Άρης - Κολοσσός 83-68

Το καθήκον του έκανε ο Άρης κόντρα στον Κολοσσό επικρατώντας με 83-68 στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής. Στην τρίτη θέση τερμάτισαν οι "κίτρινοι" στην κανονική περίοδο και ετοιμάζονται πλέον για τα πλέι οφ. Εκεί θα βρεθεί και ο Κολοσσός.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Πιο πολύ σαν... αγγαρεία έμοιαζε το ματς κόντρα στον Κολοσσό για τον Άρη. Οι "κίτρινοι" είχαν άλλωστε "κλειδώσει" την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ από την άλλη και οι αντίπαλοί τους είχαν σίγουρα μια θέση στα πλέι οφ. Αφού δεν υπήρχαν σκοπιμότητες, οι δύο ομάδες φρόντισαν να απολαύσουν το μπάσκετ.

Ο Άρης χάρη στην ενέργεια και την επιθετικότητα των Χάγκινς και Ουότερς πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 28-21.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +14 πόντους στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα του Πρίφτης δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έκανε εντέλει το καθήκον της φτάνοντας στο τελικό 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68

Άρης(Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3, Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2), Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 7.

Κολοσσός(Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12, ΜακΓκι 5, Μπιλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Λιούις 8 (1).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Χάγκινς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη στο ματς με 13 πόντους, ωστόσο βοήθησε και στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 4.

Το φύλλο του αγώνα

Ένα ματς που έγινε για να γίνει, καθώς δεν υπήρχε κίνητρο για τους διεκδικητές. Ο Άρης έκανε το καθήκον του και τερμάτισε τρίτος πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο της Α1.

Το στατιστικό του αγώνα

To live της αναμέτρησης

16:46
Καλησπέρα σας.
16:47
Ο Άρης υποδέχεται τον Κολοσσό για την 26η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
16:56
Δήμας, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και Μούρτος οι βασικοί του Άρη.
16:56
Λαρεντζάκης, Λίντεν, Ρέλεφορντ, Σαλούστρος και ΜακΓκι οι βασικοί του Κολοσσού.

17:04
1'38" - O Λαρεντζάκης σκοράρει για τρεις και διαμορφώνει το 3-6 για τους Ροδίτες.
17:04
1'58" - Ο Χάγκινς κάνει το 5-6 με κάρφωμα.
17:05
2'27" - Ο Σαλούστρος (4π.) στέλνει τη διαφορά στο +3 (5-8) για τον Κολοσσό.
17:07
4' - O Mούρτος ισοφαρίζει σε 8-8 για τους "κίτρινους" με έμμεσο τρίποντο.
17:09
4'17" - Ο Ουότερς σκοράρει για τρεις και κάνει το 11-8 για τους γηπεδούχους.
17:10
5'11" - Στο +6 (14-8) η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, με το γκολ-φάουλ του Χάγκινς.
17:12
5'55" - Σερί 4-0 για τον Κολοσσό με τους Ντέιβις, Ρέλεφορντ (14-12)
17:14
7'29'' Με τον Ζάρα ο Άρης μπροστά με 22-17.
17:15
8' Τρίποντο απ΄τον Ζάρα και +8 για τον Άρη (25-17).
17:16
8'16" 2/2 βολές ο Μανωλόπουλος για το 25-19.
17:19
9'24" - O Kοέν κερδίζει φάουλ από τον Μανωλόπουλο και διαμορφώνει το 27-19 με 2/2 βολές
17:22
Τέλος πρώτης περιόδου στο Παλέ, 28-21
17:24
Στατιστική πρώτης περιόδου
Άρης: 28 πόντοι, 5/9 βολές (55%), 4/7 δίποντα (57%), 5/7 τρίποντα (71%), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο.
Κολοσσός: 21 πόντοι, 3/5 βολές (60%), 6/8 δίποντα (75%), 2/4 τρίποντα (50%), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα.
17:27
11'11" - Ο Λίντεν μειώνει σε 28-23
17:27
11'36" - Ο Ξανθόπουλος σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +8 (31-23)
17:28
11'57" - Ο Λιούις κερδίζει φάουλ από τον Ζάρα και μειώνει σε 31-25 με 2/2 βολές
17:28
12'52" - Ο Σίμτσακ σκοράρει τέσσερις σερί πόντους και διαμορφώνει το 35-25 για τον Άρη. Τάιμ άουτ στο Παλέ
17:31
14'06" - Ο Ζάρας διαμορφώνει το 37-25 για τον Άρη που έχει βρει ρυθμό στην επίθεση.
17:35
14'50" - Ο Ρέλεφορντ κερδίζει φάουλ από τον Φλιώνη και ρίχνει τη διαφορά στους 10 (37-27) με 2/2 βολές.
17:36
15'49" - Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Χάγκινς, για το 39-27!
17:37
16΄22" - Στο +14 (41-27) ο Άρης με τον Μούρτο
17:41
18'08" - O Nτέιβις δίνει λύσεις στην επίθεση μου Κολοσσού, 41-29
17:41
18'31" - Ο Χάγκινς κάνει το 43-29 με κάρφωμα!
17:44
Ημιχρονο στο Παλέ. Ο Άρης πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 45-31
17:46

Στατιστική ημιχρόνου
Κολοσσός: 31 πόντοι, 9/13 βολές (69%), 8/12 δίποντα (66%), 2/11 τρίποντα (18%), 13 ριμπάουντ,75 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα.

17:47

17:50
Άρης - Κολοσσός 45-31 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31.
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 3 (1), Ουότερς 3 (1), Χάγκινς 11, Μούρτος 5, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Ζάρας 11 (2), Κοέν 5 (1), Σίμτσακ 4.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 3 (1), Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 7 (1), Σαλούστρος 6, ΜακΓκι 1, Μπιλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής, Αχόνεν, Λιούις 2.
18:00
21'14" - O Σαλούστρος μειώνει σε 45-34 με τρίποντο.
18:02
21'34" - ΜακΓκι και Λιούις (3π.) μειώνουν σε 45-39 για τους Ροδίτες. Ο Δημήτρης Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ
18:04
22'38" - Σερί 10-0 για τους Ροδίτες, ο ΜακΓκι μειώνει σε 45-41!
18:08
24'55" - Ο Ουάιτ σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον ΜακΓκι και διαμορφώνει το 48-41 με έμμεσο τρίποντο.
18:08
26' - Στο 50-41 οι "κίτρινοι" με τον Ουάιτ.
18:12
25'29" - O Oυότερς σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +12 (53-41)
18:13
25'43" - Ο Ρέλεφορντ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ο Κολοσσός μειώνει σε 53-44
18:13
26'06" - Ο Χάγκινς διαμορφώνει το 55-44
18:13
26'42" - Λιούις και Ντέιβις μειώνουν σε 55-47 για τους "θαλασσί" από τη γραμμή των βολών.
18:16
26'53" - O Ζάρας στέλνει τον Λαρεντζάκη στις βολές και ο νεαρός γκαρντ μειώνει σε 55-49
18:16
27'12" - Ο Σίμτσακ κάνει το 56-49 όμως ο Λαρεντζάκης μειώνει σε 56-52 με γκολ-φάουλ
18:18
27'51" - O Mούρτος κερδίζει φάουλ από τον Σαλούστρο και διαμορφώνει το 58-52 με 2/2 βολές
18:21
29'09" - Σερί 6-0 για τον Άρη με τους Μούρτο, Σίμτσακ για το 64-52
18:22
Tέλος τρίτης περιόδου, 64-52
18:24
30'10" - O Oυότερς στέλνει τη διαφορά στο +14, 66-52
18:33
34'30" - Ο Ουότερς σκοράρει για τρεις και εκτοξεύει τη διαφορά στο +19, 74-55
18:36
35'40" - O Kοέν κάνει το 77-57 με γκολ-φάουλ
18:38
35'56" - O Λαρεντζάκης διαμορφώνει το 77-60 με έμμεσο τρίποντο.
18:40
36'59" - Ο Σαλούστρος κάνει το 77-62 με 2/2 βολές.
18:41
37'59" - Ο Λίντεν σκοράρει για τρεις και μειώνει σε 77-65
18:42
38'11" - Ο Φλιώνεις διαμορφώνει το 80-65 με γκολ-φάουλ
18:43
38'36" - Ο Σαλούστρος κερδίζει φάουλ από τον Τσούπκοβιτς και διαμορφώνει το 80-66 με 1/2 βολές.
18:44
39'22" - Ο Τσούπκοβιτς κάνει το 83-68 με έμμεσο τρίποντο, έπειτα από το φάουλ του Λίντεν.