθλους του Άρη.
18:47
Ο Άρης θα αγωνιστεί με τις κίτρινες εμφανίσεις και ο Ολυμπιακός με τις κόκκινες. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και έχουν ξεκινήσει την προθέρμανση τους.
18:49
Πολλές σημαίες και αρκετά πανό στις κερκίδες του Nick Galis Hall. Οι φίλαθλοι του Άρη έχουν ετοιμάσει μία γιορτινή ατμόσφαιρα στις κερκίδες του γηπέδου.
18:52
Ένα πανό που βρίσκεται στις κερκίδες, από τους φίλους του Άρη, αναφέρει πως "εμείς θα ξαναφέρουμε το μπάσκετ στον Βορρά".
18:57
Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτος και ΜακΝιλ οι βασικοί του Πρίφτη.
18:57
Χάντερ, Σπανούλης, Πρίντεζης, Μάντζαρης και Παπανικολάου οι βασικοί του Σφαιρόπουλου.
19:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του σπουδαίου αγώνα
19:00
Πριν από το τζάμπολ θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων στις Βρυξέλλες.
19:02
Τρομερή ατμόσφαιρα στο Παλέ!
19:03
0/2 βολές από τον Χάντερ.
19:04
1'10" - Ο Οκάρο Ουάιτ χρεώνεται με φάουλ, επίθεση 19" για τον Ολυμπιακό
19:04
1'30" - Ο Σπανούλης σκοράρει από τα 9 μέτρα, για το 0-3!
19:05
1'52" - Φάουλ του Πρίντεζη στον Ουάιτ
19:05
2΄05" - Ο Χάγκινς κόβει εντυπωσιακά τον Πρίντεζη με τα δυο χέρια!
19:07
2'29" - Νέο άστοχο σουτ τριών πόντων για τον Άρη, ενώ ο Χάντερ παραμένει στο παρκέ αφού δέχτηκε ακούσιο χτύπημα στο πρόσωπό από τον... Παπανικολάου, ο οποίος κυνηγούσε τον ΜακΝιλ!
19:08
Το χέρι του "Παπ" συγκρούστηκε στο κεφάλι του συμπαίκτη του ενώ στον Χάντερ τοποθετήθηκε κολάρο!
19:10
Όρθιος ο πάγκος του Ολυμπιακού κι ενώ το ιατρικό τιμ προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Οι φίλοι του Άρη χειροκροτούν τον Αμερικανό, ο οποίος αποχωρεί υποβασταζόμενος με κολάρο!
19:10
Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ οδηγούν τον συμπαίκτη τους στα αποδυτήρια.
19:11
Το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά, ο Γουόρικ στο παρκέ αντί του Χάντερ.
19:11
3'05" - Ο ΜακΝιλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και απαντά στο τρίποντο του Σπανούλη, 3-3
19:12
Πίεση σε όλο το γήπεδο από τους Πειραιώτες
19:12
4' - Ο Σπανούλης σκοράρει ξανά, για το 3-5
19:13
4'30" - Ο Χακίμ Ουόρικ τελειώνει τη φάση κοντά στο καλάθι, 3-7.
19:13
4'50" - Ο Ουότερς σκοράρει για τρεις, ο Άρης μειώνει σε 6-7
19:13
Ο Μάντζαρης αστοχεί για τρεις
19:14
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ.
19:15
Άρης: 0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα (33%).
Ολυμπιακός: 0/2 βολές, 2/10 δίποντα (20%), 1/3 τρίποντα (33%)
19:17
6'30" - Ο Πρίντεζης παίρνει τα βήματα όμως αστοχεί μπροστά στον Ουάιτ.
19:17
Στο παρκέ οι Ξανθόπουλος, Σίμτσακ αντί των Χάγκινς, Ουότερς.
19:18
6'55" - Νέο άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη.
19:18
7'15" - Νέο άστοχο τρίποντο για τον Άρη με τον Μούρτο.
19:19
7'40" - Ο Μάντζαρης αστοχεί από κοντά.
19:19
7'50" - Ο Χάκετ περνάει στο παρκέ αντί του Μάντζαρη, ο οποίος στο μεταξύ χρεώθηκε με 2ο φάουλ.
19:20
7'50" - Ο ΜακΝιλ ισοφαρίζει σε 7-7 με 1/2 βολές.
19:20
8'15" - Ο Χάκετ σκοράρει για τρεις, 7-10
19:22
Φάουλ του Κοέν στον Ουόρικ, στα 47.8" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός αστοχεί και στις δυο βολές, παραμένει το 7-10.
19:23
Ο Στρόμπερι αστοχεί ελεύθερος για τρεις όμως ο Ουόρικ τελειώνει τη φάση με κάρφωμα! Στο 7-12 οι "ερυθρόλευκοι", στα 4.7" για το τέλος.
19:24
Ο Ζάρας σκοράρει για τρεις σε "νεκρό" χρόνο, κερδίζει φάουλ από τον Χάκετ όμως αστοχεί στην συμπληρωματική βολή. Σκορ πρώτης περιόδου, 10-12.
19:26
Άρης - Ολυμπιακός 10-12 (10')
Τα δεκάλεπτα: 10-12.
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ, Ουότερς 3 (1), Χάγκινς, Μούρτος, ΜακΝιλ 4, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3 (1), Κοέν, Σίμτσακ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Σπανούλης 5 (1), Πρίντεζης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Όντομ, Παπαπέτρου, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Ουόρικ 4, Χάκετ 3 (1).
19:28
10'32" - O Ζάρας σκοράρει για τρεις και δίνει το προβάδισμα στον Άρη, 13-14.
19:28
Στο μεταξύ, ο Ξανθόπουλος έφτασε τις 911 ασίστ στην Α1 και πλέον φιγουράρει στην 8η θέση της σχετικής λίστας!
19:29
11'36" - Ο Στρόμπερι διαμορφώνει το 13-14.
19:30
12'04" - Ο Τζόνσον-Όντομ χρεώνεται με βήματα. Κατοχή για τους "κίτρινους". Ο Αμερικανός γκαρντ φτάνει τα 2 λάθη.
19:32
Άρης: 1/3 βολές, 0/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα.
Ολυμπιακός: 0/4 βολές, 4/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα.
19:35
Ο Ζάρας σκοράρει το πρώτο δίποντο του Άρη στο ματς και οι "κίτρινοι" προηγούνται με 15-14. Ο γκαρντ του Άρη έχει ήδη 8 πόντους.
19:36

19:36
14'20" - Ο Μάντζαρης σκοράρει για τρεις (1/3 τρίπ.) και κάνει το 15-17.
19:38
14'53" - Ο Παπαπέτρου διαμορφώνει το 15-19
19:39
15'08" - Ο Χάγκινς μειώνει σε 17-19 όμως ο Σπανούλης σκοράρει για τρεις και στέλνει ξανά τη διαφορά στο +5 (17-22)
19:39
15'40" - Ο Χάγκινς μειώνει σε 19-22 για τον Άρη και φτάνει τους 4 πόντους με 2/5 δίποντα
19:41
16'23" - Ο Σπανούλης κερδίζει φάουλ από τον Πελεκάνο και κάνει το 19-24 με 2/2 βολές. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού φτάνει τους 10 πόντους με 2/2 βολές, 1/3 δίποντα, 2/3 δίποντα.
19:42
17'35" - Ο ΜακΝιλ δίνει λύσεις στην επίθεση του Άρη, 21-24.
19:43
17'53" - Καλάθι από τον Παπανικολάου για το 21-26. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
19:44
Στο 21-27 ο Ολυμπιακός, με το γκολ-φόυλ του Παπανικολάου (3π.)
19:45
18'30" - Ο Ουότερς (6π., 2/2 τρίπ.) διαμορφώνει το 24-27.
19:46
18'52" - Ο ΜακΝιλ μειώνει σε 26-30 με 2/2 βολές.
19:47
Φάουλ του ΜακΝιλ στον Σπανούλη, σε προσπάθεια για τρεις.
19:48
Ακόμα 47.8" για το τέλος του ημιχρόνου στο Παλέ, ο Σπανούλης κάνει το 26-32 με 2/3 βολές.
19:49
19'35" - Ο αρχηγός του Άρη, Σπύρος Μούρτος, παίρνει τα βήματα και σκοράρει μπροστά στον Παπανικολάου, για το 28-32.
19:50
Τάιμ άουτ.
19:52
Φάουλ του Μούρτου στον Σπανούλη, ο αρχηγός του Ολυμπιακού κάνει το 28-34 με 2/2 βολές στα 4.6" για το ημίχρονο.
19:53
Ημίχρονο στο Παλέ. Ο Ολυμπιακός πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 28-34.
19:55
Η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου στο Παλέ
19:58

Άρης - Ολυμπιακός 28-34 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34.
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ, Ουότερς 6 (2), Χάγκινς 4, Μούρτος 2, ΜακΝιλ 8 (1), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Ζάρας 8 (2), Κοέν, Σίμτσακ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Σπανούλης 14 (2), Πρίντεζης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπανικολάου 3, Τζόνσον-Όντομ, Παπαπέτρου 2, Στρόμπερι 2, Μιλουτίνοφ, Ουόρικ 4, Χάκετ 3 (1).

20:00
Οι φίλοι του Άρη έχουν γεμίσει ασφυκτικά το Nick Galis Hall
20:02
Η στιγμή της αποχώρησης του Χάντερ, στον οποίο τοποθετήθηκε κολάρο μετά το ακούσιο χτύπημα του Παπανικολάου στις αρχές του αγώνα
20:05
Ο Χακίμ Ουόρικ (4π., 6 ριμπ., 1 λαθ. σε 14'30") κλήθηκε να καλύψει το κενό του Χάντερ
20:08
Πόντοι μέσα στη ρακέτα
Άρης: 4/10
Ολυμπιακός: 4/14
20:09
20'20" - Ο Παπανικολάου σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο, για το 28-36
20:09
28'40" - Ο Ουάιτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 31-36
20:10
Στο μεταξύ, το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού ενημέρωσε ότι ο Οθέλο Χάντερ είναι ΟΚ και η επιστροφή του στον αγώνα εξαρτάται πλέον από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.
20:10
22' - Μιλουτίνοφ και Ουάιτ (5π.) σκοράρουν για το 33-38.
20:13
22'50" - Ο Παπαπέτρου τελειώνει τη φάση για το 33-40
20:13
23'10" - Ο Οκάρο Ουάιτ σκοράρει για τρεις, ο Άρης μειώνει σε 36-40!
20:14
Άρης: 3/5 βολές, 6/18 δίποντα, 7/17 τρίποντα.
Ολυμπιακός: 7/12 βολές, 9/23 δίποντα, 5/16 τρίποντα.
20:14

20:15
24'10" - Νέο τρίποντο από τον Ουάιτ, για το 39-40!
20:16
25' - Ο Χάκετ αστοχεί ελεύθερος από τη γωνία ενώ ο Πελεκάνος σκοράρει ξανά για τρεις! Προβάδισμα για τον Άρη, 42-40!
20:16
Στο 14-6 το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους στην τρίτη περίοδο.
20:16
20:18
25'40" - Στο 44-40 ο Άρης, με το κάρφωμα του ΜακΝιλ μέσα σε πανδαιμόνιο!
20:20
26'09" - Ο Ουόρικ μειώνει σε 44-42 με 2/2 βολές. Στο παρκέ ο Τσούπκοβιτς για πρώτη φορά, αντί του Ουάιτ.
20:21
26'40" - Ο Στρόμπερι τελειώνει τη φάση με δύσκολη προσπάθεια και ισοφαρίζει σε 44-44
20:22
27'20" - Ο Πρίντεζης δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 44-46.
20:23
Tάιμ άουτ.
20:25
27'34" - Ο Σπανούλης κάνει το 44-48 με 2/2 βολές. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έχει 16 πόντους με 8/9 βολές, 1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα. Σερί 8-0 για τους Πειραιώτες, απάντηση στο 10-0 του Άρη.
20:26
27'49" - Ο Χάγκινς μειώνει σε 47-48 με έμμεσο τρίποντο.
20:27
28'30" - Εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουόρικ, για το 47-50
20:27
28'50" - Ο Χάγκινς δίνει λύσεις στην επίθεση του Άρη, 49-50.
20:28
28'54" - 2/2 βολές από τον Χάκετ, 49-52
20:30
Στο μεταξύ, ο ΜακΝιλ έχει ήδη 10 πόντους με 3/4 βολές, 2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ σε 20'40" συμμετοχής.
20:30
29'07" - Ο Ουότερς μειώνει σε 50-52 με 1/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Χάκετ.
20:31
29'31" - Ο Πρίντεζης κάνει το 50-53 με 1/2 βολές.
20:32
Ο Ουότερς μειώνει σε 52-53 με 2/2 βολές, στα 10.6" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:33
Ο Σπανούλης χρεώνεται με βήματα, επίθεση για τον Άρη στα 5" για το τέλος.
20:33
Τέλος τρίτης περιόδου, μένει το 52-53.
20:35
Άρης - Ολυμπιακός 52-53 (30')
Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53.
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 11 (3), Ουότερς 9 (2), Χάγκινς 9, Μούρτος 2, ΜακΝιλ 10 (1), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 8 (2), Κοέν, Σίμτσακ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Σπανούλης 16 (2), Πρίντεζης 6 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπανικολάου 5, Τζόνσον-Όντομ, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Ουόρικ 8, Χάκετ 5 (1).
20:36
30'30" - Δύσκολο καλάθι από τον Χάκετ, 52-55
20:36
31' - Ο Μούρτος σκοράρει για τρεις και ισοφαρίζει σε 55-55.
20:37
31'30" - Ο Οκάρο Ουάιτ σκοράρει για τρεις και δίνει το προβάδισμα στον Άρη, 58-55!
20:38
32' - Ο Χάκετ μειώνει σε 58-56, με 1/2 βολές.
20:39
Θυμίζουμε πως ο Χάντερ έχει πάρει το ΟΚ από το ιατρικό τιμ μετά τον τραυματισμό στα πρώτα λεπτά ωστόσο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προτιμά να μην ρισκάρει με την επιστροφή του στον παρκέ.
20:40
Στο παρκέ ο Μάντζαρης, αντί του Χάκετ.
20:40
32'30" - Νέο τρίποντο από τον Ουάιτ, στο 61-56 ο Άρης! Ο Αμερικανός έχει σκοράρει και τους 17 πόντους του στο β' ημίχρονο!
20:42
Οι φίλοι του Άρη βλέπουν την ομάδα τους στο +5
20:42
33' - Ο Παπανικολάου αστοχεί για τρεις, κατοχή για τον Άρη.
20:42
33'15" - Ο Παπανικολάου καρφώνει στον αιφνιδιασμό, για το 61-58.
20:45
Άρης: 7/10 βολές (70%), 9/24 δίποντα (37%), 12/26 τρίποντα (46%)
Ολυμπιακός: 15/24 βολές (62%), 14/30 δίποντα (46%), 5/22 τρίποντα (22%)
20:46
Το εντυπωσιακό μπλοκ του Χάγκινς στον Πρίντεζη με τα δυο χέρια!
20:47
35'05" - Ο Μούρτος κάνει το 62-58 με 1/2 βολές.
20:47
35'20" - Άστοχος ο Σπανούλης, η κατοχή στον Άρη.
20:48
36'15" - Ο ΜακΝιλ αστοχεί ελεύθερος για τρεις, στην επόμενη φάση ο Πρίντεζης θα σκοράρει για το 62-60!
20:48
Ακόμα 3'19" για το τέλος.
20:48
Ο Μάντζαρης αποχωρεί με 5ο φάουλ.
20:49
37' - Ο Παπανικολάου σκοράρει ξανά και ισοφαρίζει σε 62-62 μετά την 9η ασίστ του Σπανούλη
20:50
Ο Ουόρικ δίνει το προβάδισμα στους Πειραιώτες (62-64) και ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ.
20:52
38' - Ο Χάγκινς ισοφαρίζει σε 64-64.
20:52
Ο Σπανούλης κερδίζει φάουλ από τον Χάγκινς, στα 1'52" για το τέλος.
20:52
Έξω η πρώτη βολή.
20:53
Μέσα η δεύτερη, 64-65.
20:53
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έχει 17 πόντους και 10 ασίστ.
20:53
Ο ΜακΝιλ δίνει το προβάδισμα στον Άρη, 66-65.
20:54
Μεγάλο τρίποντο για τον Παπανικολάου, στο 66-68 ο Ολυμπιακός!
20:54
Ακόμα 53.4" για το τέλος.
20:55
Τάιμ άουτ, επίθεση 2.6" για τον Άρη.
20:56
Ο Άρης καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του -2 στα επόμενα 53.4"
20:57
Άστοχος ο ΜακΝιλ.
20:57
Ο Ουότερς κάνει φάουλ στον Χάκετ, στα 33.1" για το τέλος. Ο παίκτης του Ολυμπιακού πάει στις βολές.
20:58
Έξω η πρώτη.
20:58
Μέσα η δεύτερη, 66-69.
20:58
Ο Σπανούλης επιστρέφει στο παρκέ, αντί του Χάκετ.
20:59
Ακόμα 24.9".
20:59
Ο Παπαπέτρου στέλνει τον ΜακΝιλ στις βολές.
21:00
Έξω η πρώτη, παραμένει το 66-69 στα 23.6"
21:00
Μέσα η δεύτερη, 67-69.
21:00
Τάιμ άουτ.
21:02
Φάουλ του Ουάιτ στον Πρίντεζη, στα 19.5".
21:03
Ο ΜακΝιλ σκοράρει με λέι απ για το 69-71, στα 10.4"!

21:07
Έξω η δεύτερη, όμως ο Πρίντεζης μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ.
21:07
Οι παίκτες του Άρη κάνουν φάουλ στον φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος πάει στις βολές στα 2.9"
21:09
Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη, επικρατώντας με σκορ 70-74 πριν από το κρίσιμο ματς με τη Χίμκι.
21:09
Έτσι οι Πειραιώτες "κλείδωσαν" ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.