Απόλλων Πάτρας - Κόροιβος 77-72

Λίγες ημέρες μετά την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου, ο Απόλλων νίκησε τον Κόροιβο στην παράταση με 77-72 μετά από ένα περιπετειώδες ματς το οποίο είχε ακόμη και ξύλο!

Η εξέλιξη

Για 37 αγωνιστικά λεπτά ο Απόλλων έκανε ότι ήθελε πάνω στο παρκέ ή,τέλος πάντων, περίπου ότι ήθελε. Αρχισε εντυπωσιακά το ματς παίρνοντας μεγάλες διαφορές (11-0, 21-9). άφησε τον Κόροιβο σε ρόλο κομπάρσου και έβαλε θεμέλια νίκης. Μέχρι και το 37' τα θεμέλια έδειχναν να αντέχουν αφού με ηγέτες τον Ελ Αμίν και τον Σκορδίλη, οι Αχαιοί κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα (45-30, 51-41, 63-53). Από το 37' και μετά όμως λες και τα φώτα έσβησαν. Ο Ντέιβις ηγήθηκε ενός εντυπωσιακού καμπ μπακ για τον Κόροιβο ο οποίος στα 8 δεύτερα ισοφάρισε με τρίποντο του Γκάρετ.

Ο Ελ Αμίν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο της κανονικής διάρκειας και το παιχνίδι οδήγησε στην παράταση κατά την οποία ο Κόροιβος μ' ένα σερί 0-6 προηγήθηκε με 65-71 σοκάροντας εκ νέου τους γηπεδούχους. Ομως ο Απόλλων κράτησε την ψυχραιμία του, εκμεταλλεύτηκε τα τακτικά λάθη των φιλοξενούμενων και με τρίποντο του Αργυρόπουλου στα 24 δεύτερα πέρασε εκ νέου μπροστά (73-72). Μετά το άστοχο χουπ του Αγγελόπουλου το ματς έγινε ροντέο με κλοτσιές και μπουνιές από Γκάρετ και Σκορδίλη οι οποίοι αποβλήθηκαν. Οταν τα πνεύματα ηρέμησαν, ο Απόλλων έβαλες τις βολές της τεχνικής ποινής και εξασφάλισε τη νίκη.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Αργυρόπουλος αποδείχθηκε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής με το τρίποντο για το 73-72.

2. Ο Ελ Αμίν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα με 20 πόντους.

3. Ο Ντέιβις έκανε ότι μπορούσε για να φύγει ο Κόροιβος νικητής από το παρκέ με 28 πόντους και 6 ριμπάουντ.

4. Πρώτος ριμπάουντερ του ματς ο Σκορδίλης με 15 "σκουπίδια" ενώ είχε και 14 πόντους.

5. Πλήρης εμφάνιση από τον Γκάλογουεϊ με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Απόλλων νόμισε ότι το ματς έληξε πολύ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης και όντας μεθυσμένος από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά. Χρειάστηκε στο τέλος κατάθεση ψυχής και κάποια τύχη για να γυρίσει ξανά το ματς και να πέσει στο καναβάτσο ο μαχητικός Κόροιβος που έχασε πάλι ματς στις λεπτομέρειες.