Έχει και o άλλος ΠΑΟΚ τον δικό του Ιβάν

Με τον νεοφερμένο Άιβαν Άσκα να κάνει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -14 και νίκησε 78-75 στο Παλατάκι, προστατεύοντας την τέταρτη θέση.

Οι καλύτεροι παίκτες φτιάχνουν - συνήθως- καλύτερες ομάδες. Και ο Άιβαν Άσκα, μια έξτρα ποιοτική λύση στη φροντ λάιν του ΠΑΟΚ, επιλέχθηκε από τον Μαρκόπουλο γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Ο Αμερικάνος ψηλός δεν ήξερε καλά-καλά τα ονόματα των συμπαικτών του, αλλά τη δουλειά του μια χαρά την έκανε κόντρα στον Προμηθέα. Αυτός ήταν ο αστάθμητος παράγοντας στο οριακό 78-75 του "Δικεφάλου" στο Παλατάκι, αποτέλεσμα που τον κράτησε μπροστά από τον Άρη (στην ισοβαθμία).

Ο Άσκα μπήκε στην τέταρτη περίοδο, όταν ο ΠΑΟΚ ήταν στο -13 (62-49) και αποδείχθηκε λαγός στο καπέλο. Έκανε αρχή μ' επιθετικό ριμπάουντ και κατόπιν ήταν καταλυτικός. Έδωσε ασίστ για το 63-57, ισοφάρισε 63-63 με γκολ-φάουλ και μετά το 71-69 του Προμηθέα είχε 6 από τους 7 επόμενους πόντους των γηπεδούχων και δύο αμυντικά ριμπάουντ κάνοντας το 76-73! Με το σκορ στο 78-75 στα 7'' οι Πατρινοί είχαν ευκαιρία για παράταση, αλλά τη χαράμισαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-39, 49-58, 78-75

ΠΑΟΚ: Σόμπι 8(0/7τρ), Κόνιαρης 7(1), Μαργαρίτης, Πέινερς 7, Κλάντον 6(9ρ), Χρυσικόπουλος 13(1τρ, 5ρ), Τσόχλας 5(1), ΜακΦάντεν 18(4/6τρ), Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης 4, Άσκα 9(4ρ)

Προμηθέας: Γκίκας 8(1/8τρ, 4ασ), Φαγέ 11(2), Σαρικόπουλος 6(9ρ), Μουρ 11(1/5τρ, 5ρ), Τζόουνς 13(2/6τρ, 10ρ), Παπαντωνίου 3(1), Γερομίχαλος 9(3/3τρ), Ντίκερσον, Τόντιτς 7(1), Τζέιξεν 7(1)