Άρης - ΠΑΟΚ 62-57

Μετά από 3,5 μήνες ο Άρης νίκησε 62-57 τον πληγωμένο ΠΑΟΚ στο επεισοδιακό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής και σταθεροποίησε τη θέση του στην πρώτη τετράδα της Basket League. Τρίτος έπεσε ο Δικέφαλος μετά την τρίτη εφετινή ήττα του.

Η εξέλιξη

Το 14-5 του ΠΑΟΚ στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα δεν απέτρεψε το ντέρμπι. Η άμυνα του Άρη έβαλε φρένο στον οργανωτικό Όντουμ και ο Βεζένκοφ έδωσε σκορ, με αποτέλεσμα το 19-17 για τους "κίτρινους" από σερί 8-0. Ο Ριντ ήταν η πλέον αξιόπιστη επιθετική λύση για την ομάδα του Πρίφτη, η οποία πήγε στο +5 πριν από το 29-27 του πρώτου ημιχρόνου που λειτούργησε εξισορροπητικά.

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια και οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη χωρίς οι μεν ή οι δε να έχουν ξεκάθαρο πλεονέκτημα. Ακόμη κι όταν ο Άρης ξέφυγε 34-27, ο ΠΑΟΚ απάντησε πειστικά και το 36-36 στο 25' αποτύπωνε την εύθραυστη κατάσταση στο παρκέ. Οι "κίτρινοι" πόνταραν πολύ στην άμυνα, προσωπική ή χώρου, για να κρατήσουν χαμηλά τον "Δικέφαλο" και να χτίσουν το +7 (45-38), αλλά οι χαμένες βολές του Μούρτου τούς στέρησαν ένα μεγαλύτερο προβάδισμα, τη στιγμή που ο Βον αποτελούσε... τη βιώσιμη λύση που έψαχνε ο Μαρκόπουλος.

Ο Άρης μετέτρεψε το 48-46 σε 58-48 στο 34', τίποτα όμως δεν κρίθηκε πριν από το τελευταίο δίλεπτο. Ο Βεζένκοφ το... παράκανε σε κάποιες περιπτώσεις, ο ΠΑΟΚ έτρεξε δικό του σερί και το 60-56 (38:30) τού... χάρισε ελπίδα. Ο Κάρτερ παρόλα αυτά εκτός από 1/2 βολές, έχασε και το τρίποντο της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα ο Μούρτος να σφραγίσει τη νίκη των "κιτρίνων" από τη βολή.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Λαμάρκους Ριντ, ο πρώτος σκόρερ του Άρη και σχεδόν αλάνθαστος.

2. Ο Σπύρος Μούρτος σκόραρε μόνο με βολές. Οι τελευταίες δύο χάρισαν τη νίκη στον Άρη.

3. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ γιατί σε μια όχι καλή βραδιά άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ.

4. Ο Τζέικ Όντουμ για τις ιδέες του, άλλες επιτυχημένες και άλλες όχι.

5. Ο Τζούλιαν Βον που κράτησε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι μέχρι τέλους.

Το φύλλο αγώνα

Στο ντέρμπι που άρχισε στις 18 Οκτωβρίου και τελείωσε την 1η Φεβρουαρίου κυριάρχησε η νευρικότητα, το διάβασμα των κόουτς και οι αποδοτικές άμυνες. Ο Άρης, με την αύρα του Νίκου Γκάλη, νίκησε γιατί είχε περισσότερες λύσεις και ετοιμάζεται να μπει σφήνα στην πρώτη τριάδα αν συνεχίσει να νικάει στο Αλεξάνδρειο, ο ΠΑΟΚ προδόθηκε από τις απουσίες και την αστοχία στις βολές αφήνοντας δεύτερο τον Παναθηναϊκό. Αμφότερες οι ομάδες, δύο εξαιρετικών Ελλήνων κόουτς, μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερο μπάσκετ, η Θεσσαλονίκη πάντως υπάρχει μπασκετικά και αυτό μόνο ως θετικό εκλαμβάνεται.

Το LIVE του αγώνα

15:42
Kαλησπέρα από το Αλεξάνδρειο...
15:47
Αρης-ΠΑΟΚ στις 17.00... Ο αγώνας επαναλαμβάνεται αφού ως γνωστόν είχε διακοπεί (τον πρώτο γύρο) αλλά οι "κίτρινοι" κέρδισαν την υπόθεση μετά από αποφάσεις του ΑΣΕΑΔ και του ΕΣΑΚΕ (στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσέφυγε στο ΑΣΕΑΔ αλλά δεν δικαιώθηκε).

16:13
Θυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ έχει δύο... απρόοπτα τις τελευταίες μέρες πριν το ντέρμπι. Ο Κώστας Κακαρούδης τραυματίστηκε στο ματς με την Κίμκι και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για έξι μήνες (χάνει όλη την σεζόν δηλαδή) ενώ ο Τζέι Αρ Μπρέμερ συνεχίζει την καριέρα του στην Κόνιασπορ
16:14
Το ζέσταμα των παικτών του Αρη
16:16
Στο γήπεδο αναμένεται και ο Νίκος Γκάλης και μάλιστα σχετική αναφορά για την σημασία της παρουσίας του στο γήπεδο έκανε το Σάββατο με δηλώσεις του ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ.
16:16
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είναι πλέον στα αποδυτήρια
16:19
Εξω από το κυλικείο του Παλέ υπήρχε μια μεγάλη τηλεόραση που έπαιζε παλιούς αγώνες του Αρη με τον ΠΑΟΚ
16:27
Το γήπεδο αναμένεται να γεμίσει αφού οι φίλοι του Αρη τις τελευταίες μέρες έδειχναν μεγάλο ενδιαφέρον για την πώληση των εισιτηρίων
16:29
Θυμίζουμε πως πριν λίγες μέρες έγινε συνάντηση μεταξύ της διοίκησης της ΚΑΕ Αρης με εκπροσώπους των συνδέσμων και τονίστηκε πως δεν πρέπει να συμβεί το παραμικρό στο ντέρμπι.
16:31
Στο γήπεδο ξανά οι παίκτες του ΠΑΟΚ, έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο.
16:39
Αποθέωση για τους καλαθοσφαιριστές του Αρη που ξεκίνησαν ξανά ζέσταμα
16:40
Ιδου η είσοδος των παικτών των "κιτρίνων"
16:52
Γεμάτο το Αλεξάνδρειο δέκα λεπτά περίπου πριν αρχίσει το ντέρμπι, σε λίγο θα έχουμε και τις παρουσιάσεις των δύο ομάδων
16:54
Εντονες αποδοκιμασίες κατά την παρουσίαση των παικτών του ΠΑΟΚ
16:55
Κατά την παρουσίαση του Αρη οι οπαδοί των κιτρίνων φωνάζουν "όλε" κάθε φορά που ακούγεται το όνομα παίκτη της ομάδας τους
16:59
Καταπληκτική ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι φίλαθλοι του Άρη
17:00
Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Βεζένκοφ και Νέιμικ για τον Άρη, Κάρτερ, Μαργαρίτης, Βον, Όντουμ και Σαλούστρος για τον ΠΑΟΚ
17:03
Άστοχος ο Βεζένκοφ, αλλά ο Νέιμικ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από τον Μαργαρίτη (2'13')
17:06
Καλάθι και φάουλ από τον Όντουμ (5-11, 4'11'')
17:10
Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έχει καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του, βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Βον. Από την άλλη, ο Άρης παρουσιάζεται νευρικός, με τον Βεζένκοφ να είναι καλα κλεισμένος
17:13
Ο Όντουμ κέρδισε φάουλ από τον Βεζένκοφ. Βολές για τον Αμερικανό (6'54'')
17:17
Ο Βεζένκοφ έκλεψε τη μπάλα και ισοφάρισε (17-17)
17:17
0/3 τρίποντα από τον Όντουμ, αστόχησε σε ένα ακόμα τώρα
17:18
Ωραία προσπάθεια από τον Ριντ και προβάδισμα για τον Άρη (19-17) για πρώτη φορά στο παιχνίδι
17:18
Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο (9'16'')
17:19
Με σερί 8-0 ο Άρης ανέτρεψε για τα καλά τα δεδομένα, χάρη στην άνοδο του Βεζένκοφ
17:19
Τρίποντο από τον Μαργαρίτη και 19-20
17:20
Άστοχα σουτ από Χαρίση και Σίμτσακ
17:20
Ο Κάρτερ πέταξε τη μπάλα πριν ολοκληρωθεί ο χρόνος, αλλά αστόχησε και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 19-20
17:24
Άστοχος ο Όντουμ, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και με δική του προσπάθεια έκανε το σκορ 21-22
17:24
Μέχρι μέσα ο Αντεγκμπόγιε για το 23-22
17:25
Κλέβει ο Αντεγκμπόγιε από τον Όντουμ
17:25
Κακό σουτ από τον Πάσαλιτς, κατοχή για τον ΠΑΟΚ (12'08'')
17:28
Άστοχο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και φάουλ από τον ίδιο στον Λάνγκφορντ (13'48'')
17:28
Άστοχο τρίποντο από τον Τσόχλα, ένα ακόμα
17:29
Βήματα από τον Μούρτο (14'14'')
17:29
Εξαιρετική κίνηση του Σαλούστρου χωρίς τη μπάλα και ισοπαλία (24-24)
17:29
5'34'' για το ημίχρονο
17:34
Άστοχο τρίποντο από τον Βεζένκοφ (3'16'' για το ημίχρονο)
17:37
Τάιμ άουτ στην αναμέτρηση (1'35'' για το ημίχρονο)
17:38
Το +5 είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα των "κίτρινων" στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ο ΛαΜάρκους Ριντ έχει δώσει πολλές λύσεις επιθετικά, ενώ βγαίνουν και οι άμυνες
17:38
Πρώτο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ και 29-27.
17:39
Άστοχο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και ο Λάνγκφορντ στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Αντεγκμπόγιε (19'11'')
17:40
Τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη
17:40
Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύση, επιθετικά στο πρόσωπο του Κέβιν Λάνγκφορντ, μαζεύοντας τη διαφορά
17:41
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Έπεσε από την κερκίδα ένας πυρσός, με ττους διαιτητές να πηγαίνουν προς τη γραμματεία
17:41
Έχει μαζευτεί ένα μικρό σύννεφο καπνού.
17:43
Καθαρίζεται το παρκέ αυτή τη στιγμή και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει ξεκινήσει ξανά ο αγώνας
17:44
Ξανάρχισε το παιχνίδι, με τον Πάσαλιτς να αστοχεί σε δίποντο
17:45
Άστοχος ο Λάνγκφορντ και ο Βον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως δεν ανανεώθηκε η κατοχή, καθώς δεν χτύπησε στη στεφάνη η μπάλα.
17:45
Τάιμ άουτ με 12,2'' για το ημίχρονο. Όλα στη διάθεση του Άρη
17:46
Ο ΠΑΟΚ έχει φάουλ να δώσει οπότε όπως όλα δείχνουν θα το χρησιμοποιήσει στα επόμενα δευτερόλεπτα.
17:47
Εντυπωσιακή τάπα στα ίσια από τον Βον στον Αντεγκμπόγιε!
17:47
Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη μπροστά στο σκορ με 29-27
17:50
Τα στατιστικά του Άρη για το πρώτο ημίχρονο
17:53
Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ για το πρώτο ημίχρονο
18:02
Ετοιμάζονται οι ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο. Πολύ κλειστό ματς σε αυτά τα πρώτα 20', με τον Άρη να πιέζει πολύ στην άμυνα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, να κρατάει χαμηλά τον ΠΑΟΚ (7 πόντοι σε 10 λεπτά) και να έχει το προβάδισμα
18:02
Τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του δευτέρου μέρους
18:03
Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά ξεκινάει κανονικά στην επανάληψη
18:10
Τρίποντο από τον Μαργαρίτη και ο ΠΑΟΚ μειώνει στον πόντο (34-33)
18:10
Άστοχος ο Πάσαλιτς.
18:11
Άστοχος ο Μαργαρίτης, όμως ο Βον κάρφωσε, μετά από μαγική κίνηση του Τζέικ Όντουμ. Ο Αμερικανός πήρε και το φάουλ από τον Νέιμικ
18:11
34-35, 5'23'' για το τρίτο δεκάλεπτο
18:13
Εύστοχη και η βολή για το 34-36
18:13
Ο Βεζένκοφ ισοφαρίζει από κοντά (36-36, 25')
18:15
Παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ από τον Αντεγκμπόγιε (38-38). Φάουλ από τον Σαλούστρο (25'39'')
18:21
2/2 βολές από τον Μούρτο για το μεγαλύτερο προβάδισμα του Άρη (44-38)
18:22
Ο Μούρτος έκλεψε τη μπάλα από τον Τσόχλα και κέρδισε το φάουλ στη συνέχεια. Ευκαιρία να αυξηθεί ακόμα περισσότερο η διαφορά για τους γηπεδούχους
18:22
1/2 βολές για το 45-38 )28'12'')
18:22
Μειώνει ο Λάνγκφορντ σε 45-40
18:23
Νέο φάουλ του Τσόχλα στον Μούρτο (28'51'')
18:29
Το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ.
18:31
Όλα έτοιμα για την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.
18:34
Άστοχο τρίποντο από τον Αντεγκμπόγιε και φάουλ του Ριντ στον Κάρτερ (31'20'')
18:34
Ο Βεζένκοφ έκοψε τον Λάνγκφορντ
18:34
Ο Άρης σκοράρει με τον Βεζένκοφ για το 53-47
18:34
18:35
Με διπλή προσπάθεια ο Σίμτσακ σκοράρει για το 55-47. Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο (32'16'')