Λαύριο - Άρης 68-76

Σ' ένα ματς που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες εξαιτίας του σπασμένου ταμπλό, ο Άρης κόπιασε για να φύγει με το διπλό από την έδρα του Λαυρίου. Οι "κίτρινοι" πάντως πήραν αυτό που ήθελαν με το 76-68.

Λαύριο Άρης

Έτσι κρίθηκε

Ο Άρης έκανε το λάθος να δώσει δικαιώματα στο Λαύριο, αφού οι επιθέσεις που ξόδευε ήταν διαδοχικές. Οι νεοφώτιστοι, σύνολο μαχητικό, έπαιξαν με δύναμη στην άμυνα και ενθουσιασμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν 18-14 και να ξεφύγουν 23-14 και 26-16. Το Λαύριο κράτησε το προβάδισμα έως το 20' (38-33) και πίεσε όσο δεν πήγαινε έναν αντίπαλο χωρίς πολλή ενέργεια. Απάντησε μάλιστα στο ξέσπασμα του ΜακΝιλ και κράτησε επαφή.

Η 45λεπτη διακοπή ωστόσο, λόγω της αντικατάστασης του ταμπλό μετά το κάρφωμα του Κρουμπάλι στα μέσα της τρίτης περιόδου, ήταν μια συγκυρία που ευνόησε τον Άρη. Οι "κίτρινοι" ξεθόλωσαν, βρήκαν ανάσες που είχαν ανάγκη και στην τέταρτη περίοδο επέβαλαν το δικό τους νόμο. Δύο καλάθια του ΜακΝιλ έφεραν τον Άρη στο 62-57 μ' ένα 8-0 και η άμυνα ζώνης έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να "εγκλωβιστούν" οι γηπεδούχοι. Το γκολ - φάουλ του Ξανθόπουλο για το 70-62 έριξε τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76

Λαύριο: Γιανγκ 15(1), Κρουμπάλι 9, Σακελλαρίου, Τσίρος, Νικολακόπουλος 3(1), Νίξον 14, Περράκης 3(1), Γιαννακόπουλος 3(1), Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 12(1τρ, 6ρ), Έβανς 7

Άρης: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος (3ασ), Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 11(1τρ, 6ρ), Γουότερς 15(1), Ζάρας 1, Χάγκινς 11(1/7β, 5ρ), Κοέν 4(6ρ), Μούρτος 6(1), Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 18(4/11δ, 2/3τρ, 6ρ, 4ασ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τζαμέλ ΜακΝιλ δεν ήταν όσο εύστοχος ήταν σε προηγούμενα παιχνίδια. Πήρε πάντως τον Άρη από το χέρι όταν χρειάστηκε και οι δικοί του 18 πόντοι, μαζί με την άμυνα του Ξανθόπουλου, έκαναν τη διαφορά.

Το φύλλο αγώνα

Τρεις έκανε τις νίκες του ο Άρης στο πρωτάθλημα δείχνοντας ότι ακόμη και σ' ένα ματς που δεν έχει καλή απόδοση διαθέτει την ποιότητα ν' ανταπεξέλθει. Το Λαύριο έχει ενθουσιασμό και αμυντικό σχέδιο, του λείπουν όμως δυο - τρεις πινελιές για να έχει διάρκεια στην απόδοσή του και να κάνει τέτοιες εκπλήξεις. Το ότι κόντραρε ΑΕΚ και Άρη είναι πάντως ενθαρρυντικό για τα επόμενα παιχνίδια που θα κρίνουν το μέλλον του.

Το LIVE του αγώνα

16:54
Καλησπέρα σε όλους λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ στην αναμέτρηση μεταξύ του Λαυρίου και του Άρη για την 4η αγωνιστική της Basket League.
17:06
Με Γιανγκ, Σακελλαρίου, Περράκη, Γιαννακόπουλο και Μπάρλο η 5άδα του Λαυρίου.
17:07
Με Πελεκάνο, Γουάιτ, Γουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ αρχίζει ο Άρης.
17:09
Υπήρξε μικρή καθυστέρηση λόγω απαίτητης του κομισάριου Καρούση να μετρηθεί το ύψος των στεφανιών.
17:09
Χάγκινς και Μπάρλος τα πρώτα δύο καλάθια του ματς.
17:12
Δεν έχουν ρυθμό ακόμη οι ομάδες.
17:14
Ο Γιανγκ δίνει ξανά προβάδισμα στο Λαύριο (5-4), νευρικός ο Άρης.
17:15
Γκολ - φάουλ από τον Χάγκινς (5-7).
17:16
Όλους τους πόντους του Άρη τούς έχει πετύχει ο Αμερικάνος ψηλός.
17:17
Αλλαγή στον άσο για τον Άρη (Ξανθόπουλος αντί Γουότερς), αφού οι κίτρινοι έχουν 5 λάθη σε 5:30 λεπτά.
17:18
Στο +6 ο Άρης (11-5) με το πρώτο καλάθι του ΜακΝιλ.
17:22
Μίνι σερί 6-0 για το Λαύριο και 11-11 στο 7'.
17:23
Οι εφεδρικοί του Άρη (Ζάρας, Τσούπκοβιτς) κάνουν το 14-11.
17:24
Τρεις βολές του Νίξον και 14-14.
17:26
Κρουμπάλι και Έβανς το 18-14, με 7-0 του Λαυρίου.
17:28
Φινάλε πρώτης περιόδου στο Λαύριο, οι γηπεδούχοι είναι πίσω με 5 (19-14).
17:34
Στο +7 το Λαύριο (21-14), δεν βρίσκει λύσεις ο Άρης.
17:34
Ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ μήπως και ηρεμήσει η ομάδα του.
17:37
Ο Νίξος το 23-14 για το Λαύριο.
17:38
Ο Γουάιτ με βολές απεγκλωβίζει τον Άρη (23-16).
17:41
Μέχρι και στους 10 πόντους η διαφορά (26-16).
17:42
Ο Γουάιτ μειώνει 26-18, ο ΜακΝιλ δεν κατεβάζει περισσότερο τη διαφορά.
17:43
Το 29-20 για το Λαύριο δια χειρός Γιαννακόπουλου.
17:44
Ο Γουότερς απαντάει, ενώ ο ΜακΝιλ μειώνει σε 29-25 με λέι απ στον αιφνιδιασμό.
17:50
Σίμτσα και Κοέν φέρνουν τον Άρη στο -2 (31-29), τάιμ άουτ από τον Σερέλη.
17:53
Ο Γιανγκ το 36-31 για το Λαύριο, απαντάει όμως ο Γουότερς.
17:54
Αστοχεί ο Κοέν στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Το Λαύριο είναι στο +5 (38-33).
18:10
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο παιχνίδι.
18:10
Το 38-35 με εκτέλεση του Γουάιτ.
18:10
Ο Κρουμπάλι πάντως απάντησε (40-35).
18:12
Ο ΜακΝιλ με τρίποντο φέρνει το ματς στα ίσα (40-40).
18:12
Στο 8-0 το σερί του Άρη, με δεύτερο τρίποντο του ΜακΝιλ (40-43).
18:17
Ο Γουάιτ κάνει το 47-42 για τον Άρη που αρχίσει πόντο-πόντο να ξεφεύγει.
18:21
Έσπασε το ταμπλό στο Λαύριο-Άρης. Διακοπή στο ματς.
18:21
Σε κάρφωμα του Κρουμπάλι το ταμπλό δεν άντεξε και θρυμματίστηκε.
18:22
Με το καλάθι αυτό το Λαύριο είχε μειώσει στον ένα (48-49).
18:43
Ακόμη η ζημιά δεν έχει αποκατασταθεί.
19:04
Άρχισε εκ νέου το παιχνίδι στο Λαύριο μετά από 45λεπτη διακοπή.
19:05
Ο Μούρτος σκοράρει για τρεις και ο Άρης ξεφεύγει (49-52).
19:07
Ο Μπάρλος δίνει προβάδισμα στο Λαύριο (53-52).
19:11
Μπροστά ξανά το Λαύριο (57-54).
19:12
Ο Χάγκινς μειώνει στον έναν (57-56).
19:14
Διαδοχικά χαμένα σουτ από τους παίκτες του Πρίφτη. Το 57-56 δεν αλλάζει πριν από τα τελευταία δέκα λεπτά.
19:16
Άρχισε η τέταρτη περίοδος με άστοχη επίθεση του Άρη.
19:17
Κι άλλη χαμένη επίθεση του Άρη, αφού ο Γουάιτ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ.
19:19
Αστοχεί ο Σίμτσακ, το Λαύριο αντέχει με την άμυνά του.
19:19
Βέβαια οι παίκτες του Σερέλη χάνουν τις επιθέσεις.
19:19
Ο ΜακΝιλ με λέι απ κάνει το 58-57.
19:22
Ο ΜακΝιλ οδηγεί τον Άρη στο 60-57.
19:23
Νέα επίθεση του Άρη μετά την άστοχη επίθεση του Σακελλαρίου.
19:23
Κάρφωμα του Κοέν και 62-57 για τον Άρη.
19:25
Εγκλωβισμένοι οι παίκτες του Λαυρίου.
19:26
Ο Νίξον αστοχεί για δεύτερη σερί επίθεση.
19:26
Ακόμη 5'20 για τη λήξη της αναμέτρησης.
19:28
Τρίποντο του Νικολακόπουλου και στο -2 το Λαύριο (60-62). Να μία λύση για τους γηπεδούχους.
19:28
Χάνει δύο βολές ο Μούρτος.
19:29
Κοέν και Σίμτσακ συνεργάστηκαν για το 64-60 του Άρη.
19:31
Με τρεις βολές του Μούρτου, ο Άρης πηγαίνει στο +7 (67-60).