ΚΑΟΔ-ΠΑΟΚ 64-68

Σε μια χορταστική και... χιτσκοκική αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον ΚΑΟΔ με σκορ 64-68 και συνεχίζει αήττητος.

Έτσι κρίθηκε:

Ο ΚΑΟΔ έβαλε από την αρχή δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Στο 8' κέρδιζε με 15-11 ανεβάζοντας στροφές, μετά πήρε ένα +7 (18-11) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-14. Στο 14' ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (24-24) ενώ στο 15' πέρασε μπροστά με 24-25. Στο 17' ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 29-31 και στα μισά (20') του αγώνα ο ΠΑΟΚ νικούσε με 33-35.

Ο Τσόχλας ήταν "ζεστός" στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε το 33-37 και μετά το 35-42. Οι Δραμινοί όμως αντέδρασαν κι αφού μείωσαν σε 42-44 στη συνέχεια έκαναν το ματς ντέρμπι. Μετά το 49-51, ο ΚΑΟΔ "πάτησε" γκάζι" και προηγήθηκε με 54-51 στο 34' (χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο πάγκος του ΠΑΟΚ). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα, ο ΚΑΟΔ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (έχοντας παράπονα από τη διαιτησία) και τελικά η ιστορία γράφτηκε στο τελικό 64-68. (στο 64-67 ο ΚΑΟΔ είχε την ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ο Κάρτερ έκοψε εντυπωσιακά τον Σλαφτσάκη).

Η καλύτερη πεντάδα:

1. Ο Κάρτερ με 18 πόντους ήταν σε ένα ακόμη ματς από τους κορυφαίους του Δικεφάλου, ενώ ήταν ο πρωταγωνιστής στην καθοριστική φάση με το κόψιμο στο τέλος.

2. Από κοντά, όπως πάντα και ο Κώστας Χαραλαμπίδης με δύο πόντους λιγότερους. Μεγάλο το τρίποντο 35 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

3. Ο Τσόχλας έβαλε 14 στο ματς, αλλά ήταν ιδιαίτερα "ζεστός" στο τρίτο δεκάλεπτο με σημαντικά καλάθια.

4. Ο Ζάρας έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τον ΚΑΟΔ στο ματς με 18 πόντους και 2 τρίποντα.

5. Σούλης Μαρκόπουλος: ο ΠΑΟΚ έχει αποκτήσει χαρακτήρα νικητή.

Το φύλλο αγώνα:

Ωραίο ματς, αμφίρροπο. Αυτά έχει μάθει πλέον να τα κερδίζει ο ΠΑΟΚ, έχει αποκτήσει χαρακτήρα σαν ομάδα και αυτό πιστώνεται στο ρόστερ αλλά και στον Σούλη Μαρκόπουλο. Ακόμα και εκεί που η μπάλα "έκαιγε" ο Δικέφαλος έμεινε όρθιος με Χαραλαμπίδη και Κάρτερ. Στην αντίπερα όχθη ο ΚΑΟΔ ήταν αξιόμαχος και έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη. Η εμφάνιση, όμως, του δίνει ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια.