Τρίκαλα - Καβάλα 73-64

Με κορυφαίους τους Κόνγκερ και Ντόουελ που σημείωσαν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, τα Τρίκαλα επικράτησαν με 73-64 της Καβάλας σε ένα τρομερό παιχνίδι στη θεσσαλική πόλη και έκαναν το 2/2 στην Basket League.

Έτσι κρίθηκε

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τα Τρίκαλα, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας να ξεκινούν καλύτερα, έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στο ξεκίνημα, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (16-16). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με το δίδυμο των Κεμπ και Κοστόφ να δίνουν λύσεις στους φιλοξενούμενους που όμως βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 7 (37-30) στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της στην τρίτη περίοδο, ωστόσο η Καβάλα πέρασε στην αντεπίθεση και αφού πρώτα μείωσε στον πόντο στο 33' (57-56) και στο 35' (60-59), στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα (62-62) 4 λεπτά πριν από το φινάλε. Τα Τρίκαλα βρήκαν τελικά τις λύσεις και με καλή άμυνα στο φινάλε πήραν τη νίκη με 73-64, κάνοντας το 2/2 στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 55-48, 73-64.

Τρίκαλα: Ντόουελ 17 (2), Τσιάρας 6, Κόνγκερ 19 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Κουκουλάς, Βίλαλμσον 3, Σόκο 13, Καραθανάσης 5 (1), Ρόμπινσον 5 (1), Καλογιαννίδης, Τιγκ 5.

Καβάλα: Γκόρντον 3 (1), Κεμπ 9, Ταπούτος 2, Κοστόφ 17 (2), Βάργκας 11, Βαν ντερ Μαρς, Μέντλιν 6 (1), Γιαννακίδης 8 (2), Σταμπουλής, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 8 (2). .

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ντιμίτριους Κόνγκερ. Ο άσος των Τρικάλων ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 19 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας double-double. Ήταν με διαφορά ο παίκτης "κλειδί" των γηπεδούχων μαζί φυσικά με τον Ντόουελ, ο οποίος σημείωσε από τη μεριά του 17 πόντους.

Το φύλλο αγώνα

Πολύ ωραίο, ανταγωνιστικό ματς στα Τρίκαλα. Η πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, ο Κόνγκερ και το 8-0 στην τέταρτη περίοδο ήταν τα στοιχεία που έκριναν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης στη θεσσαλική πόλη. 2/2 για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη στο πρωτάθλημα παρά τα πολλά λάθη, πρώτη ήττα για την Καβάλα που όμως πρέπει να βρει λύσεις για τα νεκρά διαστήματα.