Νίκη του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα Πατρών

Ο ΠΑΟΚ έχασε την Παρασκευή από την Κλουζ, αλλά το Σάββατο (20/9) εμφανίστηκε βελτιωμένος και επικράτησε 88-78 του Απόλλωνα Πατρών σε αναμέτρηση για το "Patras Cup".

Ο Μαρκ Κάρτερ, που δεν είχε αγωνιστεί στο φιλικό με την Κλουζ λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο, πήρε χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Τζέικ Όντουμ συγκρούστηκε με τον Κέβιν Γκάλογουεϊ και χτύπησε στο γόνατο (σ.σ. η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία σύμφωνα με την ενημέρωση της ΚΑΕ κι εκτός απροόπτου θα αγωνιστεί στο ματς με τον Κόροιβο Αμαλιάδας).

Ο ΠΑΟΚ ήταν συνεχώς μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Όντουμ από τον Νίκο Αργυρόπουλο στο 18-21, κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ πόντους (18-26) στο 9'. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-26. Στο 16' το σκορ ήταν 30-36 υπέρ του "δικεφάλου", μετά το 30-38 ο Απόλλων μείωσε σε 35-38 και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν των Πατρινών με 44-40.

Ο Απόλλων για πρώτη φορά στο ματς πήρε το προβάδισμα στο 26' (56-55), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρε μια διαφορά 11 πόντων (56-67). Στο 35' η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε 77-64, ο Απόλλων μείωσε σε 81-76 αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 40-44, 56-67, 78-88

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 24 (2), Πεν 6, Φιτζπάτρικ 4, Αντωνάκης 8 (1), Μπατής 7 (1), Ελ Αμίν 13 (1), Πελεκούδας, Μολφέτας 4, Νιφόρας, Οικονομόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 11 (1), Βον 16, Οντουμ 7, Σαλούστρος 3 (1), Μαργαρίτης 12, Τσόχλας 8 (2), Λάνκφορντ 13, Δέδας 2, Κακαρούδης 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (1), Λιάπης, Κώττας.