ΑΕΚ - Απόλλων Πατρών 67-64

Στην επιστροφή του Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο της ΑΕΚ μετά από 11 χρόνια, η Ένωση επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 67-64 στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ίνγκλις με 21 πόντους.

Έχοντας σε καλή ημέρα τους Σάκοτα και Ίνγκλις οι οποίοι σημείωσαν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα να ακολουθεί στο σκορ με ηγέτη στην επίθεση τον Ελ Αμίν και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 16-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την "Ένωση" να προηγείται στο φινάλε του πρώτου μέρους με έναν πόντο (39-38), χάρη σε ένα μικρό σερί (5-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σερί αυτό διευρύνθηκε με το σκορ να φτάνει στο 47-38 με τη συμπλήρωση 22 λεπτών παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και με τον Ελ Αμίν να παίρνει εκ νέου... μπρος, ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει και να πάρει τελικά το προβάδισμα, πραγματοποιώντας ένα σερί 13-0, το οποίο σταμάτησε με εύστοχες βολές ο Μιλόσεβιτς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε "θρίλερ", αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Ο μέχρι το 38' άποντος Ντελινικάιτις με πέντε σερί πόντους, το λάθος του Μολφέτα και οι εύστοχες βολές του Κασελάκη λίγο πριν από το φινάλε "κλείδωσαν" τη νίκη για την ΑΕΚ που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Πανελευσινιακό.

Η καλύτερη πεντάδα:

Ίνγκλις: Σε 27:56 λεπτά σημείωσε 21 πόντους. Ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Σάκοτα: Υπό το βλέμμα του πατέρα του στον πάγκο, ο Σάκοτα ήταν το πρώτο βιολί της Ένωσης και στο ξεκίνημα, έχοντας 10 πόντους μόλις στην πρώτη περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 19.

Μιλόσεβιτς: Τα 13 ριμπάουντ του Μιλόσεβιτς έδωσαν λύσεις στην πολύ άστοχη σε μερικά σημεία του αγώνα ΑΕΚ.

Ελ Αμίν: Προσπάθησε μόνος του να κρατήσει τον Απόλλωνα έχοντας συνολικά 23 πόντους αλλά η παρουσία του δεν αρκούσε για τους "φρουρούς της Αχαΐας".

Φιτζπάτρικ: Οι 13 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Αμερικανού ήταν μια σημαντική βοήθεια για τους φιλοξενούμενους κι ας μην κατάφεραν να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Το φύλλο αγώνα:

Η ΑΕΚ ήθελε να... ξεκολλήσει από τα αρνητικά αποτελέσματα και τα κατάφερε, ενώ βασικός στόχος του Απόλλωνα είναι να δοκιμάσει τις δυνάμεις του στα εκτός έδρας παιχνίδια. Ίνγκλις και Σάκοτα ήταν καθοριστικοί στην επίθεση και σε συνδυασμό με τους Ντελινικάιτις και Κασελάκη που μίλησαν στο φινάλε, η "Ένωση" πήρε μια σημαντική νίκη στην επιστροφή του Ντραγκαν Σάκοτα στο τιμόνι.

Το LIVE:

14:54
Καλησπέρα σας
14:54
Στις 15.00 θα γίνει το τζάμπολ του ΑΕΚ-Απόλλων, για την έκτη αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League
14:55
Aυτό είναι το πρώτο ματς της Ένωσης με τον Σάκοτα στον πάγκο
14:56
Η αγωνιστική θα συνεχιστεί στις 17.00 με το παιχνίδι Ρέθυμνο-Ολυμπιακός, το οποίο επίσης θα καλύψουμε live
14:58
Για την ΑΕΚ ξεκινούν οι Ίγκλις, Σαρικόπουλος, Κασελάκης, Σάκοτα και Παπαντωνίου
14:58
Για τον Απόλλωνα, στην starting five είναι οι Αντωνάκης, Πελεκούδας, Ελ Αμίν, Πεν και Κάλογουεϊ
15:03
Η πρώτη κατοχή είναι της ΑΕΚ και ο Σαρικόπουλος  κάνει το 2-0
15:03
Ο Πελεκούδας ισοφαρίζει σε μηδενικό χρόνο, με τον Σάκοτα να διαμορφώνει το 4-2
15:04
Ο Ελ Αμίν εκτελεί, γιατί τον άφησαν, για το 4-5 (1.07)
15:04
Ο Ινγκλς απαντά αμέσως (7-5)
15:05
Ο Ινγκλις σε copy paste φάση (με τη βοήθεια σκριν έμεινε μόνος) για το 10-5 (2.10)
15:06
Σε λέι απ ο Σαρικόπουλος. Σκοράρει, παίρνει και φάουλ -προηγήθηκε το 10-7 του Ελ Αμίν
15:06
Χανει τη βολή ο Έλληνας σέντερ
15:07
Ο Ελ Αμίν ελευθερώνεται με μια προσποίηση και σκοράρει (12-10). Φτάνει τους 8 πόντους
15:10
Επιθετικό φάουλ του Ελ Αμίν (το παίρνει ο Παπαντωνίου)
15:10
4 τα ομαδικά φάουλ της Πάτρας
15:11
Ο Σάκοτα με tear drop για το 17-13 (5.15)
15:11
Ο Γκάλογουεϊ εκμεταλλεύεται την πάσα του Ελ Αμίν και μειώνει σε 17-16 (5.20)
15:12
Στις βολές ο Σάκοτα. Με 1/2 για το 18-16
15:12
Ο Πεν από τη γωνία μόνος. Σίδερο
15:12
Ο Ιγνκλις με τρίποντο στο τρανζίσιον (21-16)
15:13
Κλέβει ο Πεν από τον Σάκοτα και μετά τη συνεργασία με τον Γκάλογουεϊ, ίπταται και καρφώνει (21-18)
15:14
Καλάθι και φάουλ από τον Γκάλογουεϊ (21-21, 7.22)
15:15
Σίδερο από τον Φιτζπάτρικ
15:15
Ο Ελ Αμίν δίνει το προβάδισμα ξανά στον Απόλλωνα (21-23)
15:21
Ο Σάκοτα έχει 10π. και ο Ίνγκλις 9 (3/4 τριπ.), ενώ για τους Πατρινούς, ο Ελ Αμίν έχει επίσης 10π.(2/2 διπ., 2/3 τριπ.) και ο Γκάλογουεϊ 6
15:22
Ο Φιτζπάτρικ εκτελεί από την κορυφή, η μπάλα αναπηδά και καταλήγει στο καλάθι (23-27)
15:24
Ο Σάκοτα τελειώνει με λέι απ τη φάση που "έστησε" ο Παπαντωνίου και 25-27 (12.34)
15:24
Η ΑΕΚ έχει δοκιμάσει 12 τρίποντα και έχει σκοράρει 4. Ο Απόλλων έχει σουτάρει 10 τρίποντα και έχει ευστοχήσει στα 5
15:28
Ο Γκάλογουεϊ σταματά τον Παπαντωνίου, για να σταματήσει αιφνιδιασμό της ΑΕΚ.
15:28
Ο Σάκοτα ισοφαρίζει και ο Πεν τρέχει για το 27-30
15:31
Ο Σάκοτα έχει φτάσει τους 16 πόντους (στο 32-32), με τον Φιτζπάτρικ να κάνει 10 τους δικούς του στο 32-35, πριν ο Σαρικόπουλος μειώσει στον πόντο
15:31
Αστοχος ο Φιτζπάτρικ. ευκαιρία για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει. Ο Ντελινινκάιτις αστοχεί
15:34
Ο Πεν χάνει τζαμπ σουτ, ο Σαρικόπουλος βρίσκει τον Παπαντωνίου και 39-38 (18.26)
15:40
Η ΑΕΚ είχε φάουλ να δώσει και σταματά ο Μιλόσεβιτς τον Αργυρόπουλο. νέο τάιμ άουτ
15:41
O Oυίλιαμσον κλέβει αλλά δεν προλαβαίνει το χρονόμετρο
15:41
39-38 στο τέλος του α' μισού
15:42
Ο Σάκοτα έχει σκοράρει 16π., ο Ίγνκλις έχει 9 (από την πρώτη περίοδο), ο Παπαντωνίου έχει 5 και 6 ασίστ, ο Σαρικόπουλος 6, ο Μιλόσεβιτς 3.
15:43
Για τον Απόλλωνα, οι Φιτζπάτρικ και Ελ Αμίν έχουν από 10π., ο Αργυρόπουλος 2, ο Γκάλογουεϊ 6, ο Πεν 5, ο Πελεκούδας 2 και ο Νιφόρας 3.

15:59
Ο Ινγκλις βρίσκει το χώρο για το 44-38, με τρίποντο. Φτάνει τους 14π.
15:59
Λάθος του Σαρικόπουλου
16:00
Ο Φιτζπάτρικ στο σίδερο και ο Ινγκλις συνεχίζει ακάθεκτος για το 47-38. τάιμ άουτ για τον Βετούλα, μετά το 8-0 της ΑΕΚ
16:02
Νέο άστοχο τρίποντο για τον Απόλλωνα, ο Πεν παίρνει δύο επιθετικά ριμπάουντ, πριν κάνει βήματα
16:02
8/20 τα τρίποντα των Πατρινών
16:04
Το σερί της ΑΕΚ έχει φτάσει στο 13-0, από το 34-38 με τρίποντο του Νιφόρα, στο 17.42 έως το 47-38 στο 22.10
16:09
Μετά το 47-38, ο Απόλλων γύρισε την άμυνα σε ζώνη και χτύπησε κοντά στο καλάθι για να "κόψει" τη διαφορά στο καλάθι
16:11
Ο Καρλ Ινγκλις αστοχεί και ο Ελ Αμίν δίνει πίσω στην Πάτρα το προβάδισμα, ενώ φτάνει τους 17π. (48-51)
16:15
Ο Μιλόσεβιτς με βολές σταματά το σερί της ΑΕΚ στο 13-0 (από το 48-40 στο 48-53)
16:22
Ο Σάκοτα έκανε έξι τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα (55-53)