Θραύση έκαναν Παππάς και Μποχωρίδης

Νίκος Παππάς και Λευτέρης Μποχωρίδης ξεχώρισαν στην άνετη νίκη 92-52 του Παναθηναϊκού επί της Κύμης, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Μετά την απόλυτη εμπιστοσύνη στους ξένους, οι οποίοι του έδωσαν μαζί με τον Νικ Καλάθη το 2/2 στην Ευρωλίγκα, ο Τσάβι Πασκουάλ βάζει το στοίχημα να κερδίσει τους Έλληνες του Παναθηναϊκού. Τους οποίους χρειάζεται εξίσου σε μια γεμάτη χρονιά.

Το εντός έδρας ματς με την Κύμη ήταν μια καλή ευκαιρία να παίξουν αρκετά τόσο ο Νίκος Παππάς όσο και ο Λευτέρης Μποχωρίδης, έχοντας μάλιστα ενεργό ρόλο στο ευρύ 92-52. Ένα παιχνίδι που άρχισε με το 20-16 των νεοφώτιστων με 8/10 σουτ σε 6 λεπτά αγώνα και κατέληξε στο "πράσινο" 59-32 του 20'!

Ο πρώτος μπήκε μέσα στο φινάλε της πρώτης περιόδου και στη δεύτερη έκανε θραύση. Μέχρι και μια εντυπωσιακή τάπα είχε στο ενεργητικό του, φτάνοντας συνολικά τους 13 πόντους με 4/7 σουτ, εκ των οποίων τα 3/5 ήταν πίσω από τα 6μ75.

Ο δεύτερος έκανε εμφάνιση... Καλάθη παίζοντας από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Έμεινε στο παρκέ 24'32'' και είχε νούμερα για... Όσκαρ, τελειώνοντας το ματς με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Αυτός που δεν πήρε ανάλογες προσπάθειες ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Είχε πάντως 5 ασίστ. Την επόμενη φορά καλύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 7(1), Φελντέιν 8(2/2τρ), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 3(5ασ), Καλάθης 12(2/3τρ), Ρίβερς 7(1), Μποχωρίδης 9(1τρ, 9ρ, 6ασ), Π.Καλάθης, Φώτσης 8(2τρ, 6ρ), Παππάς 13(3/5τρ), Λούντζης 5(1), Μπουρούσης 12(6ρ)

Κύμη: Σχίζας 2, Τσούπκοβιτς 8(2), Σταμάτης 2, Μόργκαν 9(10ρ), Ελ Αμίν 13(2), Τουντζιαράκης 7, Σιγγούνας 4(5ρ), Κατράνας 2, Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Πάλμπλαντ 5(1)