Μονόφθαλμος ο ΠΑΟΚ, τυφλός ο Άρης

Στη διαφορά που εξασφάλισε στην τρίτη περίοδο βασίστηκε ο ΠΑΟΚ για να νικήσει 63-57 τον Άρη στο παραδοσιακό ντέρμπι του ελληνικού μπάσκετ. Χαμηλού επιπέδου ματς μεταξύ δυο ομάδων που ψάχνονται απεγνωσμένα να βελτιωθούν.

Το ελληνικό μπάσκετ έχει μεγάλη ανάγκη τις μάχες του ΠΑΟΚ με τον Άρη. Όταν όμως (αμφότεροι) είναι καλά. Υγιείς, αγωνιστικά και οικονομικά. Όχι την εικόνα που εμφάνισαν το απόγευμα του Σαββάτου στο "Παλατάκι", αφού επί 40 λεπτά το μπάσκετ δεινοπάθησε.

Σαφώς και ο "Δικέφαλος" έχει κάθε δικαίωμα να πανηγυρίζει για το αποτέλεσμα. Διότι, σε μια περίοδο που αποφασίζει γι' αναπροσαρμογή του καλοκαιρινού πλάνου, επικράτησε 63-57, χάρη στο ξέσπασμα που είχε στην τρίτη περίοδο και στο επιμέρους 23-8 με το οποίο έχτισε διψήφιο προβάδισμα.

Ακόμη κι αν ξέφυγε πάντως 54-39, δια χειρός Τζόουνς - Μαργαρίτη, κινδύνευσε να χάσει από έναν Άρη που δεν έβρισκε με... βότσαλο ολάκερο Θερμαϊκό (20/50 σουτ εντός πεδιάς). Μόνο ο Αθηναίου είχε τους ώμους να σηκώσει τη βαριά αυτή φανέλα και με τους 20 δικούς του πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους ως το -1 (54-53, 36'05'').

Προς το φινάλε ωστόσο κι αυτός θόλωσε. Εκβίασε ένα σουτ που έφερε την τάπα του Μαργαρίτη κι έχασε δύο κρίσιμες βολές (2/4). Αντιθέτως ο Χρυσικόπουλος ήρθε από τον πάγκο να δώσει πέντε πόντους, ενώ Τσόχλας είχε 4/4 από τη γραμμή όταν έπρεπε και ο ΠΑΟΚ έμεινε, μετά κόπων και βασάνων, μπροστά.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 5(9ρ), Κόνιαρης 6(8ασ), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 20(2/6τρ, 5ρ), Χρυσικόπουλος 8(1τρ, 5ρ), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8(1/6τρ, 6ασ), Ζάρας 3(1), Τρις

Άρης: Τσαϊρέλης 10(1/4τρ), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20(5/10τρ), Γουίβερ 7(1τρ, 8ρ), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μόραντ 2, Βασιλόπουλος (0/6 σουτ, 6ρ), Πετγουέι, Μπελ 5(1)