Δεν χρειάζονταν οι δύο παρατάσεις, ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος της Εφές!

Σ' ένα επικό φιλικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 102-97 την Εφές μετά από δύο παρατάσεις αν και θα μπορούσε να πάρει το ματς από την κανονική διάρκειά του.

ΦΙΛΙΚΟ / ΠΑΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ: EUROKINISSI)
ΦΙΛΙΚΟ / ΠΑΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν αρκούντως θετικός για την εποχή. Η μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα δύο προηγούμενα φιλικά ήταν ότι οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν τη διάθεση να αντιμετωπίσουν σοβαρά το ματς και να βουτήξουν στο παρκέ για χαμένες μπάλες.

Ο Καλάθης (νταμπλ-νταμπλ με το καλημέρα) καθοδηγούσε μαεστρικά και οι πρωταθλητές έφτασαν να προηγούνται με 63-49 κόντρα σε μία Εφές που αντιμετώπιζε σαφές επιθετικό πρόβλημα από τη δική της σκοπιά.

Τώρα το πως το 63-49 έγινε εν ριπή οφθαλμού 65-63 και εν συνεχεία 77-77 για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην πρώτη παράταση είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει τον Πασκουάλ και το τιμ του. Από εκεί και πέρα το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ηταν μία ευκαιρία πάντως για τον κόουτς να τεστάρει το σύνολο της ομάδας του στις ειδικές καταστάσεις που σίγουρα θα παρουσιαστούν ξανά στα επίσημα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77 (κ.α.), 84-84 (α' παρ.), 102-97

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ., 4 κοψ.), Ρίβερς 3, Παππάς 22 (4/11 σουτ, 14/18 βολ.), Ντένμον 13 (4/5 τρίπ.), Γκιστ 20, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10 (2), Όγκαστ 1, Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Καλάθης 20 (9/11 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/4 βολ., 13 ασ., 6 ριμπ., 6 λαθ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3 (1).

Εφές: Λέντο 5 (2/10 σουτ), ΜακΚόλουμ 14, Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπατούκ 2, Μότουμ 10 (4/11 σουτ), Άνταμς 7 (1), Στίματς 3, Μούριτς 8 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Ντάνστον 9 (6 ριμπ.), Σιμόν 23 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.).