Τρίκαλα - Απόλλων Πάτρας 84-67

Tα Τρίκαλα επικράτησαν με 84-67 του Απόλλωνα Πάτρας και ολοκλήρωσαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στην Basket League. Παράλληλα, δεν έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να διεκδικήσουν την είσοδό τους στα πλέι οφ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Ο Απόλλων Πάτρας ταξίδεψε στα Τρίκαλα με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία, υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να τον οδηγήσει στα πλέι οφ. Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλοί δεν είχαν σκοπό να ολοκληρώσουν τη σεζόν με ήττα και ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία πίσω από τα 6.75μ. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφάρισαν τρεις φορές (36-36, 39-39, 41-41), αλλά τελικά η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 48-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, αφού οι παίκτες του Κώστα Μέξα έμειναν άποντοι για περισσότερο από 5 λεπτά, με αποτέλεσμα τα Τρικαλα να ξεφύγουν στο σκορ με 75-54. Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλων έκανε μία ύστατη προσπάθεια να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67

Τρίκαλα: Κάντουγκαν 4 (6 ασ), Σόκο 25 (7 ρ), Τσιλουλής, Τσιάρας 5, Τζόουνς 2, Βίλιαμσον 11, Καλλές 3, Ρόμπινσον 17, Μπράουν 17 (9 ρ), Βαρυτιμιάδης.

Απόλλων: Αργυρόπουλος, Βεργίνης 1, Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 11, Τζαουάρα 7 (5 ρ), Ντίλαρντ 16 (5 ρ, 4 ασ), Κουζέλογλου 5, Λαμπρόπουλος 2, Μέιερ 2, Σάντλερ 4, Νικολόπουλος 3, Γουντς 16 (9 ρ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Όβι Σόκο με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ πήρε από το... χέρι τα Τρίκαλα και τα οδήγησε σε μία νίκη γοήτρου επί του Απόλλωνα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Απόλλων αποδείχθηκε κατώτερος των προσδοκιών, "πλήρωσε" τα κενά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο και έχασε μία τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στην οχτάδα των πλέι οφ. Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα στηρίχτηκαν στην ευστοχία πίσω από τα 6.75μ, εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.