Νίκη-θρίλερ για ΠΑΟΚ με τρίποντη βόμβα στο φινάλε!

Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν την περισσότερη ώρα πίσω στο σκορ όμως με ένα τρίποντο του Σάιμπερτ 13'' πριν το τέλος πήρε τη νίκη στην Πυλαία με 84-83 απέναντι στον σούπερ αξιόμαχο Απόλλωνα Πάτρας.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Την περασμένη εβδομάδα έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από το "Αλεξάνδρειο" απέναντι στον Άρη όμως κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας τα βρήκε... μπαστούνια και χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο τέλος για να μην πέσει θύμα έκπληξης και πετάξει στα σκουπίδια τη νίκη στο ντέρμπι.

Η ομάδα της Αχαΐας ήταν εκείνη που πήρε από νωρίς το προβάδισμα το σκορ και έκλεισε μάλιστα την τρίτη περίοδο προηγούμενη με οκτώ πόντους (67-59), ενώ έφτασε πολύ κοντά στην εκτός έδρας νίκη χάρη σε ένα εκπληκτικό επιθετικό ρεσιτάλ από τον Χίκι που έκλεισε το παιχνίδι με 26 πόντους και 6/9 τρίποντα.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν αρκετές φορές με την πλάτη στον τοίχο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή και τελικά το κατάφεραν έστω και στην τελευταία επίθεση τους, με τον Σάιμπερτ να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι (1/3) και να γράφει το 84-83 στα 13'' από το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες για να στείλουν το ματς στην παράταση ή να το κερδίσουν όμως στην τελευταία τους επίθεση αστόχησε πρώτα ο Τσιάρας για τρίποντο (στα 8'') και έπειτα ο Καλινόσκι για δίποντο (7''), με τους γηπεδούχους να παίρνουν το αμυντικό ριμπάουντ με τον Πέινερς και να γραπώνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 49-51, 59-67, 84-83

ΠΑΟΚ: Τέιλορ 3, Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 9 (1), Πέινερς 8, Χρυσικόπουλος 20, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 10 (2), Μπράιαντ 7 (1), Κλάντον 12

Απόλλων: Χίκι 26(6), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 11, Μπάβτσιτς 14 (3), Καλινόσκι 8 (2), Κόμπινς 2, Βεργίνης 6 (1), Ράσελ 2, Τσιάρας 8, Βίτκοβατς