Ολυμπιακός - Μπάγερν 60-77

Αγωνιζόμενος χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Χάκετ, Χάντερ και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-60 από την Μπάγερν στην Κροατία για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά της Ζαντάρ.

Οι απουσίες που είχαν οι "ερυθρόλευκοι" λένε τη μισή αλήθεια σε ό,τι αφορά το αποτέλεσμα του ματς. Η άλλη μισή έχει να κάνει με την αναποτελεσματικότητα των πρωταθλητών στην επίθεση και τα χαμηλά ποσοστά (μόλις 37% εντός πεδιάς).

Το ξεκίνημα πάντως δεν ήταν τόσο κακό με τον Ολυμπιακό να παίζει καλή, σκληρή άμυνα και να προηγείται με 12-8. Από τη στιγμή όμως που οι Μπάγερν βελτίωσε τις επιθετικές της συνεργασίες η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην και οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 28-24 και αργότερα με 33-24 (σκορ ημιχρόνου).

Ο Ολυμπιακός έχασε τελείως την επαφή του με το σκορ κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου όταν δεν είχε καμία συγκέντρωση στο παιχνίδι του. Ο αντίπαλος σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία (27 πόντοι στην περίοδο) με τους "ερυθρόλευκους" να κυνηγούν από το -23 (60-37).

Ουσιαστικά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα. Ο Λοτζέσκι έπαιξε μόλις 7 λεπτά παρά τις πολλές απουσίες και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του σ' αυτό το ματς. Τουλάχιστον μάζεψε λίγο την έκταση της ήττας του με τις επιθετικές πρωτοβουλίες του Παπαπέτρου (κατά κύριο λόγο).

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 24-33, 37-60, 60-77

Ολυμπιακός: Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 11, Στρόμπερι 9, Τσαϊρέλης 5, Τολιόπουλος 2, Αγραβάνης 10, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Καλαμπόκης, Λοτσέσκι 3, Αθηναίου 9.

Μπάγερν: Ρίβερς 6, Τόμπσον 15, Σάιλφερτ 6, Ρένφο 1, Ζίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 21, Γκαβέλ 5, Μάιρ, Μπράις 11, Μπράιαντ 7.

Το LIVE

20:29
Kαλησπέρα σας! Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου.
20:29
Οι δύο ομάδες κάνουν προθέρμανση.
20:30
Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με λευκές εμφανίσεις, ενώ η Μπάγερν Μονάχου με σκούρες μπλε.
20:31
Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Αθηναίου, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Γιανγκ.
20:31
Με την ερυθρόλευκη εμφάνιση ο Ολυμπιακός.
20:32
Άστοχες οι δύο ομάδες στις πρώτες τους προσπάθειες.
20:33
2' (2-0) Άνοιξε το σκορ ο Αθηναίου.
20:33
Ο Ολυμπιακός ασφαλίζει τα ριμπάουντ στην άμυνα.
20:34
Άστοχος σε τρίποντο ο Αγραβάνης.
20:35
Άστοχος σε νέο ελεύθερο τρίποντο ο Αγραβάνης, πήρε επιθετικό ριμπάουντ ο Γιανγκ.
20:35
Στη συνέχεια της φάσης δεν είχε καλό τελείωμα ο Αθηναίου.
20:35
Παίζει με χετζ-άουτ ο Ολυμπιακός με τον Γιανγκ.
20:36
Άστοχος ο Παπαπέτρου.
20:36
4' Οι δύο ομάδες είναι άστοχες στις πρώτες τους προσπάθειες.
20:37
Επιθετικό φάουλ στον Γιανγκ απέναντι στον Μπράιαντ.
20:38
Ο Ολυμπιακός έπαιξε με αλλαγές στην άμυνα, και έφερε αποτέλεσμα. Η Μπάγερν έφτασε τα πέντε ομαδικά φάουλ σε πέντε λεπτά. Πάει για βολές η ομάδα του Πειραιά.
20:39
Δεν υπάρχει θέαμα στο παιχνίδι. Υπάρχει ανταγωνισμός, δυνατές μονομαχίες μέσα στη ρακέτα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες.
20:39
Ο Ολυμπιακός έχει 1/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Η Μπάγερν μετράει 0/5 δίποντα και 0/1 τρίποντα.
20:40
Ο Στρόμπερι εκτελεί βολές. Έβαλε και τις δύο και έκανε το σκορ 4-0 στο 5'.
20:40
Ο Ολυμπιακός πιέζει στην άμυνα και ο Γιανγκ κάνει συνεχώς χετζ-άουτ. Νέο άστοχο σουτ από τους Γερμανούς...
20:41
Νέο φάουλ από τους Γερμανούς, στις βολές ο Γιανγκ.
20:41
Έχασε την πρώτη
20:41
Έβαλε την δεύτερη (5-0).
20:42
6' (5-2) Η Μπάγερν έβαλε... γκολ με τον Τόμπσον.
20:42
6' Ο Στρόμπερι ευστόχησε σε τρίποντο (8-2).
20:43
Λάθος από τον Γιανγκ που άρχισε τις ντρίμπλες.
20:43
7' Κακή πάσα του Παπαπέτρου προς τα έξω στον Αγραβάνη. Το τρίτο λάθος για τον ΟΣΦΠ.
20:44
Αλλαγές. Έξω οι Παπαπέτρου και Γιανγκ, μέσα οι Λοτζέσκι και Καββαδάς.
20:44
Έξω και ο Αγραβάνης, μέσα ο Τσαϊρέλης.
20:45
7' (8-4) Με βολές ο Τόμπσον.
20:46
8' (10-4) Με μακρινό σουτ σκόραρε ο Τσαϊρέλης.
20:46
Μέσα ο Μάντζαρης, έξω ο Αθηναίου.
20:47
8' Κακή συνεννόηση μεταξύ Μάντζαρη και Καββαδά.
20:47
9' Άστοχο σουτ από τον Τόμπσον, ο οποίος ακολούθως έριξε μπλοκ στον Τσαϊρέλη.
20:48
9' Έρμπολ από τον Τσαϊρέλη, κέρδισε φάουλ ο Καββαδάς. Το ριπλέι, βέβαια, δείχνει πως το κόψιμο του Τόμπσον ήταν καθαρό.
20:49
9' Ο Καββαδάς στις βολές. Έβαλε και τις δύο (12-5).
20:50
9' Στο ματς και ο Τολιόπουλος. Πήρε πάνω του σουτ για τρίποντο, αλλά αστόχησε.
20:51
10΄ Επιθετικό φάουλ του Καββαδά, ο οποίος... γκρέμισε τον Σαβάνοβιτς.
20:51
10' Από μέση απόσταση σκόραρε ο Σαβάνοβιτς (12-8). Άστοχος στην τελευταία επίθεση ο Τσαϊρέλης από την περιφέρεια.
20:54
Τολιόπουλος, Μάντζαρης, Λοτζέσκι, Τσαϊρέλης και Γιανγκ η πεντάδα του Ολυμπιακού.
20:55
11' Έκανε το 14-8 με σουτ από μέση απόσταση ο Γιανγκ.
20:55
11' Μείωσε ο Σαβάνοβιτς (14-10).
20:55
12' Ωραία κινήθηκε και σκόραρε στην αδύναμη πλευρά ο Τσαϊρέλης, ενώ ακολούθως ο Μπράιαντ μείωσε σε 16-13 από την περιφέρεια.
20:56
Κακή πάσα και λάθος από τον Τσαϊρέλη.
20:57
13' Ο Ολυμπιακός έκανε το σκορ 19-13 με τρίποντο. Απάντησε από μέση απόσταση ο Σαβάνοβιτς.
21:00
Ο Ολυμπιακός πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο.
21:00
14' Μεγάλο τρίποντο από τον Σαβάνοβιτς (19-18).
21:00
Λάθος από τον Λοτζέσκι.
21:01
Ο Ολυμπιακός γενικότερα δεν αφήνει τις αντίπαλες ομάδες να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό. Σταματάει τις φάσεις με φάουλ. Επέστρεψε στο ματς ο Στρόμπερι.
21:02
Νέο άστοχο τρίποντο από τον Αγραβάνη.
21:02
Άστοχος κάτω από την ρακέτα ο Γιανγκ απέναντι στον Μπράιαντ.
21:03
Στο 16' για πρώτη φορά η Μπάγερν Μονάχου πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο.
21:03
Ο Στρόμπερι βρήκε ελεύθερο τον Μάντζαρη, αλλά αστόχησε. Ο Μπράιαντ σκόραρε και πάλι από μέση απόσταση (19-23).
21:04
17' Τρίποντο... ανάσα από τον Αγραβάνη, ο οποίος μείωσε σε 22-23 στο 17΄. Απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σαβάνοβιτς, ο οποίος έφτασε τους 12 πόντους.
21:06
17' Με ωραία κίνηση, παίζοντας με πλάτη, ο Τόμπσον σκόραρε, φέρνοντας την διαφορά στο +6 (22-28). Ο Ολυμπιακός έχει αδυναμίες στο δεύτερο δεκάλεπτο.
21:07
Τάιμ-άουτ πήρε ο κόουτς Σφαιρόπουλος.
21:07
18' Η Μπάγερν έχει βελτιωθεί στην άμυνα.
21:08
18' Άτυχος στο σουτ που δοκίμασε ο Στρόμπερι.
21:09
19' Ο Σαβάνοβιτς έφτασε τους 14 πόντους στο ματς (22-30) στο 19'.
21:09
20' Ο Στρόμπερι μείωσε στον αιφνιδιασμό (24-30).
21:10
Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έχει βάλει τις φωνές στους παίκτες του, καθώς έχει παράπονα.
21:10
Με Αθηναίου, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Τσαϊρέλη και Καββαδά συνεχίζει ο Ολυμπιακός.
21:12
20' Εύστοχος ο Τέιλορ και έκανε το σκορ 24-32.
21:12
Φάουλ του Στρόμπερι στον Τέιλορ. Απομένουν 2.5'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ είναι 24-32.
21:13
Εύστοχος ο Τέιλορ (24-33).
21:13
Σκορ ημιχρόνου: Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου 24-33.
21:30
21' O Oλυμπιακός στο παρκέ με πεντάδα τους Αθηναίου, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Γιανγκ.
21:31
Η Μπάγερν έφτασε στο +11 (24-35) και στη συνέχεια: ο Στρόμπερι σκόραρε στον αιφνιδιασμό και ακολούθως ο Ρίβερς ευστόχησε σε τρίποντο (26-38).
21:31
22' Το παιχνίδι έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό.
21:32
22' Ο Σαβάνοβιτς με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 26-41, φέρνοντας την διαφορά στο +15 για τους Γερμανούς.
21:33
22' Ο Ολυμπιακός εμφανίζει κάποιες αδυναμίες στην άμυνα, η Μπάγερν παράλληλα έχει βελτιώσει τα ποσοστά της στο σκορ, αλλά θα πρέπει και οι Πειραιώτες να βελτιώσουν την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση. Έχουν χάσει αρκετά σουτ.
21:33
Ο Ολυμπιακός παίζει δίχως τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Χάκετ. Δεν θα παίξουν στο ματς.
21:33
Νέο άστοχο σουτ από τον Στρόμπερι.
21:34
23' Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε σουτ από την περιφέρεια (29-41).
21:35
24' Ο Παπαπέτρου έδωσε ελεύθερο σουτ στον Στρόμπερι, αλλά αστόχησε ξανά.
21:35
Ο Μάντζαρης έχει μπει στο ματς αντί του Αθηναίου.
21:36
Άστοχο σουτ από τον Αγραβάνη και πάλι από την περιφέρεια.
21:37
25' Ο Σαβάνοβιτς έφτασε τους 19 πόντους στο ματς. Έχει δημιουργήσει προβλήματα σε Αγραβάνη και Τσαϊρέλη.
21:37
Στο +14 (29-33) η Μπάγερν με τον Σαβάνοβιτς στο 25'.
21:38
Και όμως... αστόχησε ο Σαβάνοβιτς.
21:38
Στην πεντάδα του Ολυμπιακού ο Καλαμπόκης.
21:39
26' Ο Ολυμπιακός δοκιμάζει αρκετά τρίποντα στη τρίτη περίοδο. Σε ένα από αυτά ευστόχησε ο Αγραβάνης, μειώνοντας σε 32-43.
21:40
17' Νέο εύστοχο σουτ του Αγραβάνη από την περιφέρεια (35-45).
21:40
27' Αντικανονικό το κόψιμο του Καββαδά. Ο Σαβάνοβιτς έφτασε τους 21 πόντους στο ματς.
21:44
29' Ο Τόμπσον με βολές "έγραψε" το 35-52. Στο +17 η Μπάγερν.
21:45
Όσο περνάει η ώρα ο Ολυμπιακός αδρανεί περισσότερο. Ο Μπράιαντ με νέο σουτ έφερε την διαφορά στο +19 (35-54) στο 29'.
21:46
Η Μπάγερν πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο.
21:46
30' Τρίποντο από τον Τέιλορ. Στο +22 (35-57) η Μπάγερν.
21:47
Ο Γιανγκ έχει 8 ριμπάουντ στο ματς, αλλά έχει μόλις δύο προσπάθειες για σουτ.
21:47
30' Ο Γιανγκ μείωσε σε 37-57.
21:48
30' Νέο τρίποντο, στην εκπνοή του δεκαλέπτου, από τον Ρίβερς. Στο +23 (37-60) η Μπάγερν.
21:49
Τέλος τρίτης περιόδου. Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου: 37-60.
21:50
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Αθηναίου, Τολιόπουλο, Παπαπέτρου, Τσαϊρέλη και Γιανγκ.
21:50
31' Σκόραρε ο Γιανγκ (39-60).
21:51
Άστοχο τρίποντο από τον Αθηναίου.
21:51
32' Στον αιφνιδιασμό ο Τολιόπουλος τέλειωσε την φάση (41-60).
21:52
32' Γκολ-φάουλ από τον Γκάβελ.
21:52
32' Έκανε το σκορ 41-63 ο Γκάβελ με έμμεσο τρίποντο.
21:53
Συνεχίζει να είναι άστοχος ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν μπορεί να πάρει τα επιθετικά ριμπάουντ.
21:53
33' Ωραία ραβέρσα από τον Γιανγκ (43-63). Έφτασε τους 9 πόντους στο ματς.
21:54
Άστοχος ο Γιανγκ σε προσπάθεια κοντά στο καλάθι.
21:56
34' Ο Τόμπσον σουτάροντας παίζοντας με πλάτη, "έγραψε" το 43-65.
21:56
Οι Γερμανοί έχουν 9/11 τρίποντα!
21:58
35' Νέο λάθος από τον Τσαϊρέλη.
21:59
36' Στο +24 η Μπάγερν Μονάχου (44-68).
22:00
36' (47-68) Μείωσε με τρίποντο ο Παπαπέτρου.
22:00
Απομένουν 4'30'' πριν από το τέλος.
22:01
36' Ο Αθηναίου με βολές μείωσε σε 49-70.
22:02
37' Ωραία πάσα του Αθηναίου στον Αγραβάνη. Αστόχησε, αλλά κέρδισε το φάουλ.
22:03
37' Η Μπάγερν σκόραρε και στον αιφνιδιασμό (50-72), με τον Σέϊφερ να κερδίζει και το 4ο φάουλ από τον Αγραβάνη.
22:03
37' Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του.
22:04
Νέο άστοχο σουτ από τον Αγραβάνη από την περιφέρεια. Πολλά τρίποντα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο.
22:04
38' (52-73) Μείωσε ο Παπαπέτρου με ντράιβ.
22:05
Νέο άστοχο τρίποντο από τον Αθηναίου.
22:05
38' Ο Σέιφερ "έγραψε" το 52-75 στο σκορ.
22:07
39' Εύστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου (55-76), ο οποίος είναι "ζεστός" στη 4η περίοδο.
22:08
40' Απομένουν δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.
22:09
40' Τρίποντο από τον Αθηναίου (60-77). Έχει 9/33 τρίποντα ο Ολυμπιακός.