Καβάλα-Περιστέρι 95-78

Σούπερ Καβάλα Tην πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα. Φτάνοντας σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, οι Μακεδόνες νίκησαν με 95-78 το Περιστέρι στο κλειστό της Καλαμίτσας και φανέρωσαν πτυχές της ποιότητάς τους.

Eτσι κρίθηκε

Εκμεταλλευόμενη απόλυτα το παράγοντα έδρα, η Καβάλα επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της σχεδόν από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Κώστας Πιλαφίδης βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει σε εξαιρετική ημέρα τους Αμερικανούς του (ο Αλεξάντερ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο και ο Σιλντς 12) και είδε την ομάδα του να χτίζει γρήγορα μεγάλες διαφορές (27-13, 361-8, 46-32) χωρίς να βρίσκει αντίσταση από το σαστισμένο Περιστέρι.

Λίγο πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, ο διαιτητής Γκόντας χρέωσε με τεχνική ποινή τον Κώστα Πιλαφίδη γεγονός που έβαλε φωτιά στο γήπεδο.O ρέφερι διέκοψε προσωρινά τον αγώνα, ζήτησε την παρέμβαση του αστυνομικού διευθυντή και το παιχνίδι συνεχίστηκε μερικά λεπτά μετά.

Αφού είχε πιάσει τον ταύρο από τα κέρατα, η Καβάλα δεν άφησε τίποτα να πέσει κάτω και στη συνέχεια του αγώνα. Οι Μακεδόνες πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι (και πάλι με τους Αμερικανούς μπροστάρηδες) και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη πολύ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Μάλιστα, στο χορό του σκοραρίσματος μπήκαν με αξιώσεις οι Ουέιντ και Ηλιάδης προκαλώντας ακόμη περισσότερους πονοκεφάλους στην άμυνα του αντιπάλου. To Περιστέρι με υπερπροσπάθεια στο τέλος περιόρισε απλά το εύρος της ήττας του.

Το αστέρι

Όταν μία ομάδα επενδύει στους Αμερικανούς της περιμένει αυτό που έδωσαν το Σάββατο στην Καβάλα οι Αλεξάντερ και Σιλντς: Σκορ και ηγετική παρουσία. Αμφότεροι έβαλαν πολύ απλά τα γερά θεμέλια της μεγάλης νίκης με την καθοριστική απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο.

Απογοήτευση

Πολύ κακό βαθμό πήρε το Περιστέρι στο πρώτο εκτός έδρας τεστ του. Στο μέλλον ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι παίκτες του θα έχουν την ευκαιρία να εμφανίσουν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο μακριά από το «Ανδρέας Παπανδρέου».