Αθηναίου και Άρης "σκότωσαν" την ΑΕΚ μπροστά στα μάτια του Αγγελόπουλου

Μετά τον ΠΑΟΚ ήταν σειρά της ΑΕΚ να γνωρίσει την ήττα από τον Άρη στο Nick Galis Hall με σκορ 64-62. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος.

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Μετά τον ΠΑΟΚ ήταν σειρά της ΑΕΚ να νοιώσει το… Nick Galis Hall effect, δηλαδή την επίδραση της Σάλας Νίκος Γκάλης στο Αλεξάνδρειο, τη φοβερή ατμόσφαιρα που έβαλε φτερά στα πόδια των παικτών του Άρη και οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 64-62.

Οι γηπεδούχοι έχοντας συνέλθει από το σοκ της ηχηρής σφαλιάρας από τον Κόροιβο Αμαλιάδας την περασμένη εβδομάδα και με όπλο τους την άμυνα στο 2ημίχρονο ανέτρεψαν το -7 (27-34) του πρώτου εικοσάλεπτου και επέβαλαν τον δικό τους νόμο απέναντι στη δίχως τσαγανό, νεύρο και κυρίως αποτελεσματικότητα ΑΕΚ.

Παράλληλα αυτός που έκανε τη διαφορά ειδικά στην τελευταία περίοδο ήταν ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος με τις τρίποντες βόμβες του έδωσε αέρα πέντε πόντων (62-57) λίγο πριν το φινάλε. Εκεί, δε, ήταν το σημείο όπου η ΑΕΚ έβγαλε μόνη της τα μάτια της χαραμίζοντας με παιδικά λάθη δύο επιπλέον κατοχές που της έδωσε ο Άρης με τη διαφορά στους 3 πόντους ενώ αστόχησε και στην ύστατη ευκαιρία για να «κλέψει» τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 4, Τσαϊρέλης, Αθηναίου 10 (3), Μόραντ 2, Ουίβερ 9 (1), Βον 10, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Βασιλόπουλος 2, Πέτγουεϊ 3, Μπένσον 12, Μπελ 10

ΑΕΚ: Τζέιμς 8 (1), Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης 11 (3), Μπάρλοου 11 (1), Μαυροειδής 6, Γκριν 17 (2), Σάκοτα 6 (2), Άτιτς, Σι 2, Ελόνου 1