ΑΕΚ - Άρης 89-81

Τρίτη η ΑΕΚ στην Basket League! Στο τέταρτο ματς της σειράς με τον Άρη των τραυματιών (Μούρτος, Γουότερς) η Ένωση νίκησε 89-81 και με 3-1 τέλειωσε με γλυκιά γεύση τη σεζόν. Αποχώρησε ο Νίκος Λάσκαρης από το γήπεδο μετά από ένταση στην κερκίδα.

ΑΕΚ Άρης Χέρστον τρίτη θέση ΟΑΚΑ

Έτσι κρίθηκε

Οι διαδοχικές μάχες για την τρίτη θέση... γοήτρου έβγαλαν νικήτρια την ΑΕΚ, αφού ο Άρης των λιγότερων λύσεων και των ατυχιών δεν άντεξε στο τέλος της ευθείας. Ο Πρίφτης έχασε νωρίς τον Μούρτο και τον Γουότερς στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα οι διαθέσιμες επιλογές του να περιοριστούν ξανά, παρόλο που επέστρεψε ο ανέτοιμος Χάγκινς.

Η Ένωση βέβαια είχε απ' αρχής το προβάδισμα και δεν το απώλεσε ποτέ. Ο Χέρστον άρχισε με 5/5 δίποντα, ο Σάκοτα έδινε σκορ και μετά το 17-8, ως αποτέλεσμα των αβίαστων λαθών των φιλοξενούμενων, η ομάδα του Ζντοβτς πήγε στο 31-22 και στο 43-32 ελέγχοντας την κατάσταση στο παρκέ.

Ο Άρης πάλευε να κρατηθεί κοντά για να διεκδικήσει τις πιθανότητες ενός πέμπτου αγώνα, αλλά παρά τις αλχημείες του Πρίφτη ο Χέρστον ήταν το αντίδοτο κάθε φορά που πλησίαζε. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ενέργεια να παίξουν άμυνα και από το 60-49 η εικόνα δεν τροποποιήθηκε. Κάθε φορά που οι Θεσσαλονικείς σκόραραν, το ίδιο έκανε ο Μπράουν ή ο Σάκοτα και μετά τον τραυματισμό του Γουότερς στο γόνατο ο Άρης ξόδεψε την τελευταία ελπίδα του έχοντας χάσει τον κουμανταδόρο του, αυτόν που έβαλε ακόμη και... τετράποντο.

Το 78-71 ήταν η τελευταία έκλαμψη των φιλοξενούμενων, αφού η ΑΕΚ φρόντισε με το διαβασμένο παιχνίδι της να μην κινδυνεύσει. Το 84-74 δεν ήταν δυνατόν ν' ανατραπεί σε λιγότερα από πέντε λεπτά από τη στιγμή που οι παίκτες του Ζντοβτς ήταν πάντα ένα βήμα πιο μπροστά αποφεύγοντας τις παγίδες.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 73-64, 89-81

ΑΕΚ: Σάκοτα 14(1/5τρ, 4ασ), Χέρστον 24(7/9δ, 2/2τρ, 5ασ, 4ρ), Μπράουν 22(4/8τρ), Κατσίβελης 2, Μαυροειδής 5(8ρ, 3ασ), Παπαντωνίου 2, Μιλόσεβιτς 7(1τρ, 8ρ), Κάρτερ 7(1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 6(1), Έρικ

Άρης: Γουάιτ 16(0/4τρ, 7ρ, 3ασ), Γουότερς 17(3/3τρ), Μούρτος, Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 13(1/3τρ, 6λ), Ξανθόπουλος 6(0/3τρ, 4ρ, 4ασ), Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς 3(1/4τρ, 5ρ), Ζάρας 6(1/5τρ), Χάγκινς 3, Κοέν 10(1τρ, 5ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Η σειρά είχε την υπογραφή του Μαλίκ Χέρστον, ο οποίος στο φινάλε της σεζόν θύμισε τον Χέρστον της Σιένα και της Μιλάνο. Τελειώνοντας όλες σχεδόν τις επιθέσεις που πήρε ο Αμερικανός ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για την ΑΕΚ στον τέταρτο αγώνα.

Το φύλλο αγώνα

Η ΑΕΚ τερμάτισε τρίτη και πήρε μετάλλια, ο Άρης τέταρτος με την πίκρα της ήττας. Σημασία έχει πάντως όχι πως τέλειωσαν την τρέχουσα σεζόν, αλλά πώς θ' αρχίσουν την επόμενη. Θα μπορέσουν να κάνουν ένα βήμα παραπάνω και με στοχευεμένες επιλογές να κοιτάξουν κατάματα τους δύο μεγάλους; Έχουν τα κότσια και τη δύναμη ν' αντέξουν ψηλά; Ιδού η Ρόδος για αμφότερες, κυρίως δε τους ιδιοκτήτες τους. Οι προπονητές λογικά θα συνεχίσουν και δύο, άρα η βάση θα υπάρξει. Εφέτος ο βαθμός στο φινάλε ήταν πάνω από τη βάση, ο Άρης ξεπέρασε ίσως το ταβάνι του. Του χρόνου πάντως η κριτική θα είναι αυστηρότερη, αφού μαζί ανεβάζουν τον πήχη.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

18:42
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ στον τέταρτο αγώνα της σειράς του Άρη με την ΑΕΚ, η οποία διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.
18:43
Η Ένωση προηγείται 2-1 και θέλει ακόμη μία νίκη για να πανηγυρίσει την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην τελική κατάταξη. Την ίδια ώρα η ομάδα του Πρίφτη, αφού απέφυγε τη σκούπα, κυνηγάει την ισοφάριση για να στείλει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.
18:47
Σε σχέση με το ματς της περασμένης Τετάρτης τα... αριθμητικά δεδομένα έχουν αλλάξει, αφού υπολογίζονται οι τιμωρημένοι Σάκοτα - Παπαντωνίου (ΑΕΚ), Γουότερς - Γουάιτ (Άρης).
18:48
Επίσης μετά από ένα μήνα επανεμφανίζεται σε 12άδα του Άρη ο Τζαμέλ Χάγκινς, ο οποίος τόσο έλειψε από τους "κίτρινους" της Θεσσαλονίκης μετά την α' φάση των πλέι οφ.
18:58
Για την ΑΕΚ θα παίξει και ο Κατσίβελης, μάλιστα θα είναι και στην 11άδα.
19:00
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.
19:01
Πρώτη επίθεση για ΑΕΚ.
19:02
0'21'' - Με λέι απ του Σάκοτα το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0).
19:03
1'10'' - Με 4-0 ο Άρης προσπερνάει, προτού ισοφαρίσει ο Σάκοτα με 2/2 (4-4).
19:05
2'00'' - Ξανά μπροστά η ΑΕΚ (6-4) με 2/2β. του Μαυροειδή.
19:06
2'50'' - Ασίστ του Μαυροειδή και κάρφωμα Χέρστον (8-4).
19:07
Ο Μούρτος υπέστη διάστρεμμα και δεν είναι βέβαιο πως θα παίξει στο υπόλοιπο.
19:07
3'10'' - Μειώνει ο Γουότερς, 8-6.
19:09
4'03'' - Μία σου και μία μου το ματς (10-8).
19:10
4'33'' - Η ΑΕΚ βγάζει άμυνα και έχει ευκαιρία για κάτι καλύτερο από το +5 (13-8).
19:10
4'54'' - Μακρινό λέι απ του Σάκοτα και 15-8 για την Ένωση.
19:11
5'22'' - Στο +9 η ΑΕΚ με ξέσπασμα και επιμέρους 7-0 (17-8).
19:13
Σε 5'40'' ο Άρης έχει 5 λάθη.
19:14
6'12'' - Σκοράρει ο Σίμτσακ (17-10).
19:20
7'27'' - Η ΑΕΚ με το τρίποντο του Κάρτερ είναι στο +8 (22-14).
19:21
8'28'' - Ο Άρης έχει 6 λάθη, 4 η ΑΕΚ.
19:22
8'59'' - Ο Γουότερς σκοράρει με τρίποντο στον αιφνιδιασμό (22-18).
19:23
10'00'' - Φινάλε πρώτης περιόδου χωρίς αλλαγή στο σκορ (22-18)
19:28
11'45'' - Σκοράρει ο Μπράουν για το 26-20 της ΑΕΚ.
19:30
12'19'' - Ο Χάγκινς στο παρκέ μετά από 8 ματς.
19:32
13'40'' - Γκολ-φάουλ του Χάγκινς που επέστρεψε δριμύτερος. Πάντως η ΑΕΚ είναι στο 31-25.
19:34
14'15'' - Τρίποντο του Ζάρα για το -5 (33-28).
19:36
15'00'' - Τρίποντο του Μπράουν για το 37-30.
19:37
15'45'' - Η ΑΕΚ ξανά το +9 (39-30).
19:42
17'29'' - Ο Κάρτερ με 2/2 βολές κάνει το 43-32.
19:47
19'20'' - Η ζώνη του Άρη φέρνει αποτέλεσμα. Μαζί με το τρίποντο του ΜακΝιλ γίνεται το 43-38.
19:49
20'00'' - Ο Μπράουν χρεώνεται με τεχνική ποινή μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αμερικανός διαμαρτυρήθηκε δικαίως για φάουλ. Η ΑΕΚ είναι στο 43-38.
20:04
Ένταση με τον Νίκο Λάσκαρη στο γήπεδο. Έφυγε από τη θέση του ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Άρης.
20:05
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:05
Έχει ανοίξει... βεντέτα μεταξύ των δύο ομάδων, χωρίς πραγματικό λόγο.
20:06
20'40'' - Το τρίποντο του Μπράουν κάνει το 46-39.
20:06
21'00'' - Απαντάει ο Πελεκάνος, 46-42.
20:09
22'42'' - Ο Σάκοτα κόβει τον Γουάιτ και σκοράρει στον αιφνιδιασμό, 51-44.
20:10
22'55'' - Τεχνική ποινή στον Πρίφτη για διαμαρτυρία στον Καρακατσούνη.
20:11
23''03'' - Γκολ/φάουλ του Χέρστον και +11 για την ΑΕΚ (54-44). Ο Αμερικανός έχει 16 πόντους.
20:13
24'45'' - O Μπράουν με χέρι αλφάδι από την κορυφή το 58-46.
20:14
25'23'' - Υπάρχουν νεύρα και στο παρκέ. Τρίτο φάουλ του Μαυροειδή.
20:17
25'49'' - Τρίτο φάουλ και του Κάρτερ.
20:17
26'03'' - Αντιαθλητικό φάουλ του Μιλόσεβιτς στον Κοέν.
20:19
Ο Λάσκαρης φεύγει από το γήπεδο διότι εξακολουθεί ν' απειλείται η σωματική ακεραιότητά του. Προτίμησε ν' αποχωρήσει για να εξομαλυνθεί η κατάσταση.
20:20
Μόνο κακό κάνουν στην εικόνα της ΑΕΚ τέτοιες συμπεριφορές από μερίδα των οπαδών της.
20:21
26'57'' - Ο Κατσίβελης με 2/2 βολές κάνει το 62-53.
20:23
27'45'' - Ο Γουάιτ σκοράρει, αλλά η ΑΕΚ είναι στο +10 (65-55).
20:26
29'00'' - O Γουότερς σκοράρει για τρεις μετά το δίποντο του Μιλόσεβιτς (68-60).
20:26
29'25'' - Το 71-60 από τον Μπράουν.
20:27
29'31'' - Διαγωνισμός τριπόντων που συνδυάζεται με φάουλ. Ο Γουότερς μειώνει σε 71-64.
20:28
30'0'' - Με 2/2β. του Μπράουν το 73-64 για την ΑΕΚ στη λήξη της τρίτης περιόδου.
20:31
30'25'' - Ο Μπράουν φτάνει τους 20 για το 75-64.
20:32
31'12'' - Ο Χέρστον σκοράρει για τρεις, προτού μειώσει ο Γουάιτ (78-68).
20:33
32'06'' - Στα 17 λάθη ο Άρης.
20:34
32'28'' - Τραυματίζεται και ο Γουότερς για τον Άρη. Μετά τον Μούρτο.
20:35
Πονάει στο γόνατό του ο Αμερικανός, ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.
20:40
34'56'' - Τρίποντο του Καλαμπόκη τη στιγμή που ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει (82-71)
20:42
35'34'' - Ο Μπράουν με δύο βολές κρατάει την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας (84-74).
20:44
36'50'' - Ο Ξανθόπουλος το 84-76.
20:46
37'26'' - Στο +8 η ΑΕΚ με βολή του Καλαμπόξη (85-77).
20:50
38'20'' - Άστοχο τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 85-79.
20:51
38'41'' - Ο Μιλόσεβιτς κάνει το 87-79 με πανέξυπνη πάσα του Σάκοτα (85-79). Πολύ κοντά στη νίκη η ΑΕΚ.
20:53
38'56'' - Ο ΜακΝιλ χρεώνεται με αυστηρό φάουλ και ο Σάκοτα με βολές κάνει το 89-81.