ΑΕΚ - Καβάλα 80-72

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξε την εύθραυστη διαφορά και επικράτησε εύκολα της Καβάλας με 80-72 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Έτσι κρίθηκε

Είναι προφανές πως δύο παιχνίδια την εβδομάδα αποτελούν βάρος στο ρόστερ της ΑΕΚ κι εκεί πάτησε η Καβάλα για να μείνει στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με σαφώς περισσότερη ενέργεια, κτύπησαν τις αδυναμίες του δικεφάλου και με προσωπικές φάσεις των Αμερικανών τους κατάφεραν το 15-9, το 17-12 και το 28-21 του 10, να το κάνουν 42-42 στο 19’. Η ΑΕΚ με την ταυτόχρονη παρουσία Σάκοτα και Μαυροκεφαλίδη, δεν μπορούσε να καλύψει στην άμυνα τα γκαρντ του Τζήμα. Κοστόφ και Τζόουντς έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν μέχρι ο δικέφαλος να σοβαρευτεί.

Το 60-46 του 24 ήταν ακριβώς όμτι ζητούσε ο Σάκοτα. Άμυνα στοχευμένη και με τον Μιλόσεβιτς να βοηθά στα ριμπάουντ όλα έγιναν πιο απλά. Ο Χέρστον πήρε επιθέσεις κυρίως όμως η άμυνα εξαφάνισε τα βασικά όπλα των φιλοξενούμενων. Με την διαφορά στο 74-59 του 33’, όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ: Σάκοτα 12 (2), Χέρστον 16, Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Κάρτερ 2, Ουόρεν 8, Ανοσίκε, Παπαντωνίου 3, Μιλόσεβιτς 14 (1), Σκραμπ 3 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1).

Καβάλα: Βαν Ντερ Μαρς 4, Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 20 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ρόμπινσον 8 (1/10 τρίπ.), Κεμπ 2, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Λίβας 3 (1), Βάργκας 6.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Μαυροκεφαλίδης θα είναι πάντα το πρόσωπο του αγώνα αν και η ΑΕΚ πήρε μετά από καιρό ένα καλό παιχνίδι από τον Σάκοτα. Ο Χέρστον ...υποφέρει από την έλλειψη ενός καλού πλέι μέικερ αλλά έμαθε να το παλεύει.

Το φύλλο αγώνα

Η Καβάλα έκανε πολύ καλή δουλειά εκθέτοντας τις αδυναμίες της ΑΕΚ τόσο στην θέση του πλέι μέικερ αλλά κυρίως στην ρακέτα. Η ποιότητα και κυρίως η αμυντική αλλαγή που έχει συντελεστεί στον δικέφαλο εδώ κι έναν μήνα σχεδόν φέρνουν αποτελέσματα.

Το στατιστικό του αγώνα

To live του αγώνα

16:13
Καλησπέρα σας.
16:14
Η ΑΕΚ υποδέχεται την Καβάλα για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με στόχο το 5-0 στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες μετά τον θρίαμβο επί της Χάποελ.
16:16
O Ντράγκαν Σάκοτα δεν μπορεί να υπολογίζει στον Ζήση Σαρικόπουλο. Από την άλλη πλευρά, η Καβάλα θα παραταχθεί χωρίς τους Ταπούτο, Δεμερτζή.
16:17
Η αποστολή της ΑΕΚ: Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Σκραμπ, Μαυροεφαλίδης, Κάρτερ, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Μωραϊτης, Ουόρεν.
16:18
Η αποστολή της Καβάλας: Κεμπ, Τόμας, Γιαννακίδης,Σταμπούλης, Κοστόφ, Τζόουνς, Γκέλος, Καλαϊτζίδης, Λίβας, Βάργκας, Ρόμπινσον.
16:19
Περίπου 800 φίλοι της Ένωσης βρίσκονται στο ΟΑΚΑ, σχεδόν 10' πριν από το τζάμπολ.
16:24
Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει με βασικούς τους Σάκοτα, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη, Κάρτερ και Ουόρεν.
16:25
Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόφ, Τζόουνς, Καλαϊτζίδης και Ρόμπινσον οι βασικοί της Καβάλας.
16:27
Στη... θέση του και το πανό για την κάρτα φιλάθλου,πίσω από τους πάγκους των δυο ομάδων
16:28
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ!
16:31
Ο ανεβασμένος Κρις Ουόρεν σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα, 2-0.
16:34
Ο Χέρστον δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ, με 2/2 βολες. 6-5, στο 2'40".
16:34
Ο Τζόουνς σκοράρει εκ νέου, για το 6-7.
16:35
Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει πίσω από τα 6.75 και ανοίγει... λογαριασμό, 9-7.
16:36
Στο 13-9 η ΑΕΚ, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαλίκ Χέρστον (6π.).
16:38
Ο Ρόμπινσον μειώνει σε 15-12 με γκολ-φάουλ. Άμεση απάντηση από τον Μαυροκεφαλίδη (17-12, 5'10")
16:40
Ο Ουόρεν φτάνει τους 6 προσωπικούς πόντους, κάνοντας το 19-14. Η Καβάλα πιέζει με τους Τζόουνς, Βαν Ντερ Μαρς, Ρόμπινσον όμως οι γηπεδούχοι διατηρούν σταθερά το προβάδισμα.
16:40
Ακόμα 3'30" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
16:42
Βάργκας και Κοστόφ δίνουν λύσεις στην επίθεση της Καβάλας, 19-19 στο 7'13".
16:43
Ο Ανοσίκε αφήνει στον Χέρστον, ο οποίος διαμορφώνει το 21-19
16:44
Ο Σάκοτα σκοράρει για το 23-21 στα 1'30" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.Υψηλό σκορ στο ΟΑΚΑ.
16:45
Πρώτοι πόντοι για τον Κατσίβελη, στο 25-21 το σκορ.
16:46
Σάκοτα για τρεις (28-21) και τέλος πρώτης περιόδου στο ΟΑΚΑ.
16:50
Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 10/11 δίποντα (90%).
16:52

16:53
Σερί 5-0 για την Καβάλα, 28-26.
16:53
Ακόμα 7'14".
16:54
Οι οργανωμένοι της ΑΕΚ κάνουν την είσοδό τους στο ΟΑΚΑ και παίρνουν θέση στο πέταλο
16:54
Μιλόσεβιτς για τρεις (31-26).
16:57
Ο Μιλόσεβιτς στέλνει τη διαφορά στο +7 (33-26, 13'46") και ο Γιάννης Τζήμας καλεί τάιμ άουτ βλέποντας την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ.
17:00
H Καβάλα "τρέχει" σερί 4-0 και μαζεύει τη διαφορά (33-30, 14'57")
17:01
Ο Μιλόσεβιτς (7π.) κάνει το 35-30 με 2/2 βολές.
17:03

17:04

Ο Κεμπ κερδίζει φάουλ από τον Μιλόσεβιτς και μειώνει σε 35-32 με 2/2 βολές. Ακόμα 4'26" για το ημίχρονο.

17:05
Ο Ρόμπινσν (8π.) ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (35-34, 16'18") και ο Σάκοτα καλεί τάιμ άουτ.
17:07
Ο Φίλιπ Σκραμπ κάνει το 38-34. Ο Καναδός γκαρντ επιστρέφει στις υποχρεώσεις της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα μετά τa 2'50" στον αγώνα με το Λαύριο.
17:07
Στο 40-37 η ΑΕΚ, με τον Παπαντωνίου. Ακόμα 1'50" για το ημίχρονο.
17:10
O Γιάννης Καλαμπόκης κάνει το 42-37 με 2/2 βολές.
17:10
Κοστόφ για τρεις, μειώνει η Καβάλα σε 42-40.
17:11
0/2 βολές από τον Ανοσίκε.
17:12
Ο Κοστόφ στη γραμμή για τρεις βολές, μετά το φάουλ του Σκραμπ.
17:13
2/3 βολές για τον Κοστόφ, 42-42.
17:14
Τάιμ άουτ, στα 18.1" για το ημίχρονο.
17:16
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-42.
17:16
Η "Ένωση" διατηρεί σταθερά το προβάδισμα όμως η Καβάλα δεν επιτρέπει στην ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ.
17:17

17:31
Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.
17:33
Ο Σάκοτα δίνει λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (52-44, 22').
17:35
O Kάρτερ... σερβίρει στον Μαυροκεφαλίδη και ο Έλληνας σέντερ κάνει το 54-44. Ο Τζήμας καλεί τάιμ άουτ με την ΑΕΚ στο +10. Ακόμα 7'18" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
17:37
Ο Σάκοτα σκοράρει εκ νέου για το 56-44.
17:39
Ο Σταμπούλης μειώνει σε 56-46 με καλάθι στον αιφνιδιασμό.
17:40
Ο... ανεβασμένος Μαυροκεφαλίδης κάνει το 58-46.
17:40
Μαυροκεφαλίδης ξανά, για το 60-46.
17:41
Στο 15-3 το επιμέρους σκορ για την ΑΕΚ στα πρώτα 5'23" της τρίτης περιόδου.
17:43
Σερί 4-0 για τους φιλοξενούμενους που ρίχνουν τη διαφορά στους 10 (60-50). Εν συνεχεία ο Χέρστον σκοράρει για το 62-50 (26'55")
17:45
Ο Κοστόφ μειώνει σε 62-54.
17:46
Ο Χέρστον μαζεύει την μπάλα μετά το άστοχο σουτ του Παπαντωνίου και σκοράρει για το 64-54. Ακόμα 1'35" για την τρίτη περίοδο.
17:49
2/2 βολές από τον Σταμπούλη, 64-56.
17:50
Τέλος τρίτης περιόδου στο ΟΑΚΑ, 64-56.
17:50
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 15-4 και μετέτρεψε το… εύθραυστο 45-42 του ημιχρόνου σε 60-46 (24'37") με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη.
17:51

17:53
Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει ξανά για το 66-56.
17:56
Στο +13 η ΑΕΚ με το τρίποντο του Καλαμπόκη, 69-56 στο 32'13"
17:58
Ο Καλαμπόκης απαντάει στο τρίποντο του Σταμπούλη, 71-56.
17:59
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει μετά την ασίστ του Παπαντωνίου για το 73-59 ενώ κερδίζει και φάουλ. Τάιμ άουτ στα 6'47" για το τέλος.
18:00
Στο 74-59 η ΑΕΚ με το έμμεσο τρίποντο του Βόσνιου.
18:01
Χέρστον και Τζόουνς κάνουν το 76-64.
18:03
Ο Ουόρεν αστοχεί για τρεις.
18:05
2/2 βολές ο Μιλόσεβιτς, 78-64 στα 3΄55" για το τέλος.
18:09
Ο Ρομπ Τζόουνς μειώνει σε 78-66 με 2/2 βολές.
18:13
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
18:14
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ επικράτησε της Καβάλας με 80-72 και έκανε το 5-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.