Απόλλων Πάτρας - Παναθηναϊκός 80-90

Με πολύ κόπο και ιδρώτα ο Παναθηναϊκός πέρασε με νίκη (90-80) από την Πάτρα και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα. Πάλεψε έως εκεί που δεν πήγαινε ο Απόλλων, αλλά "λύγισε" στο τελευταίο 5λεπτο.

Απόλλων Παναθηναϊκός μπάσκετ

Έτσι κρίθηκε

Με άλλη ψυχολογία από τη νίκη στην Καβάλα ο Απόλλων έβγαλε το... λάδι του Παναθηναϊκού που εφησύχασε μετά το γρήγορο 20-9 και δεν είχε την άμυνα προτεραιότητα. Οι Πατρινοί πήραν αυτοπεποίθηση από τα υψηλά ποσοστά στο τρίποντο (άρχισαν με 4/5) και μολονότι το -3 (23-26) έγινε -16 (23-39) με τον Κούζμιτς να υπερέχει στη ρακέτα, επανήλθαν άμεσα. Πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχαν φτάσει στο -4 (44-48) τιμωρώντας κάθε αβλεψία των "πρασίνων".

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς επέμειναν να δίνουν ελεύθερα σουτ και το πλήρωσαν ακριβά γιατί δεν προστάτευσαν το 57-45. Μάλιστα ο Απόλλων έφτασε στο σημείο να προηγηθεί 62-61 (26'30) παίρνοντας πάρα πολλά πράγματα από τον Βεργίνη και τον Κουζέλογλου. Ο νεαρός φόργουορντ, που επέστρεψε από την Παρτιζάν, ήταν πηγή σκορ για τον Απόλλωνα, ο οποίος εξακολουθούσε να ελπίζει στην έκπληξη (70-70). Στο 33' μάλιστα η ομάδα του Μέξα ήταν στο +1 (74-73), προσπερνώντας ξανά στο 35'30 (78-77).

Ακολούθησε ωστόσο ένα 11-0 του Παναθηναϊκού που σε διάστημα μικρότερο των τριών λεπτών γλίτωσε το έμφραγμα. Οι γηπεδούχοι περισσότερο αγχώθηκαν παρά εγκλωβίστηκαν, πήγαν σε κακές επιλογές επιθετικά χωρίς να ψάξουν το εύκολο και έχασαν τις ελπίδες τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-49, 67-70, 80-90

Απόλλων: Αργυρόπουλος, Βεργίνης 24(5/6τρ, 4ασ), Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας, Πάλμπλαντ 7(1/5τρ), Ντάνκαν 3(1τρ, 5ασ), Πελεκούδας, Κουζέλογλου 18(4/5τρ, 6ρ), Μέιερ 8(2/6τρ), Πέρι 12(2), Γουντς 8

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 8(2), Χαραλαμπόπουλος 4(7ρ), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 9(2), Ραντούλιτσα 14(6/8δ), Φελντέιν 12(2/5τρ), Διαμαντίδης 6(2/5τρ, 8ασ), Καλάθης 12(1τρ, 6ασ), Παπαδάκης, Παπαγιάνης, Λούντζης, Κούζμιτς 18(8/10δ, 9ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Όσο... απαθής ήταν στην άμυνα ο Νικ Καλάθης μέχρι το 35' τόσο κομβικός ήταν στο φινάλε. Πίεσε πολύ τον κορυφαίο Βεργίνη στον κατέβασμα, δεν τον άφησε να πάρει μπάλες, έκανε κλέψιμο και έδωσε σκορ στο κρισιμότερο σημείο του ματς. Ίσως η φάση που αντάλλαξε κάποιες κουβέντες και σπρωξίματα με τον Έλληνα γκαρντ να τον έβαλε στην πρίζα. Συνολικά είχε 12 πόντους, 6 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Δεινοπάθησε ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα, δείγμα της κακής νοοτροπίας που αντιμετώπισε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Μεταμορφωμένη η ομάδα της Πάτρας από τη στιγμή που ανέλαβε ο Κώστας Μέξας, έπαιξε χωρίς άγχος και με όπλο το τρίποντο διεκδίκησε το μικρό ποσοστό νίκης που τους αντιστοιχούσε. Μόνο που όταν βρέθηκε κοντά στην έκπληξη, βγήκε από το πλάνο της και υπέκυψε.

Το LIVE του αγώνα

18:04
Οι "πράσινοι" προέρχονται από την -εκτός προγράμματος- ήττα από τη Ζιελόνα Γκόρα, στην Πολωνία. Ένα αποτέλεσμα που έφερε... πρόστιμο στους παίκτες της ομάδας.
18:04
Δείτε στιγμιότυπα από την προθέρμανση του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Περιβόλας
18:11
Από την πλευρά τους, οι Πατρινοί πέτυχαν την προηγούμενη εβδομάδα την πρώτη τους νίκη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Θύμα τους η Καβάλα.
18:12
Ο Όγκνιεν Κούζμιτς επέστρεψε δριμύτερος μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο
18:12
Την ίδια ώρα, ο Κώστας Παπαδάκης βρίσκεται στη δωδεκάδα των "πρασίνων" για δεύτερο σερί παιχνίδι της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
18:14
Κι οι παίκτες του Απόλλωνα Πατρών βρίσκονται στο παρκέ για την προθέρμανσή τους
18:15
Κι άλλο video από την προθέρμανση των "πρασίνων", την ώρα που ο Τζέιμς Φελντέιν υπογράφει... αυτόγραφα!
18:15
Ένα τέταρτο έμεινε για το τζάμπολ της αναμέτρησης, με την οποία κλείνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
18:16
Ο Όγκνιεν Κούζμιτς προθερμαίνεται υπό το βλέμμα του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου
18:17
Λίγος ο κόσμος που βρίσκεται στην Περιβόλα περίπου ένα τέταρτο πριν το τζάμπολ. Καμία σχέση με ό,τι είχαμε δει τα προηγούμενα χρόνια.
18:17
Δείτε τι έγινε κατά την είσοδο των παικτών του Παναθηναϊκού στο παρκέ
18:19
Οι περισσότεροι φίλοι του Παναθηναϊκού απέχουν από το παιχνίδι, διαμαρτυρόμενοι για την κάρτα φιλάθλου. Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που έχουν αγοράσει μεμονωμένα εισιτήρια. Έτσι κι αλλιώς, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός δεν είχε προμηθευτεί εισιτήρια για την αναμέτρηση.
18:24
Σε περίπου πέντε λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ στην Περιβόλα
18:26
Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί δίχως τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα για να συνεχίσει το πρόγραμμα αποθεραπείας που ακολουθεί για να ξεπεράσει τη θλάση που τον ταλαιπωρεί στον οπίσθιο μηριαίο
18:27
Χαμήλωσαν τα φώτα για την παρουσίαση των δύο ομάδων
18:28
Στην "πράσινη" δωδεκάδα βρίσκονται τέσσερις "μικροί". Ο λόγος για τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, τον Γιώργο Παπαγιάννη, τον Μιχάλη Λούντζη και τον Κώστα Παπαδάκη.
18:29
Ο Δημήτρης Βεργίνης θα βρει απέναντί του τον Παναθηναϊκό, ομάδα στην οποία αγωνίστηκε από το 2008 έως το 2010. Με την πράσινη φανέλα κατέκτησε την Euroleague στο Βερολίνο (2009)
18:30
Η πεντάδα του Παναθηναϊκού για το αποψινό παιχνίδι
18:32
Ο Απόλλων Πατρών θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Βεργίνη, Μέιερ, Πάλμλαντ, Ντάνκαν και Πελεκούδα
18:33
Ο Κώστας Πετρόπουλος, ο "Νουρέγιεφ" του ελληνικού μπάσκετ, θα κάνει το τζάμπολ της αναμέτρησης
18:34
Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Φελντέιν να ανοίγει το σκορ (0-2 στο 0'32'')
18:34
Ο Πελεκούδας αστοχεί υπό την πίεση του Χαραλαμπόπουλου
18:35
Ο Κούζμιτς καρφώνει την μπάλα (0-4 στο 1'10'')
18:35
Ο Βεργίνης μειώνει στον πόντο, με δικό του τρίποντο (3-4)
18:36
Δεύτερο σερί τρίποντο για τους Πατρινούς, που παίρνουν το προβάδισμα (6-4 στο 2'10'')
18:36
Απαντάει άμεσα ο Καλάθης, μετά την ασίστ του Χαραλαμπόπουλου (6-7)
18:36
Τάπα του Μέιερ στον κατά πολύ ψηλότερό του Κούζμιτς
18:37
Ο Σέρβος σέντερ θα σκοράρει μετά από λίγο, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Καλάθη (6-9 στο 3'20'')
18:37
Βήματα από τον Βεργίνη
18:38
Ο Χαραλαμπόπουλος αστοχεί για τρεις, αλλά ο Κούζμιτς μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει. Έχει δικαίωμα για μία βολή, αφού πήρε το φάουλ από τον Πελεκούδα.
18:39
Νταμπλ σκορ για το "τριφύλλι" μετά τη συμπληρωματική βολή (6-12)
18:39
Συνεχίζει ακάθεκτος ο Κούζμιτς, που τώρα καρφώνει την μπάλα (6-14 στο 4'27'')
18:40
Ο Ραντούλιτσα περνά στη θέση του Κούζμιτς
18:40
Ωραίο καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, παρά την πίεση του Γουντς που επιχείρησε να τον κόψει (6-16 στο 5'10'')
18:40
Στο 12-0 το σερί των "πρασίνων", το σταματάει ο Μέιερ με τρίποντο (5'19'')
18:41
Ο Απόλλων Πατρών έχει σκοράρει μόνο πίσω από τη γραμμή των 6μ75 έως τώρα (9-16)
18:43
Νέο νταμπλ σκορ από τον Παναθηναϊκό, με καλάθι του Ραντούλιτσα (9-18)
18:43
Ο Γιάνκοβιτς αντικαθιστά τον Πάβλοβιτς
18:44
Συνεχίζει να σκοράρει ανενόχλητος ο Παναθηναϊκός, με τον Καλάθη να βάζει το λέι απ στον αιφνιδιασμό (9-20)
18:44
Τάιμ άουτ από τον Κώστα Μέξα, που βλέπει τους παίκτες του να είναι ωσεί παρόντες στην άμυνα
18:46
Λάθος από τον Πέτι, που πάτησε την τελική γραμμή
18:47
Τέταρτο αποψινό τρίποντο από τον Απόλλωνα Πατρών, που μειώνει (12-20 στο 7'32'')
18:47
Απαντάει άμεσα ο Ραντούλιτσα, με καλάθι από το "βαμμένο" (12-22)
18:48
Ωραίες στιγμές στην Περιβόλα. Οι φίλαθλοι του Απόλλωνα Πατρών προσφέρουν ένα "ζεστό" χειροκρότημα στον Δημήτρη Διαμαντίδη κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (7'50'')
18:49
Ο Πέτι πετυχαίνει το πρώτο δίποντο των γηπεδούχων μετά από 8'00'' στην Περιβόλα (14-22)
18:49
Ο Ραντούλιτσα ξανασκοράρει (14-24), με τον Γουντς να απαντάει στην άλλη πλευρά του παρκέ (16-24 στο 8'50'')
18:50
Μία σου και μία μου, από τους δύο σέντερ. Νέο καλάθι από τον Ραντούλιτσα (16-26 στο 9'10'')
18:51
Βολές για τον Κουζέλογλου, μετά το φάουλ του Διαμαντίδη
18:52
Ξανά στο -8 ο Απόλλων Πατρών μετά τις 2/2 βολές του διεθνούς φόργουορντ (18-26)
18:52
Καλάθι του Γουντς στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου, για να πέσει η διαφορά στο -6 (20-26)
18:53
Οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν ιδανικά την πρώτη περίοδο, αφού πέτυχαν τέσσερις σερί πόντους, για να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους
18:53
Έχουν μεγάλο θέμα όμως κοντά στο καλάθι, εκεί όπου οι Κούζμιτς και Ραντούλιτσα κάνουν... πάρτι
18:54
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αργυρόπουλο να οργανώνει για τον Απόλλωνα Πατρών
18:55
Ο Απόλλων Πατρών ρίχνει κι άλλο τη διαφορά (23-26), αλλά μόνο για λίγο. Ο Φώτσης σκοράρει από τα 6μ75 (23-29 στο 10'51'')
18:56
Δεύτερο σερί "τρίποντο" για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τον Φελντέιν (23-32)
18:57
Λάθος από τον Κουζέλογλου, με την κατοχή να αλλάζει εκ νέου χέρια
18:57
Κι άλλο τρίποντο! Πάλι ο Φελντέιν (23-35 στο 11'51'')
18:57
Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχουν ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με 3/3 πίσω από τα 6μ75
18:58
Βολές για τον Κούζμιτς, αφού ο Αθανασούλας τον σταμάτησε με φάουλ
18:59
Νέο τάιμ άουτ από τον Κώστα Μέξα, ο οποίος είδε την ομάδα του να χάνει τον έλεγχο. Ας όψονται τα τρία σερί τρίποντα του Παναθηναϊκού μέσα σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων (δύο ο Φελντέιν, ένα ο Φώτσης)
19:00
Θα βάλει και τις δύο βολές ο Κούζμιτς (23-37 στο 12'47'')
19:01
Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι υπέρ του Παναθηναϊκού (13'04'')
19:02
Ο Κουζέλογλου αστοχεί για δύο
19:02
Δευτερεύων αιφνιδιασμός για τους φιλοξενούμενους, με τον Κούζμιτς να σκοράρει (23-39 στο 12'51'')
19:02
Ο Παπαγιάννης περνάει στο παρκέ, αντικαθιστώντας τον Κούζμιτς
19:03
Καλάθι από τον Βεργίνη (25-39)
19:05
Τρίποντο από τον Βεργίνη, η διαφορά στους 13 και timeout από τον Τζόρτζεβιτς!
19:06
Ωραίο ματς στην Πάτρα, με τους γηπεδούχους να μην "κλείνονται" και να παλεύουν για το καλύτερο. Ετσι απολαμβάνει και ο κόσμος την αναμέτρηση.
19:07
Εύκολο τελείωμα κοντά στο καλάθι από τον Κούζμιτς για το 28-43.
19:08
Νέο καλάθι από τον Κούζμιτς (30-45), που παίρνει και το φάουλ!
19:09
Ο Σέρβος βάζει και τη βολή για το 30-46 στα 3:45 για το ημίχρονο.
19:09
Τρίποντο από τον Πάλμπλαντ (33-46) που δεν θέλει να υψώσει λευκή σημαία!
19:10
Νέο timeout από τον Τζόρτζεβιτς, μετά το νέο τρίποντο του Βεργίνη που ρίχνει τη διαφορά στους 10.
19:12
Μπαράζ τριπόντων από τους γηπεδούχους και η διαφορά στους 7 (39-46)!
19:13
Η αντεπίθεση των Πατρινών είναι φανταστική. Η διαφορά στους 5 πόντους (41-46), λίγο πριν το ημίχρονο.
19:14
Τρίποντο του Πέτι, που μειώνει ακόμη περισσότερο (44-48 στο 19'01'')
19:15
Προσπαθεί να απαντήσει ο Πάβλοβιτς, αλλά δεν θα τα καταφέρει. Εν τούτοις ο Φώτσης θα πάει στη γραμμή για δύο βολές, αφού κέρδισε το φάουλ μετά το επιθετικό ριμπάουντ που μάζεψε.
19:15
Θα βάλει μόνο τη μία (44-49)
19:16
Βολές για τον Βεργίνη, μετά το φάουλ που κέρδισε (19'36'')
19:16
Θα χάσει και τις δύο ο γκαρντ του Απόλωνα
19:17
Βήματα από τον Ραντούλιτσα, με τους γηπεδούχους να έχουν πλέον 6'' για να εκδηλώσουν επίθεση μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου
19:17
Εντυπωσιακή τάπα του Φώτση στον Ντάνκαν στην εκπνοή
19:19
Ο Ντάνκαν επιχείρησε να σκοράρει στο φινάλε της πρώτης περιόδου, αλλά ο υπαρχηγός του Παναθηναϊκού τον έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο
19:21
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +16 (30-46) στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά ακολούθησε η αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων, για να μειώσουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (44-48) με ένα λεπτό να μένει στο ημίχρονο
19:22
Πολύ ασταθείς οι "πράσινοι" του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που έχουν κάκιστη εικόνα στην άμυνα. Απώλεσαν με μεγάλη άνεση στο +16 του 15ου λεπτού, για να γίνει... ντέρμπι το παιχνίδι εν όψει της επανάληψης.
19:24
Ο Δημήτρης Βεργίνης είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης μέχρι τώρα αφού έχει πετύχει 15 πόντους. Δεν μπορεί να τον σταματήσει η άμυνα του Παναθηναϊκού. Το αυτό ισχύει για τον Τόνι Μέιερ, που πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Απόλλωνα Πατρών ως τώρα.
19:35
Δύο γρήγορα φάουλ από τον Πέτι που τον υποχρεώνουν να καθίσει στον πάγκο. Στη θέση του ο Βεργίνης
19:35
Λέι απ από τον Καλάθη (45-51 στο 20'38'')
19:37
Έμμεσο τρίποντο από τους "πράσινους" που φτάνουν στο +9 (45-54 στο 21'28'')
19:37
Τρίποντο του Διαμαντίδη που μεγαλώνει το σερί και τη διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού (45-57 στο 21'51'')
19:37
Απαντάει άμεσα ο Βεργίνης, από τα 6μ75 (48-57)
19:39
Δύσκολο καλάθι του Γουντς, που σκόραρε παρά την ασφυκτική πίεση των Φώτση και Κούζμιτς (50-57 στο 23'03'')
19:40
Ο Μέιερ χάνει την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο τη διαφορά, αφού αστοχεί από τα 6μ75
19:41
Στο -5 (52-57) η ομάδα του Κώστα Μέξα, που δεν επιτρέπει σε κανένα σημείο στον Παναθηναϊκό να νιώσει άνετα στην Περιβόλα
19:42
Σκοράρει ο Ραντούλιτσα (52-59 στο 24'28'')
19:42
Κι άλλο τρίποντο από τον Απόλλωνα Πατρών, δια χειρός Κουζέλογλου (55-59 στο 24'38'')
19:45
Οι "πράσινοι" ξεμακραίνουν για λίγο (55-61), με τον Κώστα Μέξα να καλεί τάιμ άουτ αφού οι παίκτες του έχασαν το αμυντικό ριμπάουντ στην τελευταία φάση με αποτέλεσμα σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι με δεύτερη ευκαιρία
19:46
Εντυπωσιακό κάρφωμα του Γουντς, που μειώνει στους τέσσερις (57-61)
19:48
Τρίποντο του Βεργίνη που ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (60-61), αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ
19:49
Κλέψιμο του Βεργίνη που δίνει την ασίστ στον Κουζέλογλου, για το πατρινό προσπέρασμα (62-61 στο 26'30'')
19:51
Ο Παναθηναϊκός ξανά μπροστά στο σκορ με 2/2 βολές του Γιάνκοβιτς (62-63)
19:51
Ξανά στο +4 (62-66) ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Πάβλοβιτς από τη γωνία. Τάιμ άουτ από τον Κώστα Μέξα.
19:53
Άστοχος για τρεις ο Ντάνκαν, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος χρεώνεται με βήματα στον αιφνιδιασμό
19:54
Γκολ φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο, μετά το άστοχο χουκ του Κούζμιτς
19:55
Χάνει τη βολή, με τον Πάβλοβιτς να κάνει φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Βολές για τον Γουντς, αφού αυτό ήταν το πέμπτο ομαδικό για τον Παναθηναϊκό (28'09'')
19:56
Ο Γουντς θα χάσει και τις δύο βολές, με τον Χαραλαμπόπουλο να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
19:57
Κι άλλο τρίποντο από τον Κουζέλογλου (65-68), με τον Απόλλωνα να παραμένει "κολλημένος" στον Παναθηναϊκό
19:57
Εκτός παρκέ ο Χαραλαμπόπουλος με πρόβλημα στο γόνατο
19:57
Κλέψιμο του Βεργίνη, που σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό (67-68 στο 29'15'')
19:58
Τέλος της επίθεσης του Απόλλωνα Πατρών, δίχως αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός έχει τα τελευταία 12.2'' του τρίτου δεκαλέπτου
19:59
Ο Φελντέιν σκοράρει από τη γραμμή των βολών (67-70) με 8.1'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:59
Χαμένο λέι απ από τον Αργυρόπουλο
20:00
Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: Απόλλων Πατρών - Παναθηναϊκός 67-70
20:02
Ο Μέιερ ισοφαρίζει στο τέλος της επίθεσης του Απόλλωνα Πατρών (70-70)
20:02
Απαντάει άμεσα ο Φώτσης (70-73 στο 30'45''), σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι
20:04
Ο Πάλμλαντ κλέβει την πάσα του Διαμαντίδη
20:05
Στον πόντο (72-73) πάλι το παιχνίδι μετά το νέο καλάθι του Πάλμλαντ, αυτή τη φορά για δύο πόντους
20:06
Ο Σουηδός γκαρντ του Απόλλωνα Πατρών δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, με λέι απ στον αιφνιδιασμό (74-73 στο 32'38'')
20:06
Λάθος από τον Φώτση, με την κατοχή να αλλάζει πάλι χέρια
20:07
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει μετά από ώρα για το +1 (74-75) του Παναθηναϊκού με 6'32'' να μένουν στο παιχνίδι
20:08
Ο Ραντούλιτσα μαζεύει νέο επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει (74-77 στο 34'03'')
20:08
Νέο καλάθι από τον Μέιερ από το "βαμμένο" (76-77)
20:08
Άστοχος για τρεις ο Φώτσης
20:09
Φάουλ στον Βεργίνη που... τσακώνεται κι όλας με τον Καλάθη. Λίγη ένταση στο παιχνίδι που τελειώνει άμεσα όμως, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων
20:10
Αμέσως μετά θα σκοράρει με λέι απ (78-77 στο 35'14'')
20:10
Φάουλ του Πάλμλαντ στον Διαμαντίδη. Είναι το τέταρτο ομαδικό για τον Απόλλωνα Πατρών. Από το επόμενο, οι "πράσινοι" θα σουτάρουν βολές.
20:11
Βολές για τον Καλάθη με 4'30'' να απομένουν στο παιχνίδι
20:11
Θα βάλει μόνο την πρώτη για την ισοπαλία (78-78)
20:12
Αμέσως μετά θα κλέψει την μπάλα για να σκοράρει (78-80)
20:12
Σειρά του Διαμαντίδη να κλέψει την μπάλα, με τον Φώτση να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (78-82 στα 3'29'' για το φινάλε)
20:13
Τάιμ άουτ από τον Κώστα Μέξα
20:14
Ο Παναθηναϊκός "τρέχει" σερί 5-0 στο τελευταίο δίλεπτο, μετά το προς στιγμήν προσπέρασμα του Απόλλωνα Πατρών
20:14
Οι γηπεδούχοι έχουν 5'' για να επιτεθούν
20:15
Δίχως αποτέλεσμα η προσπάθεια του Ντάνκαν
20:15
Στο +7 (78-85) ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Πάβλοβιτς από την κορυφή (στα 2'28'')
20:16
Κακή επίθεση από τον Κουζέλογλου, που αστοχεί. Δεύτερο σερί τρίποντο για τον Παναθηναϊκό με τον Διαμαντίδη (78-88)
20:17
Το σερί των "πρασίνων" μεγαλώνει ακόμη περισσότερο (11-0), σε σημείο που μπορεί να κρίνει πολλά στην Περιβόλα.
20:17
Στα τελευταία 2'52'' οι γηπεδούχοι δεν έχουν σκοράρει, την ώρα που οι "πράσινοι" έχουν πετύχει 11 πόντους
20:18
Ο Απόλλωνας έχει 2'08'' μπροστά του για να κάνει την ανατροπή, ειδάλλως ο Παναθηναϊκός θα φτάσει στο 5/5 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ
20:19
Δύο σερί χαμένες επιθέσεις από τους γηπεδούχους, που χάνουν την ευκαιρία. Ένα λεπτό μένει στο παιχνίδι
20:19
Ο Πάβλοβιτς βάζει τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων με 50'' να μένουν (78-90 στα 50.7'')
20:20
Άστοχος και ο Αθανασούλας, συνεχίζοντας την επιθετική ανομβρία του Απόλλωνα Πατρών (στα 33'')
20:20
Βολές για τον Πέτι, μετά το φάουλ του Λούντζη (στα 12.8'')
20:21
Ο Κώστας Παπαδάκης πατάει το παρκέ για δεύτερο σερί παιχνίδι
20:21
Ο Πέτι εν τω μεταξύ μειώνει με 2/2 βολές (80-90)
20:21
Αυτό είναι το τελικό σκορ στην Περιβόλα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 5/5 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ
20:22
Ο Απόλλων Πατρών άντεξε για 36 λεπτά απέναντι στον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε με 78-77, αλλά ακολούθησε το σερί 13-0 των φιλοξενούμενων, για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
20:22
Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Δημήτρης Βεργίνης, που όμως δεν αρκούσε για την ομάδα του Κώστα Μέξα
20:23
"Η εικόνα μας δεν είναι καλή. Το ξέρουμε κι οι ίδιοι. Είναι σημαντικό να γίνουμε καλύτεροι το συντομότερο δυνατό. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι στα παιχνίδια που ακολοθούν. Πιστεύω στους συμπαίκτες και τους προπονητές μας, οπότε είμαι βέβαιως πως θα βελτιωθούμε άμεσα", δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.
20:23
Ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον την προσοχή του στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ζάλγκιρις Κάουνας (13/11, 21:45) για την 5η αγωνιστική της Euroleague