Βρήκε τον άνθρωπό του ο Κολοσσός, ακόμη βάζει τρίποντα ο Καλινόσκι

Μεγάλες εντός έδρας νίκες πέτυχαν το Σάββατο ο Κολοσσός, ο Απόλλων και το Λαύριο. Διαβάστε αναλυτικά και δείτε τα στατιστικά.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Κολοσσός δεν είχε μέχρι στιγμής νίκη στο πρωτάθλημα. Γι' αυτό και μεσοβδόμαδα επιστράτευσε τη γνωστή, για τους ίδιους, λύση του Ρέλεφορντ.

Ο Αμερικανός ανταποκρίθηκε πλήρως αν και ουσιαστικά δεν είχε κάνει ούτε τρεις προπονήσεις. Και 20 πόντους ο άνθρωπος και 3/6 τρίποντα και 6 ασίστ. Κάπως έτσι οι Ρόδιοι ξέσπασαν στον Προμηθέα Πατρών (76-59).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-38, 61-49, 76-59

Κολοσσός: Ρέντικ 7 (7 ριμπάουντ), Ρέλεφορντ 20 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άχονεν 10 (2/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 4, Χολ 12 (5/13 σουτ), Παπαδόπουλος, Τσούκου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, Γεωργαλής 6 (2/2 τρίποντα), Παπαδάκης, Γουάτσον 8.

Προμηθέας: Άντερσον, Γκίκας 7 (2/3 τρίποντα), Φαγιέ 11 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 38 λεπτά), Σαρικόπουλος 10 (7 ριμπάουντ), Μουρ 9 (1), Κλαρκ 9 (2/9 σουτ), Πέττας, Γερομιχαλός, Τσάμης 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 2.

Στην Πάτρα ο Απόλλων λύγισε το Ρέθυμνο αν και βρέθηκε να χάνει με εννιά πόντους στο ημίχρονο. Για να τα καταφέρει ο Καλινόσκι ξεπέρασε τον εαυτό του αφού πέτυχε 28 πόντους με 8/12 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78

Απόλλων (Μέξας): Χίκι 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράσελ 10 (1/1 τρίποντο), Κόμπινς 9, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 28 (8/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 38 λεπτά), Βεργίνης 16 (4/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 4, Μαστρογιαννόπουλος, Βίτκοβατς 4.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 22 (8/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα σε 31 λεπτά), Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11 (9 ριμπάουντ), Τάλτον 10 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (2/8 σουτ), Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 11, Έντουαρντς 11 (8 ριμπάουντ).

Στο Λαύριο τέλος, η τοπική ομάδα συνέτριψε τα Τρίκαλα με 86-56. Και πως να γίνει διαφορετικά αφού οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 15/24 τρίποντα διαλύοντας κάθε επιθετικό σύστημα των αντιπάλων τους!

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 71-40, 86-56.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 12 (1), Γιανγκ 10 (2), Αθανασούλας 11 (3), Κοκ 4, Μπολντς 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Πάντερ 19 (4), Στεφανίδης, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης 4 (1)

Τρίκαλα BC (Καστρίτης): Κάφεϊ 11 (1), Μπιρούτα 10, Μπάρλοου 17 (2), Καλογιαννίδης, Χάουτον 6, Λίποβι 2, Μακ Μίλαν 6, Καραθανάσης 2, Καλλές, Βαρυτιμιάδης 2.