Καθάρισαν (πάλι) οι βασικοί για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός παρά την άνετη, στο τέλος, νίκη του με 96-64 κόντρα στον Προμηθέα δεν κατάφερε να ξεκουράσει παίκτες και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε "παγκίτες".

BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ματς σαν και αυτά του Παναθηναϊκού με τον Προμηθέα, ακόμη και αν η ομάδα της Πάτρας ήταν μέχρι το βράδυ της Δευτέρας αήττητη, συνήθως προσφέρονται για ξεκούραση των βασικών, για ευκαιρίες στους "παγκίτες" και για μοίρασμα του χρόνου. Ο Παναθηναϊκός όμως, παρά την άνετη, στο τέλος, νίκη του με 96-64 δεν κατάφερε τίποτα από τα παραπάνω.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε όλη την καλή διάθεση, έβαλε για παράδειγμα στην πεντάδα Ντένμον, Βουγιούκα, Λοτζέσκι και Λεκάβιτσιους που δεν είχαν και μεγάλη συμμετοχή κόντρα στη Φενέρ, έδωσε στη συνέχεια ευκαιρίες στους Όγκαστ και Μήτογλου αλλά δεν είδε αυτά που ήθελε.

Μην σας παραπλανά η τελική διαφορά των 34 πόντων που δημιουργήθηκε στο τελευταίο 8λεπτο όταν ο Προμηθέας, άγνωστο γιατί, κατέβασε διακόπτες μετά τπο 65-55 που έγινε με επιμέρους 29-5, 94-60.

Το ίδιο είχε συμβεί και στο πρώτο ημίχρονο όταν το αρχικό 11-0, 16-3 και 26-13 είχε γίνει 31-24. Το ίδιο και στο 3ο δεκάλεπτο όταν το 52-28 του 21ου λεπτού έγινε 61-52 στο 28'!

Τα σκαμπανεβάσματα ήταν συνεχή και πολλά για τον Παναθηναϊκό που είδε τους Καλάθημ, Ρίβερς και Γκιστ να παίζουν πάνω από 25 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον, Βουγιούκας 8, Λεκάβιτσιους 7 (1), Λοτζέσκι 8, Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 14 (2), Παππάς 7 (1), Γκιστ 19 (1), Όγκαστ 4, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Τουντζιαράκης, Γκίκας 2, Φαγέ 11 (2), Σαλούστρος 6, Χολ 10 (2), Λίποβι 7 (1), Έβανς 7, Σκούφης 2, Γερομίχαλος, Δημάκος, Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 19