Ολυμπιακός - Ούνιξ Καζάν 70-65

Με τους Ντάνστον και Σπανούλη παρόντες αυτή τη φορά και τον Γιώργο Πρίντεζη εκτός, ο Ολυμπιακός επικράτησε 70-65 της Ούνιξ Καζάν του Αργύρη Πεδουλάκη στο Ρέθυμνο στο πλαίσιο του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης". Κινδύνεψαν στο φινάλε οι "ερυθρόλευκοι" από ένα σερί των Ρώσων.

Η πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης δυσκόλεψε αρκετά την Ούνιξ, με τους "ερυθρόλευκους" παρά το γεγονός πως υπήρξαν άστοχοι στις πρώτες προσπάθειες, να ολοκληρώνουν τελικά στο +2 την πρώτη περίοδο. Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να εξακολουθούν αν βγάζουν τρομερή ενέργεια στην άμυνα αλλά να ψάχνουν την έξτρα πάσα για να βγει το ελεύθερο σουτ, καθώς είχαν ελάχιστη δημιουργία από τη ρακέτα.

Με την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με τον αρχηγό να μοιράζει ασίστ στον Χάντερ και να στέλνει τη διαφορά στο +6 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους, οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος, με τον Σλούκα να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Πέτγουεϊ να βοηθάει επιθετικά. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Ούνιξ προσπάθησε να επιστρέψει με εύστοχα μακρινά σουτ αλλά Σπανούλης και Λοτζέσκι έστειλαν τη διαφορά στο +10. Με ένα αναπάντητο σερί η ομάδα του Πεδουλάκη ισοφάρισε λίγο πριν από το φινάλε, με το καθοριστικό τρίποντο του Μάντζαρη και τη μία βολή του Λοτζέσκι να διαμορφώνει το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-29, 52-45, 70-65.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 10, Σπανούλης 13 (3), Μάντζαρης 8, Καββαδάς, Σλούκας 3, Κατσίβελης 5 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 12 (1), Αγραβάνης 3 (1).

Ούνιξ Κάζαν (Πεδουλάκης):Ουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2).

Το live του φιλικού:

15:44
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Ούνιξ Καζάν.
15:47
Εν αντιθέσει με χθες, στη δωδεκάδα του Ολυμπιακού για τον αγώνα με τους Ρώσους βρίσκονται τόσο ο Βασίλης Σπανούλης όσο και ο Μπράιαν Ντάνστον.
15:49
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ της αναμέτρησης.
15:50
Λάθος για τον Ολυμπιακό στην πρώτη επίθεση
15:51
Ο Καϊμακόγλου ανοίγει το σκορ με τρίποντο (0-3).
15:53
Βήματα από τον Λάνγκφορντ. Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά.
15:54
Εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ (2-3 στο 3ο λεπτό).
15:54
Καλάθι από τον Λοτζέσκι (4-3).
15:55
Αντιαθλητικό φάουλ του Ουάιτ στον Ντάνστον.
15:56
1/2 βολές από τον σέντερ του Ολυμπιακού (5-5).
15:56
Πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια για τον Ολυμπιακό.
15:57
Καλάθι από τον Ντάνστον, ο οποίος κερδίζει και το φάουλ (7-5).
15:57
Εύστοχος και στη βολή ο Ντάνστον. Στο +3 (8-5) ο Ολυμπιακός.
15:58
Πολύ καλή άμυνα από τους "ερυθρόλευκους" που έχουν δυσκολέψει σημαντικά την Ούνιξ Καζάν στα πρώτα πέντε λεπτά.
15:58
Παράβαση τριών δευτερολέπτων από τον Χάντερ.
15:59
Ξανά στο +3 ο Ολυμπιακός (10-7).
16:00
Έμμεσο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ (10-10).
16:02
Αναγκαστική αλλαγή για τον Λοτζέσκι, ο οποίος έχει πρόβλημα με... το παπούτσι του. Στη θέση του ο Κατσίβελης.
16:03
Νέο κερδισμένο φάουλ από τον Λάνγκφορντ, που κερδίζει τις μάχες κοντά στο καλάθι (10-11).
16:03
Τρίποντο από τον Κατσίβελη (13-11).
16:04
2/2 βολές από τον Λάνγκφορντ και... ξανά ισοπαλία (13-13).
16:05
Βήματα από τον Κατσίβελη.
16:07
Στον πάγκο ο Λαφαγιέτ, φορτωμένος με φάουλ. Στη θέση του περνάει ο Μάντζαρης.
16:07
Δύσκολο καλάθι από τον Σανικίτζε (13-15).
16:07
Απαντάει με τρίποντο ο Πέτγουεϊ.
16:08
Ξανά στη "γραμμή της φιλανθρωπίας" ο Λάνγκφορντ (16-16).
16:11
Πολλά φάουλ από τις δύο ομάδες, με τον Λάνγκφορντ να πηγαίνει διαρκώς στη γραμμή των ελευθέρων βολών, δίχως όμως να μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Αμερικανός κόμπο γκαρντ.
16:12
Τέσσερις χαμένες βολές έχει ο παίκτης των Ρώσων.
16:12
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
16:13
Πρώτη κατοχή για τους Ρώσους και κερδισμένο φάουλ.
16:13
Λοτζέσκι αντί Κατσίβελη για τον Ολυμπιακό.
16:14
Σκεπάζει το καλάθι ο Χάντερ, οδηγώντας τους παίκτες της Ούνιξ σε λάθος.
16:14
Εκατέρωθεν λάθη, με το σκορ να μην έχει αλλάξει.
16:15
Τάιμ άουτ από τον Αργύρη Πεδουλάκη.
16:15
Ο Ολυμπιακός βγάζει πολλή ενέργεια στην άμυνα, αλλά δεν μπορεί να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.
16:17
Κλέψιμο από τον Μάντζαρη.
16:18
Τέλος στην επιθετική ανομβρία δια χειρός Λοτζέσκι (20-16).
16:18
Εντυπωσιακό μπλοκ του Σανικίτζε πάνω στον Χάντερ.
16:19
Τεχνική ποινή στον Τζερελς. Ο Σλούκας πάει να εκτελέσει τις βολές.
16:19
1/2 από τον παίκτη του Ολυμπιακού.
16:20
Μετά από περίπου τέσσερα λεπτά, η Ούνιξ Καζάν σκοράρει με το τρίποντο του Τζέρελς (21-19).
16:20
Καλάθι από τον Ζήση και ισοπαλία (21-21).
16:21
Σερί 5-0 από τους Ρώσους, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο (βήματα από τον Αγραβάνη).
16:21
Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
16:24
Καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό αφού ο Ζήσης σουτάρει στην εκπνοή υπό κακές προϋποθέσεις (21-21).
16:24
Τάπα του Σοκόλοφ στον Αγραβάνη.
16:25
Βολές για τον Ντάνστον, που κερδίζει το φάουλ από τον Σοκόλοφ.
16:26
Αλάνθαστος ο Αμερικανός σέντερ, ο οποίος φέρνει τον Ολυμπιακό στο +2 (23-21).
16:26
Τάιμ άουτ καλεί ο Αργύρης Πεδουλάκης.
16:27
Επιθετικό φάουλ από τον Σοκόλοφ. Κατοχή ξανά για τον Ολυμπιακό.
16:28
Σειρά του Ντάνστον να τον... μιμηθεί.
16:28
Καλάθι από τον Φίσερ μπροστά στα απλωμένα χέρια του Ντάνστον (23-23).
16:29
Τρίποντο από τον Σπανούλη.
16:32
Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Ζήσης (26-26 στο 17'30'').
16:32
Δύο βολές για τον Σπανούλη.
16:32
Εύστοχος και στις δύο ο αρχηγός του Ολυμπιακού (28-26).
16:33
Άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό.
16:33
Άλεϊ ουπ κάρφωμα από τον Χάντερ (μετά από ασίστ του Σπανούλη) στον αιφνιδιασμό.
16:34
Κάρφωμα του Φίσερ, ο οποίος εκμεταλλεύεται την αδράνεια της "ερυθρόλευκης" άμυνας.
16:35
Καλάθι του Χάντερ, ο οποίος κερδίζει το φάουλ αλλά αστοχεί στην ελεύθερη βολή.
16:35
Παρόλ' αυτά, οι ΄'ερυθρόλευκοι" παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Σπανούλης "εκτελεί" από τα οκτώ μέτρα.
16:36
Φάουλ του Σλούκα στον Λάνγκφορντ με 0.3'' να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.
16:36
Εύστοχος μόνο στη μία ο παίκτης των Ρώσων.
16:37
Ημίχρονο στο "Μελίνα Μερκούρη": Ολυμπιακός - Ούνιξ Καζάν 35-29
16:39
Από τρία φάουλ έχουν οι Πέτγουεϊ και Ντάνστον για τον Ολυμπιακό.
16:43
9/11 βολές, 7/18 δίποντα και 4/12 τρίποντα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος.
16:43
6/11 βολές, 7/21 δίποντα και 3/5 τρίποντα για την Ούνιξ Καζάν.
16:50
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη επίθεση.
16:50
Άστοχο σουτ από τον Λοτζέσκι.
16:50
Φάουλ από τον Αμερικανό -με βελγικό διαβατήριο- γκαρντ/φόργουορντ των "ερυθρολεύκων". Βολές για τον Καϊμακόγλου.
16:51
2/2 από τον "Κάι" (35-31).
16:51
Άστοχος από την περιφέρεια ο Λαφαγιέτ.
16:52
Εκπληκτικός αιφνιδιασμός από τον Ολυμπιακό, που ολοκληρώνεται με άλεϊ ουπ καλάθι του Λοτζέσκι (ασίστ από τον Λαφαγιέτ). 37-31 για τους Πειραιώτες.
16:53
Απαντάει ο Καϊμακόγλου (37-33).
16:53
Σταθερά στο +4 ο Ολυμπιακός (39-35) στο 23'.
16:55
Βήματα από τον Χάντερ.
16:55
Μειώνει ακόμα περισσότερο ο Φίσερ (39-38).
16:56
Επιθετικό φάουλ του Καϊμακόγλου στον Αγραβάνη.
16:56
Τρίποντο από τον Αγραβάνη και ξανά στο +4 οι "ερυθρόλευκοι" (42-38 στο 24').
16:58
Παράβαση 24'' από τον Ολυμπιακό.
16:58
Καλή άμυνα από τον Χάντερ, που κλέβει τη μπάλα.
16:58
Καλάθι από τον Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό (44-38).
16:59
Στο παρκέ ο Ζήσης, στη θέση του Λάνγκφορντ.
16:59
Μέσα οι Πέτγουεϊ και Ντάνστον για τον Ολυμπιακό. Στον πάγκο οι Αγραβάνης και Χάντερ.
17:00
Μία βολή από τον Τζέρελς (44-39).
17:00
Νέο λάθος από τον Ολυμπιακό, που πάλι δεν εκδηλώνει επίθεση.
17:00
Ο Σλούκας σκοράρει μεν από την περιφέρεια, αλλά εκτός χρόνου.
17:01
Κερδισμένο φάουλ για τον Σλούκα, που έτρεξε στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Πέτγουεϊ.
17:01
Κατσίβελης αντί Λοτζέσκι.
17:01
Άστοχος ο Πέτγουεϊ από την περιφέρεια, αλλά ο Σλούκας παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ.
17:02
Καλάθι από τον 24χρονο γκαρντ των Πειραιωτών (46-39 στο 27').
17:02
Απαντάει ο Τζέρελς (46-41).
17:02
Φόλοου από τον Ντάνστον, μετά από άστοχο σουτ του Μάντζαρη (48-41 στο 28').
17:03
Ο Πέτγουεϊ διώχνει -αντικανονικά- τη μπάλα από το "ερυθρόλευκο" καλάθι μετά το σουτ του Φίσερ (48-43).
17:03
Φάουλ του Σοκόλοφ στον Ντάνστον.
17:04
Απίστευτο κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ. Θέαμα στο "Μελίνα Μερκούρη" (50-43).
17:05
2/2 βολές από τον Ουάιτ, που μειώνει για την Ούνιξ Καζάν (50-45 στο 29').
17:05
Δύσκολο καλάθι (με σπάσιμο της μέσης) από τον Ντάνστον. Ξανά στο +7 οι Πειραιώτες (52-45).
17:06
Κλέψιμο από τον Καϊμακόγλου, που χάνει όμως το λέι απ υπό την πίεση του Ντάνστον.
17:07
Τέλος τρίτης περιόδου: Ολυμπιακός - Ούνιξ Καζάν 52-45
17:07
Τραυματίστηκε (ελαφρά) ο Ζήσης στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
17:08
Ο Έλληνας γκαρντ υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα.
17:08
Ο Ολυμπιακός στέκεται πολύ καλά απέναντι στην Ούνιξ Καζάν, παρά την απουσία του Πρίντεζη, που έμεινε εκτός δωδεκάδας σήμερα.
17:09
Δέκα περισσότερα ριμπάουντ έχει ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ούνιξ Καζάν, κυριαρχώντας στους αιθέρες.
17:09
Τρίποντο του Ουάιτ και στο -4 (52-48) οι Ρώσοι με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.
17:10
Στην επόμενη φάση ο Τζέρελς κλέβει τη μπάλα, η Ούνιξ βγαίνει στον αιφνιδιασμό, με τον Μπίκοφ να κερδίζει το φάουλ και να εκτελεί δύο βολές.
17:10
0/2 από τον Ρώσο γκαρντ.
17:10
Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ (55-48 στο 32').
17:11
Κερδισμένο φάουλ από τον Σοκόλοφ. Στον πάγκο ο Ντάνστον.
17:12
Αστοχεί ο Πέτγουεϊ στον αιφνιδιασμό.
17:13
Νέο κερδισμένο φάουλ κοντά στο καλάθι από την Ούνιξ Καζάν. Τέταρτο φάουλ για τον Πέτγουεϊ.
17:13
17:14
Ο Ολυμπιακός παραμένει μπροστά στο σκορ, έχοντας αέρα εφτά πόντων (55-48 στο 33').
17:15
Μειώνει το σκορ ο Σανικίτζε, που ευστοχεί από τα 6μ75 (55-51 στο 33').
17:16
Step back από τον Σπανούλη, που ευστοχεί μπροστά στον Σανικίτζε (57-51).
17:17
Βολές για τον Καϊμακόγλου.
17:17
Εύστοχος μόνο στη δεύτερη και στο +5 (57-52) οι Πειραιώτες.
17:18
Νέο καλάθι (τρίποντο) από τον "Kill Bill". Απαντάει αμέσως μετά ο Λάνγκφορντ (60-55 στο 34').
17:19
Τρίποντο και από τον Λοτζέσκι (63-55).
17:19
Κλέψιμο από τον Λοτζέσκι που κερδίζει το φάουλ (αντιαθλητικό) από τον Σανικίτζε.
17:20
2/2 βολές από τον παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος βρίσκεται για πρώτη φορά σήμερα στο +10 (65-55) στο 35'.
17:20
Καλάθι από τον Λάνκφορντ στον αιφνιδιασμό (65-57).
17:21
Άστοχος από την περιφέρεια ο Αγραβάνης.
17:21
Διείσδυση από τον Λάνγκφορντ, που κερδίζει το φάουλ από τον Χάντερ. Βολές για τον γκαρντ των Ρώσων.
17:22
Ακόμα μία χαμένη βολή για τον Λάνγκφορντ.
17:22
Βάζει τη δεύτερη (65-58).
17:23
Κλέψιμο για τον Λάνγκφορντ, που "κόβεται" όμως από τον Πέτγουεϊ. Ο Σανικίτζε που ακολουθεί παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ από τον Λαφαγιέτ.
17:23
Δύο βολές για τον Γεωργιανό φόργουορντ.
17:23
0/2 βολές και ο Ολυμπιακός παραμένει στο +7 (65-58).
17:24
Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Πέτγουεϊ.
17:25
Στο τελευταίο τρίλεπτο το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό σταθερά μπροστά στο σκορ (65-58).
17:25
Κερδισμένο φάουλ από τον Σπανούλη.
17:25
Νέο άστοχο περιφερειακό σουτ από τον Πέτγουεϊ.
17:26
Βολές για τον Ουάιτ, που ξέφυγε από τον Σπανούλη.
17:27
Κάτι παραπάνω από δύο λεπτά χωρίς σκορ για τις δύο ομάδες.
17:28
65-60 από τον Ουάιτ, με 2'21'' να απομένουν για το τέλος.
17:28
Χάνει το χουκ ο Ντάνστον. Ριμπάουντ από τους Ρώσους.
17:29
Τρίποντο από τον Τζέρελς και σερί 8-0 για την Ούνιξ Καζάν με 1'49'' για τη λήξη.
17:29
Χάνει την επίθεση ο Ολυμπιακός.
17:29
Ο Ουάιτ πηγαίνει στο λόου ποστ, κερδίζοντας το φάουλ από τον Λοτζέσκι.
17:30
Νέο ζευγάρι ελευθέρων βολών από τον Αμερικανό φόργουορντ.
17:30
Ισοπαλία στο παιχνίδι: 65-65
17:30
Ένα λεπτό ακόμα για το τέλος.
17:31
Βολές για τον Μάντζαρη, που κέρδισε το φάουλ από τον Σανικίτζε.
17:33
Ο Μάντζαρης βάζει τέλος στο σερί της Ούνιξ Καζάν (10-0). Στο +1 (66-65) ο Ολυμπιακός, στα 52.9'' για το τέλος.
17:33
Χάνει το σουτ ο Λάνγκφορντ, ριμπάουντ ο Ντάνστον.
17:34
Τρίποντο ο Μάντζαρης στα 10.2'' και αέρας τεσσάρων πόντων για τον Ολυμπιακό (69-65).
17:34
Τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη.
17:35
Διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος των Ρώσων για βήματα του Σπανούλη στην τελευταία φάση.
17:36
Αστοχεί ο Τζέρελς.
17:36
Φάουλ του Σανικίτζε στον Λοτζέσκι.
17:36
Βολές για τον παίκτη του Ολυμπιακού με 4.3'' για τη λήξη.
17:37
Εύστοχος στη μία βολή ο Λοτζέσκι.
17:37
Τελικό σκορ: Ολυμπιακός - Ούνιξ Καζάν 70-65
17:38
Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μάντζαρη στα τελευταία δύο λεπτά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, αφού οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ξανά μετά το σερί 10-0 που είχαν.
17:43
Οι πόντοι του Ολυμπιακού: Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 10, Σπανούλης 13 (3), Μάντζαρης 8, Καββαδάς, Σλούκας 3, Κατσίβελης 5 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 12 (1), Αγραβάνης 3 (1).
17:45
Οι πόντοι της Ούνιξ Καζάν: Ουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2).