Τρίκαλα-Κηφισιά 73-76

Στις πέντε αναμετρήσεις με τα Τρίκαλα η Κηφισιά μετρά ισάριθμες νίκες. Η τελευταία ήρθε εκτός έδρας με 76-73.

Έτσι κρίθηκε:

Η Κηφισιά φρόντισε εξ αρχής να δείξει ποιος είναι το "αφεντικό" στην αναμέτρηση και με τον Στίγκερς "ζεστό" έβαζε δύσκολα στα Τρίκαλα. Το ματς κυλούσε με το σενάριο να δείχνει ακόμα μία (5η σερί) νίκη των φιλοξενούμενων, αλλά λογαριάζαμε χωρίς... τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Φλεβαράκη έδειξε... παλμό και διεκδίκησε τη μεγάλη ανατροπή. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με τον Χογκ να φέρνει την Κηφισιά και πάλι μπροστά (67-70), τον Σόκο να μειώνει στον ελάχιστο βαθμό (69-70) και τελικά τον Κασελάκη να δείχνει ψυχραιμία στις βολές στο πιο κρίσιμο χρονικό σημείο, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα,

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-40, 51-58, 73-76

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 8, Καλλές 2, Ντάουελ 10, Σοκό 21, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Τσιάρας 2, Κόντζερ 13, Ρόμπινσον 13, Καλογιαννίδης, Τιγκ, Βαρυτιμίδης 2.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 6, Χατζηνικόλας, Γκίκας 15π, Διαμαντάκος 2, Πόποβιτς, Μαυροειδής 13, Κασελάκης 11, Χρυσικόπουλος, Στίγκερς 13, Χοτζ 14, Φρέιζερ.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Ο Στίγκερς με 13 πόντους έβαζε τη μπάλα και έχτιζε τη διαφορά για την ομάδα του Παπαθεοδώρου, αυτός όμως που έδειξε ψυχραιμία και έκρινε το ματς ήταν ο Κασελάκης (11 π.) στις βολές στο τέλος.

Το φύλλο αγώνα:

Σημαντική νίκη για την Κηφισιά που ρέφαρε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής. Τα Τρίκαλα είναι αξιόμαχη ομάδα και το έδειξε στην τελευταία περίοδο.