Πρώτο φιλικό και νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" τον Κόροιβο με σκορ 92-74, στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας. Καλή απόδοση από τον "Δικέφαλο" στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο του φιλικό προετοιμασίας έδωσε ο ΠΑΟΚ την Τετάρτη και ο "Δικέφαλος" κέρδισε τον Κόροιβο με σκορ 92-74 (o Kακαρούδης πριν το ματς είχε ενόχληση στον δικέφαλο ενώ δεν αγωνίστηκε ο -τραυματίας- Σαλούστρος που αναμένεται να μην παίξει ούτε στα επόμενα δύο φιλικά). Πλέον οι "ασπρόμαυροι" ετοιμάζονται για το τουρνουά που θα πάρουν μέρος στο Κράλιεβο της Σερβίας και το Σάββατο θα παίξουν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Με πόντους του Βασιλειάδη έγινε το 5-0 και το 10-4 γράφτηκε από τον Ντούβνιακ στο 4'. Με σερί 0-7 διαμορφώθηκε το 10-11 για τον Κόροιβο και ο "Δικέφαλος" (είχε κάποια προβλήματα αμυντικά στην ρακέτα) ισοφάρισε σε 15-15 στην συνέχεια. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (10') ο Δέδας έκανε το 21-21 με τρίποντο.

Στο 13' ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 28-23 και ήταν στο +8 (37-29) στο 15'. Ο Κόροιβος στην συνέχεια "πλησίασε" στο σκορ (38-33 στο 17') και ισοφάρισε σε 38-38 στο 18'. Με μια βολή του Τέπιτς έγινε το 41-40 και το ημίχρονο έληξε με 41-42 (από τον ΠΑΟΚ ήταν καλοί ο Ντούβνιακ και ο Βασιλειάδης ενώ ο Χαριτόπουλος ξεχώριζε από τους φιλοξενούμενους).

Με σερί 5-0 από τον ΠΑΟΚ, γράφτηκε το 46-45 και μετά το 54-47 από τον Τέπιτς (ο "Δικέφαλος" ήταν αρκετά καλός αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο, μέχρι εκείνο το σημείο). Οι "ασπρόμαυροι" ξέφυγαν με 13 πόντους (62-49) στο 27' και ήταν στο +9 (65-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το 70-56 στο 32' προήλθε μετά από δίποντο του Βασιλειάδη ο οποίος μετά έκανε το 72-58 (33'). Στο 34' ο "Δικέφαλος" κέρδιζε με 14 πόντους (74-60) διαφορά και ο Μάρκοβιτς "έγραψε" το 76-60 στο 35'. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει για την υπόθεση νίκη και το ματς τελείωσε με 92-74

Δεκάλεπτα: 21-21, 41-42, 65-56, 92-74

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος):Ντούβνιακ 16 (1), Τέπιτς 17 (2), Τσόχλας 8 (2), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 17 (3), Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 6, Μάρκοβιτς 9, Κώττας 2, Καμάρας 2, Καραμανώλης

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος):Ντέιβις 10, Χαριτόπουλος 13 (1), Τραϊανός 2, Τρότερ 9 (1), Γεωργάκης 11, Χάρις 16 (2), Καμαριώτης 2, Βασιλόπουλος 9 (1), Συνετός 2