Ζαντάρ - Ολυμπιακός 62-85

Με πρώτο σκόρερ τον Ματ Λοτζέσκι (15 πόντοι) ο Ολυμπιακός νίκησε 85-62 τη Ζαντάρ, στην πρεμιέρα του τουρνουά επί κροατικού εδάφους.

Με νίκη 85-60 επί της Ζαντάρ άρχισε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά στην Κροατία.

Οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν χωρίς τους διεθνείς Σπανούλη, Πρίντεζη, Χάκετ και Μιλουρίνοφ, ενώ ο τραυματίας Χάντερ έμεινε στην Αθήνα. Παρόλα αυτά η διαφορά που χώριζε την ελληνική ομάδα από τους Κροάτες ήταν εμφανής και επιβεβαιώθηκε κυρίως στη διάρκεια του δεύτερου μισού.

Μετά το αρχικό 11-0, ο Ολυμπιακός είχε σταθερό προβάδισμα και δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ. Παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και επέτρεψε κάποια εύκολα καλάθια στη Ζαντάρ, υπερείχε όμως εμφανώς και μετά το 31-22 ήρθε το 45-32. Ο Λοτζέσκι ως επί το πλείστον και ο Τσαϊρέλης έπαιρναν τις επιθέσεις, ενώ όποτε ήταν δυνατόν οι περιφερειακοί τάιζαν τον Γιανγκ.

Η Ζαντάρ μείωσε 46-40, αλλά ήταν μόνο μια αναλαμπή. Οι "ερυθρόλευκοι" έσφιξαν την άμυνά τους, σταμάτησαν την παραγωγικότητα των γηπεδούχων και σταδιακά ξέφυγαν 63-48 και 76-50. Τολιόπουλος και Μουράτος διατήρησαν ψηλά το τέμπο της ελληνικής ομάδας και το σφράγισε τη νίκη της με 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 30-35, 50-63, 62-85

Ζαντάρ: Πάσαλιτς 5, Μπάρατς 11(3), Μπόσνιακ, Ράμλιακ 14(6ρ), Κόσι 10(1), Γιούριτσα 2, Μαρίνκοβιτς 2, Μπάσιτς 7(1τρ, 5ασ), Σίρκο 2, Σάνγκο 3(1), Βράνιες 4, Κράλιεβιτς 2

Ολυμπιακός: Αγραβάνης 8(2τρ, 5ρ), Αθηναίου 5(1τρ, 5ρ, 3ασ), Γιανγκ 10, Στρόμπερι 5(2), Παπαπέτρους 11, Καββαδάς 9(4ρ), Καλλές 1, Λοτζέσκι 15(2/3τρ), Μάντζαρης 3(1), Μουράτος 2, Τολιόπουλος 4, Τσαϊρέλης 13

Το LIVE του αγώνα

21:19
Καλησπέρα σας
21:19
Λίγα λεπτά μας χωρίζουν από την έναρξη του φιλικού του Ολυμπιακού με τη Ζαντάρ.
21:21
Αυτό είναι το πρώτο από μία σειρά φιλικών που θα δώσουν οι ερυθρόλευκοι στην Κροατία.
21:23
Ο Ολυμπιακός συμμετέχει στο τουρνουά που διοργανώνει η Ζαντάρ με τη συμμετοχή έξι ομάδων. Πέρα από την ομάδα του Πειραιά και τη διοργανώτρια Ζαντάρ παίζουν η Φενέρμπαχτσε, η Νταρουσάφακα, ο Ερυθρός Αστέρας και η Μπάγερν Μονάχου.
21:23
Μάλιστα, τους Γερμανούς θα αντιμετωπίσουν οι ερυθρόλευκοι την Παρασκευή (25/9) στις 20.30 στο δεύτερο τους παιχνίδι στο τουρνουά.
21:24
Αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά:
24/09/2015
19:00 - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ
21:30 - KK ΖΑΝΤΑΡ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΟΤΕSPORTS 8)
25/09/2015
18:00 - ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ
20:30 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΟΤΕSPORTS 8)
21:26
Στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 62-59 επί της Νταρουσάφακα.
21:27
Στην Κροατία δεν ταξίδεψε φυσικά ο Οθέλο Χάντερ ο οποίος υπέστη μερική ρήξη ορθού κοιλιακού.
21:28
Το ζέσταμα των δύο ομάδων ολοκληρώνεται σε λίγο αφού σε τρία λεπτά αρχίζει ο αγώνας.
21:28
Στις εξέδρες βρίσκεται και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς για να παρακολουθήσει τον αγώνα.
21:30
Με την ολοκαίνουργια και εντυπωσιακή μαύρη εμφάνιση θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός.
21:32
Αθηναίου, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Αγραβάνης και Γιανκ είναι η πεντάδα του Ολυμπιακού.
21:33
0-2 Πρώτο καλάθι στον αγών από τον Αγραβάνη που αφήνει την μπάλα στο καλάθι της Ζαντάρ μετά από ασίστ του Στρόμπερι.
21:33
Ο Καββαδάς στη θέση του Γιανγκ ο οποίος χτύπησε στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
21:34
0-5: Ωραία ασίστ του Παπαπέτρου και ο Αγραβάνης ευστοχεί σε τρίποντο 8.46 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
21:35
0-7: Ατομική προσπάθεια από τον Στρόμπερι που φτάνει μέχρι το καλάθι.
21:36
0-9: Μόνος του ο Παπαπέτρου δεν το σκέφτεται και καλά κάνει.
21:36
Τάιμ άουτ για τη Ζαντάρ που μετά από δυόμιση λεπτά δεν έχει καταφέρει να σκοράρει.
21:37
Ο Ολυμπιακός πιέζει σε όλο το γήπεδο και αυτό δυσκολεύει τους γηπεδούχους που ήδη έχουν κάνει δύο λάθη στην επαναφορά.
21:38
Τέταρτο λάθος για τη Ζαντάρ... Επτά λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:39
0-11: Ασίστ από τον Στρόμπερι και ο Καββαδάς αφήνει εύκολα την μπάλα στο καλάθι.
21:41
3-11: Έσπασε το ρόδι μετά από τέσσερα λεπτά για τους Κροάτες με τον Πάσαλιτς να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλο.
21:42
Φάουλ από τον Παπαπέτρου και βολές για τον Ράμλιακ.
21:43
Θα τις βάλει και τις δύο κάνοντας το 5-11 μετά από πέντε λεπτά αγώνα.
21:44
Αστοχεί σε λέι απ ο Καββαδάς και ο Αθηναίου κάνει το φάουλ στον Ράμλιακ που πάει και πάλι στις βολές.
21:45
7-11: Με 4/4 βολές του Ράμλιακ η Ζαντάρ κατεβάζει τη διαφορά 4.30 πριν το τέλος.
21:45
Επέστρεψε ο Γιανγκ στη θέση του Καββαδά με τον Αμερικανό να μη φαίνεται να έχει κάτι μετά το χτύπημα που δέχτηκε στο πρώτο λεπτό του αγώνα.
21:46
7-13: Μετά από προσποίηση ο Τσαϊρέλης ξεφορτώνεται τον προσωπικό του αντίπαλο και σκοράρει από κοντά.
21:47
7-16: Ο Γιανγκ πετυχαίνει το καλάθι, παίρνει το φάουλ και ευστοχεί στη βολή.
21:48
9-16: Και πάλι ο Ράμλιακ σκοράρει τρία λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου.
21:49
11-16: Ο Κόσεϊ κέρδισε το φάουλ από τον Τολλιόπουλο και ευστόχησε στις βολές.
21:49
Ο Γιανγκ πήγε να καρφώσει με τον Μαρινκοβιτς να του κάνει φάουλ. Δύο βολές για τον σέντερ του Ολυμπιακού.
21:50
Τις χάνει και τις δύο, παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια κάνει βήματα.
21:50
Δύο λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:50
Τρεις βολές για τον Μπάσιτς αφού ο Γιανγκ του έκανε φάουλ στην προσπάθειά του για τρίποντο.
21:52
13-16: Ευστοχεί στις δύο από τις τρεις και μειώνει στους τρεις.
21:52
13-18: Εντυπωσιακή φάση από τον Ολυμπιακό. Ο Μάντζαρης είδε τον Λοτζέσκι που κάρφωσε εντυπωσιακά ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την άλεϊ ουπ πάσα που δέχτηκε.
21:53
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
21:53
Βολές για τον Καββαδά που τις χάνει και τις δύο.
21:54
15-18: Ο Κόσεϊ σκοράρει με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
21:55
Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 11-0, αλλά η Ζαντάρ με τον Ράμλιακ να σε ρόλο πρωταγωνιστή κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά.
21:56
Για όσους δεν τον αναγνωρίσατε ο Μίλαν Τόμιτς μιλάει πριν τον αγώνα με τον Άριαν Κόμαζετς

Τον αναγνωρίζετε τον κύριο στα δεξιά; Συνάντησε την αποστολή του Olympiacos B.C. στο Ζαντάρ και μίλησε με τον Μίλαν Τόμιτς.

Posted by Turkish Airlines Euroleague Official Greece on Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2015
21:56
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.
21:57
Στρόμπερι, Τολλιόπουλος, Μάντζαρης, Τσαϊλέρης και Καββαδάς η πεντάδα των ερυθρόλευκων.
21:57
Βολές για τον Καββαδά.
21:58
15-20: Σε αντίθεση με πριν τις βάζει και τις δύο.
21:58
15-22: Το όνομα του στη λίστα των σκόρερ προσθέτει και ο Τολλιόπουλος.
21:59
15-24: Εύκολα τελειώνει τη φάση κοντά στο καλάθι ο Τσαϊρέλης.
21:59
18-24: Τρίποντο από τον Μπάρατς που κατεβάζει τη διαφορά στους έξι.
22:00
7.36 για το τέλος της δεύτερης περιόδου.
22:01
Άστοχο τρίποντο από τον Τολλιόπουλο.
22:03
Άστοχες οι ομάδες στις τελευταίες τους προσπάθειες.
22:03
Φάουλ από τον Πάσαλιτς και ο Στρόμπερι θα πάει στη γραμμή των βολών.
22:04
Αστοχεί και στις δύο ο γκαρντ του Ολυμπιακού.
22:04
Τρίτο φάουλ από τον Πάσαλιτς που στέλνει στις βολές των Λοτζέσκι.
22:05
18-26: Δεν τις χάνει ο Βέλγος ενώ απομένουν έξι λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
22:06
Άστοχο τρίποντο από τον Αγραβάνη, ο Λοτζέσκι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησε και εκείνος κάτω από το καλάθι.
22:07
Μετά από πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο το επί μέρους σκορ είναι 3-8 υπέρ των ερυθρόλευκων.
22:07
20-26: Και πάλι ο Ράμλιακ σκοράρει για τη Ζαντάρ φτάνοντας ήδη τους οκτώ πόντους.
22:08
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό με... συρτάκι από τα μεγάφωνα του γηπέδου.
22:09
5/11 βολές, 9/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα τα ποσοστά του Ολυμπιακού μέχρι τώρα.
22:11
Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και Χάκετ είναι στον πάγκο, αλλά δεν θα αγωνιστούν.
22:11
22-26: Ο Μπάρατς μειώνει και άλλο.
22:11
22-28: Φόλοου από τον Αγραβάνη.
22:12
22-31: Ολομόναχος ο Λοτζέσκι δεν γινόταν να αστοχήσει και ανεβάζει τη διαφορά στους 9 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.
22:13
Φάουλ από τον Καββαδά στον Ράμλιακ που πάει στη γραμμή των βολών.
22:14
24-31: Τις βάζει και αυτές φτάνοντας στους δέκα πόντους.
22:16
Τρία δευτερόλεπτα χρεώνεται ο Τσαϊρέλης. 1.10 πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
22:17
27-31: Τρίποντο από τον Σάνκο.
22:17
Βολές για τον Τσαϊρέλη, ενώ μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
22:17
27-33: Τις βάζει και τις δύο.
22:18
30-33: Τρίποντο και από τον Μπάρατς και η διαφορά πέφτει στους τρεις πόντους.
22:18
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό.
22:19
Απομένουν 32.8 για το τέλος της περιόδου.
22:20
Φάουλ του Σάνκο στη διεκδίκηση του ριμπάουντ πάνω στον Τσαϊρέλη, ενώ νωρίτερα είχε αστοχήσει σε τρίποντο ο Λοτζέσκι.
22:20
7.5'' για το τέλος.
22:20
30-35: Τις βάζει και τις δύο ο φόργουορντ του Ολυμπιακού.
22:21
Αστοχεί ο Μπάρατς σε νέο τρίποντο και τελειώνει το πρώτο ημίχρονο.
22:25
Δείτε εδώ τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου για τη Ζαντάρ:
22:25
Και αυτά του Ολυμπιακού.
22:36
Λίγο πριν ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο πάρε μία γεύση από τη μαύρη φανέλα του Ολυμπιακού μέσα από μία φάση από τον αγώνα.
22:37
Ξεκινά το τρίτο δεκάλεπτο.
22:37
30-37: Πρώτο καλάθι από τον Παπαπέτρου στην τρίτη περίοδο.
22:38
Φάουλ από τον Πάσαλιτς (το τέταρτο του στο παιχνίδι) και βολές για τον Γιανγκ.
22:38
30-39: Ευστοχεί και στις δύο ο σέντερ του Ολυμπιακού.
22:39
30-42: Με τρίποντο από τον Αθηναίου.
22:40
32-42: Ωραία σκαστή πάσα στον Πάσαλιτς που τελειώνει τη φάση χωρίς αντίπαλο.
22:40
32-45: Νέο τρίποντο για τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά από τον Στρόμπερι.
22:40
35-45: Απαντά αμέσως ο Κόσεϊ.
22:41
Πέμπτο φάουλ από τον Πάσαλιτς με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ να κάθεται στον πάγκο. Βολές για τον Παπαπέτρου.
22:42
35-46: Μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο με 1/2 βολές για τον Παπαπέτρου.
22:43
38-46: Από τα οκτώ μέτρα σουτάρει και ευστοχεί ο Μπάσιτς.
22:44
40-46: Νέο καλάθι από τον Μπάσιτς και το -13 γίνεται -6 για τη Ζαντάρ.
22:45
40-49: Τρίποντο από τον Αγραβάνη.
22:45
42-49: Ο Κόσεϊ πετυχαίνει το καλάθι παίρνει και το φάουλ από τον Αγραβάνη και θα έχει δικαίωμα για μία βολή.
22:45
43-49: Ευστοχεί και μειώνει πάλι στους 6.
22:46
43-51: Ευστοχεί από κοντά ο Γιάνγκ.
22:46
Κακό σουτ από τον Κόσεϊ, ενώ απομένουν τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
22:47
43-53: Ευστοχεί ο Αθηναίου και η διαφορά στους δέκα.
22:48
45-53: Ωραία ασίστ από τον Κόσεϊ και ο Ράμλιακ ευστοχεί από κοντά.
22:48
45-56: Εύστοχος ο Λοτζέσκι που φτάνει τους δέκα πόντους.
22:49
45-58: Αφήνει την μπάλα στο καλάθι ο Τσαϊρέλης στον αιφνιδιασμό και τάιμ άουτ για τη Ζαντάρ.