Άρης - Παναθηναϊκός 56-72

Ο Παναθηναϊκός τέσταρε την ετοιμότητά του στο Αλεξάνδρειο πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Έπαιξε άμυνα, έβαλε τα τρίποντα και νίκησε 72-56 τον Άρη που δεν είχε απαντήσεις μετά την πρώτη περίοδο.

Η εξέλιξη

Ο ενθουσιασμός παικτών-κοινού, δυο-τρεις άμυνες και το εύκολο σκορ στον αιφνιδιασμό έφεραν τον Άρη στο 10-4 και στο 12-7 των πρώτων πέντε λεπτών.

Σε αυτά όλα ο Παναθηναϊκός αντιπαρέταξε καθαρό μυαλό, επιμονή και υπομονή. Ο Νέλσον, που ήρθε από τον πάγκο, βοήθησε με την ενέργειά του να εξισορροπηθεί η κατάσταση, οι Μαυροκεφαλίδης, Μπλουμς έδωσαν πόντους και το 17-14 των "πρασίνων" έγινε αρχικά 26-14 και κατόπιν 38-21 στο 19', σ' ένα δεκάλεπτο που η ομάδα του Ιβάνοβιτς τα έκανε όλα πολύ καλά.

Όταν οι "κίτρινοι", σερί 7-0, επιχείρησε να επιστρέψει, τα τρίποντα των φιλοξενουμένων τούς έκοψαν τα φτερά και τα πόδια μαζί. Ο Βεζένκοφ ήταν εκτός αγώνα από το πρώτο μισό, σκόραρε αραιά και πού, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάει στο 54-30, ένα +24 που με τον τρόπο που κυλούσε το ματς ήταν αδύνατο να γυρίσει. Ο Άρης είχε το χρόνο, αλλά όχι τον τρόπο ή την πίστη να επιστρέψει.

Μετά το 63-43 του 33' ο Ιβάνοβιτς έριξε στο παρκέ τον Λαβάλ, δείγμα της επιθυμίας του να δοκιμάσει πράγματα πριν από το μεγάλο ματς του Σαββάτου. Η λειτουργία δεν επηρεάστηκε και ο σκοπός επιτεύχθηκε, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι έχαναν ουσιαστικά κάθε ελπίδα για την τρίτη θέση.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Νίκος Παππάς, η φόρμα του οποίου είναι πολύ χρήσιμη σ' έναν Παναθηναϊκό με περιορισμένες επιθετικές λύσεις.

2. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς για την πολυεπίπεδη προσφορά του.

3. Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον γιατί άλλαξε το ρυθμό στην πρώτη περίοδο, ανεξαρτήτως συνέχειας.

4. Ο Γιάνις Μπλουμς που ψάχνει τη χαμένη του αυτοπεποίθηση.

5. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ γιατί σ' ένα δύσκολο, όπως εξελίχθηκε, βράδυ είχε νταμπλ-νταμπλ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξέχασε γρήγορα τι συνέβη στην Ευρωλίγκα, συγκεντρώθηκε και σε μια από τις πιο απαιτητικές έδρες του πρωταθλήματος έκανε εμφάνιση... ντέρμπι. Η άμυνα ήταν η βάση για το εύκολο διπλό στη Θεσσαλονίκη επί ενός Άρη που μόλις έχασε τον ενθουσιασμό του κάμφθηκε το ηθικό του και δεν πάλεψε το ματς, μένοντας μακριά από τα στάνταρ του.

Το LIVE του αγώνα

20:34
Καλησπέρα σας.
20:35
Ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται απόψε (28/04, 20:45) στο "Nick Galis Hall" κόντρα στον Άρη, στο παιχνίδι που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
20:37
Οι "πράσινοι" μετρούν οκτώ σερί νίκες στη Θεσσαλονίκη, επί του Άρη. Για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός έχει να χάσει στην έδρα των "κίτρινων" από τη σεζόν 2007-08, όταν και γνώρισε την ήττα με 82-75.
20:40
Ο Τζέιμς Γκιστ ακολούθησε την αποστολή παρά το πρόβλημα στον αντίχειρα του δεξιού του χεριού.
20:41
Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε θερμό εναγκαλισμό με τους πρώην συμπαίκτες του στον Άρη.
20:42
Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Βεζένκοφ και Νέιμικ οι βασικοί του Άρη. Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Διαμαντίδης και Μπατίστα οι επιλογές του Ντούσκο Ιβάνοβιτς για τη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού.
20:43
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του σπουδαίου αγώνα στο "Nick Basket Hall".
20:45
Πριν από το τζάμπολ θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του φονικού σεισμού στο Νεπάλ.
20:46
Πρώτη επίθεση για τον Άρη.
20:46
Ο Τόμας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 3-0.
20:47
Ο Σλότερ αστοχεί από κοντά.
20:47
Ο Βεζένκοφ κερδίζει φάουλ από τον Φώτση. Επαναφορά για τον Άρη.
20:47
Ο Πάσαλιτς διαμορφώνει το 5-0.
20:48
Ο Νέιμικ κόβει τον Μπατίστα.
20:48
Ο Διαμαντίδης σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 5-2.
20:48
Ο Ριντ αστοχεί σε... κάρφωμα. Επίθεση για τους "πράσινους".
20:48
Ο Σλότερ αστοχεί.
20:49
Λάθος του Φώτση.
20:49
Ο Ριντ σκοράρει για τρεις και διαμορφώνει το 8-2.
20:49
Ο Διαμαντίδης βγάζει την ασίστ στον Μπατίστα, για το 8-4.
20:50
Ο Νέιμικ κόβει εντυπωσιακά τον Μπατίστα!
20:50
Ο Φώτσης αστοχεί ελεύθερος για τρεις και ο Βεζένκοφ σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 10-4.
20:50
Ο Μπατίστα αστοχεί μπροστά στον Νέιμικ.
20:51
Ο Γιάνκοβιτς ευστοχεί σε τρίποντο και μειώνει σε 10-7 (4'40").
20:52
Στο 12-7 ο Άρης, με καλάθι του Ριντ.
20:52
Ο Μπατίστα δίνει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού (12-9).
20:52
Στο παρκέ ο Παππάς, αντί του Σλότερ. Τάιμ άουτ στο " Nick Galis Hall".
20:54
Άστοχος ο Διαμαντίδης για τρεις.
20:55
Νέο άστοχο σουτ από τον Γιάνκοβιτς.
20:55
Ο Ριντ αστοχεί ελεύθερος για τρεις. Εν συνεχεία ο Πάσαλιτς σταματάει τον αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού με φάουλ στον Παππά.
20:56
Απομένουν 3'18" για την πρώτη περίοδο.
20:57
Άστοχες οι δυο ομάδες στα τελευταία λεπτά.
20:58
Ο Παππάς σκοράρει για τρεις και ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει 12-12. Ο Δημήτρης Πρίφτης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
21:00
Ο Βεζένκοφ σταματάει τον αιφνιδιασμό των "πράσινων" με αντιαθλητικό φάουλ στον Γιάνκοβιτς, ο οποίος κάνει το 12-13 από τη γραμμή των βολών.
21:01
Ο Διαμαντίδης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ο Παναθηναϊκός προηγείται με +4 (12-16, 8'30").
21:02
Ο Μούρτος ευστοχεί, κερδίζει φάουλ από τον Φώτση όμως αστοχεί στη συμπληρωματική βολή. Παραμένει το 14-16.
21:02
Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει φάουλ από τον Μούρτο και διαμορφώνει το 14-17, με 1/2 βολές. Ακόμα 1'07" για το πρώτο δεκάλεπτο.
21:03
Ο Μούρτος αστοχεί σε τρίποντο.
21:04
Το ίδιο και ο Παππάς, στα 22.2".
21:05
Γκιστ και Παππάς αστοχούν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός κλείνει την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 14-17.
21:06
Επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
21:07
Στο παρκέ ο ΝτεΜάρκους Νέλσον, αντί του Διαμαντίδη.
21:07
Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει για το 14-19.
21:08
Φάουλ του Σίμτσακ στον Γκιστ.
21:09
Εν συνεχεία ο Γκιστ κερδίζει φάουλ από τον Μούρτο. Νέα κατοχή για τους φιλοξενούμενους.
21:09
Ο Νέλσον αστοχεί από τα 5 μέτρα.
21:10
Ο Μούρτος κάνει βήματα και ο Πρίφτης επαναφέρει στο παρκέ τον Πάσαλιτς.
21:10
Ο Νέλσον μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Μπλουμς και ο Παναθηναϊκός στο +7 (14-21, 12'14").
21:11
Ο Δημήτρης Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ βλέποντας τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει στο σκορ.
21:13
Ο Γκιστ κάνει το 14-22 από τη γραμμή των βολών.
21:13
Στο +10 (14-24) ο Παναθηναϊκός, με καλάθι του Μπλουμς στον αιφνιδιασμό.
21:15
Ο Νέλσον διασχίζει όλο το γήπεδο και καρφώνει εντυπωσιακά για το 14-26. Στο 9-0 το σερί του Παναθηναϊκού.
21:15
Απομένουν 6'09" για τη λήξη του ημιχρόνου στο "Nick Galis Hall".
21:15
O Nέιμικ σκοράρει τους πρώτους πόντους του Άρη έπειτα από 4', για το 16-26.
21:16
Ο Παππάς αστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια.
21:17
Ο Πάσαλιτς πατάει γραμμή. Κατοχή για τον Παναθηναϊκό και τάιμ άουτ για τον Ιβάνοβιτς.
21:18
8 λάθη ο Άρης, 2 ο Παναθηναϊκός.
21:19
Ο Φώτσης ξανά στο παρκέ, αντί του Γκιστ.
21:20
Λάθος πάσα του Βεζένκοφ, η μπάλα περνάει εκτός παρκέ.
21:22
Ο Βεζένκοφ σκοράρει στον αιφνιδιασμό και ο Άρης μειώνει σε 18-26.
21:23
Ο Παναθηναϊκός ξανά στο +10 (21-31), με 2/2 βολές του Νίκου Παππά.
21:23
Ο Διαμαντίδης τιμωρεί τη ζώνη του Άρη, με τρίποντο (21-34).
21:24
3/12 τρίποντα για τον Άρη, 5/14 για τον Παναθηναϊκό (18'30").
21:24
Ο Παππάς (10π.) σκοράρει εκ νέου για το 21-36.
21:25
Στο 21-38 με 2/2 βολές του Παππά.
21:25
Στο 21-7 το επιμέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο.
21:26
Ο Ριντ μειώνει σε 23-38, με 2/2 βολές.
21:27
Ο Ριντ αστοχεί από τη γωνία και ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 23-38.
21:29
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 23-38.
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 7 (1), Τόμας 6 (2), Καραθανάσης, Βεζένκοφ 4, Νέιμικ 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης, Νέλσον 5, Παππάς 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ, Μπατίστα 4, Μπλουμς 2.

21:41
Όλα έτοιμα για την έναρξη της δεύτερης περιόδου στο "Nick Galis Hall".
21:42
O Βεζένκοφ ευστοχεί σε τρίποντο (26-38).
21:43
Ο Νέιμικ ρίχνει τη διαφορά στους 10 (28-38) όμως ο Παππάς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, για το 28-41.
21:44
Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους "πράσινους" με τον Γιάνκοβιτς (28-44).
21:46
Νέο τρίποντο, με τον Μπλουμς (28-47).
21:49
Ο Μπλουμς σκοράρει ξανά πίσω από τα 6μ.75, για το 28-50!
21:49
Ο Νέιμικ απαντάει στο καλάθι του Μπατίστα (30-52).
21:49
Ο Μπατίστα νικάει τον Νέιμικ, για το 30-54.
21:51
Ο Βεζένκοφ μειώνει σε 32-54. Τάιμ άουτ.
21:53
Ακόμα 3'56" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
21:54
Ο Μπατίστα αστοχεί σε φόλοου.
21:54
Ο Μούρτος ευστοχεί σε τρίποντο και ο Άρης μειώνει σε 35-54.
21:55
Ο Διαμαντίδης απαντάει στο τρίποντο του Μούρτου, για το 35-57 (27'05").
21:55
Τάιμ άουτ καλεί ο Δημήτρης Πρίφτης.
21:58
Ο Μούρτος με alley-oop κάρφωμα μειώνει σε 37-57.
21:59
Ο Μπατίστα προλαβαίνει τον Διαμαντίδη και διαμορφώνει το 37-59.
21:59
Ο Χαρίσης μειώνει σε 39-59.
22:01
Τέλος της τρίτης περιόδου στο "Nick Galis Hall" (39-59).
22:06
Ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί από τα 5 μέτρα. Κατοχή για τον Άρη αφού η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ από τα χέρια του Παππά.
22:06
25-2 τα ριμπάουντ για τον Άρη, 26-9 για τον Παναθηναϊκό.
22:07
Στο +20 (43-63, 33') ο Παναθηναϊκός με τον Σλότερ.
22:14
Λάθος του Μποχωρίδη, κατοχή για τον Άρη στα 3'53" για τη λήξη (47-67).
22:17
Ο Βεζένκοφ μειώνει σε 53-67.
22:19
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Νέλσον. Επίθεση για τον Άρη στα 90" για τη λήξη.
22:19
Ο Αντεγκμπόγιε ευστοχεί σε τρίποντο για το 56-68.
22:19
Ο Γκιστ σκοράρει με ωραία προσπάθεια για το 56-70.
22:19
Ακόμα 45".
22:20
Ο Αντεγκμπόγιε αστοχεί για τρεις ενώ ο Γκιστ κάνει το 56-72.
22:21
Τέλος αγώνα στο "Nick Galis Hall". Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο κι εν τέλει επικράτησε με 56-72.