Ένας παλιός γνώριμος "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό

Με τρίποντο του πρώην άσου του Άρη, Γουίλ Κάμινγκς στο τέλος της παράτασης, η Νταρουσάφακα υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε ήττα με σκορ 78-75.

GOMELSKY CUP / ΤΟΥΡΝΟΥΑ / ΠΑΟ - ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
GOMELSKY CUP / ΤΟΥΡΝΟΥΑ / ΠΑΟ - ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Εντάξει, τα αποτελέσματα στα φιλικά παιχνίδια δεν παίζουν κάποιο ιδιαίτερο ρόλο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όταν χάνεις συνεχώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αλλωστε για μία ομάδα με το ειδικό βάρος του Παναθηναϊκού το αποτέλεσμα ΠΑΝΤΑ μετράει, έστω και αν πρόκειται για φιλικά. Αρα, η ήττα από την Νταρουσάφακα στο μικρό τελικό του Γκομέλσκι Καπ (78-75 στην παράταση) δεν μπορεί να αγνοηθεί.

Πόσο μάλλον από τη στιγμή που ο πρωταθλητής είχε ευκαιρίες να πάρει το ματς τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση. Ομως και πάλι στα καθοριστικά σημεία οι πράσινοι υστέρησαν φανερά!

Πάρτε για παράδειγμα τις δύο τελευταίες φάσεις του ματς. Στη δική του τελευταία επίθεση, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε καλή επιλογή και ο Καλάθης δέχθηκε την τάπα από τον Κάμινγκς.

Στην εξέλιξη της φάσης και με μόλις πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν ο ίδιος παίκτης "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό και τελείωσε το ματς από τα 6.75.

Μιλώντας για τρίποντο οι πράσινοι τα "έσπασαν" έξω από τη γραμμή με 5/25. Υστέρησαν, όχι σημαντικά όμως, και στα ριμπάουντ. Και τέλος έχασαν τον Ρίβερς με ελαφρύ τραυματισμό από το 15'.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

Νταρουσάφακα: Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.