25η αγ: Χαμός για τον υποβιβασμό

Νέο ενδιαφέρον πήρε η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στην Α1 μετά τα ματς της 25ης αγωνιστικής.

Η νίκη του Ικάρου με 96-88 επί του Κολοσσού στη Χαλκίδα έβαλε φωτιά στα τόπια αφού ο Ηλυσιακός επικράτησε (πολύ δύσκολα με 78-77 επί του ΠΑΟΚ) και ο Πανελευσινιακός γνώρισε την ήττα με 81-68 από την ΚΑΟΔ.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα οι τρεις ομάδες ισοβαθμούν με 32 βαθμούς, οπότε όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική με ένα τυχερό και δύο άτυχους που θα υποβιβαστούν στην Α2.

Στα άλλα παιχνίδια τα φαβορί επικράτησαν εύκολα. Ο Πανιώνιος συνέτριψε με 79-47 τον Απόλλωνα στο κλειστό της Αρτάκης ενώ ο Αρης έκαμψε με ιδιαίτερη άνεση το εμπόδιο των Τρικάλων με 88-57 στο Αλεξάνδρειο.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Ικαρος-Κολοσσός 96-88

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88

Ίκαρος (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούντολ 3(1), Άσκα 26, Σάτον 14(1), Γκαγκαλούδης 17(3), Σπανός 5(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16, Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης.

Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5(1), Καρ 11(3), Ματσαμάς, Γεωργαλής, Χόπκινς 28(4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16(2), Πάντιτς 2, Νάντζφεϊ 5(1).

ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός 81-68

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 20 (1), Στίγκερς 2, Μπράουν 11 (2), Βον 4, Μάρκοβιτς 16 (2), Μπάβτσιτς 7 (2), Ζάρας 15 (3), Μπένας4, Κολοβής 2.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3 (1), Αράπης 2, Κάιλς 19, Τζόουνς 13, Φίσερ 5 (1), Μελισσαράτος 14, Τέρνερ 6, Ούζας 2, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης.

Πανιώνιος-Απόλλων 79-47

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 40-31, 55-41, 79-47.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 10(2), Ντούβνιακ 17(3), Κάρτερ 5, Μίλμπουρν 11(3), Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 19(3), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 2.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 11, Αργυρόπουλος 4, Ντάνιελ 10, Ουίλσον 12(1), Λιανός 2, Πέτροβιτς 5(1), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Ζαφείρης 2, Μιλουτίνοβιτς 1.

Ηλυσιακός-ΠΑΟΚ 78-77

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-34, 55-53, 78-77

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 15 (1), Φακοπουλίδης, Χατζής 14, Ζούμπος, Δορκοφίκης 7 (2), Βαβάτσικος 14 (1), Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης 8, Μποντζ 9, Πίγκραμ 9.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8 (2), Κούπερ 11 (3), Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 9 (2), Τσαϊρέλης 9, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Καλλές, Μπόγρης 10, Κασελάκης 9 (1). -

Αρης-Τρίκαλα 88-57

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-28, 64-44, 88-57

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 20, Χαντ 3(1), Πελεκάνος 11, Γκίκας 14(1/2διπ., 4/7τρ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίδης 13, Λαρεντζάκης 5(1), Βεζένκοφ 7(1), Σαρικόπουλος 7, Μούρτος 8.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 12, Περούνιτσιτς 2, Γιούιν 6, Γιαννακίδης 3(1), Πέτροβιτς 5(1), Πορίνι 13, Σαπ, Δεληγιάννης 9(1), Ματαλόν, Πάνος 4, Νικολόπουλος 3(1).

29/04, 17:00: Κηφισιά-Ολυμπιακός

29/04, 19:15: Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο

Το live

17:47
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 10 λεπτά θα ξεκινήσουν οι αγώνες της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ
17:48
Πρόκειται για τις αναμετρήσεις, Πανιώνιος-Απόλλων, ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός, Ηλυσιακός-ΠΑΟΚ, Άρης-Τρίκαλα, Ίκαρος-Κολοσσός
17:54
Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός δεν αγωνίζονται λόγω της συμμετοχής τους στα πλέι οφ της Euroleague
17:54
Την Τρίτη (29/4) η Κηφισιά φιλοξενεί τον Ολυμπιακό και ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Ρέθυμνο
17:59
Να υπενθυμίσουμε ότι στις 3 Μαίου ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος
17:59
Ξεκίνησε οι αγώνες!

18:02
Πανιώνιος-Απόλλων: Eντυπωσιακό ξεκίνημα από τον Πανιώνιο. Προηγείται με 9-2 του Απόλλωνα, μετά από τρίποντο του Μίλμπουρν που ξεκίνησε με 2/2
18:04
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Τρίποντο από τον Μπάβτσιτς που γράφει το 9-4 στο 3'. Στο +5 οι Δραμινοί
18:06
Ηλυσιακός-ΠΑΟΚ: Δίποντο από τον Μποντζ και 9-7 υπέρ του Ηλυσιακού στο 3ο λεπτό του αγώνα.
18:07
Ίκαρος-Κολοσσός: Το 5-6 υπέρ του Κολοσσού έγινε 13-6 με σερί 8-0 από τον Ίκαρο που έχει μαθηματικές ελπίδες για παραμονή
18:08
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγούνται στο 5' με 12-7.
18:08
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ρος με 1/2 βολές έκανε το 19-10 στο 6'.
18:09
Άρης-Τρίκαλα: Το 7-10 γίνεται 10-10 για τον Άρη με τον Πελεκάνο να ευστοχεί σε 1/2 βολές που είχε. Αισίως στο 6ο λεπτό του αγώνα
18:12
Ίκαρος-Κολοσσός: Δίποντο από τον Κακαρούδη για το 18-14 στο 7ο λεπτό. Μειώνει σε 18-16
18:12
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Λάνγκφορντ έκανε το 21-12, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (23-12).
18:13
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Μπόγρης έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 16-15.
18:14
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Με 2/2 βολές του Μπράουν κι ένα δίποντο του Μάρκοβιτς ο ΚΑΟΔ, γράφει το 23-12 στο 9ο λεπτό του αγώνα
18:15
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Τσαϊρέλης ισοφάρισε σε 18-18 στο 9'.
18:17
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Λιανός έκανε το 28-15 και ο Μπατής με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους 14 (29-15).
18:18
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Μπατής έκανε το 31-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
18:19
Άρης-Τρίκαλα: Τέλος α' δεκαλέπτου στη Θεσσαλονίκη. Ο Πορίνι με 2/2 βολές γράφει το 21-18. Ο Άρης έχει 8/10 βολές, 2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα, ενώ από την πλευρά τους τα Τρίκαλα είχαν 4/4 βολές, 4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη και 4 κλεψίματα
18:20
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.
18:21
Ίκαρος-Κολοσσός: Ο Χόπκινς με 2/2 βολές έκανε το σκορ 25-21 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. 4/4 βολές, 6/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 0 λάθη, ενώ ο Κολοσσός έχει 2/4 βολές, 5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη.
18:21
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Βαβάτσικος έκανε το 24-19 στο 11'.
18:23
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Αργυρόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 31-17 στο 12'.
18:23
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Στο 12' ο Μάρκοβιτς κάνει το νταμπλ σκορ υπέρ του ΚΑΟΔ. 30-15 προηγούνται οι Δραμινοί, έχοντας 3 λάθη έναντι 9 των φιλοξενούμενων
18:25
Πανιώνιος - Απόλλων: Ο Αργυρόπουλος κάνει το 31-20 στο 13'.
18:26
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Τζουγκαράκης έκανε το 28-19 στο 14'.
18:27
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
18:27
Άρης-Τρίκαλα: Τρίποντο από τον Γκίκα, κάνει το 27-18 στο 13'. Στο +9 ο Άρης
18:27
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Μαργαρίτης με κάρφωμα έκανε το 28-21.
18:28
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Ο Μπένας γράφει το 34-19, μειώνει σε 34-19 ο Τέρνερ στο 15'. Τάιμ άουτ από τον Μάρκοβιτς
18:29
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Καυκής έκανε το 32-21 στο 15'.
18:30
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Δέδας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων.
18:31
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Αργυρόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο 15'.
18:32
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Καυκής με 2/2 βολές έκανε το 34-21.
18:32
Ίκαρος-Κολοσσός: Στο 15' ο Χόπκινς με λέι απ γράφει το 37-32. Μειώνει κι άλλο ο Κολοσσός. Διποντο του Κακαρούδη (37-34)
18:33
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Ιωάννου έκανε το 36-23 στο 17'.
18:33
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Πέτροβιτς με τρίποντο μείωσε σε 35-26.
18:34
Άρης-Τρίκαλα: Τρίποντο από τον Μούρτο για το 39-23 στο 17'! Στο +16 ο Άρης που τρέχει 18-5 στο β' δεκάλεπτο
18:35
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Ο Νίκου με 2/2 βολές κάνει το 39-25 στο 18'
18:36
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ρος έκανε το 37-28 στο 18'.
18:36
Ίκαρος-Κολοσσός: Σερί 9-0 από τον Κολοσσό που μετατρέπει το 37-30 σε 37-39 στο 17'
18:36
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Μπόγρης με τρίποντο μείωσε σε 36-26.
18:39
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Κούπερ έκανε το 38-30.
18:40
Ίκαρος-Κολοσσός: Λέι απ από τον Κακαρούδη για το 40-43. Λέι απ του Άσκα για το 42-43
18:42
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ουίλσον με 1/2 βολές έκανε το 40-31.
18:42
Ίκαρος-Κολοσσός: Λέι απ του Άσκα για το 42-43 στο τέλος του ημιχρόνου. Αστοχεί στο τελευταίο σουτ ο Παπαντωνίου
18:42
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Το ημίχρονο κλείνει με 40-31 για τον Πανιώνιο.
18:43
Άρης-Τρίκαλα: Τέλος α' ημιχρόνου. Ο Μποχωρίδης σκοράρει για το 46-28 με γκολ φάουλ και δίνει αέρα 18 πόντων στην ομάδα του
18:43
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Δορκοφίκης έκανε το 47-32, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
18:45
ΚΑΟΔ-Πανελευσινιακός: Ο Κάιλς σκοράρει για το 39-28 και μειώνει το σκορ. Λέι απ από τον Μπένα στον αιφνιδιασμό
18:57
Ίκαρος-Κολοσσός: Δίποντο του Ρίτσαρντς και 48-49 στο 22ο λεπτό του αγώνα. Ντέρμπι με τα όλα του στη Χαλκίδα
19:00
Άρης-Τρίκαλα: Επιμέρους 9-2 από τον Άρη στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου και 55-30 το σκορ στο 22'
19:00
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Πίγκραμ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων.
19:01
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ρος έκανε το 43-33 στο 22'.
19:02
Ίκαρος-Κολοσσός: Δίποντο από τον Άσκα στο 25' και ισοφαρίζει σε 53-53
19:02
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Κούπερ με τρίποντο έκανε το 47-37.
19:05
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Τέρνερ έκανε το 39-32 στο 24'.
19:06
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκανε το 48-35 στο 24'.
19:07
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Καυκής αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.
19:08
Άρης-Τρίκαλα: Καρφώνει για το 61-42 ο Έβανς.
19:10
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Εμπότζ έκανε το 51-40 στο 26'.
19:11
Ίκαρος-Κολοσσός: Δίποντο από τον Ρόμπερσον που γράφει το 64-56 και το επιμέρους σκορ του Ικάρου είναι 22-13 στο γ' δεκάλεπτο.
19:11
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ντάνιελ έκανε το 48-37.
19:12
Ίκαρος-Κολοσσός: Στο +10 ο Ίκαρος. Κάνει το 66-56 με 2/2 βολές του Γκαγκαλούδη. Μειώνει σε 66-59 ο Καρ στο 29'
19:13
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Πέιν έκανε το 51-47 στο 28'.
19:14
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Πέτροβιτς έκανε το 50-41.
19:16
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Κασελάκης έκανε το 53-53 στο 29'.
19:16
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Ζάρας με τρίποντο έκανε το 50-40.
19:17
Άρης-Τρίκαλα: Τέλος γ' δεκαλέπτου στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη να προηγείται με 64-44
19:18
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Τζόουνς σημείωσε το 52-40.
19:19
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες είναι στο 55-55.
19:19
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Στο 30' ο Πανιώνιος προηγείται με 55-41.
19:20
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Τζουγκαράκης έκανε με 2/2 βολές το 57-53 στο 31'.
19:22
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Κάιλς έκανε το 52-44 στο 29'.
19:24
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Τζόουνς με 2/2 βολές έκανε το 54-44.
19:25
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ντούβνιακ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (60-41).
19:26
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Δέδας με τρίποντο πέτυχε το 61-59 στο 33'.
19:27
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ντούβνιακ έκανε το 62-41.
19:27
Ίκαρος-Κολοσσός: Σερί από τον Ίκαρο. Κάνει 7-0 και ξεφεύγει με 82-72 στο 35'
19:28
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Σαλούστρος πέτυχε το 64-41.
19:31
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Μάρκοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 61-51.
19:31
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Ζάρας σημείωσε το 63-53.
19:32
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Ντούβνιακ με τρίποντο σημείωσε το 69-45 στο 35'.
19:32
Άρης-Τρίκαλα: Τρίποντο από τον Χαντ στο 38' που γράφει το 84-55 στο 38'
19:35
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Καυκής έκανε το 65-66.
19:36
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Αθανασούλας με κάρφωμα έκανε το 71-46 στο 37'.
19:37
Άρης -Τρίκαλα: Τελικό σκορ 88-57. Ο Άρης δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και έκαμψε στην αντίσταση του αντιπάλου του με χαρακτηριστική ευκολία.
19:37
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Ο Φίσερ με τρίποντο έκανε το 71-62.
19:38
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Χατζής με 2/2 βολές έκανε το 67-68 στο 38'.
19:40
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Τσόχλας με τρίποντο έκανε το 67-71 στο 38'.
19:41
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Δορκοφίκης με τρίποντο έκανε το 72-73.
19:41
Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών: Ο Πανιώνιος επικράτησε με 79-47 του Απόλλωνα Πατρών.
19:43
Ίκαρος-Κολοσσός: Λέι απ από τον Στεφανίδη για το 95-88. Ο Άσκα με 1/2 βολές έκανε το 96-88.
19:43
ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: Οι γηπεδούχοι προηγούνται με 76-66 στο 39'.
19:43
Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ: Ο Εμπότζ ισοφάρισε με κάρφωμα σε 74-74.
19:44
Ίκαρος-Κολοσσός: Τελικό σκορ 96-88 επί του Κολοσσού. Ο Ίκαρος παίρνει σπουδαία βαθμολογική ανάσα.