Ο Άρης πέρασε "αέρα" από τη Λευκάδα με όπλο τα τρίποντα

Ο Άρης επικράτησε 79-69 της Δόξας στην Λευκάδα και πανηγύρισε την 4η νίκη του σε 8 ματς της Stoiximan.gr Basket League, με τους "κίτρινους" να "πυροβολούν" έξω από τα 6.75.

BASKET LEAGUE / ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΡΗΣ
BASKET LEAGUE / ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΡΗΣ EUROKINISSI SPORTS

Εντός έδρας προέρχεται από τρεις συνεχόμενες ήττες στα ντέρμπι με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, όμως μακριά από το "Αλεξάνδρειο" ο Άρης τα πηγαίνει καλύτερα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και το απέδειξε και το απόγευμα του Σαββάτου στη Λευκάδα (26/11).

Απέναντι στην νεοφώτιστη Δόξα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε δυνατά από το πρώτο δευτερόλεπτο πάνω στο παρκέ, πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά που τη συντηρούσε και την άφησε ελάχιστες φορές να πέσει σε μονοψήφιο νούμερο και το φινάλε την βρηκε να παίρνει την 4η νίκη της στις 8 πρώτες αγωνιστικές με σκορ 79-69.

Οι "κίτρινοι" έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι επτά πόντους (21-14) ενώ στο ημίχρονο την είχαν εκτοξεύσει στους 17 (45-28), με τους Τζένκινς και Κάμινγκς να είναι σε πολύ ημέρα (14 και 12 πόντους αντίστοιχα) και στην απέναντι πλευρά μόνο ο Γουέλς (16 από τους 28 πόντους της ομάδας του) να αντιστέκεται.

Σημαντικό στοιχείο αυτό το διάστημα ήταν το εκπληκτικό ποσοστό των Θεσσαλονικών στα τρίποντα αφού είχαν 11 εύστοχες προσπάθειες στις 18 που επιχείρησαν, ήτοι ποσοστό 61%. Έχοντας το μαξιλαράκι ασφαλείας του +18 ο Άρης συνέχισε να έχει το "πάνω χέρι" και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κάνουν προσπάθειες να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά το μόνο που μπόρεσαν να πετύχουν ήταν να μειώσουν στους 8 ένα λεπτό πριν το φινάλε (69-77).

Το φινάλε βρήκε τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 79-69 απολύτως φυσιολογικά, αν αναλογιστεί κανείς πως έκλεισε το ματς με 51% στα δίποντα (14/27) και 42% στα τρίποντα (15/35) ενώ είχε και 14 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 5, Μπασάμπε 19 (10 ρ.), Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 11 (3), Ουέλς 17 (3), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς 6, Ρόμπινσον 9 (1)

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 19(3), Κάμινγκς 19 (5), Μούρτος, Μπάκνερ 8 (9 ρ.), Ντραγκίσεβιτς 5(1), Μαρμπλ, Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης, Ζάρας 10 (2), Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10 (2)