ΑΕΛ-Ολύμπια 78-90

Το ντέρμπι της Λάρισας βρήκε νικητή την Ολύμπια EXALCO, η οποία επικράτησε της ΑΕΛ με 78-90 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 στο γήπεδο της Νεάπολης. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διέκοψε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων και άφησε την τοπική αντίπαλό της ένα βαθμό πίσω.

Νίκη... αγχολυτικό

Το τελικό σκορ, πάντως, δεν δείχνει την πραγματική εικόνα του αγώνα. Οι δύο ομάδες ήταν από το πρώτο δεκάλεπτο κοντά στο σκορ, με τους Παπανικολάου και Γουίλιαμς να αντισταθμίζουν το ξέσπασμα του Αποστολίδη στο σκοράρισμα.

Η διαφορά του ενός πόντου στο τελικό 23-24 υπέρ των φιλοξενουμένων θα αυξανόταν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Κρστιτς πέτυχε δέκα μαζεμένους πόντους και διαμόρφωσε συνθήκες νίκης για την Ολύμπια. Η αστοχία των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή του τριπόντου δεν μπορούσε να ισοσκελιστεί από τις περισσότερες βολές που έριχναν από τους αντιπάλους τους.

Το 41-47 του ημιχρόνου δεν διατηρήθηκε για πολύ. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έκαναν την αντεπίθεση και πέρασαν μπροστά με 59-54 χάρη και πάλι στους Παπανικολόπουλο και Γουίλιαμς. Η Ολύμπια απάντησε με δικό της σερί 9-0, που την έφερε μπροστά στο σκορ με 59-63.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πόνταραν στο μέχρι τότε δυνατό τους σημείο, τα τρίποντα, ενώ εκεί βασίστηκαν και οι γηπεδούχοι. Καμία εκ των δύο δεν φάνηκε να έκανε σωστή επιλογή επιθετικής προσέγγισης του αγώνα, ωστόσο η διαφορά ήταν ήδη υπέρ των φιλοξενουμένων και αυξήθηκε χάρη στην ψυχραιμία στα σουτ για δύο πόντους.

Σταρ
Ο Βλάντιμιρ Κρστιτς ήταν… υπεύθυνος για το προβάδισμα που εξασφάλισαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, ενώ τελείωσε το ματς με 2/2 βολές, 2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε άλλες τόσες ασίστ.

Απογοήτευση
Οι δύο ομάδες! Η νίκη της Ολύμπιας έγινε στην… Λάρισα. Στη ρεβάνς, μία ενδεχόμενη νίκη της ΑΕΛ θα γίνει στην… Λάρισα. Στα πραγματικά εκτός έδρας ματς, όμως, οι ομάδες της Θεσσαλίας ακολουθούν τον γενικότερο κανόνα που ισχύει στην Α1 φέτος και δεν καταφέρνουν να πάρουν αποτέλεσμα.