Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 81-75

Κόκκινο βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της κανονικής περιόδου! Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-75 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και του έσπασε το αήττητο στο πρωτάθλημα έχοντας το αβαντάζ στην ισοβαθμία, τουλάχιστον έως το ματς του β' γύρου. Πρώτος σκόρερ ο Βασίλης Σπανούλης και καθοριστικός ο Ντάρντεν, μεγάλο ματς από Σλότερ-Μαυροκεφαλίδη.

Η εξέλιξη

Ο δρόμος που θ' ακολουθήσουν οι δύο μονομάχοι δεν άργησε να φανεί, αφού ο Ολυμπιακός πήγαινε σε γρήγορες εκτελέσεις και ο Παναθηναϊκός άφηνε την επίθεση να κυλήσει. Ο μαρκάρισμα του Διαμαντίδη στον Σπανούλη δεν βγήκε στην πορεία και οι επτά πόντοι του αρχηγού των γηπεδούχων έφεραν το 19-13 μετά το σχετικά ισορροπημένο 10-7 του 5'.

Ο Σφαιρόπουλος όμως επέλεξε να παίξει χωρίς τον ηγέτη του για πέντε λεπτά, του έκοψε τη φόρα, και οι "πράσινοι" πήραν ό,τι περισσότερο μπορούσαν. Ο Μαυροκεφαλίδης, που είχε μπει λόγω των φάουλ του Μπατίστα, έδωσε ευελιξία στη ρακέτα, ο Σλότερ ήταν εύστοχος απ' έξω και ο "τριφύλλι" έτρεξε 9-4 προσπερνώντας 27-26 στο 12'. Με 4/7 τρίποντα και 8 πόντους από τον Αμερικάνο σουτέρ οι νταμπλούχοι πήγαν ακόμη και στο +4 (35-31) προτού ο Σφαιρόπουλος επιστρατεύσει τον Πρίντεζη για να στηρίξει τον Λοτζέσκι που σούταρε με αυτοπεποίθηση.

Το 42-40, μετά από φάουλ και τεχνική ποινή στον Παππά, έδωσε στους Πειραιώτες την ευκαιρία να πάνε με μίνι αβαντάζ στ' αποδυτήρια και μαζί να νιώσουν... ανωτερότητα. Με επιθετική άμυνα στην περιφέρεια ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Διαμαντίδη να μοιράσει την μπάλα, οι "πράσινοι" τελείωσαν κακές επιθέσεις και εκμεταλλευόμενοι οι γηπεδούχοι την αντίπαλη ανισορροπία στην άμυνα έφτασαν στο 51-40 και στο 58-45, στο καλύτερο διάστημά τους στον αγώνα. Μέχρι το 61-50 (στο 26:40), δια χειρός Χάντερ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου κρατήθηκε μακριά.

Ο Παναθηναϊκός βάσισε την αντεπίθεσή του σε σχήμα με Μαυροκεφαλίδη στο "5" και τον Σλότερ να τελειώνει τα συστήματα, και πλησίασε στο -4 (61-57) με 14 πόντους του Αμερικανού. Ακολούθησαν ωστόσο τα δύο μεγάλα σουτ του Λαφαγέτ και η προσπάθεια επιστροφής του "τριφυλλιού" διακόπηκε. Ο Σπανούλης με τρίποντο από τα εννέα μέτρα για το 70-57 ολοκλήρωσε την απάντηση των "ερυθρολεύκων", οι οποίοι έδειχναν κυρίαρχοι έως τη στιγμή που θέλησαν να παίζουν με το χρόνο.

Ο Διαμαντίδης πήρε την μπάλα, ο Μαυροκεφαλίδης ήταν πολύτιμος στις δύο πλευρές του παρκέ και στο 73-70 υπήρχε ξανά ντέρμπι τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Ήταν η στιγμή που οι άμυνες δούλεψαν για να καθορίσουν τη μοίρα του αγώνα. Αμφότερες οι ομάδες εγκλωβίστηκαν επιθετικά, οι διαιτητές απέφυγαν τα σφυρίγματα όπως ο διάολος το λιβάνι, ο Μαυροκεφαλίδης έχασε ένα εύκολο σουτ και με τις βολές του Σπανούλη στα 34'' ο Ολυμπιακός σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη του (76-70).

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Βασίλης Σπανούλης γιατί με 20 πόντους αποτέλεσε βαρόμετρο όσο βρισκόταν στο παρκέ, απελευθερώνοντας την υπόλοιπη ομάδα του Ολυμπιακού.

2. Ο Τρεμέλ Ντάρντεν, ο οποίος έπαιξε σκυλίσια άμυνα και έβαλε καθοριστικούς πόντους στο ματς με τρομερή οικονομία.

3. Ο Όλιβερ Λαφαγέτ, αφού τα δύο σουτ του έκοψαν τα φτερά των "πρασίνων" για την ανατροπή.

4. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Νταμπλ - νταμπλ σε μια εξαιρετική βραδιά για τον διεθνή φόργουορντ.

5. Ο Έι Τζι Σλότερ, γιατί τα δικά του σουτ κράτησαν τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς.

Το φύλλο αγώνα

Ήταν ένα πολύ διαφορετικό ντέρμπι από εκείνο προ δύο μηνών στο κύπελλο. Πολύ πιο επιθετικός στην άμυνα ο Ολυμπιακός έβγαλε από την εξίσωση Διαμαντίδη - Μπατίστα και με όπλο το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πήρε αυτό που ήθελε από το παιχνίδι για να "διορθώσει" τη λάθος ήττα από την Κηφισιά. Ο Ντάρντεν έδειξε πόσο πολύτιμος είναι, ο Λαφαγέτ υπήρξε καθοριστικός, ο Ντάνστον έδωσε τους πόντους που χρειαζόταν η ομάδα του από τη ρακέτα και ο Πετγουέι την άμυνα. Ο Παναθηναϊκός, σ' ένα ματς που υστέρησαν βασικά ατού του, ήταν στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε και κέρδισε σίγουρα τον Νέλσον, ο οποίος δεν έβαλε τα σουτ, αλλά άλλαξε τη μορφή με άμυνα και οργάνωση. Η ήττα βέβαια είναι ήττα και πλέον οι πράσινοι υποχρεούνται ουσιαστικά να πάνε με νίκες έως το φινάλε για να κατακτήσουν την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Το LIVE του αγώνα

17:49
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στο παρκέ έχουν βγει παίκτες του Ολυμπιακού για προθέρμανση, ενώ μόλις έκανε την εμφάνιση της και η αποστολή των πρασίνων. Οι φροντιστές του Παναθηναϊκού, μόλις βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.
17:49

17:53
Από πλευράς Ολυμπιακού στο παρκέ βρίσκονται οι Λοτζέσκι, Μάντζαρης, Καββαδάς και Αγραβάνης, οι οποίοι έχουν ξεκινήσει την προθέρμανση τους, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού βγήκαν στο παρκέ οι Ράιτ και Χαραλαμπόπουλος.
17:55

17:57
Στην δωδεκάδα του Ολυμπιακού βρίσκεται και ο Γιώργος Πρίντεζης! Το προπονητικό-τιμ αποφάσισε να συμπεριελάβει στη δωδεκάδα τον 29χρονο πάουερ-φόργουορντ. Έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, αλλά  δεν είναι απόλυτα έτοιμος εξαιτίας της απουσίας του. Το αν θα αγωνιστεί στο ματς θα φανεί κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά αν παίξει θα αγωνιστεί για λίγα λεπτά, αναλαμβάνοντας τον ρόλο του τρίτου πάουερ-φόργουορντ, πίσω από τους Πέτγουεϊ και Αγραβάνη.
18:03
Από πλευράς Παναθηναϊκού στο παρκέ, για προθέρμανση, βρίσκονται οι Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Χαραλαμπόπουλος, Ράιτ και Νέλσον, οι οποίοι προθερμαίνονται για την μεγάλη αναμέτρηση.
18:03
Στο ΣΕΦ μόλις βγήκε για προθέρμανση ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος άρχισε να δοκιμάζει σουτ. Πήρε το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.
18:05
Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα της ΣΚΡΑΤΣ Basket League για φέτος. Είχε προηγηθεί αυτό στην Euroleague στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα, στο ΟΑΚΑ.
18:06
Αρκετή κινητικότητα στις εξέδρες του ΣΕΦ. Μέχρι την Παρασκευή (26/12) είχαν μείνει 900 εισιτήρια απούλητα, όμως όπως όλα δείχνουν δεν θα έχουμε sold out.
18:06

18:18
Στο παρκέ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο Δημήτρης Διαμμαντίδης και ο Αντώνης Φώτσης. Αποδοκιμάστηκαν έντονα από τον κόσμο των "ερυθρόλευκων"
18:19
Εκτός μάχης για τον Παναθηναϊκό ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού (θλάση στο γαστροκνήμιο)
18:28
Στο παρκέ βρίσκονται μόνο οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Εκείνοι του Ολυμπιακού αναμένονται από στιγμή σε στιγμή!
18:29
Στο παρκέ αυτή τη στιγμή και οι παίκτες του Ολυμπιακού!  "Ζεστάθηκε" ο κόσμος στις εξέδρες!
18:30
Αποχωρούν για τα αποδυτήρια αυτή τη στιγμή οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
18:35
Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Περιμένουμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών. Δύο ομάδες που έχουν αλλάξει πολλά και...πολύ, θα προσπαθήσουν να νικήσουν διότι και οι δύο καίγονται. Ο Ολυμπιακός περισσότερο βαθμολογικά για να ισορροπήσει κάπως την ήττα από την ΑΕΝΚ, ο Παναθηναϊκός για να μην χάσει το εντυπωσιακό μομέντουμ τριών σερί νικών επί του αντιπάλου του και να κλείσει από σήμερα την πρώτη θέση. Ο  Ολυμπιακός πάει να παίξει άμυνα, ο Παναθηναϊκός επίθεση. Όλα...αλλάζουν.
19:10
Άστοχος ο Φώτσης. Παραμένει το 7-5 υπέρ του Ολυμπιακού.
19:11
7-7 στο 5' Άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη. Ο ΔΙαμαντίδης ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 7-7
19:11
Απίστευτη φάση από τον Ντάρντεν! Δεν κατάφερε να καρφώσει, αλλά πέτυχε το γκολ-φάουλ για το 9-7. Έχει και δικαιώμα για μια βολή (10-7).
19:12
Δύο εκπλήξεις: τα συνεχόμενα ποσταρίσματα του Ολυμπιακού με Ντάνστον και Ντάρντεν και η άμυνα του Διαμαντίδη στον Σπανούλη ως επιλογή του Ιβάνοβιτς. Μέχρι τώρα και τα...δύο  λειτουργούν για τους προπονητές.
19:12
Μειώνει ο Γιάνκοβιτς με προσωπική ενέργεια (10-9)
19:14
Ασίστ του Σπανούλη και καλάθι του Ντάρντεν για το 12-9 στο 6'.
19:15
Έχει περάσει στο παρκέ και ο Μαυροκεφαλίδης αντί του Μπατίστα.
19:15
Σκοράρει με πλάτη στο καλάθι ο Πέτγουεϊ για το 14-9, σε μια κίνηση που δεν μας έχει συνηθίσει.
19:15
Απαντάει ο Μαυροκεφαλίδης με προσωπική ενέργεια (14-11).
19:17
Νέο καλάθι για τον Μαυροκεφαλίδη (14-13). Με το που μπήκε στο παρκέ κάνει αισθητή την παρουσία του.
19:18
Ο Σπανούλης βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι. Πρώτα με λέι-απ και στη συνέχεια με τρίποντο μετά από ντρίμπλα. Φτάνει τους 7 πόντους και κάνει το 19-13.
19:19
Ο Διαμαντίδης άρχισε να χάνει μάχες με τον Σπανούλη κάτι πολύ λογικό και ο αρχηγός του Ολυμπιακού βρίσκει τρομερό ρυθμό πρώτα πασάροντας και τώρα εκτελώντας. Παράλληλα οι ερυθρόλευκοι με νταμπλ τιμ παίρνουν την μπάλα από τα χέρια του αρχηγού του Παναθηναϊκού και δυσκολεύουν κάπως το παιχνίδι του. Ανοικτό μπάσκετ πάντως μέχρι τώρα.
19:20
O Παππάς κερδίζει μια φάση 1on1 απέναντι στον Σπανούλη και μειώνει σε 19-15.
19:21
Κερδίσει το φάουλ στον αιφνιδιασμό ο Αγραβάνης, μετά το κλέψιμο και την πάσα του Σλούκα. Με 1/2 βολές κάνει το 20-15.
19:22
Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη που τραβάει μακριά από το καλάθι τον Χάντερ.
19:22
Το δεκάλεπτο κλείνει με καλάθι του Σλούκα στη λήξη του 10λεπτου. Το σκορ γίνεται 22-18.
19:23
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού είναι ο Σπανούλης με 7 πόντους. Από 5 έχουν οι Ντάνστον και Ντάρντεν. Από τον Παναθηναϊκό με 5 πόντους ξεχωρίζει ο Μαυροκεφαλίδης.
19:23
Ο Ολυμπιακός έχει 8/10 δίποντα και 33% στα τρίποντα. Έχει προλάβει να μοιράσει ήδη 6 ασίστ.
19:23
Ο Παναθηναϊκός έχει 40% στο τρίποντο, 2 επιθετικά ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στα χαμηλά ως τώρα ο Διαμαντίδης: έχει κάνει δύο μόλις σουτ και δεν έχει μοιράσει ασίστ στα 10 λεπτά που αγωνίζεται.
19:24
Η επιλογή του Σφαιρόπουλου να τραβήξει στον πάγκο τον εξαιρετικό αρχηγό του, μπορεί να κοστίσει στον Ολυμπιακό. Ο Ιβάνοβιτς βεβαίως τον είχε...σημαδέψει στην άμυνα στέλνοντας τον Παππά πάνω του δείχνοντας πως οι πράσινοι αυτή την περίοδο θεωρούν ως καλύτερη άμυνα την...επίθεση. Πανέμορφο παιχνίδι και από τους δύο συλλόγους. Σκόρδα πολλά μην τους ματιάσουμε.
19:25
Η πεντάδα του Παναθηναϊκού τώρα είναι: Νέλσον, Σλότερ, Παππάς, Γκιστ και Μαυροκεφαλίδης
19:25
Ο Σλότερ πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους για το 22-20.
19:26
Ο Λοτζέσκι που επίσης πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο 2ο δεκάλεπτο απαντάει (24-20). Οι άλλοι τέσσερις του Ολυμπιακού είναι οι Σλούκας, Λαφαγιέτ, Αγραβάνης και Χάντερ.
19:27
Εξαιρετικός ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Σκοράρει και πάλι από την περιφέρεια και κλέβει και τη μπάλα για να ισοφαρίσει ο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό (24-24)
19:28
Με το τρίποντο του Γκιστ ο Παναθηναϊκός παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά (26-27) στο 12'
19:30
Ο Ντάνστον αστοχεί μπροστά από τον Παππά.
19:30
Ο Παππάς αστοχεί, αμυντικό ριμπάουντ ο Αγραβάνης.
19:30
Ασίστ Λαφαγιέτ, εκτέλεση Αγραβάνη και μπροστά ο Ολυμπιακός (28-27)
19:31
Ο Αγραβάνης διαμορφώνει σε 28-27, στο 13'20''.
19:31
Ο Λοτζέσκι ευστοχεί από τη γωνία και ο Ολυμπιακός προηγείται με 30-27!
19:32
Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μαυροκεφαλίδη και φρενήρης ρυθμός που μάλλον ευνοεί τους πρασίνους ιδιαίτερα τώρα που παίζουν χωρίς Διαμαντίδη. Ο Ολυμπιακός κόλλησε χωρίς Σπανούλη και κυρίως δεν του βγαίνει κανένα αμυντικό πλάνο. Ο Λοτζέσκι έχει πολύ καλό ρυθμό και κρατάει τους ερυθρολεύκους μπροστά.
19:34
Ο Σλότερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 31-30.
19:37
Τάπα του Σλότερ στον Μάντζαρη. Ο Πρίντεζης αντικαθιστά τον Πέτγουεϊ.
19:37
Ήταν εκτός από τις 9/10 και τον προημιτελικό κυπέλλου
19:37
Από μια τεχνική ποινή σε Σπανούλη και Νέλσον.
19:38
Ο Νέλσον έκλεψε και ο Σλότερ για το 31-35 (15.58)
19:38
Ο Παναθηναϊκός έχει 5/8 τριπ.
19:38
Ο Ολυμπιακός 1/4
19:39
Από το 31-27 (14.14'') ο ΠΑΟ έχει τρέξει 8-0, με δυο τρίποντα του Σλότερ (έχει 8π., με 1/1 διπ., 2/3 τριπ.)
19:40
Επεστρεψαν οι ομάδες από το τάιμ άουτ
19:40
Νέο λάθος του Ολυμπιακού, μετά το άστοχο δίποντο του Σπανούλη. Ο Διαμαντίδης έχει μπει στη θέση του Νέλσον
19:41
Αστοχο τρίποντο του Σλότερ, με τον Λοτζέσκι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (34-35, η ασίστ ήταν του Μάντζαρη)
19:41
Ο Γκιστ αστόχησε σε τρίποντο, αυτή τη φορά οι "πράσινοι" επέστρεψαν γρήγορα στην άμυνα.
19:42
Με λέι απ διαμορφώνει το 36-35. Κερδίζει και φάουλ (εκκρεμεί η βολή)
19:43
Τάιμ άουτ του Παναθηναϊκού
19:43
Από το 31-35 ο Ολυμπιακός είναι αυτός που "τρέχει" σερί
19:44
Μετά τους πρώτους πόντους του, στη φετινή ΣΚΡΑΤΣ Basket League, ο Πρίντεζης ευστοχεί και στην πρώτη βολή (37-35, 18')
19:45
Εκτός ισορροπίας σουτ από τον Σλότερ (και υπό πίεση) που βρίσκει στόχο (37-37)
19:46
Ο Γκιστ στη θέση του Μαυροκεφαλίδη. Ο Αγραβάνης με τη δεύτερη ευκαιρία (πήρε επ. ριμπ.) υπογράφει το 39-37 (19')
19:46
Ο Φώτσης ισοφαρίζει και πάλι (από την ασίστ του Γκιστ). 39-39
19:47
Ο Σπανούλης πάει στη γραμμή των βολών (μετά το τρίτο φάουλ του Γκιστ).
19:47
Στον πάγκο ο Γκιστ, στο παρκέ ο Νέλσον. 33.8'' για το ημίχρονο
19:49
Ο Σπανούλης με 1/2 βολές για το 40-39
19:49
30'' για το τέλος
19:51
Ο Αγραβάνης στις βολές (1/2, για το 41-40)
19:52
Ο Σπανούλης σκοράρει τη βολή για την τεχνική ποινή και 42-40
19:52
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. 42-40
19:53
Ολυμπιακός (8/12 βολ., 14/23 διπ., 2/6 τριπ., 10-5 ριμπ., 10 ασίστ, 6 λάθη, 3 τάπες, 3 κλεψ): Πέτγουεϊ 3, Χάντερ, Ντάνστον 7, Σπανούλης 9, Ντάρντεν 5, Σλούκας 2, Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 7, Πρίντεζης 3, Αβραβάνης 6, Μάντζαρης.
19:54
Παναθηναϊκός (3/8 βολές, 11/16 διπ., 5/11 τριπ., 9-3 ριμπ., 11 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψ.): Σλότερ 10, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5, Νέλσον, Παππάς, μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 3, Μπατίστα 2, Ράιτ.
19:58
Τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν παίξει τον περισσότερο χρόνο: Γιάνκοβιτς (17'), Σλότερ (16') και Διαμαντίδης (14').
19:59
Από τον Ολυμπιακό τον περισσότερο χρόνο έχει παίξει ο Μάντζαρης και ο Σπανούλης. Από 15 λεπτά.
20:00
Ο Πρίντεζης έκανε την επεναμφάνιση του μετά από το ματς του κυπέλλου. Έμεινε στο παρκέ 3.32' έχοντας 3 πόντους (1/1 δίποντο, 1/1 βολή), 2 ριμπάουντ και 2 κερδισμένα φάουλ.
20:04
Ο Ολυμπιακός έχει χρησιμοποιήσει 11 παίκτες. Ο μοναδικός που δεν έχει αγωνιστεί είναι ο Καββαδάς.
20:05
Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει παίξει με 10 (ο 10ος, βέβαια, ο Ράιτ αγωνίστηκε για 21''). Δεν έχουν πατήσει παρκέ ο Χαραλαμπόπουλος και ο Μπλουμς.
20:07
Ξεκινάει το ματς. Οι παίκτες εχουν μαζευτεί για τις τελευταιες οδηγίες
20:08
Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει με Σλότερ, Διαμαντίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης και Μπατίστα
20:08
Ο Ολυμπιακός αρχίζει με : Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον.
20:09
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με τρίποντο του Ντάρντεν από τη γωνία. Στο 45-40 το σκορ.
20:10
Δύο στις δύο βολές για τον Σπανούλη, μετά το κερδισμένο φάουλ στον αιφνιδιασμό.
20:11
Πέμπτος πόντος στο 2ο ημίχρονο για τον Ντάρντεν. Ο Ολυμπιακός στο +9 με ένα σερί 7-0 στο 3ο δεκάλεπτο (49-40).
20:14
Ξανά ο Μάντζαρης στο post. Ξανά σκοράρει ο Ολυμπιακός με τον Ντάνστον (από την ασίστ του Μάντζαρη).
20:14
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει από τα 6.75 και μειώνει σε 51-43.
20:14
Τρίποντο από τον Μάντζαρη και ξανά η διαφορά στους 11 πόντους!
20:15
Σπουδαίο παιχνίδι από τον Ντάρντεν όπως ξεκίνησε το παιχνίδι. Έχει βγάλει τον Διαμαντίδη από την εξίσωση και πέτυχε πέντε γρήγορους πόντους. Επίσης καλό ξεκίνημα από τον Ντάνστον που έχει κερδίσει τις μάχες από τον Μπατίστα. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έχει ανοίξει, έχει χάσει την ισορροπία του κάτι που φαίνεται από τις μηδέν ασσίστ του αρχηγού του.
20:15
Αστοχεί σε εύκολη φάση ο Μπατίστα. Μακριά από τον καλό του εαυτό. Έχει σκοράρει μόνο με βολές!
20:15
Ο εγκλωβισμένος Διαμαντίδης κερδίζει φάουλ. Παραμένει χωρίς ασίστ στο διάστημα που έχει αγωνιστεί
20:17
Ο Χάντερ σκοράρει στη μια άκρη του παρκέ και κόβει τον Διαμαντίδη στην άλλη!
20:17

20:17
Ο Βασίλης Σπανούλης κερδίζει το φάουλ από τον Νίκο Παππά. Θα στηθεί στη γραμμή των βολών
20:18
Για πρώτη φορά στο παρκέ και ο Γιάνις Μπλουμς,
20:18
Τέσσερις συνεχόμενες αλλαγές για τον κόουτς Ιβάνοβιτς: μπήκαν Γκιστ, Μαυροκεφαλίδης, Νέλσον και Μπλουμς!
20:18
Το +13 (58-45) από τις βολές του Σπανούλη είναι η μεγαλύτερη διαφορά ως τώρα.
20:19
Τρομερό καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη. Επίδειξη υψηλής τεχνικής και ανάσα για τον Παναθηναϊκό.
20:20
Και οι δύο προπονητές προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές. Από τους παίκτες που ξεκίνησαν στο 3ο δεκάλεπτο, μετά από 5 λεπτά έχει "επιβιώσει" μόνο ο Πέτγουεϊ.
20:21
Όλο το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό είναι ο Σπανούλης. Αισθάνεται άνετα και μοιράζει το παιχνίδι όπως θέλει. Ο Ιβάνοβιτς επέλεξε βγάλει στο 25' τον Διαμαντίδη για να ρίξει τον Νέλσον ώστε να πιέσει περισσότερο στην περιφέρεια και αν μπορεί να βγάλει τον Σπανούλη από τον ρυθμό του.
20:21
Ευστοχεί ο Γκιστ από την κορυφή! Μειώνει σε 58-50
20:22
Ο Λοτζέσκι κερδίζει φάουλ στην προσπάθεια του για σουτ (πατούσε γραμμή). Θα εκτελέσει δύο βολές.
20:22
Ο Λοτζέσκι έχει 1/2 βολές και κάνει το 59-50.
20:23
Αirball το εκτός ισορροπίας σουτ του Μπλουμς
20:23
Ο Πετγουεϊ στο ριμπάουντ
20:24
Ο Χάντερ σκοράρει με λέι απ (4π., 61-50, 37.19)
20:26
Ο Σλούκας βρίσκει μόνο τον Λοτζέσκι, που αστοχεί. Το ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης. Τρίτο φάουλ του Χάντερ
20:27
Ο Έλληνας σέντερ πάει στις βολές
20:27
Με δυο βολές διαμορφώνει το 61-54 (28.20)
20:28
Ο Σπανούλης στη θέση του Σλούκα και ο Αγραβάνης στη θέση του Χάντερ
20:28
Νέο άστοχο τρίποντο του Πέτγουεί
20:29
Ο Νέλστον άλλαξε την άμυνα του Παναθηναϊκού και αυτό τον  κράτησε στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έγινε προβλέψιμος και απώλεσε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι έγιναν αργοί και οι πράσινοι ξανά γρήγοροι.
20:29
Ο Σλότερ για το 61-57 και ο Λαφαγιέτ απαντά αμέσως (64-57, 29')
20:29
37.2'' για το τέλος της τρίτης περιόδου
20:30
Η τάπα του Πέτγουεϊ στον Μαυροκεφαλίδη. Αστοχο δίποντο του Γκιστ, στο ριμπάουντ ο Πέτγουεϊ και ο Σπανούλης τρέχει στην άλλη άκρη
20:30
Ο Σπανούλης αστοχεί. Ριμπάουντ ο Σλότερ. Τέλος τρίτης περιόδου (64-57)
20:31
Σε ό,τι αφορά τους πόντους, ο Πέτγουεϊ έχει 3π., ο Χάντερ 4, ο Ντάνστον 9, ο Σπανούλης 13, ο Ντάρντεν 10, ο Σλούκας 2, ο Λαφαγιέτ 3, ο Λοτζέσκι 8, ο Πρίντεζης 3, ο Αγραβάνης 6, ο Μάντζαρης 3, ενώ ο Καββαδάς είναι ο μόνος που δεν έχει αγωνιστεί
20:32
Για τον Παναθηναϊκό, ο Σλότερ έχει φτάσει τους 15π., ο Γιάνκοβιτς έχει 9, ο Φώτσης 5, ο Νέλσον δεν έχει σκοράρει, ο Παππάς έχει 2π. και 4 φάουλ, ο Μαυροκεφαλίδης 13, ο Διαμαντιδης 3, ο Γκιστ 6, ο Μπατίστα 4, ενώ δεν έχουν σκοράρει και οι Μπλουμς και Ράιτ
20:33
Φάουλ του Μαυροκεφαλίδη (το δεύτερο προσωπικό), στον Λαφαγιέτ
20:33
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει για τρεις και 67-57 (30.30)
20:35
Ο Σπανούλης σκοράρει τρίποντο, στη λήξη της επίθεσης (70-57)
20:36
Ο Λαφαγιέτ κατάφερε να κάνει ό,τι δεν μπόρεσε ο Μάντζαρης και απάντησε στην άμυνα του Παναθηναϊκού με δύο μεγάλα τρίποντα. Αυτά άνοιξαν την άμυνα και κυρίως έκοψαν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι παγιδεύτηκαν διότι γύρισαν τον αγώνα με τον Νέλσον αλλά άργησαν να βρουν έναν τρόπο να πάρουν σκορ και πάλι έμειναν πολύ πίσω.
20:37
Φάουλ του Γκιστ (το τέταρτο) στον Πρίντεζη
20:38
Ο Νέλσον μπαίνει στη ρακέτα και φτάνει μέχρι το τέλος (70-59), ενώ κερδίζει και φάουλ
20:40
Ο Ντάρντεν μένει μόνος και τιμωρεί την άμυνα του ΠΑΟ (72-59, 34.30)
20:40
Ο Γιάνκοβιτς βρίσκει στόχο από τα 6.75 (72-62)
20:44
O Διαμαντίδης βάζει την πρώτη βολή (72-63)
20:45
Ο Μαυροκεφαλίδης από μέση απόσταση (72-66, 37')
20:47
Χάνει την πρώτη βολή ο Γκιστ, αλλά επαναλαμβάνεται (διότι υπήρχε λέιζερ)
20:49
Ο Νέλσον ευστοχεί σε λέι απ (73-70, 36.42)
20:50
Ο Ντάρντεν αστοχεί. Ο Μάντζαρης παρεμβαίνει σε πάσα προς τον Νέλσον. Η κατοχή του Ολυμπιακού
20:50
2.20 για το τέλος
20:50
Τάιμ άουτ του Ολυμπιακού, μετά το... τάκλιν του Διαμαντίδη
20:51
Ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί στο +13 (72-59)
20:52
Ακολούθησε 9-0 των "πράσινων" (72-68)
20:52
Φάουλ του Γιάνκοβιτς στον Ντάρντεν (είναι το τρίτο του διεθνή φόργουορντ)
20:56
49'' για το τέλος
20:56
Ο Γιάνκοβιτς κλέβει και ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί ξανά εξ επαφής
20:56
20:57
Ο Γκιστ κάνει το πέμπτο φάουλ. Στη θέση του ο Σλότερ
20:57
Ο Σπανούλης πάει στις βολές (και ο Ντάρντεν επιστρέφει στη θέση του Λοτζέσκι)
20:57
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ευστοχεί στην πρώτη βολή (75-70)
20:57
Ευστοχεί και στη δεύτερη *(76-70)
20:58
24.6'' για το τέλος. Ο Διαμαντίδης κερδίζει φάουλ (από τον Μάντζαρη)
20:59
Ευστοχεί στην πρώτη προσπάθεια ο αρχηγός του ΠΑΟ (76-71)
20:59
Ευστοχεί και στη δεύτερη (76-72)
20:59
24.6'' για το τέλος. Τάιμ άουτ
21:01
Φάουλ του Διαμαντίδη στον Σπανούλη (21.6'' για το τέλος)
21:02
Ο Σλότερ για τρεις μπροστά στον Πέτγουεί (78-75). 12.2'' για το τέλος και γρήγορο φάουλ στον Πέτγουεϊ

21:06
Ο Μάντζαρης σκοράρει δυο βολές και ο Ολυμπιακός επικρατεί του Παναθηναϊκού 81-75
21:07
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, με 20π. (10/11 βολές, 2/7 διπ., 2/5 τριπ.)
21:07
Σφαιρόπουλος: Σε αυτό το παιχνίδι ήμασταν πολύ καλοί, για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Είχαμε τον έλεγχο για τα περισσότερα λεπτά. Πήραμε διαφορά στο β' μισό που κρατήσαμε μέχρι το τέλος. Αξίζαμε τη νίκη και δικαίως την πήραμε.
21:08
Μάντζαρης: Είμαστε ευχαριστημένοι με τη νίκη και με ένα μέρος της απόδοσης μας. Ο Παναθηναϊκός μας απείλησε στο τέλος του ματς, αλλά δείξαμε χαρακτήρα και επικρατήσαμε
21:08
21:09
Μάντζαρης: Παίξαμε την άμυνα που θέλαμε. Στο "σπίτι" μας θέλουμε να είμαστε επιθετικοί. Οι 75 πόντοι είναι πολλοί. Θέλαμε να πάμε κάτω από 70. Κρατάμε τη νίκη
21:10
Σε ό,τι αφορά τους άλλους σκόρερ του Ολυμπιακού, μετά τον Σπανούλη των 20 πόντων, ο Χάντερ είχε 4, ο Ντάνστον 9, ο Ντάρντεν 13, ο Σλούκας 2, ο Λαφαγιέτ 6, ο Λοτζέσκι 8, ο Πρίντεζης 3, ο Αγραβάνης 6, ο Μάντζαρης 6.
21:10
Όλοι μαζί είχαν 22/30 βολές, 19.35 διπ., 7/19τριπ., 24-6 ριμπ., 17 ασίστ, 8 λάθη, 3 τάπες και 3 κλεψ.
21:11
Για τον Παναθηναϊκό, ο Σλότερ είχε 18π., ο Γιάνκοβιτς 12, ο Φώτσης 5, ο Νέλσον 4, ο Παππάς 2, ο Μαυροκεφαλίδης 15, ο Διαμαντίδης 7, ο Γκιστ 8, ο Μπατίστα 4, ενώ οι Μπλουμς και Ράιτ δεν σκόραραν
21:11
Όλοι μαζί οι "πράσινοι" είχαν 13/21 βολές, 16/35 διπ., 10/25 τριπ., 24-12 ριμπ., 18 ασίστ, 9 λάθη, 3 τάπες και 6 κλεψ.
21:13
O Ολυμπιακός έφτασε τις 10 νίκες σε 11 ματς και το 6-0 στο ΣΕΦ.
21:14
Σπανούλης: Τα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ποτέ. Μόνο ό,τι κάνει η ομάδα. Στο μεγαλύτερο διάστημα κάναμε ό,τι είπε ο κόουτς. Παίξαμε πολύ σωστό μπάσκετ, όπως το είχαμε σχεδιάσει. Στους 13 πόντους χαλαρώσαμε αρκετά. Κάναμε 4 επιθέσεις μόνο με τρίποντο. Επρεπε να παίξουμε πιο έξυπνα. Επρεπε να κρατήσουμε τη διαφορά που είχαμε.
21:14
21:14
Σπανούλης: Παίζουμε συνέχεια και καλύτερα, αφομοιώνουμε καλύτερα τη φιλοσοφία του κόουτς.
21:15
Σπανούλης: Καλό είναι να ασχολούνται μαζί σου. Η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη είναι καλοδεχούμενη. Από εκεί και πέρα, στην Ελλάδα είμαστε. Πρέπει να ζούμε με την κριτική. Πάντα υπάρχει πίεση. Στην Ελλάδα είμαστε.
21:15
Σπανούλης: Περάσαμε δύσκολα με τις απουσίες κάποιων παικτών. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε κάποια ρεπό για να γεμίσουμε τις μπαταρίες. Ο Γιώργος είναι σημαντικό γρανάζι αυτής της ομάδας. Τον περιμένουμε να γυρίσει και να προσφέρει αυτά που μπορεί. Το ίδιο ισχύει και για τον Ματ, αλλά και για τον Ιωάννη.
21:16
Σπανούλης:΄Το ματς με τον ΠΑΟ ήταν παιχνίδι δίχως αύριο για εμάς. Ο ΠΑΟ δεν είχε τίποτα να χάσει. Τώρα, θα συγκεντρωθούμε στη Μάλαγα. Θα κάνουμε ό,τι μας πει ο προπονητής μας.