Άρης - ΑΕΚ 74-69

Ο ΑΕΚ προηγήθηκε 54-40, ο Άρης ωστόσο έκανε την ανατροπή με όπλο την άμυνα ζώνης και νικώντας 74-69 στο άδειο "Nick Galis Hall" έστειλε τη σειρά των μικρών τελικών σε τέταρτο παιχνίδι. Μεγάλο ματς από τον Βασίλη Σίμτσακ (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Έτσι κρίθηκε

Οι δυο ομάδες όφειλαν να προσαρμοστούν στις ειδικές συνθήκες που προέκυψαν, αφού εκτός των άδειων κερκίδων στελέχη αμφότερων τέθηκαν εκτός μάχης λόγω του επεισοδιακού φινάλε στο δεύτερο ματς και της ποινής που τους επιβλήθηκε.

Ο Άρης άρχισε καλύτερα με το 13-8 αλλά χωρίς τους τιμωρημένους Γουότερς και Γουάιτ στη διάθεση του Πρίφτη δεν ήταν εύκολο να διατηρήσει τα ίδια στάνταρντς. Η ΑΕΚ προσπέρασε για πρώτη φορά 15-14 και με επιμέρους 10-0 πήγε στο 25-16 βγάζοντας στο παρκέ το βάθος της. Ο Πρίφτης έπαιξε με τρεις κοντούς μήπως και δει προκοπή, οι "κίτρινοι" ωστόσο είχαν 1/10 τρίποντα που έγιναν 1/15 τρίποντα μέχρι το 20' και με τον ΜακΝιλ χαμηλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν πιο κοντά από το -6 (36-30 του ημιχρόνου). Ο Χέρστον ήταν αψεγάδιαστος στις δύο πλευρές του παρκέ και φτάνοντας τους 16 προσωπικούς έκανε το 47-36, προτού ο Κάρτερ "τιμωρήσει" την αντίπαλη ζώνη με το 54-40.

Πάντως ο κόουτς του Άρη επέμεινε στην προσαρμοσμένη άμυνα και σε συνδυασμό με την άνοδο του ΜακΝιλ ο Άρης βρήκε πάτημα να επιστρέψει. Ο Αμερικάνος σκόρερ έφτασε από τους 2 στους 9 πόντους και το 54-49 του 30' δημιούργησε νέες συνθήκες. Ο ίδιος μάλιστα με τρίποντο (μετά από 0/7) έκανε το 52-54, προτού ο Σίμτσακ φέρει τους γηπεδούχους στο -1 (56-57) από το -14.

Οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να "φρενάρουν" την ορμή του Άρη, αφού είχαν κακές επιλογές, και το 62-59 στο 34'30'' τον μετέτρεψε σε φαβορί. Το 66-62 (36'39'') επιβεβαίωσε το παραπάνω, αφού οι παίκτες του Πρίφτη ήταν πιο ήρεμοι, είχαν και το μομέντουμ. Αντίθετα οι παίκτες του Ζντοβτς ήθελαν να σπάσουν την κατάρα του τριπόντου χωρίς να περάσουν την μπάλα μέσα, αλλά ουδείς ευστόχησε, ούτε ο Μπράουν ούτε ο Μιλόσεβιτς ούτε ο Καλαμπόκης, και όταν ο Ξανθόπουλος στο 39'31'' έκανε το 71-64 όλα τέλειωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69

Άρης: Ξανθόπουλος 6(2/7τρ, 4ασ), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7(5ρ), Σίμτσακ 22(9/13δ, 10ρ - 9επ), ΜακΝιλ 15(1/8τρ, 8ρ, 8ασ), Φλιώνης, Ζάρας 6, Κοέν 11(5ρ), Μούρτος 3(5ρ)

ΑΕΚ: Μιλόσεβιτς 8(2/8τρ, 13ρ, 3ασ), Κάρτερ 18(4/8τρ), Μπράουν 14(2/9τρ, 6ρ, 7λ), Καλαμπόκης 5(0/5τρ), Μαυροειδής 2, Χέρστον 16, Σαρικόπουλος (6ρ), Μωραΐτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 6(5ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Βασίλης Σίμτσακ, ο μόνος σέντερ στην αποστολή του Άρη, έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση. Σκόραρε 22 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ - τα 9 εξ αυτών επιθετικά, κερδίζοντας κατά κράτος τους τρεις ψηλούς της ΑΕΚ.

Το φύλλο αγώνα

Αυτή τη σειρά θα συνεχίσει να μας εκπλήσσει. Ο Άρης έδειχνε τελειωμένος μετά το 54-40, αλλά η άμυνα ζώνης και ο οίστρος του ΜακΝιλ που έγινε πλέι μέικερ άλλαξαν τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον προσανατολισμό τους, θέλησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με τρίποντα, χάθηκαν τα περισσότερα και μαζί ο αγώνας που θα τους έστελνε σε διακοπές με την τρίτη θέση ως ανταμοιβή. Τώρα ρισκάρουν μια ήττα στο ΟΑΚΑ με τους Αμερικανούς του Άρη, Γουάιτ και Γουότερς, παρόντες. Μην αποκλείετε πλέον ένα πέμπτο ματς, αφού όλο και κάτι διαφορετικό μας επιφυλάσσει ο αγώνας του Σαββάτου.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

Το LIVE του αγώνα

18:46
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από την έναρξη του τρίτου αγώνα της σειράς μεταξύ του Άρη και της ΑΕΚ στη μάχη για την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη της Basket League.
18:47
Μετά τα όσα επεισοδιακά συνέβησαν στο ματς του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ οι συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα έχουν αλλάξει δραματικά.
18:48
Ο Άρης θα παίξει μονάχα μ' έναν Αμερικανό, τον ΜακΝιλ, αφού οι Γουότερς και Γουάιτ τιμωρήθηκαν ενώ ο Χάγκινς είναι τραυματίας, την ίδια στιγμή που η διοίκηση της ΚΑΕ αποφάσισε το ματς να γίνει κεκλεισμένων των θυρών ως ένδειξη διαμαρτυρίας.
18:50
Απουσίες πάντως έχει και η ΑΕΚ, αφού Σάκοτα και Παπαντωνίου που ενεπλάκησαν στη σύρραξξη του φινάλε τιμωρήθηκαν με μία αγωνιστική, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης και ο Κατσίβελης είναι τραυματίες.
18:50
H ΑΕΚ προηγείται με 2-0 και αν κάνει δεύτερο μπρέικ στο ¨"Nick Galis Hall" τελειώνει τη σειρά.
18:52
Η αναμέτρηση μεταδίδεται τηλεοπτικά από το NOVASports 2.
18:55
Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν την προθέρμανσή τους ενόψει του τζάμπολ.
18:59
Ο Καλαμπόκης, αν και μία προπόνηση, είναι όχι μόνο στην αποστολή αλλά και στην 5άδα της ΑΕΚ.
19:00
Άρχισε το παιχνίδι.
19:00
Με τρίποντο του Ξανθόπολου άρχισε το ματς, 3-0.
19:02
1'12'' - Από ένα λάθος η κάθε ομάδα. Το 3-0 δεν έχει αλλάξει.
19:02
1'47'' - Ο Σίμτσακ το 5-0 για τον Άρη.
19:04
2'59'' - Με 4-0 της ΑΕΚ, γίνεται το 5-4.
19:06
4'45'' - Ο ΜακΝιλ κάνει το 9-6 για τον Άρη με τους πρώτους δικούς του πόντους.
19:08
5'52'' - Με 1/7 τρίποντα ο Άρης, θα μπορούσε να έχει ξεμακρύνει (11-8).
19:08
6'13'' - Ο Κοέν κάνει το 13-8.
19:11
7'12'' - O Έρικ μειώνει από κοντά.
19:13
7'54'' - Πρώτο τρίποντο για την ΑΕΚ, 14-13.
19:14
9'54'' - Πρώτο προβάδισμα για ΑΕΚ με λέι απ του Μιλόσεβιτς (15-14).
19:16
9'40'' - Ο Μπράουν τρίποντο από τη γωνία (16-18).
19:17
10'00'' - Διπλή χαμένη ευκαιρία του Άρη, Κλείνει στο 18-16 για την ΑΕΚ το πρώτο 10λεπτο.
19:20
10'58'' - Ο Χέρστον έχει 4 σερί και η ΑΕΚ ξεφεύγει 22-16.
19:21
Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη μετά το τρίποντο του Κάρτερ για το 25-16 της ΑΕΚ.
19:23
11'54'' - Ο Ζάρας απεγκλωβίζει τον Άρη (18-25).
19:24
12'48'' - Τρομερό κόψιμο του Χέρστον στον Σίμτσακ.
19:27
13'27'' - Ο Σίμτσακ μειώνει με βολές σε 27-22.
19:28
14'23'' - Ο Μπράουν έχει 7 πόντους στο 29-22 της ΑΕΚ.
19:29
14'49'' - Ο Μπράουν σκοράρει ξανά στο τρανζίσιον. Τάιμ άουτ ο Πρίφτης.
19:29
Ο Άρης έχει 1/10 τρίποντα!
19:32
15'34'' - Ασίστ του Σαρικόπουλου και 33-22 από τον Καλαμπόκη.
19:33
16'37'' - Τρομερές άμυνες από τον Χέρστον που έχει 4 τάπες!
19:36
17'17'' - Μία βολή του Τσούπκοβιτς και δίποντο από επιθετικό ριμπάουντ του Σίμτσακ κάνουν το 27-33. Μίνι 5-0 του Άρη.
19:38
Ο Ζντοβτς έχει βάλει στο ματς και τον Τσαλμπούρη.
19:39
18'08'' - Δύο βολές από τον Καλαμπόκη (27-35).
19:42
18'45'' - Οι βολές του Κοέν φέρνουν το 30-36.
19:43
19'54'' - Ο Τσαλμπούρης κόβει τον Μούρτο στον αιφνιδιασμό.
19:44
20'00'' - Χάνει την τελευταία επίθεση ο Άρης, η ΑΕΚ είναι στο +6 μετά από 20 λεπτά (36-30).
19:45
Μπράουν με 9 πόντους και Χέρστον με 8 είναι οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ που έχει 28 έναντι 21 ριμπάουντ.
19:46
Ο Τσούπκοβιτς με 7 πόντους είναι ο αρχισκόρερ του Άρη, ο οποίος εκτός του ότι υστερεί στα ριμπάουντ έχει 1/15 τρίποντα και 14 χαμένα στη σειρά!
19:59
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:00
20'38'' - Τρίποντο του Μιλόσεβιτς για το 39-30 της ΑΕΚ.
20:01
21'35'' - Ο Χέρστον στέλνει την ΑΕΚ στο +10 (42-32).
20:03
22'27'' - Ο Άρης μειώνει στους έξι (36-42).
20:05
23'15'' - Ο Χέρστον κάνει το 47-36 με νέο τρίποντο.
20:07
25'03'' - Ο ΜακΝιλ σκοράρει μετά από ώρα, 40-49.
20:09
25'58'' - Ο Κάρτερ σκοράρει για τρεις απέναντι στη ζώνη, 40-54.
20:12
27'15'' - Ο ΜακΝιλ έχει τρεις σερί για το -11 (54-43).
20:15
28'15'' - Ο ΜακΝιλ χάνει την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους έξι (45-54).
20:16
29'00'' - Ο Άρης έχει μειώσει τη μισή διαφορά (47-54).
20:17
29'44'' - Ο ΜακΝιλ σκοράρει από το ύψος των βολών, 49-54.
20:22
31'07'' - To πρώτο τρίποντο του ΜακΝιλ κάνει το 52-54.
20:22
31'29'' - Ο Κάρτερ απαντάει γρήγορα (52-57).
20:24
32'10'' - Ο Σίμτσακ μειώνει στον πόντο (56-57).
20:24
32'30'' - Ο Έρικ παίρνει τη... ρεβάνς (56-59).
20:26
33'50'' - Ο ΜακΝιλ με 2/2β. βάζει μπροστά τον Άρη (60-59).
20:28
34'30'' - Ασίστ του ΜακΝιλ για τον 18ο πόντο του Σίμτσακ (62-59). Τάιμ άουτ ο Ζντοβτς.
20:31
35'30'' - Ο Μπράουν με τρίποντο το 62-62.
20:32
36'20'' - Ο Σίμτσακ σκοράρει για το 64-62 του Άρη. Έχει 20 πλέον.
20:32
36'39'' - Ο Κοέν με 2/2 βολές φέρνει τον Άρη στο +4 (66-62).
20:33
37'00'' - Μειώνει ο Κάρτερ με λέι απ απέναντι στον Κοέν (66-64).
20:36
37'41' - Ο Μπράουν χάνει τρίποντο.
20:36
37'50'' - Ο Σίμτσακ κάνει με βολές το 68-64.
20:37
38'05'' - Ξανά άστοχο τρίποντο για την ΑΕΚ, δια χειρός Μιλόσεβιτς.
20:38
38'42'' - Χάνει τρίποντο και ο Καλαμπόκης.
20:38
39'06'' - Μετά το άστοχο σουτ του ΜακΝιλ δίνει φάουλ ο Μούρτος.
20:39
39'45'' - Χάνει τρίποντο και ο Μπράουν.
20:39
39'31'' - Ο Ξανθόπουλος ελεύθερος εκτελεί για τρεις, 71-64.
20:41
39'38'' - Ο Κάρτερ πατάει τη γραμμά και μειώνει 71-66.
20:42
39'46'' - Ο Κάρτερ βάζει τρίποντο μετά τις βολές του Κοέν (73-69).
20:43
39'48'' - Ο ΜακΝιλ έχει 1/2 βολές (74-69).
20:43
Χαμένο τρίποντο του Μωραΐτη και νίκη 74-69 για τον Άρη στο άδειο Παλέ.
20:44
Η ομάδα του Πρίφτη μειώνει σε 2-1 και στο ΟΑΚΑ το Σάββατο κυνηγάει την ισοφάριση με τους Γουότερς και Γουάιτ παρόντες.
20:44
Η ΑΕΚ ήταν στο +14, αλλά ξόδεψε την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά μια ώρα αρχύτερα.