Εφές-Ολυμπιακός 73-79 (video)

Σε υψηλό επίπεδο ετοιμότητας για την εποχή δείχνει να βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 79-73 της Εφές Πίλσεν για το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.

Το να πετύχεις 49 πόντους κόντρα σε μία ομάδα που προπονεί και κοουτσάρει ο Ντούσαν Ιβκοβιτς δεν είναι κάτι εύκολο. Ο Ολυμπιακός το κατάφερε γιατί οι περιφερειακοί του βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κατά το οποίο οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν θραύση.

Από το 21-24 του 10' φτάσαμε στο 33-43 του 17' με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λοτζέσκι, Σπανούλη και Σλούκα οι οποίοι πέτυχαν τους 34 από τους 49 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος (ο Λοτζέσκι μόνος του είχε 16).

Η Εφές αντεπιτέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ισοφάρισε (60-60), πήρε και το προβάδισμα με διαφορά 6 πόντων αλλά η ομάδα του Πειραιά έδειξε έτοιμη να απαντήσει και σ' αυτό το ερώτημα. Από το 68-68 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 71-77 δείχνοντας ότι βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση ενόψει και του αγώνα Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στις 8 Οκτωβρίου.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4 (4ριμπ), Χάντερ 4 (4ριμπ),Ντάνστον 13 (3ριμπ), Σπανούλης 14 (1τριπ, 7ασ), Σλούκας 14 (3τριπ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ριμπ, 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ασ).

Δείτε τις καλύτερες προσπάθειες του Λοτζέσκι στο παιχνίδι.

Τo live του αγώνα:

17:46
Καλησπέρα σας!
17:47
Σε περίπου δέκα λεπτά αναμένεται να αρχίσει το ματς ανάμεσα στην Εφές και τον Ολυμπιακό.
17:47
Η αναμέτρηση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Rixon Cup.
17:48
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
17:53
Πρίντεζης, Ντάνστον, Σπανούλης, Λαφαγιέτ και Λοτζέσκι οι βασικοί του Ολυμπιακού κόντρα στην Εφές.
17:54
Πρώτη επίθεση για την Εφές.
17:54
Ο Σάριτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 3-0.
17:55
Ο Ντάνστον σκοράρει από κοντά για το 3-2.
17:56
Ο Σπανούλης κερδίζει φάουλ από τον Τζάνινγκ. Νέα επίθεση για τον Ολυμπιακό.
17:56
Ο Λοτζέσκι κερδίζει φάουλ από τον Περπέρογλου σε προσπάθεια για τρίποντο και πηγαίνει στη γραμμή των βολών.
17:57
Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού διαμορφώνει το 3-5 με 3/3 βολές, στο 1'45''.
17:58
Ο Λοτζέσκι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 3-8.
18:00
Ο Στεφάν Λάσμε κερδίζει φάουλ από τον Λοτζέσκι. Επαναφορά για την Εφές.
18:01
Τάιμ άουτ γιατην Εφές Αναντολού, στο 3'10''.
18:02
Ο Μπαλμπάι σκοράρει από κοντά για το 5-8.
18:04
Ο Λάσμε διαμορφώνει το 7-8 με 2/2 βολές, στο 4'39''.
18:05
Ο Ολυμπιακός παίζει στα τελευταία λεπτά με τρία γκαρντ, τους Σπανούλη, Λαφαγιέτ και Σλούκα.
18:05
Ο Περπέρογλου δίνει το προβάδισμα στην Αναντολού Εφές (9-8). Στο 6-0 το σερί των Τούρκων.
18:06
Ο Σλούκας διαμορφώνει το 9-11 με τρίποντο.
18:06
Ο Περπέρογλου με 1/2 βολές μειώνει σε 10-11, στο 5'43''.
18:07
Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα διαμορφώνει το 10-13.
18:09
Ο Ντάριο Σάριτς με 1/2 βολές μειώνει σε 11-13, στα 3'12'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
18:10
Ο Οθέλο Χάντερ με γκολ-φάουλ στέλνει τη διαφορά στο +5 (11-16, στο 7'15'').
18:11
Ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 2/2 βολές μειώνει σε 13-16 για την Αναντολού Εφές.
18:12
Ο Βασίλης Σπανούλης διατηρεί το +5 (13-18, στο 7'30'') για τον Ολυμπιακό, με 2/2 βολές.
18:13
Ο Σάριτς με 2/2 βολές μειώνει σε 15-18 για τους Τούρκους.
18:13
Ο Ντρέιπερ με καλάθι στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 17-18. Ο Σλούκας απαντάει άμεσα για τον Ολυμπιακό (17-20, στο 8'30'').
18:14
Ο Σπανούλης σκοράρει για το 17-22.
18:15
Ο Οσμάν σκοράρει από κοντά για το 19-22.
18:16
Ο Σπανούλης από τη γραμμή των βολών διαμορφώνει το 19-24.
18:16
Ο Μπιέλιτσα διαμορφώνει το 21-24 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
18:19
Ο Σλούκας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 21-27, στο 10'26''.
18:20
Ο Πρίντεζης στέλνει τη διαφορά στο +8 (21-29, στο 10'55'') για το Ολυμπιακό.
18:20
Ο Οσμάν μειώνει σε 23-29.
18:21
Ο Ντάνστον σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Λάσμε, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και κάνει το 23-32.
18:22
Ο Οσμάν ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 για το 26-32.
18:22
Ο Οσμάν σκοράρει εκ νέου για την Αναντολού Εφές (28-32, στο 12'40'').
18:23
Νέο καλάθι από τον Οσμάν και η Αναντολού Εφές μειώνει σε 30-32.
18:24
Ο Σλούκας διαμορφώνει το 30-33 με 1/2 βολές.
18:27
Ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 1/2 βολές ισοφαρίζει σε 33-33, στα 5'38'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας καλεί τάιμ άουτ.
18:29
Ο Λοτζέσκι διαμορφώνει το 33-35.
18:30
Ο Πρίντεζης στέλνει τη διαφορά στο +4 (33-37, στο 15'34'') και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ.
18:33
Ο Σπανούλης σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Μπαλμπάι και διαμορφώνει το 33-40 με τη συμπληρωματική βολή.
18:34
Ο Λοτζέσκι εκτοξεύει τη διαφορά στο +10 (33-43, στο 16'58'') με τρίποντο.
18:35
Ο Λοτζέσκι κερδίζει φάουλ από τον Περπέρογλου και διαμορφώνει το 36-45 με 2/2 βολές, στα 2'39'' για τη λήξη του ημιχρόνου.
18:37
Ο Λοτζέσκι (16π.) με νέο τρίποντο κάνει το 39-48.
18:39
O Xάντερ διαμορφώνει το 40-49 με 1/2 βολές.
18:39
Η Εφές πιέζει σε όλο το γήπεδο.
18:40
Ο Οσμάν κερδίζει φάουλ από τον Λαφαγιέτ κι έχει δικαίωμα για δυο βολές.
18:41
Η Αναντολού Εφές μειώνει σε 41-49 με 1/2 βολές του Οσμάν. Απομένουν 32'' για τη λήξη του ημιχρόνου.
18:41
Ο Σάριτς αστοχεί σε τρίποντο.
18:42
Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 41-49.
18:42
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-49.
18:44
Ο Ολυμπιακός διατηρεί σταθερά το προβάδισμα κι αντέχει στην πίεση των Τούρκων
18:47
Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς και ο Στράτος Περπέρογλου κοντράρονται σήμερα με την πρώην ομάδα τους
18:55
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 9 (5 ασ), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 16 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Λαφαγιέτ.
18:57
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:58
Ο Μίλκο Μπιέλιτσα μειώνει σε 43-49 για την Αναντολού Εφές.
18:58
Ο Λοτζέσκι διαμορφώνει το 43-51.
18:58
Ο Μπράιαντ Ντάνστον στέλνει τη διαφορά στο +10 (43-53, στο 21'35'').
19:02
Ο Ντάνστον κάνει το 46-55.
19:03
Ο Μίλκο Μπιέλιτσα σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Ντάνστον και διαμορφώνει το 49-55 με έμμεσο τρίποντο στο 23'45''.
19:04
Ο Ντάριο Σάριτς μειώνει σε 51-55 με 2/2 βολές.
19:04
Ο Σλούκας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 51-58.
19:06
Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ.
19:09
Ο Ντάνστον σκοράρει από κοντά για το 51-60.
19:09
Ο Ντρέιπερ μειώνει σε 53-60 για την Αναντολού Εφές.
19:10
Ο Ντρέιπερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και οι Τούρκοι μειώνουν σε 56-60.
19:10
Ο Τζάνινγκ μειώνει σε 58-60.
19:11
Ο Οσμάν σκοράρει στον αιφνιδιασμό (60-60), κερδίζει φάουλ από τον Λοτζέσκι κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
19:11
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας καλεί τάιμ άουτ.
19:12
Στο 9-0 το σερί της Αναντολού Εφές.
19:13
Ο Οσμάν ευστοχεί στην συμπληρωματική βολή και δίνει το προβάδισμα στην Εφές (61-60, στο 27'30'').
19:14
Ο Λάσμε κόβει εντυπωσιακά τον Σλούκα...
19:17
Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται στο 61-60 υπέρ της Αναντολού Εφές.
19:17
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60.
19:20
O Λαφαγιέτ αστοχεί σε τρίποντο. Ο Μπαλμπάι ευστοχεί από κοντά για το 66-60.
19:21
Άστοχο τρίποντο από τον Πέτγουεϊ, ριμπάουντ από τον Λάσμε.
19:22
Στο 15-0 σερί της Αναντολού Εφές (από το 51-60, στο 66-60).
19:23
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 66-63 στο 33'40''.
19:24
Ο Μπιέλιτσα διαμορφώνει το 68-63, στα 5'43'' για τη λήξη του αγώνα.
19:25
Η Εφές του Στράτου Περπέρογλου προηγείται του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη
19:27
Ο Σπανούλης ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 για το 68-68. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ.
19:29
Ο Ντρέιπερ αστοχεί σε δυο βολές. Παραμένει το 68-68.
19:29
Ο Λαφαγιέτ ευστοχεί σε τρίποντο και ο Ολυμπιακός προηγείται με 68-71, στο 36'45''.
19:30
Ο Ντρέιπερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Αναντολού Εφές ισοφαρίζει σε 71-71.
19:31
Ο Πέτγουεϊ δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (71-73).
19:31
Απομένουν 2'10'' για τη λήξη της αναμέτρησης.
19:33
Ο Ντάνστον με 2/2 βολές διαμορφώνει το 71-75.
19:34
Ο Λοτζέσκι με καλάθι στον αιφνιδιασμό κάνει το 71-77.
19:34
19:39
Ο Οσμάν μειώνει σε 73-77 στα 19'' για τη λήξη.
19:40
Ο Σλούκας κερδίζει φάουλ από τον Λάσμε και διαμορφώνει το 73-79 με 2/2 βολές.
19:41
Ο Ολυμπιακός ξεκινά ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο ''Gloria Cup''. Οι ''ερυθρόλευκοι'' επικράτησαν με 79-73 της Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη.
19:42
Οι Τούρκοι ''έτρεξαν'' σερί 15-0 και προηγήθηκαν 66-60 στο 33' όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά.
19:43
Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας, ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας(21:15).
19:45
Διαβάστε την ανασκόπηση του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Αναντολού Εφές.